Tromboza ne kembe

Tromboza ne kembe

  1. PËRSHKRIMI I PËRGJITHSHËM I SËMUNDJES

Kjo është një gjendje patologjike, gjatë së cilës prishet rrjedha normale e gjakut nëpër enët, për shkak të së cilës formohen mpiksjet e gjakut – trombe.

ARSYET E FORMIMIT TË TROMBOZËS

Një larmi faktorësh mund të shkaktojnë trombozë. Rrjedha e gjakut ndikohet, para së gjithash, nga përbërja e tij (hiperkoagulimi), e cila mund të ndryshojë për shkak të patologjive gjenetike ose sëmundjeve të një natyre autoimune.

Rrjedhja e gjakut prishet gjithashtu për shkak të dëmtimit të endotelit (murit vaskular), i cili mund të ndodhë si rezultat i ekspozimit ndaj infeksioneve, dëmtimeve ose për shkak të operacionit.

Gjaku gjithashtu mund të ngecë për shkak të mbingarkesës fizike, një qëndrimi të gjatë në një pozicion të palëvizshëm ose ulur, për shkak të pranisë së formacioneve malinje (në veçanti, kanceri i mushkërive, stomakut dhe pankreasit).

Përdorimi i kontraceptivëve oralë oralë gjithashtu mund të shkaktojë zhvillimin e trombozës.

Për më tepër, zhvillimi i mpiksjeve provokon obezitetin, pirjen e duhanit, sëmundjet e mëlçisë, radikalet e lira, të qenit në një lartësi prej më shumë se 4200 metra, shtatzëninë shumë vonë dhe ushqimin e dobët.

Tromboza mund të shfaqet në mënyra të ndryshme, gjithçka varet nga vendndodhja e mpiksjes së gjakut.

Ekziston gjithashtu një kurs asimptomatik i trombozës. Tromboza ndodh pa simptoma nëse formohet një mpiksje gjaku në venat e thella. Në këtë rast, edema shfaqet nën venat sipërfaqësore, rrjedha e gjakut nuk ndalet plotësisht, mbetet e pjesshme.

SHENJAT KRYESORE TË TROMBOZËS:

  1. 1 ënjtje e zonës së prekur;
  2. 2 skuqje dhe cianozë e lëkurës në vendin e shfaqjes së mpiksjes;
  3. 3 ndjesi të dhimbshme kur prekni në vendin e mpiksjes së gjakut;
  4. 4 ënjtje të venave sipërfaqësore;
  5. 5 dhimbje shpërthimi në zonën e formimit të mpiksjes së gjakut.

LLOJI I TROMBOZËS

Lloji i trombozës varet nga vendi i trombit. Ofshtë dy llojesh. E para është tromboza venoze, dhe e dyta është tromboza arteriale (shpesh, përveç mpiksjes së gjakut, formohen edhe pllaka aterosklerotike, aq shpesh tromboza arteriale i quajtur aterotromboza).

USHQIME TË DOBISHME PËR TROMBOZË

Për trombozën, është mirë të ndiqni një dietë vegjetariane dhe të hani ushqime që hollojnë gjakun. Prona të tilla posedohen nga ushqimet e detit, vaji i peshkut dhe peshku (ato përmbajnë Omega-3 dhe 6), vitamina E (shqeme, arrë deti, grurë të mbirë, kajsi të thata, spinaq, bollgur, elb, elb, kumbulla të thata, spinaq), kungull dhe luledielli fara, vaj liri, xhenxhefil, limon, boronicë, mjaltë, xhinko biloba, avokado. Veryshtë shumë e dobishme të pini lëngje perimesh të shtrydhura fllad. Nëse nuk ka kundërindikacione, mund të përdorni një sasi të vogël të verës së thatë (gjithmonë me cilësi të lartë).

Me trombozë venoze, lejohet të shtoni uthull (veçanërisht musht molle), piper, rrikë, qepë, hudhër në ushqim.

Vlen të kujtohet se ushqimi duhet të rregullohet në varësi të ilaçeve të marra. Prandaj, para se të filloni një dietë, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

MJEKËSIA TRADICIONALE PËR TROMBOZË

Tromboza mund të trajtohet me ilaçe tradicionale duke përdorur metoda të ndryshme: tinktura alkooli, banjë këmbësh, ilaçe bimore dhe përdorimi i mjaltit.

Tinkturat e alkoolit përdorni si brenda ashtu edhe për fërkim.

Tinktura e akacisë së bardhë funksionon mirë për fasha dhe fërkime. Për përgatitjen e tij, merren 2 lugë lule dhe 200 mililitra alkool. Ju duhet të insistoni në një vend të ngrohtë dhe të errët për 10 ditë.

Për administrim oral, një tretësirë e bërë nga rrënjët e lëmshit të bardhë është e përshtatshme. Rrënjët janë larë dhe tharë paraprakisht. Pastaj 100 gram rrënjë duhet të derdhen me një litër vodka dhe të lihen të futen në një cep të errët për 21 ditë. Shtë e domosdoshme të insistoni në një kavanoz qelqi, të mbyllur fort me një kapak. Në fund të periudhës, tinktura filtrohet. Marrja e tinkturës: 3 herë në ditë, një lugë çaji.

Lehtësoni dhimbjen dhe ënjtja do t’ju ndihmojë banjot e këmbëve me shtimin e një zierje të rrënjës për rrezitje, lëvoren e shelgut të bardhë ose lëvoren e lisit. Banja të tilla duhet të bëhen para se të shkoni në shtrat dhe mundësisht në një kovë (këshillohet të fluturoni këmbët në gjunjë). Pas marrjes së banjës, duhet të mbështillni këmbët me një fashë elastike ose të vendosni çorape compressioni.

Me trombozë, hollimi i gjakut do të ndihmojë supave nga hithra, tërfili i ëmbël, yarrow, immortelle, buckthorn, lingonberry dhe thupër gjethe, urtë, rrënjë elecampane, mente.

Mjaltë do të ndihmojë për të hequr qafe jo vetëm trombozën, por edhe për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme të trupit. Për trajtimin e trombozës, përdoren 2 receta.

Për të përgatitur ilaçin e parë, do t’ju duhet një gotë me lëng mjalti dhe qepë. Këto lëngje duhet të përzihen dhe të futen për tre ditë në një vend të ngrohtë, dhe më pas të ruhen në frigorifer për një javë. Kjo përzierje duhet të konsumohet në një shtrat tryezë para ngrënies (lejohet të hani jo më shumë se 3 lugë gjelle në ditë).

Për të përgatitur recetën e dytë, merrni 3 mollë, vendosini në një tenxhere dhe derdhni në ujë të sapozier. Mbuloni fort me një kapak dhe mbështillni enën në një batanije, lëreni në këtë formë për 4 orë. Pas kësaj kohe, mollët grumbullohen së bashku me ujë, lëng të shtrydhur përmes napës. Ky lëng pihet në ditë, ndërsa një lugë çaji me mjaltë hahet para përdorimit.

USHQIME TË RREZIKSHME DHE TË DËMSHME PËR TROMBOZË

ushqim që përmban vitamina të grupeve C dhe K (vithe trëndafili, domate, lëpjetë, rrush pa fara, marule, të gjitha agrumet, lakër, mëlçi);

arra (përveç shqemave);

të gjitha ushqimet me yndyrë, të tymosur, tepër të kripur dhe të ëmbël;

alkool;

ushqim nga restorante të ushqimit të shpejtë;

ushqime gjysëm të gatshme;

ushqime që përmbajnë yndyrna trans dhe kolesterol.

Këto ushqime ndikojnë në viskozitetin e gjakut dhe dëmtojnë rrjedhën e tij të gjakut, si dhe kontribuojnë në shfaqjen e kongjestionit, dhe më pas provokojnë formimin e mpiksjes së gjakut.

Kujdes!

Administrata nuk është përgjegjëse për çdo përpjekje për të përdorur informacionin e dhënë dhe nuk garanton se nuk do t’ju dëmtojë ju personalisht. Materialet nuk mund të përdoren për të përshkruar trajtimin dhe për të bërë një diagnozë. Gjithmonë konsultohuni me mjekun tuaj specialist!

error: Nuk lejohet kopjimi!