A e dini sa te mira jane qepujkat? Ja pse duhet t’i konsumoni..

A e dini sa te mira jane qepujkat? Ja pse duhet t’i konsumoni..

Qepujkat jane te peraferta me qepet dhe hudhrat per nga perberja e lemdeve ushqyese, por qepujkat shquhen per prezence me te larte te antioksidanteve. Sikurse qepet dhe hudhrat qepujkat ofrojne shume te mira mjekesore per organizmin. Qepujkat kane nje shije pak me ndryshe ne krahasim me qepet dhe per shumicen konsiderohet te jete nje shije me e mire.
Te mirat shendetesore qe ofrojne qepujkat jane te panumerta Fale prezences se larte antioksiduese madje te me larte se qepet dhe hudhrat , qepujkat kane efekt te fuqishem ne permriesimin e qarkullimit te gja.kut , dhe mbarevajtjen e funksionimit te sistemit kardio.vaskular.
Konsumi i qepujkave po ashtu ndihmon balancimin e nivelit te sheqerit ne gjak dhe yndyrerave te larta.
Fale sasise se larte antioksiduese qepujkat jane nje ushqim I perkryer per mbrojtje nga semundja e kancerit.Efektet anti/kance.rogjene te qepujkave jane vertetuar me disa hulutime shkencore kualitative, nje nder keto hulutmime eshte publikuar ne vitin 2011 ne Arkivat e Shkencave Mjekesore. Konsumimi I rregullt I qepujkave permireson sistemin tretes, qepujkat jane te pasura ne fibra dhe ndihmojne mbajtjen e peshes trupore normale.
Qepujkat kane nje profil te kompletuar te shume materieve ushqyese dhe jane te pasura ne protein,fibra,vitamin C, kalium,vitamin A,, baker,vitamin B6 dhe manganez.
Te pasura ne vitamin B qepujkat jane te mireseardhura per te mbajtur energjine e duhur ditore dhe lekure te shendoshe.Sikurse qepet dhe hudhrat qepujkat konsiderohen super ushqim me efekte anti/bakte.riale.
Te pasura ne kalium qepujkat ndikojne ne normalizimin e tensionit te larte te gjakut.Qepujkat permbajne sasi te larte te hekurit dhe bakrit nje kombinim I perkryer qe ndihmon prodhimin e rruazave te kuqe ne gjak duke I bere qepujkat nje super ushqime per anemine.
Nje prej perparesive mjafte te rendesishme te qepujkave eshte se konsumimi I tyre redukton mjafte shume nivelin e stresit ne organizmin e njeriut.
Prezenca e shume vitamineve dhe mineraleve e sidomos e pirodiksines dhe hekurit nje kombinim I fuqishem I jep qepujkave nje efekt jashtezakonisht efikas ne qetesimin e nervave dhe reduktimit e nivelit te stresit.
Qepujkat jane nje perime e shendetshme dhe konsumimi I tyre I jep llojllojshmeri dietes dhe ofron te mira shendetesore.
Qepujkat konsiderohen te sigurta per konsum dhe shume rralle mund te shkaktojne alergji.Si me cdo ushqim tjeter vlen rregulla e konsumit mesatar , pra te mos teprohet me sasi gjate konsumimit te tyre.
Prisni tulin e mishit në copa të mesme dhe vendosini të kaurdiset me vajin dhe qepujkat, më pas shtoni kërpudhat, hudhren e grirë imët, specin djegës, trumzën dhe vijoni kaurdisen. Kriposini, piperosini dhe shtoni dhe 1 mustardën. Kur shijet të jenë lidhur mirë shuani birrë ose verë të bardhë nëse nuk e pelqeni hidhësin e birrës që thithin kërpudhat. Lëreni që alkooli të avullojë, mbulojeni me ujë dhe trasferojeni në furrë të piqet në 180°C për 30 minuta.
Afer fundit përzieni 1 lugë miell me 1 gotë ujë dhe shtojani përbërjes. Vijoni akoma pjekjen në furrë derisa e gjithë masa të ajkoset dhe të ketë marrë ngjyrën e bukur sipër.
Shërbejeni me pilaf ose feta buke të thekur.
Qepujka ne furre
250 gramë qepë të vogla, hidhini të ziejnë për 5 minuta në një enë me ujë me kripë.
Më pas vendosini në një tepsi, mundësisht qelqi dhe hidhni sipër 10 gramë sheqer kafe, 70 gramë uthull molle, pak rigon pak kripë, si dhe vaj ulliri në sasi të bollshme.
Përziejini mirë në mënyrë që marinizmi të jetë i njëtrajtshëm dhe tavën me qepë vëreni të piqet në furrë me 40 minuta me temperaturë 180 gradë.
error: Nuk lejohet kopjimi!