Archive for Category: Intervista

Si duhet te ushqehemi qe te shmangim lodhjen

1. Cilat ushqime e luftojnë lodhjen? Reduktimi i alkoolit dhe kafeinës, si dhe mbajtja e një dietë të shëndetshme është e këshillueshme per te luftuar lodhjen. Nese nuk konsumoni sasi të mjaftueshme aminoacidesh esenciale (kryesisht tek produktet me origjinê shtazore) të cilat na ndihmojne për qarkullimin e sheqerit në...

Read More

Lista e “Global woman summit”, shqiptarët që janë pjesë dhe si janë kategorizuar

Lista e “Global woman summit”, shqiptarët që janë pjesë dhe si janë kategorizuar “Global Woman Summit” organizon për herë të katërt samitin ndërkombëtar dedikuar njerëzve më me influencë. I organizuar në Londër në datat 13-14 Korrik, nga shqiptarja Mirela Sulo, Samiti ka shpallur listat përkatëse për çdo vend. Krahë...

Read More

“SI MUND TË DUKEMI JOSHËS”/ ANILA KALLESHI: SEKRETI I PAMJES RINORE DHE TË FRESKËT

Engjëjt e ‘Victoria’s Secret’ apo modele të tjera anoreksike ndikojnë shumë negativisht te një pjesë e mirë e vajzave të reja, që duke synuar të arrijnë linja të përsosura gabojnë me mënyrën e të ushqyerit. Anila Kalleshi është një dietologe shumë e njohur, e cila ka vendosur profesionalizmin e saj...

Read More

Anila Kalleshi, “Gjeneralja” që i ka shpallur luftë mbipeshës, nderohet me trofeun e San Franciskos, Ambasadore e Shqipërisë në WORDCOB

Anila Kalleshi, dietologia e shquar shqiptare, nderohet me trofeun e San Franciscos në SHBA Anila Kalleshi, dietologia e mirënjohur shqiptare në San Francisco i shton trofeve të saj një tjetër trofe në 24 gusht 2019 “Visionary Leader Extraordinary Award and Victorious 2019”. Kësaj here do tē ishte Hotel...

Read More

Intervistë për City News Albania

1. Ju keni fituar shumë çmime të rëndësishme dhe jeni vlerësuar si një nga dietologet më të mira në Shqipëri. Cili nga këto çmime ka përmbushur qëllimin tuaj? Të thoni, po kjo është ajo që kam dashur gjithnjë? Nuk ka qenë vetëm një çmim por disa që kanë përmbushur...

Read More

100 gratë që ndryshuan Tiranën…vazhdim

Alketa Vejsiu, prej kohësh kërkonte realizimin e një kopertine me gratë sipërmarrëse të Tiranës. Jo 10 a 15, më shumë, 50…dhe ndërsa koha kalonte, më në fund vendimi u mor, por…pse jo 100 sipërmarrëse! Gra që i kanë ndryshuar fytyrën Tiranës me bizneset e tyre. Në fillim, 100 na...

Read More

20 VITE HISTORI SUKSESI

Anila Kalleshi themeluese dhe CEO e Anila Kalleshi’s Center – Weight Loss Center, presidente e “Albania Lifestyle Medicine” Mes një oazi relaksues dhe plot motiv, prania e saj ndihet si e një zane apo shtojzovalleje. Ajo nuk ka shkop magjik e çudibërës, por di të të magjepsi gjithsesi,...

Read More

Kalleshi këshilla esenciale për ushqyerje të shëndetshme – interviste ne lajmi.net

Anila Kalleshi tregon për ushqimin e shëndetshëm dhe sa ushqehen shëndetshëm shqiptarët. Ajo në një intervistë për lajmi.net tregon për sëmundjen që shkaktohen nëse nuk ushqeheni shëndetshëm. Lajmi.net: Sa është e rëndësishme të ushqehemi shëndetshëm? Kalleshi: Baza dhe themeli i një trupi të shëndetshëm, larg sëmundjeve dhe problemeve në organizëm është...

Read More

Zgjedhja e duhur ushqimore

Mënyra e të ushqyerit është thelbësore në shëndetin e individit, por siç e dimë ne jetojmë në një botë me larmishmëri shumë të madhe ushqimesh dhe për pasojë mundësia për të zgjedhur është e pafundme. Por si mund t’a bëjmë ne zgjedhjen e duhur? Për një përgjigje më...

Read More

Si është të jesh sot një grua në biznes?

Kur e keni filluar biznesin tuaj, çfarë produkti ose shërbimi ofroni për tregun ? Kam 21 vite që zhvilloj aktivitetin tim ne fushen e dobesimit! Qendra “Anila Kalleshi Center” është hapur në vitin 1998 dhe që atëherë ka dominuar dukshëm në tregun shqiptar. Shërbimet që qendra ofron konsistojnë kryesisht...

Read More

Obeziteti dhe jetegjatesia

Si është e lidhur jetëgjatësia me të ushqyerin shëndetshëm? Të jeni një njeri i shëndetshëm do të thotë që duhet të konsumoni një shumëllojshmëri ushqimesh të shëndetshme, të jeni fizikisht aktivë dhe të njihni të gjitha lëndët ushqyese që ju duhen për të mbrojtur kockat, sistemin imunitar dhe një...

Read More

Histori biznesi

Ju dikur nuk jeni kjo që jeni sot. Ka pasur një moment të parë që ju futi në rrugën e biznesit. Cili ishte ai moment, që shënoi dhe pikën tuaj hyrëse në botën e biznesit? Çfarë ndodhi, cila është historia e këtij momenti? Momenti i parë që jam futur...

Read More

ANILA KALLESHI: “FEMRA E VITIT 2018” e shpallur ne Gazeta Telegraf

Personazh i vlerësuar në gazetën “Telegraf”: Ja kur pasioni takon suksesshëm profesionalizmin Dhjetori është muaji i fundit kalendarik, i një viti i cili kurorëzohet me festën e madhe të Vitit të Ri, pikërisht në ditën e tij të fundit. Por dhjetori është edhe muaji i bilanceve, arritjeve, vlerësimeve midis...

Read More

Anila Kalleshi Center – Brand unikal i dobësimit

Intervistë në Revista StarPeople  Mars 2018 Nuk është e thjeshtë që për 20 vjet të gdhendësh në Shqipëri një emër suksesi. E duket se Anila Kalleshi ia ka dalë! Drejtuesja e Anila Kalleshi Center ka festuar mbrëmjen e djeshme 20-vjetorin e qendrës së saj. Në një mbrëmje me...

Read More

Anila Kalleshi 20 vite histori suksesi

Intervistë në revistën Psikologjia Mars 2018 Anila Kalleshi themeluese dhe CEO e Anila Kalleshi’s Center – Weight Loss Center, Presidente e “Albania Lifestyle Medicine” Mes një oazi relaksues dhe plot motiv, prania e saj ndihet si e një zane apo shtojzovalleje. Ajo nuk ka shkop magjik...

Read More

Anila Kalleshi: Të jetosh me frikën e fitimit të peshës, sëmundja që po injoroni

Nga ANILA KALLESHI Dietologe, nutricioniste klinike Sa i rëndësishëm është ushqimi i shëndetshëm për adoleshentët dhe sa e respektojnë gjatë përditshmërisë së tyre? – Mënyra e të ushqyerit në adoleshencë natyrisht ka shumë rëndësi që të jetë sa më korrekte, pasi lidhet drejtëpërdrejtë me ndryshimet fiziologjike që pëson trupi...

Read More

Si u transformua Oriana Cama , personazhi “Dona i Portokallisë” dhe aktorja e “Apartmenti 2xl” me 20 kg më pak

Jemi mësuar t’a shikojmë si personazhi karizmatik i “Apartamenti 2xl” apo “Dona” e Spektaklit humoristik të Portokallisë, por ka pak kohë që i ka dhënë fund beqarisë duke u shpërngulur të jetojë përfundimisht në Itali. U inspirova nga statusi i saj në instagram që kishte postuar para ca ditësh....

Read More

Anila Kalleshi, pjesë e shkencëtarve të shekullit

Anila Kalleshi, duket se tanimë nuk është vetëm dietologia më e njohur në Shqipëri, por emri i saj është padiskutim edhe një brand i përbotshëm. Në karrierën e saj 20-vjeçare ajo numëron shumë çmime ndërkombëtare për kontribute të veçanta në radhët e njerëzve, të cilët i kanë shpallur “luftë”...

Read More

Anila Kalleshi – Triumf në shkencë

E PANDALSHME, energjike, një grua që nuk e njeh humbjen… Triumfon me çmim prestigjoz edhe në shkencë. Ky është kurorëzimi më i fundit, që nderon punën e dietologes së palodhur Anila Kalleshi, që na bën të gjithëve krenarë. Në 4 korrik 2017, në Hotel Schweizerhof në Luzern të...

Read More

Anila Kalleshi: Ndihem e parivalizuar

“Anila Kalleshi, dietologia e mirënjohur, fituese e disa cmimeve nderkombetare tregon per revisten “Femra Moderne” se ndihet e parivalizuar. Me 4 korrik 2017 u vlerësua me çmimin ndërkombëtar në sferën mjekësore “Name in Science” në Konferencën e Cilësisë dhe Ekselencës në Lucerne, Zvicër. Ahi në vendin tonë e shikon...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!