Avokadot – vlerat e jashtēzakonshme që përmbajnê, recetat

Avokadot – vlerat e jashtēzakonshme që përmbajnê, recetat

Avokadot përmbajnë një shumëllojshmëri vitaminash esenciale si A, B6, C, E dhe K. Ato përmbajnë sasi të larta antioksidantësh, magnez dhe fibra, të cilat të gjitha kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit tonë. Avokadot nuk përmbajnë kripë ose yndyra të ngopura që shkaktojnë sëmundjet e zemrës.

Avokado përmban sasi të mëdha të vitaminës K, C, B5, B6, E, folat, magnez, mangan, zink, bakër, hekur, dhe fosfor.

Përmban më shumë kalium se banania dhe mban tensionin e gjakut në nivel normal. 3. Është plot me acide yndyrore mono-të-pangopura që janë shumë të shëndetshme. Acidi oleik që gjendet tek avokado ul inflamacionin.

Është plot me fibra. Fibra ndihmon me rënien në peshë, ul nivelin e sheqernave në gjak dhe ka lidhje të drejtpërdrejtë me uljen e rrezikut ndaj një sërë sëmundjesh. 5. Mund të ulë nivelet e triglicerideve dhe kolesterolit. Studimet kanë treguar që ngrënia e avokados mund të ulë rreziqet për sëmundjet e zemrës që vijnë nga kolesteroli dhe trigliceridet në gjak. 6. Është i mbushur me antioksidantë të fuqishëm. Avokado përmban ushqyes siç janë luteina dhe zeaksanthina që janë tepër të rëndësishëm për shëndetin e syrit dhe ulin rrezikut e sëmundjeve të tij.

Mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të artritit dhe rënien në peshë.

 

 

Kaliumi është thelbësor për funksionin e trurit, ul nivelin e sheqerit në gjak, presionin e gjakut, madje redukton stresin dhe ankthin. Vitamina B6 ndihmon në prodhimin e antitrupave. Vitamina K është thelbësore për kocka të shëndetshme.Avokadot janë të pasura në fibra, Omega 3 dhe yndyra, të cilat zvogëlojnë inflamacionin dhe zvogëlojnë rrezikun e kancerit. Vitamina C, E, si dhe luteina ndihmojnë në ngadalësimin e procesit të plakjes dhe promovojnë shëndetin e qelizave të lëkurës dhe syve.

error: Nuk lejohet kopjimi!