Archive for Category: Uncategorized

HISTORIKU I KLUBIT VLLAZNIA

Klubi shumë sportësh 16 shkurt 1919,njihet si data e krijimit të Shoqnisë Vllaznia Si u krijua shoqnia “Vllaznia”? Shoqnia “Vllaznia” lindi si rrjedhojë e bashkimit të dy shoqnive atdhetare me baza të besimit, njëra prej tyre, ajo “Mustafa Pasha” e përbërë nga shkodranë të besimit islam dhe tjetra, “Vaso...

Read More

6 ushqimet që duhet (ose jo) të konsumoni nëse po përpiqeni të bëheni nënë

Perimet me gjethe jeshile Perimet me gjethe jeshile janë të pasura me përbërje beneficiale që përfshijnë antioksidantët, lëndët ushqyese që mbështesin detoksifikimin e shëndetshëm, fibrat që mbështesin tretjen dhe hekurin për nivele të shëndetshme të energjisë. E rëndësishme është dhe prania e folatit. Folati është një vitaminë me të...

Read More

Të fikëtit, shkaqet dhe parandalimi:

Të fikëtit ndodh si pasojë e mosushqyerjes së mjaftueshme të trurit me gjak ose përbërësit ushqimorë kryesorë për një çast. Zemra dhe sistemi nervor janë më të prekurat prej ndryshimit. Te fikët është ajo gjendje e organizmit ku personi për arsye të ndryshme, në mënyrë të papritur, humbet...

Read More

Dëmet që shkakton duhani gjatë shtatzënisë

Gjithmonë ia vlen të lësh duhanin edhe pse shtatzënia ka filluar. – Lënia e duhanit zvogëlon ndjeshëm rreziqet për nënën dhe fëmijën. – Për çdo cigare në ditë gjatë shtatzënisë, pesha e fetusit zvogëlohet 15 gram.  – Mesatarisht, fëmijët e lindur nga duhanpirës peshojnë 200 gram me pak...

Read More

SHPORTA E FRUTA-PERIMEVE SIPAS MUAJVE TE VITIT

Muaji Janar: Perimet : lulelakra, lakra e brukseli, spinaqi, pazia, karrotat, panxhari i kuq, rrepa, rilka, brokoli, angjinare, kërpudha, prasi, lakra, selino , sallata jeshile, majdanozi, kopra, laboti, lëpjeta, çikore, endivia, finoku, lakra e kuqe ruse. Frutat: molla, portokalli, mandarina, dardha, ftoi, hurma, ulliri Muaji Shkurt : Perimet: panxhari...

Read More

Dafina – gjethja me vlera të jashtëzakonshme

Gjethet e dafinës përmbajnë një serë mineralesh dhe proteinash, të cilat janë shumë të shëndetshme për organizmin tonë. Kjo erëz është përdorur edhe nga grekët dhe romakët e lashtë, të cilët besonin se ajo përfaqësonte dituri, paqe dhe mbrojtje. Ndikon pozitivisht ne rastet e: -Dobësise dhe energjise te ulët,...

Read More

Si të parandalojmë celulitin

Çelësi në parandalimin dhe luftimin e celulitit: a. Pastrimi i trupit b. Kombini me aktivitet fizik c. Përmirësim të qarkullimit të gjakut. d. Dietë e shëndetshme f. Largimi i tensionit dhe stresit nga jeta juaj. Kërkon të provosh një prej seancave tona të dobësimit? Kontakto tani! ☎️ 0682095310 … #AnilaKalleshiCenter...

Read More

Refleksion mbi ushqyerjen nē kohet e sotme

Tregu i lirë dhe reklamimi kanë krijuar preferenca të reja dietike ushqimore të popullatës sonë. Ushqimet natyrale me produkte të freskëta, zarzavate, fruta, fibra, bukë të zezë, qumësht dhe produktet tradicionale nuk po preferoheshin më. Në një kohë rekord dhe vetë fermerët që i prodhonin u kthyen në hileqarë,...

Read More

Pse duhet të shmangni drithërat e paketuara?

Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme të ditës. Të konsumoni një mëngjes të shëndetshëm do t’ju japë energji deri në vaktin e drekës, mban sheqerin në gjak të qëndrueshëm dhe siguron shumë lëndë ushqyese të shëndetshme për të mbajtur sistemin tuaj imun dhe tretës të shëndetshëm. ...

Read More

16 menyra se si sheqeri ju ndryshon jeten tuaj

Nëse nuk e keni kuptuar, sheqeri gjendet kudo. Eshtë i pranishëm pothuajse në të gjitha ushqimet që konsumojmë. Eshtë përllogaritur që një i rritur mesatar konsumon rreth 22 lugë çaji sheqer në ditë. Kjo është një sasi e konsiderueshme dhe mund të çojë në një sërë problemesh shëndetësore, përfshirë...

Read More

BIZZ AWARDS 2018

Në 3 maj 2018 Anila Kalleshi prezantoi Anila Kalleshi’s Center gjatë mbrêmjes Gala Europiane të The BIZZ Awards 2018, e mbajtur në Çeki në Pragë Në ambientet e Carlo IV, DA . Gjatë mbrëmjes gala, në ceremoninë e çmimeve Anila Kalleshi mori një çmim prestigjioz: medalje, diplomë si...

Read More

Anila Kalleshi: Miti i një diete të mirëbalancuar

Interviste e dhënë për portalin www.vipstar.info Dietologia Anila Kalleshi sjell të dhëna të hollësishme lidhur me ndjekjen e një programi ushqimor të mirëllogaritur për të pasur një siluetë ideale/ Qenia njerëzore përbëhet nga 63 për qind ujë, 22 për qind proteina, 13 për qind yndyrna dhe 2 për qind...

Read More

Supë me kungull

Përfitimet shëndetësore të kungujve Gjenden në vitamina dhe minerale, duke përfshirë sasi të mëdha të fibrave dhe 100% të kërkesës së përditshme të vitaminës A. Kungujt gjithashtu ofrojnë shumë vitaminë C, riboflavin, kalium, bakër dhe mangan. Sasi të vogla por të rëndësishme të vitaminës E (alfa tokoferol), tiaminë, niacin,...

Read More

Plani 7-ditor për një bark të sheshtë

Të reduktoni yndyrën te pjesa e belit nuk është thjesht për t’u dukur bukur-por gjithashtu studimet tregojnë që njerëzit me më pak yndyrë në atë zonë, kanë rrezik të reduktuar për tipin të diabetit dhe për sëmundjet e zemrës. Kështu që barku i sheshtë jo vetëm që ju bën...

Read More

Benefitet shëndetsore të selinosë

Selinoja është një nga perimet që mund ta gjeni lehtësisht në kopësht, që ka benefite të jashtëzakonshme për shkak të farave dhe gjetheve që përmban. Është një pasardhës i drejtpërdrejtë i selinove të egra dhe një anëtar i familjes Apiaceae me kopër dhe majdanoz, që posedojnë pamje apo aromë...

Read More

5 receta me smoothie ideale për mengjes

Smoothiet mund të jenë zgjidhja ideale për mëngjes. Janë të thjeshta për t’u përgatitur dhe i sigurojnë trupit dozen e nevojshme të nutrientëve për ta përballuar me sukses ditën. Duhet t’i provoni te 5-ta recetat sepse janë të gjitha shumë të shijshme. 1.Smoothie me boronicë Përbërësit: -1 kupë qumësht...

Read More

Trajtoje diabetin me një dietë të rreptë…

Zbulimi i jashtëzakonshëm është në gjendje të permiresojē terapitë kundër një prej sëmundjeve më të rrezikshme dhe më të përhapura kronike në botë, siç është diabeti. Një dietē e rreptë mund të ndalë diabetin e tipit 2 dhe të shpëtojë miliona njerëz që vuajnë nga e gjithë bota....

Read More

Trajtime natyrale për të ftohtin e zakonshëm

Një hundë e irritur dhe dhimbje në fyt, që ndiqet më pas nga tështima apo rrjedhje hundësh, janë shenjat e para që po prekeni nga i ftohti i zakonshëm. Megjithëse kalon me kohë, këto trajtime natyrale me shumë gjasa mund të reduktojnë kohëzgjatjen dhe ashpërsinë e simptomave. -Echinacea Echinacea...

Read More

Humbisni 4-5 kg me këtë dietë

Java e I E Hëne 0ra 7-9:  Një gotë qumësht dhe një fetë buke të thekur me një lugë e gjysmë çaji me  mjaltë Ora 10-11: Një frut Ora 13-15: Perime të ziera me një lugë gjelle vaj ulliri, 30 gr djathë, sallatë jeshile me një lugë vaj...

Read More

Dieta dobësuese e grupit të gjakut AB

Historiku – Grupi AB ka një moshë më pak se 1000 vite. Ai është nje grup mjaft i rrallë pasi 2 – 4 % e popullsisë të botës disponojnë  këtë grup gjaku. Ky grup është biologjikisht i ndërlikuar. Nuk shkon me kategoritë e tjera. Ky grup gjaku përshtatet...

Read More

INFLAMACIONI DHE REZISTENCA E LEPTINËS

Inflamacioni nuk krijon vetëm rezistencën e insulinës. Shkeputur nga “Dieta Sfidë” Anila Kalleshi- Dietologe Klinike Leptina është një hormon që përgjigjet ndaj sasisë që keni ngrënë dhe sinjalizon trurin që keni ngrënë mjaftueshëm (ngopja është termi teknik). Leptina ndihmon gjithashtu për të djegur yndyrnat duke sugjeruar metabolizmin tuaj...

Read More

10 ushqime të pasura me serotoninë

Serotonina është një hormon tepër i rëndësishëm që influencon në humor dhe te gjumi. Gjithashtu kontrollon nivelet e presionit në gjak. Serotonina përbëhet nga një aminoacid i quajtur-Triptofan. Triptofani merret nga ushqimi, e më pas transportohet në tru. Në qelizat e trurit, Triptofani konvertohet në Serotoninë. Mungesa e Serotoninës...

Read More

Recetë natyrale për të ftohurën

Kjo recetë është një përzierje e uthullës së mollës, limonit, piperit të kuq, xhinxherit, mjaltit dhe ujit. Secili përbërës ka veti unike që ndihmojnë në reduktimin e simptomave të të ftohtit që vjen me dimrin e ftohtë. 1. Xhinxheri- Xhinxheri është një anti-histaminë natyrale që ka veti anti-inflamatore...

Read More

Trajtim në kushtet e shtëpisë për poret e mëdha

Domatet funksionojnë si astrigjent natyral që ndihmon në mbledhjen e lëkurës tuaj dhe tkurrjen e poreve të mëdha. Përveç reduktimit të poreve tuaja, domatet  ndihmojnë në lehtësimin e njollave të errëta duke e bërë lëkurën tuaj të duket më e ndritshme dhe më e re. Vendosni 1 lugë gjelle...

Read More

Çfarë është e çfarë nuk është DIETA..

. Koncepti i parë për të sqaruar është pikërisht që fjala “Dieta”, është fjala që ne shpesh e lidhim me ndjenjën e vuajtjes, privimit dhe stresit. Çfarë nuk është DIETA – Dieta nuk është një plan ushqimor drastik për t’u ndjekur për një periudhë të kufizuar kohe – Dieta...

Read More

Një dietë e ekuilibruar për vegjetarianët

Një dietë vegane shpesh pranohet që është e shëndetshme dhe mendohet se ndihmon në reduktimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, presionit të lartë të gjakut, kolesterolit të lartë, disa kancereve dhe diabetit të tipit 2. Sidoqoftë, nëse jeni një vegan me kohë të plotë, është e rëndësishme që...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!