Archive for Category: Produkte ushqimore A-Z

Sheqeri – vrasesi i shendetit tone

Sheqeri është një “ármĩk” i madh për organizmin, ndërsa po ju bëjmë me dije disa nga pikat që ju bën të kuptoni se po konsumoni shumë sheqer. Lexoni shkrimin dhe kuptoni nëse jeni pjesë e kësaj liste. 1.Shenja e pare eshte lekura e cila ka ngjyre te zbehte dhe...

Read More

Patatja dhe vlera te saj ushqyese

PATATJA Patatja, e cilësuar edhe si “mbretëresha” e bimëve barishtore është një aleate e fuqishme për shëndetin tonë. Përmban potasium, vitaminë C, karbohidrate, shumë e mirë për të neutralizuar diabetin, ndihmuar kockat dhe hidratuar lëkurën. https://youtu.be/M8JoPYkL1C0 Përfitimet Patatet rezultojnë të pasura me vitaminë C, përmes së cilës organizmi jonë...

Read More

7 arsye të mëdha për të ngrënë fiq sa më shpesh, dobitë në shëndet

Fiqtë, të freskët dhe të tharë, ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore. Një fik siguron 2.5% të dozës së rekomanduar ditore të kaliumit, 2% magnez, 1% hekur dhe kalcium. Fiqtë janë gjithashtu një burim i rëndësishëm i vitaminës K. Fiqtë janë të pasur me sheqerna dhe fibra, që i bën...

Read More

Kos me boronica një mrekulli për shëndetin, jua sugjeroj përditë

Një prej kombinimeve më të shijshme por edhe me një pasuri të jashtëzakonshme vlerash është ai i kosit me boronica. Ekspertët thonë se këto dy ushqime nxjerrin në pah më të mirën e njëri tjetrit. Boronicat janë shumë të pasura me fibër. Një filxhan çaji me boronica përmban thuajse...

Read More

Lajthitë e njoma janë fantastike për organizmin, ndihmojnë sistemin nervor

Shqipëria është e bekuar me pemishte lajthis,h të cilat kur janë të njoma ofrojnë vlera pafund për konsumatorët. Si çdo ushqim tjetër, edhe lajthitë kanë një dozë të rekomanduar ditore. Doza e shëndetshme ditore e lajthive është 20 kokrra në ditë. Sipas të dhënave shkencore, nëse konsumoni lajthi në...

Read More

Çaji i superushqimit aronia, veti çudibërëse për shëndetin

Konsumimi i çajit të Aronise mundëson shfrytëzimin maksimal të përbërësve mjaft jetik që gjenden në lëkurë, nënlëkurë dhe në farat e frutave të Aronisë. Për shkak të efekteve të tij pozitive në gjendjen e përgjithshme të organizmit, çaji rekomandohet për përdorim të përditshëm në mënyrë të njejtë si për...

Read More

Lulelakra është një perime plot vlera, ka 5 dobi kryesore për organizmin

Lulelakra është një perime e përdorur gjerësisht në kuzhinë, sidomos gjatë stinës së dimrit. Shumica e lulelakrave janë të bardha, por është e mundur të blini varietete jeshile dhe vjollcë, si dhe lulelakra më të ëmbla romanesco, me tufat karakteristike të saj me majë. Gjatë viteve të fundit, lulelakra...

Read More

Çfarë i bën trupit gjalpi i kikirikut dhe pse duhet ta përdorni

Gjalpi i kikirikut mund të përmirësojë gjumin para se të flini nëse jeni si shumë njerëz që kanë probleme me gjumin. Gjalpi i kikirikut përmban shumë lëndë ushqyese që ndihmojnë trupin të rikuperohet, ndihmon në rindërtimin e muskujve dhe siguron energji afatgjatë për të mbajtur trupin të kënaqur gjatë...

Read More

Për kocka të forta dhe lëkurë të shëndetshme, rukola është zgjidhja

Rukola konsiderohet një nga ushqimet me më shumë vlera ushqyese që mund të hani. Rukola nuk ka qenë shumë e njohur për shqiptarët, gjë e cila ka ndryshuar vitet e fundit. Ajo është e pasur me shumë kalcium, Vitaminë A, Vitaminë C, Vitaminë K dhe hekur. Përmban gjithashtu folat,...

Read More

Rëndësia e konsumimit të farave të pishave, për dobësim dhe organizëm

Farat e pishës janë pjesë e grupit të farave vajore, janë të njohura edhe si fruta të thata. Shumë popullore në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave, ato janë përdorur edhe në përgatitjen e sallatrave të këndshme të tilla si salca e famshme Pesto, përmbanë vlera kurative, në lidhje me...

Read More

SHPORTA E FRUTA PERIMEVE MUAJI MAJ

FRUTAT DHE PERIMET E MUAJIT MAJ Perimet: Pazia – është një burim I shkëlqyer vitaminash, lēndësh ushqyese dhe përbërësish organikë që përfshijnë vitaminën A, B6, C, E, K, riboflavinën, magnez, mangan, kalium, hekur, natrium dhe bakër. Përveç fibrës dietike, pazia përmban edhe antioksidantë, fitonutrientë dhe enzima të cilat janë...

Read More

2 MAJ – DITA BOTERORE E PESHKUT TON

Kombet e Bashkuara (KB) vendosën Ditën Botërore të Peshkut Ton më 2 maj për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e konsumimit të peshkut ton dhe për të promovuar praktika më të qëndrueshme të peshkimit.  Kjo është promovuar për herë të parë në 2017-ën. Sipas KB, një numër i madh...

Read More

Veza bën pjesë në listën e 10 super-ushqimeve dhe jo pa arsye!

Pavarësisht përmasave të saj (ajo përmban një sasi të madhe substancash ushqyese themelore për shëndetin tonë. E verdha e vezës, por edhe e bardha e saj përmbajnë një sasi të madhe proteinash dhe kolinë duke u përdorur gjerësisht në recetat e gatimit. Për shkak të përmbajtjes në sasi të...

Read More

Ja pse duhet te konsumoni luleshtrydhe

Vlerat ushqimore të luleshtrydheve Luleshtrydhet janë një nga frutat më të shijshme dhe të vlerësuara në botë. Përbërësi thelbësor i shumë pjatave te embla, luleshtrydhet mund të përdoren për të përgatitur reçel dhe “smoothie”. -Te varfera ne kalori dhe të pasura me lëndë ushqyese, luleshtrydhet përbëhen kryesisht nga uji...

Read More

Ja sa dobi ka per organizmin konsumimi i farave te zeza

Egjiptianët e vjetër e kanë njohur dhe e kanë përdorur farën e zezë, dhe në papiruset e tyre, e kanë përshkruar si farë botanike mjekësore. Romakët e kanë njohur gjithashtu këtë farë dhe e kanë quajtur farë koriandere greke dhe e kanë përdorur si plotësues dietetik. Lëngu i zier...

Read More

E përdorni rukolën  në recetat tuaja? Ja perfitimet e shumta që sjell në shëndet

Nëse shihni ndonjëherë sallatë jeshile të cilës shpesh u referohen si “raketë”, dijeni se është thjesht një emër tjetër për rukolën ose arugulën, ose “roquette” në frëngjisht. . Megjithatë, si një tjetër perime së bashku me kalen dhe lulelakrën, gjethet e saj janë kultivuar në Mesdhe  që në kohët...

Read More

Të mirat që ka mishi i lopës i rritur në kullota: Cili lloj ndihmon në përmirësimin e shëndetit tuaj?

Blerja e mishit zakonisht përfshin një kontroll fillestar të çmimit, por jo të gjithë janë kureshtarë kur bëhet fjalë për përmbajtjen ushqyese dhe freskinë. Fatmirësisht njerëzit po drejtohen drejt konsumit të mishit të lopës të rritur në kullota, pasi po kuptojnë perfitimet që ka në shëndetin e tyre. Më...

Read More

Një superushqim si Acai Berry

E ngjashme me rrushin dhe boronicat, Acai Berry është kokërr e vogël në një ngjyrë të kuqe, e përbërë nga një grumbull farash, ku vetëm 15% janë të ngrënshme, të vjelura nga pemë të larta, të gjetura përreth lumit Amazon në Amerikën e Jugut. Këto manaferra kanë atribute të...

Read More

UJI I KOKOSIT – PSE DUHET TA PINI

10 arsye pse duhet të filloni të pini menjëherë ujë kokosi Në shumë vende tropikale me vijë të gjatë bregdetare ku palmat e kokosit rriten me tepri, uji i kokosit është përdorur si pije rifreskuese dhe rigjallëruese për shëndetin. Njerëzit në Ishujt e Paqësorit e respektojnë arrën e kokosit...

Read More

Boronicat- vlerat ushqyese te tyre

Sa më e egër aq më e mirë, sa më e zezë aq më e ëmbël është boronica. Ky frut magjik gjendet edhe në Shqipëri  në Tropojë, Kukës dhe Pukë, të cilat shpërndahen në tregjet e Europës. Boronicat shqiptare, sipas ekspertëve, shiten sa hap e mbyll sytë, për shkak...

Read More

Mollët – vlerat ushqyese te konsumimit te tyre

Konsumoni një kokërr mollë në ditë dhe ju do ta mbani larg mjekun. Kjo shprehje që daton prej vitit 1866, vazhdon e mbetet ende aktuale, sepse vlerat e mollës janë po ato. Molla përmban natrium, hekur, fosfor, disa alkaloide, sheqer dhe dallohet për vitaminat A, B dhe C. Konsumimi...

Read More

Avokadot – vlerat e jashtēzakonshme që përmbajnê, recetat

Avokadot përmbajnë një shumëllojshmëri vitaminash esenciale si A, B6, C, E dhe K. Ato përmbajnë sasi të larta antioksidantësh, magnez dhe fibra, të cilat të gjitha kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit tonë. Avokadot nuk përmbajnë kripë ose yndyra të ngopura që shkaktojnë sëmundjet e zemrës. Avokado përmban sasi të...

Read More

Hudhra – një nga ilaçet më të vjetra në botë dhe është një erëz tepër e fuqishme që mund të parandalojë një sërë sëmundjesh.

Hudhra është një nga ilaçet më të vjetra në botë dhe është një erëz tepër e fuqishme që mund të parandalojë një sërë sëmundjesh.  Ka nivele tepër të larta të vitaminave dhe mineraleve, përfshirë vitaminën C dhe B-6 dhe minerale si selen, kalcium dhe hekur.  Hudhra gjithashtu ka veti...

Read More

4 mënyra natyrale për të rritur glutathione

Glutathione është një antioksidant që shfaqet natyrshëm në qelizat e trupit. Është gjithashtu e pranishme në disa ushqime. Kohët e fundit, glutathione ka fituar popullaritet për shkak të përfitimeve të supozuara shëndetësore. Si një antioksidues, glutathione ndihmon në neutralizimin e radikalëve të lirë dhe zvogëlimin e stresit oksidues që...

Read More

Kafeja dhe lidhja e saj me semundjet autoimune

Çfarë substancash përmban kafeja? Një filxhan kafeje ka shumë substanca. Gjenden aty kripëra minerale, kalcium, magnez si dhe karbohidrate. Kafeja mbi të gjitha është një minierë antioksidantësh, të shkëlqyeshme kundra plakjes së qelizave. Kafeina ndërkaq shton përqendrimin, vigjilencën, ul ndjesinë e lodhjes dhe ndihmon të përmirësoheni në veprimtarinë tuaj...

Read More

Vetitë kurative të çajit të rigonit

Njihet si një bimë aromatizuese e cila mund të përdoret edhe në gatimet tona të përditshme. Por këto vlera kurative të çajit të rigonit ndoshta  nuk i keni ditur. Lexoni artikullin më poshtë për t’u njohur me ta. RIGONI: Kuron virozat dhe gripin Rigoni lufton virozat dhe shkurton kohëzgjatjen...

Read More

Pse duhet konsumuar finoku

Finoku sigurisht që ka vlera ushqimore, por më shumë përdoret për efektet e tij mjekësore. Përmban shumë proteina dhe masë fibroze; e pasur në vitamina “C” dhe “E” si dhe dallohet për praninë e madhe të përmbajtjes minerale. Finoku në trajtë kripërash veçohet për substancat minerale të elementeve Na,...

Read More

Si të përgatisni Hardiç

Hardiç është një pije që përgatitet nga dëllinjat, e cila pastroni veshkat dhe sistemin urinar, trajtoni problemet e stomakut sidomos tretjes si dhe pastroni mushkëritë tuaja nga sekrecionet. Ju mund ta përgatisni shumë lehtë në shtëpi. Në një damixhan qelqi futni dëllinjat dhe shtojini ujë. Raporti është një kilogram...

Read More

Kakao – vlerat ushqyese

Kakaoja mbron nga sëmundjet kardiovaskulare, stimulon neuronet, kuron gjendjen shpirtërore. Ajo ka të gjitha vetitë e çokollatës, është stimuluese, antidepresive, për çdo nevojë afrodiziake. Kakao është burimi më i pasur me “flavanoli”, substanca biologjikisht aktive, të cilat gjenden tek ushqimet bimore. “Flavanoli” nxit një pjesë të mirë të përgjigjeve...

Read More

Sherebela bima që lufton çdo sëmundje

Sherebela është bima medicinale e cila ndihmon në lehtësimin dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme. Një efekt të vecntë kjo bimë ka mbi sëmundjen e tuberkulozit. Në gjethet e bimës ndodhet një fitoncid aktiv, që lufton këtë sëmundje të rrezikshme. Konsumimi i tre gotave në ditë të këtij caji me...

Read More

Disa mënyra për të ruajtur mirë djathin

Djathi ka vlera të larta ushqyese dhe prandaj është konsideruar si ushqimi kryesor në dietën e njeriut sepse përmban proteina, kalcium, hekur, fosfor, vitamina A, C, B, etj. Kalciumi është një element shumë i rëndësishëm, i cili luan rol thelbësor për pasurimin dhe forcimin e kockave dhe kjo lidhet...

Read More

Çokollata dhe super vlerat e saj

Çokollata ka një histori të gjatë edhe në kuzhinën e shumë kulturave, duke i përfshirë këtu edhe Aztekët dhe Maet. Ajo ka qenë një ushqim i preferuar. Sot çokollata llogaritet si ushqim luksoz me të cilin duhet të kemi kujdes, pasi që shkakton migrenë dhe mbipeshë. Prapë se prapë...

Read More

Mjalti dhe efektet e tij

Mjalti është konsideruar si një shërues për dhimbjet e fytit dhe kollën. Gjithashtu mjalti ka veti antibakteriale natyrore dhe efektet e tij në shërimin e plagëve janë tepër të larta. Studimet laboratorike dhe ato klinike, kanë treguar se mjalti është një ‘’agjent’’ i efektshëm antibakterial i cili mund të...

Read More

Pse duhet të konsumoni fara luledielli

Farat e lulediellit janë tejet të shëndetshme dhe me shumë vlera ushqyese. Ja disa nga vetite e tyre: Kontrollojnë dëmtimin e qelizave, duke ndihmuar në këtë mënyrë parandalimin e qelizave të dëmshme. Kjo pasi farat e lulediellit janë një burim i mirë me selenium, që është provuar si...

Read More

Pijet energjike dhe ato me gaz

Pije të lehta/pije të gazuara Përgjatë dy dekadave të fundit, numri i të rriturve që konsumojnë pije të gazuara me sheqer si pijet e lehta, pijet me fruta është rritur në mënyrë drastike, sipas një studimi nga “John Hopkins Bloomberg School of Public Health. “Shumë të rritur po pinë...

Read More

Benefitet e konsumimit tê çajit Kombucha

Ka shumë benefite që i atribuohen Kombucha-s ; një çaj i vjetër i fermentuar që është përdorur në forma të ndryshme për shekuj në kultura të ndryshme. Cfarë është Kombucha? Kombucha është një pije tradicionale e fermentuar e përbërë nga çaji i zi dhe sheqeri. Përmban shumë vitamina, minerale...

Read More

Pse duhet konsumuar kaperi?

Kaperi eshte nje nga asortimentet me te rendesishme te kulinarise mesdhetare. Kaperi i fresket nuk hahet, sepse eshte shume i hidhur, prandaj duhet bere patjeter turshi, d.m.th duhet lene ne uje me uthull dhe kripe. Kaperi kultivohet dhe mblidhet jo vetem per shijen e tij te veçante, por edhe...

Read More

Fara e zezë dhe vlerat e saj ushqyese

Përveç përdorimit që gjen në guzhinë Fara e zezë (Nigella Sativa) ka vlera të padiskutueshme edhe në shendetin tonë. Ajo është një bimë që ka gjetur përdorim të gjerë në mjekësinë popullore. Si fillim përmban vaj acidik të pangopur, vaj me eter, vitamina dhe një sërë substancash të tjera...

Read More

Shtogu i zi dhe vlerat e tij ushqyese

Shtogu i zi rritet në gjithë Europën, në Azi, në Afrikë dhe në Amerikë. Në vendin tonë shtogu rritet kudo nga Jugu në Veri. Pjesët e përdorshme janë lulet dhe frutet. Cilësitë kryesore vepruese janë tek lulet: diaforetike – djersitës, mjet medikamentoz që shton djersitjen, diuretike – mjet medikamentoz...

Read More

MIELLI I ORIZIT DHE VLERAT E TIJ USHQYESE!

Mielli orizit përfitohet nga disa fara të cilat quhen Oriza Sativa. Është i pasur me niseshte, dhe nuk përmban shumë proteina. I siguron trupit tonë këto dy gjëra: -Vitaminat e grupit B: Vetëm se duhet të jetë miell orizi integral,që t’i jap trupit tonë vitaminat B6,B3,B2 dhe B1...

Read More

Konsumoni limon!

Nje gote me uje me limon ne temperaturen e dhomes mund te permiresoje humorin tuaj dhe t`ju jape energji. Uji me limon – ndihmon tretjen, – ndihmon ne humbjen e yndyres – detoxifikon melcine – balancon Ph – freskon eren e gojes – pastron lekuren – vepron si...

Read More

Quinoa dhe vlerat ushqyese të saj

Quinoa është një ushqim gluten-free me pak kalori, i dobishëm për shëndetin e zemrës dhe muskujve. Quinoa, edhe pse jo me të vërtetë një drith mund të përdoret në kuzhinë për të zëvendësuar orizin, kus-kusin etj … Receta themelore eshte si me poshte : Pasi t’i keni pastruar tërësisht...

Read More

Mandarinat dhe vlerat ushqyese te tyre

Ja arësyet pse duhet t’i konsumoni 1.Jane burim i vitaminës C Ato kane një sasi të konsiderueshme të vitaminës C, e cila ndihmon në parandalimin e dëmeve të shkaktuara nga radikalet e lira. Gjithashtu forcojne sistemin imunitar, duke rritur mbrojtjen kundër sëmundjeve të ndryshme. 2.Parandalojne kancerin Ndihmojne për...

Read More

Vlerat ushqyese tê farave të lulediellit

Fara e lulediellit janë frytet e një bime të quajtur “annuus Helianthus” dhe mund të konsumohen ose të papërpunuara, ose te thekura në një tigan ose të thata, ose ndoshta duke i shtuar ato në sallate. Por cilat janë përfitimet, vetitë terapeutike dhe ushqyese të këtij ushqimi të rëndësishëm?...

Read More

Për cfarë është i mirë borziloku?

Nëse në kuzhinë ju duhen disa erëza, padyshim që borziloku është një prej tyre. Esenca e tij aromatike kombinohet më së miri me rozmarinën dhe trumzën në gatime si mishi, peshku, djathi, supërat, vezët si dhe është një nga përbërësit kryesorë në pesto, krahas arrave dhe djathit parmixhan. Megjithëse...

Read More

Benefitet shëndetsore të panxharit

Napoleoni vendosi 70,000 hektarë për të eksploruar potencialin e prodhimit të sheqerit nga panxhari. Në një epokë të mungesës së sheqerit për shkak të bllokadave të luftës, Franca atëherë ishte në gjendje të prodhonte sheqerin e vet. Që atëherë, panxhari me ngjyra dhe varietete të ndryshme, duke përfshirë edhe...

Read More

Për cfarë janë të mira kajsitë?

Të pjekura, me ngjyrë të artë, me një aromë të ëmbël dhe sipërfaqe prej kadifeje – ose me një hije më intensive kur thahen- kajsitë janë të lidhura ngushtë me pjeshkët, kumbullat dhe nektarinën. Nganjëherë nën-vlerësohen si fruta, ndoshta për shkak se ka një larmishmëri të madhe frutash për...

Read More

Benefitet shëndetsore të mollëve

Të shijshme, plot lëng dhe të ëmbla janë mbiemrat që përdoren për të përshkruar mollët. Janë padyshim dhe një nga “snack-et” e preferuar për udhëtime të shkurtra apo të gjata. Mollët janë jashtëzakonisht të gjithanshme. Origjinën e kanë në Mesopotami. Rreth 2.500 varietete të mollës janë rritur në SHBA...

Read More

HUDHRA

*Mund te luftoje mbi 160 semundje fale vetive te saj antibakteriale dhe antivirale *Eshte e pasur me magnez, kalcium, fosfor, selen, Vitaminë B6 dhe Vitamine C *Lufton infeksionet mykotike dhe parazitet *Redukton inflamacionin *Forcon sistemin imunitar *Permireson shendetin e zemres suaj dhe sistemin e qarkullimit të gjakut, duke përfshirë...

Read More

Kujdes! Mishi i pulës …

Ushqimi i pulës i konsumuar më herët ka pasur shije Me cfarëdo përbërësi që kuzhinieri e ka përgaditur: të përzier me supë, me salcë soje, me lëng limoni dhe me kripë. Arêsyeja se përse shija e ushqimit të pulës në Amerikë është ndryshe nga ato të vendeve tjera...

Read More

5 receta me smoothie për shtim në peshë

Smoothiet gjithmonë janë marrë në konsideratë për humbjen e peshës. Por gjithashtu janë tepër efektivë në shtimin e peshës. Ju mund të shtoni karbohidrate dhe proteina në smoothien tuaj për të rritur peshën dhe për të ndërtuar muskuj. Nëse doni të humbni peshë e të ndërtoni muskuj, atëherë smoothiet...

Read More

Arrat Braziliane – Vlerat ushqyese të tyre

Vlerat ushqyese të arrave braziliane: Arrat Braziliane përmbajnë sasi të lartë kalorish, vitaminash, antioksidantësh dhe mineralesh. Në 100 gr arra braziliane gjenden 656 kalori. Përmbajtja e lartë e kalorive, kryesisht vjen nga acidet yndyrore, dhe ofrojnë mbrojtje nga sëmundjet e arterieve koronare dhe sulmeve duke favorizuar një profil të...

Read More

Çajërat më të mirë për gripin

Të pini pak çaj të ngrohtë nuk i mirë vetëm kur keni grip por edhe ndihmon sistemin imunitar, duke i bërë simptomat tuaja më të menaxhueshme dhe duke përshpejtuar rikuperimin. Duke pirë çajërat më efektive kur simptomat shfaqen ose edhe gjatë sezonit të gripit është një masë parandaluese. Ju...

Read More

A mund të shkaktojnë produktet e sojës diarre?

E përdorur zakonisht si zvëndësues për bulmetin, produktet e sojës po bëhen gjithnjë e më shumë popullore. Megjithatë në disa njerëz mund të cojnë në diarre dhe simptoma të tjera gastrike. Nëse zhvilloni diarre menjëherë pasi keni konsumuar produkte soje, ju me shumë gjasa mund të keni intolerancë ose...

Read More

Humbja e peshës me Metforminë

-Si funksionon, benefitet dhe efektet anësore E keni të vështirë të kufizoni veten që të mos hani gjatë gjithë kohë? Keni fituar shumë peshë? Apo doktori juaj sapo ju tha që keni vezore policistike? Nëse përgjigjia për të gjitha këto pyetje është po, atëherë shanset janë që trupi juaj...

Read More

32 benefitet e lëngut të karrotave

Konsiderohet si një nga perimet më të fuqishme në botë, padyshim që karrota mund të quhet një super ushqim. Qoftë e gatuar apo e papërpunuar, kjo perime e shijshme është një pjesë integrale e cdo kuzhine.Por e dinit që konsumimi i lëngut të karrotave mund t’ju sillte më shumë...

Read More

30 ushqimet e pasura me fosfor

Çfarë është fosfori dhe pse është kaq i rëndësishëm? Dhe pas kalciumit, fosfori është minerali më i bollshëm në trup. Ajo cfarë e bën më të rëndësishme janë funksionet e ndryshme-sillet si një “bllok” ndërtues për kockat dhe dhëmbët dhe madje ndihmon në ruajtjen e energjisë së...

Read More

Kafeja jeshile për humbje peshe

Ekstrakti i kafesë jeshile është një nga më të njohurit përsa i përket suplementëve të humbjes së peshës në botë. Eshtë forma e papjekur e kafesë që përmban sasi të larta të acidit klorogjenik. Studimet kanë treguar që acidi klorogjenik parandalon akumulimin e yndyrës viskeroze, ka veti mbrojtëse anti-inflamatore...

Read More

Lychee – qershia kineze

Lychee është frut i familjes, Sapindaceae. Lychee është një frut tropikal me origjinë nga Guangdong dhe Fujian provinca në Kinê ku kultivimi i tyre eshte dokumentuar në 1059. Lychee është paketë me vlera ushqyese shumë të mira për shëndetin si: vitamina, minerala dhe mjaft ushqyes si  vitamina C, vitamina B6,...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!