Patatet – A duhet t’i konsumoni gjatë shtatëzanisë?

Patatet – A duhet t’i konsumoni gjatë shtatëzanisë?

Çdo ushqim që konsumoni gjatë shtatëzanisë, jo vetëm që ndikon në shëndetin tuaj por edhe atë të foshnjës tuaj. Patatja është një burim i pasur me fibra dietike, vitamina dhe lëndë ushqyese të tjera thelbësore për një grua shtatzënë. Këshillohet që ta keni atë në moderim për të shmangur ndonjë ndikim të mundshëm të konsumit të tepërt.

Përfitimet e të ngrënit të patates në shtatzëni

Patatja është e mbushur me lëndët ushqyese që trupi juaj I kërkon gjatë shtatëzanisë; prandaj nëse dëshironi patate gjatë shtatëzanisë, jeni të lirë të konsumoni disa, edhe pse, është më mirë të këshilloheni me mjekun ose dietologun tuaj përpara se ta konsumoni. Këtu janë disa nga përfitimet e konsumimit të tyre:

1. Redukton Aciditetin

Patatet janë shumë të dobishme për ata që kanë çështje tretjeje ose të aciditetit. Një shërbim i patates me pure mund të ndihmojë në uljen e aciditetit të stomakut.

2. Lufton kolesterolin

Fibra e tretshme dhe vitamina C e përmbajtur në patate ndihmojnë në luftimin e kolesterolit.

3. Fibra dietike të larta

Fibra dietike është e përshtatshme për gratë shtatzëna pasi ndihmon në lehtësimin e konstipacionit të mundshëm.

4. I pasur me vitamina B dhe C

Vitaminat që përmbajnë patatet ndihmojnë në shërimin e plagëve dhe forcon imunitetin. Ndihmon në thithjen e hekurit nga ushqimet e tjera.

5. Burim i mirë i folurit

Acidi folik është domethënës në zhvillimin e trurit të fetusit dhe sistemit nervor. Të kesh ushqim të pasur me folate në fazat e hershme të shtatëzanisë zvogëlon shanset për të bërë një abort.

6. Përmbajnë flavonoide

Flavonoidet e pranishme në patate ndihmojnë në kontrollin e niveleve të presionit të gjakut.

7. Ndihmon në zhvillimin e fetusit

Patatet kanë sasi të lartë hekuri, kalciumi dhe kaliumi, të cilat janë thelbësore për rritjen dhe zhvillimin e duhur të fetusit.

8. Trajton sytë e fryrë

Patatet mund të ndihmojnë në trajtimin e çantave të panevojshme, të cilat janë të zakonshme gjatë shtatzënisë. Vendosja e një patate të papjekur të grirë në sytë tuaj për 10 deri në 15 minuta jep një efekt ftohës dhe lehtëson ënjtjen.

9. Redukton Sëmundjen Kardiovaskulare

Lëkura e patates përmban sasi të mëdha kaliumi, i cili dihet se zvogëlon goditjet në zemër dhe hipertensionin.

Efektet e dëmshme të konsumimit të patateve gjatë shtatëzanisë

Gjatë shtatëzënësisë, duhet të kujdeseni për zakonet e të ngrënit dhe të siguroni që konsumoni vetëm ushqim të shëndetshëm dhe në kufij. Edhe pse patatja është e pasur me lëndë ushqyese, ajo gjithashtu paraqet disa rreziqe për shëndetin tuaj siç janë renditur më poshtë:

Patatet me njolla jeshile tregojnë praninë e komponimeve toksike si glikalkaloids, alfa-solanine dhe alfa-kaconinë, të cilat shkaktojnë çështje gastrointestinale si diarre dhe të vjella.

Konsumimi i patateve të tepërt mund të shkaktojë diabet gestacional dhe diabet të tipit 2 tek disa persona.

Kur ju keni konsumuar patate jeshile mund të çojë në defekte të lindjes si spina bifida dhe anencefali.
Konsumimi i patateve të kalbura mund të shkaktojë helmim nga ushqimi në nënat në pritje.

Foshnjat e nënave që kishin një dietë të pasur me patate dhe perime të tjera tuberoze kanë shanse më të larta për të marrë diabetin tip 1 në të ardhmen. Gratë me mbipeshë që konsumojnë patate të tepërt gjatë shtatëzanisë janë më të prirur për t’u bërë obez.

Metodat e gatimit që duhet të shmangni

Ushqyerja me patate gjatë shtatëzanisë nuk është i rekomandueshëm, pasi është i skuqur dhe jo i shëndetshëm për ju. Mund të shkaktojë diabet gestacional ose t’ju ​​bëjë mbipeshë dhe obezitet.

Prandaj gjatë shtatëzënësisë, duhet të shmangni këto metoda gatimi:

Patatet e skuqura
Patate te pjekur me djathë

A mund të konsumojnë gratë shtatzëna patate me gjethe jeshile?

Patatet jeshile janë një rezultat i klorofilit, i cili gjenerohet nëse patatja mbetet mbi tokë dhe ekspozohet nën rrezet e diellit. Fenomeni prodhon gjithashtu një toksinë glikol-alkaloid të quajtur solanine, në një patate të tillë të ekspozuar. Solanina është vdekjeprurëse pasi shkakton hemolizë, benumbs nervor qendror dhe stimulon mukozën e stomakut që çon në vdekje. Prandaj, patatet me gjethe jeshile duhet të shmangen rreptësisht nga gratë shtatzëna.

A e rrit konsumin e shpeshtë të patates rrezikun e diabetit gestacional?

Patatet kanë sasi të mëdha niseshte, të cilat thithen shpejt nga trupi. Kjo mund të ndikojë në metabolizmin e glukozës, duke rritur kështu rrezikun e zhvillimit të Diabetit. Prandaj, ka të ngjarë që konsumimi i tepërt i patateve mund të çojë në rrezik të diabetit gestacional.

Si të zgjidhni patatet e duhura?

Një duhet të jetë i kujdesshëm kur të blini patate. Ka disa gjëra që duhet të merren parasysh kur zgjidhni patatet tuaja, për të shmangur efektet e tij. Patatet që ju zgjidhni duhet të jenë:

Të forta dhe në formë të mirë
Jo të dëmtuara
Të mos kenë filiza
Pa prerje
Pa njolla të zeza ose jeshile
Të lara mirë para gatimit

Mënyrat e shëndetshme për të përfshirë patatet në dietën tuaj

Patatet janë të dobishme për gratë shtatzëna kur merren në sasi të arsyeshme dhe gatuhen në një mënyrë të duhur. Disa nga opsionet e shëndetshme për të gatuar patate janë:

Patate e pjekur (pa djathë)
Gatuar në kombinim me perime ose mish të tjerë
supë
Patate pure me perime dhe erëza
Patate me avull

Këto janë me receta më bazë patate që mund të provoni.

Nga idetë e përmendura më lart, më poshtë janë disa nga recetat që mund të provoni me patate:

1. Supë me patate dhe qepë
Këtu është një supê e shëndetshme për të ushqyer gjatë shtatëzanisë.

Përbërësit:

Patate të prera – 1 filxhan
Thjerëza të përziera – filxhan ½
Qepë të prerë hollë – ¼ filxhan
Gjalpë – 1 lugë
Kripë dhe piper i grirë (për shije)
Karrota e grirë (për të zbukuruar)

Metoda:

Vendosni qepë dhe gjalpë në tenxhere me presion dhe i lyeni në një flakë të mesme për një minutë. Shtoni patatet dhe ziejini për 2 minuta. Hidhni një gotë e gjysmë ujë, përzieni mirë dhe gatuajeni presion. Pasi përzierja të ftohet, përzieni atë për të përftuar një pure të shijshme. Transferojini ato në një tigan dhe shtoni barishte të thata, piper, kripë dhe ujë gjysmë gote. Përziejini dhe gatuajeni në një flakë të mesme. Miksojeni me karrota dhe supa juaj është gati për tu servirur.

2. Sallatë me patate
Kjo recetë e lehtë dhe e shijshme është e shpejtë për tu bërë dhe do të shijohet nga të gjithë në një familje.

Përbërësit:

Patate të gatuara dhe të ziera –

8 kokrra të mesme
Qepë e grirë – 1 filxhan
2 degë selino në feta
Vezë të ziera – 5 kokrra

Salca:
Uthull molle – 2 lugë gjelle
Majonezë e bërë vetë- filxhan 1
Kripë – 1 lugë
Mustardë e verdhë – 1 Lugē gjelle
Piper – ½ lugë
Pluhur hudhre- 1 lugë
pak spec I kuq

Metoda:

Qëroni dhe ziejini patatet në ujë të kripur
Pasi të keni mbaruar, ftohini dhe vendosini në një tas të madh.
Përzieni uthull, majonezë, kripë, mustardë, piper dhe pluhur hudhër në një tas tjetër
Shtoni këtë përzierje në patatet
Shtoni qepë dhe selino në këtë përzierje të kombinuar
Pritini në feta vezët dhe i hidhini sipër patateve si dhe pak spec tē kuq.

Patatet janë një pako e ushqyesve të shëndetshëm për një grua shtatzënë dhe nuk duhet të përjashtohen nga dieta e shtatzënisë. Konsumimi I tyre është i shëndetshëm për rritjen dhe zhvillimin e përgjithshëm të fetusit dhe për rrjedhojë, duhet të konsumohet në moderim dhe në formën e duhur. Sidoqoftë, duhet të shmangni patatet e skuqura dhe të shmangni ngrënien e një sasie të tepërt të tyre, pasi ajo mund të çojë në probleme të tilla si mbipesha, diabeti gestacional dhe komplikime të tjera të shtatzënisë që lidhen me të

error: Nuk lejohet kopjimi!