Zyra Dietologjike

Nese je ne menopauze lexo se si ndikojnë hormonet në shtimin e peshës

Hormonet rregullojnë pothuajse të gjitha funksionet në trupin e njeriut. Ato janë thelbësore për sigurimin e rritjes dhe zhvillimit të shëndetshëm, dhe gjithashtu rregullojnë gjendjen tonë shpirtërore dhe ciklet e gjumit. Me kalimine moshes tek femrat, hormonet që janë thelbësore për kontrollin e peshës, si estrogjeni dhe testosteroni, ulen....

Read More

SHILAJIT VLERAT E JASHTEZAKONSHME TE SAJ NE ORGANIZEM

Shilajit është një nga barishtet më efektive që ka efekte pozitive në shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme. Për më shumë se 3000 vjet, ky suplement natyral është përdorur në Ayurveda pasi ofron një gamë të gjerë rezultatesh pozitive shëndetësore. Shilajit përfiton për gratë pasi përmban sasi të bollshme...

Read More

Dietë dhe menu për ënjtjen e barkut dhe meteorizmin

Çfarë është meteorizmi? Me meteorizëm kuptojmë një gjendje klinike të karakterizuar nga një grumbullim i tepërt i gazit në traktin tretës. Ky çrregullim shpesh manifestohet përmes ënjtjes së barkut, një shqetësim shumë i zakonshëm tek burrat dhe gratë e të gjitha moshave, i cili zakonisht çon në një ndjesi...

Read More

DIETA E ANEMISE

Çfarë është anemia? Anemia tregon një gjendje në të cilën numri i rruazave të kuqe të gjakut në gjak ose niveli i hemoglobinës (proteina që përmbahet në qelizat e kuqe të gjakut e cila ka për detyrë të transportojë oksigjenin në të gjitha qelizat e trupit) bie nën vlerat...

Read More

Dietë dhe menu për ushqyerjen me gji

Llojet e ushqyerjes me gji Ushqyerja me gji njihet si metoda më e mirë për të ushqyer të porsalindurin në muajt e parë të jetës. Në fakt qumështi i gjirit është një ushqim i plotë, i pasur me enzima dhe antitrupa që përmirësojnë shëndetin e foshnjës; për më tepër,...

Read More

Ushqimet për të mbrojtur veten nga gripi

Viruset e gripit dhe simptomat e tyre Grip, Covid-19 apo ftohje? Ka shumë viruse që mund të na prekin në dimër dhe të shkaktojnë sëmundje të frymëmarrjes me simptoma pak a shumë serioze. Shkaku kryesor i gripit nuk është i ftohti. Faktori që shkakton ngjitjen më të madhe të...

Read More

Këshilla për të mos ngrënë shumë sheqer

A hamë shumë sheqer? Po! Një i rritur konsumon afërsisht dyfishin e sheqerit që duhet të konsumojë. Sheqeri nuk është vetëm ajo që hedhim në çaj ose kafe, ka sheqer kudo, nga pijet me sheqer te ushqimet e ëmbla, të cilat përfshijnë si sheqerin e vetë ushqimit, si fruktoza...

Read More

Çfarë është diarreja?

Diarre është të kesh 3 ose më shumë jashtëqitje të lirshme ose të lëngshme (poo) në një ditë, ose më shpesh se normalja. Nëse keni diarre, do të përjetoni një rritje të volumit, ujitjes ose shpeshtësisë së lëvizjeve të zorrëve. Episodet e diarresë shpesh shkaktohen nga një insekt i...

Read More

Gastroenteritis

Gastroenteriti (‘gastro’) është një gjendje e zakonshme dhe shpesh shumë infektive që prek stomakun dhe zorrët. Mund të shkaktojë të vjella dhe diarre. Foshnjat nën 6 muaj duhet të vizitohen gjithmonë nga mjeku nëse kanë gastro. Gastroenteriti trajtohet duke pirë lëngje dhe zakonisht nuk kërkon mjekim. Zvogëloni rrezikun e...

Read More

LITIUMI DHE LIDHJA E TIJ ME PROBLEMET E SHENDETIT MENDOR

Çfarë është litiumi? Litiumi është një ilaç stabilizues i humorit që përdoret për të trajtuar disa sëmundje mendore, si: mania (ndjenja shumë e emocionuar, tepër aktive ose e hutuar) hipomania (si mania, por më pak e rëndë) çrregullimi bipolar, ku disponimi juaj ndryshon ndërmjet ndjenjës shumë të lartë...

Read More

A humbasin nga gatimi të gjithë mikronutrientët?

Gatimi i frutave, perimeve dhe perimeve mund të çojë në humbjen e lëndëve ushqyese dhe substancave. Këtu janë katër këshilla të dobishme për të kufizuar kete: Gatimi i frutave, perimeve dhe perimeve mund të çojë në një humbje të madhe të lëndëve ushqyese dhe substancave. Metodat e preferuara të...

Read More

Dieta dhe hekuri – anemia

Anemia është një patologji që shpeshherë ka origjinë ushqyese, ndaj disa modifikime në dietë mund të përmirësojnë ndjeshëm pamjen patologjike dhe simptomatike të pacientëve të prekur prej saj. Paralajmërim: indikacionet e mëposhtme janë vetëm për qëllime informative dhe nuk synojnë të zëvendësojnë opinionin e figurave specifike profesionale, ndërhyrja e...

Read More

Shkaqet dhe pasojat e të ngrënit gjatë natës

Një studim i fundit nga Universiteti Federico II i Napolit ka treguar se kohëmatësi i urisë tek meshkujt është “më i keq” se ai i femrave. Në fakt, të dy gjinitë ndryshojnë jo vetëm në shijet dhe sasitë e ushqimit të konsumuar, por edhe në kohën e ditës dhe...

Read More

PSE NA NDODH TE KEMI ME SHUME URI NE DARKE?

Ndodh shpesh që të ndiheni më të uritur në mbrëmje sesa në pjesën tjetër të ditës, veçanërisht nëse shkoni për të fjetur më vonë se zakonisht. Kur ndodh kjo ndjesi, ne shpesh tërhiqemi nga ushqime veçanërisht me kalori dhe na shtyn të zhvillojmë një sjellje të pashëndetshme, e cila...

Read More

ACIDI FOLIK DHE ANEMIA

Acidi folik është një vitaminë e grupit B esenciale për sintezën e rruazave të kuqe të gjakut, prandaj, mungesa e tij dietike ose një defekt i lidhur me tretjen dhe metabolizmin mund të shkaktojë anemi.Acidi folik dhe anemi Acidi folik Acidi folik, ose më mirë folatet, janë vitamina të...

Read More

Anemia mesdhetare

Anemia mesdhetare (ose beta-talasemia) është një çrregullim i trashëguar i gjakut. Pacientët që janë të prekur kanë më pak qeliza të kuqe të gjakut se normalja, me defekte në sintezën e hemoglobinës (Hb, proteina përgjegjëse për transportin e oksigjenit). Anemia mesdhetare Më konkretisht, anemia mesdhetare është për shkak të...

Read More

Dieta e agjerimit – 16:8 agjërimi me ndërprerje: si ta rregulloni atë, çfarë të hani dhe për sa kohë

Edhe pse në shoqërinë tonë rastet e agjërimit të zgjatur për shkak të mungesës së ushqimit janë jashtëzakonisht të rralla, privimi vullnetar i ushqimit shpesh ndërmerret për arsye politike, sociale apo fetare. Meqenëse njeriu mund t’i mbijetojë agjërimit absolut për rreth 24-30 ditë, përgjigja fiziologjike e trupit ndaj një...

Read More

Yndyra trupore

Vlerat normale Përqindja e yndyrës normale në të dy gjinitë Duke shqyrtuar literaturën shkencore, përqindja e yndyrës trupore e konsideruar e pranueshme (varg normal) është midis 10% dhe 18% për meshkujt dhe midis 18% dhe 26-28% për femrat. Përqindja e ndryshme e yndyrës trupore midis burrave dhe grave përcaktohet...

Read More

MIKROBIOTA E ZORRËS – dieta

“MIKROBIOTA E ZORRËS” nënkupton tërësinë e mikroorganizmave që jetojnë në zorrë. Është një komunitet 10 herë më i madh se qelizat e trupit të njeriut, në ekuilibër mes së mirës dhe së keqes. Dieta ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të tyre dhe shëndetin e mikrobiotës. Mikroorganizmat janë të pranishëm...

Read More

Pse shëndohemi? Si të humbni peshë? Problemet dhe zgjidhjet Funksionet kryesore të indit dhjamor

Pse shëndohemi? Si të humbni peshë? Problemet dhe zgjidhjet Funksionet kryesore të indit dhjamor Yndyra e pranishme në trupin tonë kryen disa funksione shumë të rëndësishme: rezerva e energjisë, termoizolimi, mbrojtja e organeve të brendshme dhe e trupit në përgjithësi, kontrolli hormonal dhe rregullimi i metabolizmit qelizor. Duke formësuar...

Read More

Zbuloni se cilat fruta hahen më mirë në rast diarreje dhe si mund të përfitoni nga të gjitha përfitimet e tyre.

USHQIMET ASTRIGENTE: CILAT JANË? PËR ÇFARË JANË ATA? Termi astringent përdoret për të përcaktuar ato substanca që kanë veti vazokonstriktive dhe gjithashtu kanë një veprim të lehtë anti-inflamator. Kur kemi të bëjmë me episode veçanërisht të rënda të diarresë ose çrregullimi zgjat për periudha të gjata, nxitja e konsolidimit...

Read More

Pamjaftueshmëria e veshkave – Si të ulni kortizolin me ushqimet e duhura

Pamjaftueshmëria e veshkave është një gjendje që ndodh më shpesh sesa besohet zakonisht. Ata duhet të alarmojnë simptoma si lodhja e mëngjesit me një “start-up” shumë të ngadaltë, lodhje që kthehet pas drekës, rezistencë e mirë ndaj lodhjes në orët e mbrëmjes e cila mund të zgjasë edhe deri...

Read More

Ushqimi, terapia e sjelljes dhe farmakologjike

Për të arritur një reduktim të peshës trupore, kërkohet një qasje globale afatgjatë, e cila merr parasysh faktin se mbipesha dhe obeziteti janë shprehje e një çekuilibri kompleks, që buron nga faktorë social, të sjelljes, kulturor, metabolik dhe gjenetik. Një ndryshim thelbësor në zakonet e jetesës, i cili ruhet...

Read More

Sindroma metabolike

E përshkruar në vitin 1965 për komunitetin ndërkombëtar mjekësor-shkencor nga Prof. G. Crepaldi, i Universitetit të Padovës, vetëm vitet e fundit kjo sindromë ka filluar të marrë vëmendjen që meriton. Në fillim u quajt sindroma X, si për të nënvizuar faktorin e panjohur të lidhjes misterioze midis simptomave (hipertension,...

Read More

Rreziqet që lidhen me mbipeshën

Përpara se të shqyrtojmë rreziqet që lidhen me mbipeshën dhe obezitetin, është e nevojshme të kujtojmë se sëmundjet metabolike që lidhen me obezitetin shoqërohen me një përgjigje kronike inflamatore të karakterizuar nga një prodhim jonormal i citokineve, nga rritja e molekulave të fazës akute dhe nga aktivizimi i inflamacionit....

Read More

Perse është e vështirë të mbash një peshë të shëndetshme me kalimin e viteve?

Sipas përkufizimit, kërkesa minimale për energji quhet metabolizmi bazal (BEE ose BMR përfaqëson afërsisht 60-75% të shpenzimit ditor të energjisë), ndërsa kërkesa ditore për energji përfshin të gjithë metabolizmin bazal + termogjenezë + ushtrime fizike. Për të mbajtur peshën stabile, energjia e futur në trup në formën e ushqimit...

Read More

Dermatiti, ekzema dhe urtikaria

Dermatiti është një reaksion inflamator (imun) i lëkurës, i cili shfaqet si irritim.Termi vjen nga greqishtja “derm-” skin dhe -ite, prapashtesë që edhe në greqisht do të thotë “inflamacion”. Disa sëmundje dermatologjike si: Skuqjet e lëkurës Ekzema Urtikaria Aknet Dermatiti Kruajtje e lëkurës Mbajtja e ujit dhe limfoedema Djegie...

Read More

Si duhet të jetë menuja perfekte?

Në një menu perfekte duhet të ketë një meze me bazë peshku dhe drithëra, një pjatë e vetme me mish, perime, bishtajore dhe një ëmbëlsirë me bazë kosi dhe fruta të thata; Kjo është ajo që doli nga një studim i kryer nga Leather Head Food Institute, një organ...

Read More

Dieta?! Dua t’a filloj po nuk e di kur…

Ka shume nga ata qe duan te nisin nje jete te re, pa kilogramet e teperta, pa deformimet trupore, me nje mireqenie te shendetit te tyre. Shpesh keta njerez jane te prirur ose kane tendencen per te pritur pritur “kohën e përsosur” qe te permiresojne menyren e te ushqyerit,...

Read More

Dieta dhe inflamacioni i ushqimit

Rregullimi i peshës së një individi është efekti i ekuilibrit midis inputeve dhe outputeve, domethënë midis asaj që futet si ushqim dhe asaj që shpenzohet nga trupi. E gjithë kjo është e vërtetë, ose më saktë është pothuajse gjithmonë e vërtetë, por është gjithashtu e vërtetë që ndonjëherë edhe...

Read More

Historiku i intolerancave ushqimore

Përkufizimi i intolerancës ushqimore Është një dukuri e riprodhueshme, që rezulton nga një reagim ndaj një ushqimi, një konservuesi ose alergjeni që nuk shkaktohet ose ndërmjetësohet nga imunogloulinat E (tipike për dukuritë alergjike); ky reagim ndodh edhe kur personi nuk identifikon llojin e ushqimit të futur në organizëm. Termi...

Read More

Bark I sheshte? Ja kura..

Majdanoz, Limon dhe Uthull Molle Për Një Bark të Sheshtë Majdanozi është shumë efikas për heqjen e yndyrës së akumuluar në zonën e barkut. Majdanozi përmban pak kalori dhe është plot me antioksidantë, vitamina dhe minerale që ndihmojnë në largimin e lëngjeve të akumuluara në organizëm dhe fryrjeve të...

Read More

Keni dhimbje kockash? Ja kura ideale

Dhimbjet e kockave po kthehen në një problem shëndetësor shumë i përhapur kudo, edhe në Shqipëri. Kjo ndodh edhe sepse njerëzit nuk kanë shumë kohë për aktivitet fizik ndërkohë që jetëgjatësia është rritur. Kjo nënkupton se njerëzit po jetojnë më gjatë dhe rrjedhimisht i përdorin muskujt dhe kockat për...

Read More

Kafe me kanelle? Ja pse duhet t’a pini

Nëse nuk mund ta filloni mëngjesin pa konsumuar një filxhan me kafe, atëherë kemi një lajm të mirë për ju. Përveç se kafja ju jep shumë energji për të nisur ditën, rezulton se ajo mund të ndihmojë gjithashtu për të humbur peshë. Filxhani i përditshëm i kafesë mund të...

Read More

Ky zakon ne mengjes ju ben te shtoni peshe

Çdo person ka një ritual në mëngjes. Pavarësisht nëse pi dy filxhanë kafe, vrapon njëzet minuta para fillimit të ditës ose sheh Instagramin, rutina jonë e mëngjesit na vendos për tërë ditën. Sidoqoftë, rezulton se disa zakone të mëngjesit mund të ndikojnë negativisht në shëndetin tonë dhe madje të...

Read More

Sheqeri – vrasesi i shendetit tone

Sheqeri është një “ármĩk” i madh për organizmin, ndërsa po ju bëjmë me dije disa nga pikat që ju bën të kuptoni se po konsumoni shumë sheqer. Lexoni shkrimin dhe kuptoni nëse jeni pjesë e kësaj liste. 1.Shenja e pare eshte lekura e cila ka ngjyre te zbehte dhe...

Read More

Dieta me fruta e perime

Frutat dhe perimet janë baza e një diete të shëndetshme dhe të larmishme. Përmbajtja e tyre është e pasur në ujë, vitamina, minerale, fibra dhe mbrojtëse substancat ngjyrosese mbrojtëse janë garanci për një trup të shëndetshëm, vitalitet, forcon mbrojtjet dhe ul rrezikun e obezĩtetĩt, dĩabetit, káncerĩt dhe sĕmùndjĕvĕ kardiovaskulare....

Read More

Mbroni femijet nga obeziteti! Gjithcka qe duhet

Obeziteti nënkupton një sasi të tepërt të yndyrës në trup. Asnjë marrëveshje e përgjithshme nuk ekziston për përcaktimin më të ulët të mbipeshes tek fëmijët dhe adoleshentët, ndryshe nga standardet për të rriturit. Sidoqoftë, shumica e profesionistëve pranojnë udhëzime të publikuara bazuar në indeksin e masës trupore (BMI) –...

Read More

Keni kohe që vuani nga gazrat? Lexo kete artikull me vlere

Meteorizmi është i njohur gjithashtu si timpanitë. Karakteristika kryesore e meteorizmit është një akumulim i gazit në traktin gastrointestinal (GI) i cili shkakton një ndjesi të fryrjes dhe distensionit të barkut. Një nga shkaqet më të zakonshme të gazrave është ngrënia jo e duhur. Modifikimi i zakoneve të ngrënies...

Read More

Njihe veten tende nepermjet shenjave që te jep trupi yt

Kur keni shtrengim ne gjoks mendoni per semundje kardiovaskulare, probleme ne mushkeri nga mosfurrnizimi me oksigjen aq sa duhet,stresi i perditshem,aciditeti i stomakut,herpesi,inflamacion i pankreasit,probleme te tiroides etj etj. Dhimbjet abdominale shkaqet infeksionet e ndryshme qe shoqerohen edhe me diarrhe,infeksionet parazitare,intoleranca ushqimore,virozat,ndryshimet e temperatures,inflamacionet e ndryshme te zorreve,apandiciti,problemet e...

Read More

E quani veten pa vullnet! Ja dieta per Ju

Nëse nuk mund të mbani dietë për shkak të vullnetit të dobët, provoni këtë dietë 9 ditore. Menyja është e shumëllojshme, mirë e balansuar dhe mjaft e lehtë për ta respektuar, prandaj iu dedikohet personave me vullnet të dobët për dobësim. Dietën mund ta përsërisni dy herë nga nëntë...

Read More

TIROIDJA HE TESTI I INTOLERANCES USHQIMORE DHE AI GJENETIK

A keni probleme me tiroiden? Simptomat e problemeve të tiroides mund të ngatërrohen me ato të patologjive të tjera, ndaj ekzaminimet mjekësore janë të domosdoshme për të vendosur diagnozën. Gjëndra tiroide rregullon shumë procese metabolike dhe prishja e funksionit të saj shfaqet klinikisht me një sërë simptomash. Disa pacientë...

Read More

Tromboza ne kembe

PËRSHKRIMI I PËRGJITHSHËM I SËMUNDJES Kjo është një gjendje patologjike, gjatë së cilës prishet rrjedha normale e gjakut nëpër enët, për shkak të së cilës formohen mpiksjet e gjakut – trombe. ARSYET E FORMIMIT TË TROMBOZËS Një larmi faktorësh mund të shkaktojnë trombozë. Rrjedha e gjakut ndikohet, para së...

Read More

Patatja dhe vlera te saj ushqyese

PATATJA Patatja, e cilësuar edhe si “mbretëresha” e bimëve barishtore është një aleate e fuqishme për shëndetin tonë. Përmban potasium, vitaminë C, karbohidrate, shumë e mirë për të neutralizuar diabetin, ndihmuar kockat dhe hidratuar lëkurën. https://youtu.be/M8JoPYkL1C0 Përfitimet Patatet rezultojnë të pasura me vitaminë C, përmes së cilës organizmi jonë...

Read More

Dieta ketogjinike, cfare eshte dhe si funksionon

Cfare eshte? Dieta ketogjenike është një dietë që synon humbjen e peshës, e cila bazohet në reduktimin drastik të marrjes së karbohidrateve dhe konsumin pothuajse ekskluziv të proteinave, disa llojeve të perimeve dhe yndyrave. Si funksionon? Parimi fiziologjik mbi të cilin bazohet kjo metodë është të shkaktojë një gjendje...

Read More

SHPORTA E USHQIMEVE MUAJI TETOR

Kungulli është një nga perimet më të dashura të vjeshtës. Ky ushqim i pasur në vlera, vitamina dhe minerale përmban pak kalori. Kungulli është i mirë për sytë dhe për sistemin imunitar sepse është i pasur me vitaminë A. Një racion i vetëm me kungull ofron 200 përqind të...

Read More

KAKAOJA RRIT KOLESTEROLIN “E MIRË”

Pirja e kakaos çdo ditë mund ta rrisë nivelin e HDL kolesterolit (“të mirë”), bëjnë të ditur hulumtuesit japonez të OchanOmizu University nga Tokioja. Ata studiuan 25 burra të shëndetshëm japonez me nivel normal ose mesatarisht të lartë të kolesterolit. Asnjëri nga ta nuk kishte marrë barna, antioksidues...

Read More

Një muaj para se të pësoni atak kardiak, trupi jep këto shenja

Ataku në zemër është një nga sëmundjet më të përhapura të zemrës në vendin tonë. Në Shqipëri, 9000 njerëz humbin netën çdo vit për shkak të sëmundjeve të zemrës. Shëndeti i zemrës përmirësohet nëse ushqeheni mirë, konsumoni suplementë si Omega 3 ose hekuri si dhe kryeni aktiviete fizike. Megjithatë,...

Read More

Mund të largoni dëshirën për sheqer duke konsumuar këto ushqime

Nëse dëshironi të plotësoni preferencat tuaja të sheqerit, rekomandohet të provoni disa nga ushqimet adekuate për një gjë të tillë. Zvogëloni dëshirën e panevojshme të sheqerit duke ngrënë këto ushqime. Avokado – Përveç pasurimit të dietës tuaj me yndyra të shëndetshme, nëse hani një avokado për disa orë pas...

Read More

Ju tregoj dietën që ju duhet për t’u shëndoshur, fitoni kilogramë në mënyrë të shëndetshme

Edhe pse konsumoni shumë, përsëri ju nuk po shtoni peshë. Kjo në fakt është një problem i madh pasi të qenit nënpeshë mund të dëmtojë në mënyrë serioze shëndetin tuaj. Problemet shëndetësore si: imuniteti i dobët, kockat e dobëta, humbja e flokëve e shumë të tjera mund të shtohen....

Read More

Nga lëngu i orizit deri tek uthulla e mollës – këto janë kurat për problemet e stomakut

Stomaku i njeriut ka kapacitetin për të mbajtur rreth 220 gramë ushqim. Atij i nevojitet 4 deri në 6 orë për të zbërthyer ushqimin në grimca të vogla e për ta tretur atë. Shtresat e brendshme të stomakut rigjenerohen vetë dhe shumë shpesh. Stomaku është një makineri e fuqishme...

Read More

Çdo detaj që duhet të dini për intolerancën ushqimore

Analiza e intolerances ushqimore vjen ne formen e dy testeve: analiza gjenetike dhe testi i intolerances ushqimore per 600 elemente ushqimore se bashku me dieten e personalizuar. Testi gjenetik përfshin këto fusha: Mbipesha; Nēnpesha; Çrregullimet metabolike; Faktorët komportamental dhe emotiv; Ndjeshmëria ndaj karbohidrateve; Ndjeshmëria ndaj yndyrnave; Ndjeshmëri ndaj proteinave;...

Read More

A kurojnë çdo gjë antibiotikët?

Antibiotikët janë medikamente të cilët vrasin bakteret. Bakteret mund të shkaktojnë infeksione, si në fyt me streptokokë, infeksione të veshit, infeksione të traktit urinar dhe infeksione të sinus-eve (sinusit). Ka shumë lloje antibiotikësh. Secili prej tyre funksionon paksa ndryshe nga të tjerët dhe vepron kundër llojeve të ndryshme të...

Read More

Lexoni me kujdes: Dhjamosja, faktor rrisku për shfaqjen e gjëndjeve patologjike!

Dhjamosja është një faktor rrisku për shfaqjen e gjëndjeve patologjike. Në këtë shkrim ju japim disa informacione në lidhje me një çështje të tillë me pika të mirëpërcaktuara që duhet t’i lexoni me kujdes. Diabeti i sheqerit tipi II : 80 % e të sëmurëve që janë të prekur nga...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!