Aloe Vera dhe vlera e saj te jashtezakonshme

Aloe Vera dhe vlera e saj te jashtezakonshme

Aloe vera është një specie bimore e gjinisë Aloee cila ka ngjashmëri me kaktusin por me gjethe më të dendura.Ajo rritet në klimat e egra edhe tropikale anembanë botës dhe kultivohet për përdorime bujqësore dhe mjeksore. Aloe përdoret gjithashtu për qëllime dekorative dhe rritet me sukses në ambiente të mbyllura si një fabrikë në vazo. Ajo gjendet në shumë produkte të konsumit, duke përfshirë pije, locion lëkure, kozmetikë ose vajra për djegie të lehta dhe djegie nga dielli. Ekzistojnë pak prova shkencore për efektivitetin ose sigurinë e ekstrakteve të Aloe vera për qëllime kozmetike ose mjeksore.

Vlerat ushqyese e aloe veres

Aloe vera konsiderohet të jetë më aktive biologjikisht nga speciet Aloe; çuditërisht, më shumë se 75 përbërës potencialisht aktivë janë identifikuar në fabrikë, përfshirë vitaminat, mineralet, sakaridet, aminoacidet, antrakinonet, enzimat, linjina, saponina dhe acidet salicilike. Ai siguron 20 nga 22 aminoacidet e kërkuara nga njeriu dhe tetë nga nëntë aminoacidet thelbësore.

Aloe vera përmban shumë vitamina dhe minerale që janë jetike për rritjen e duhur dhe funksionimin e të gjitha sistemeve të trupit.
Këtu është një shpjegim i thjeshtë i përbërësve aktivë të aloe verës:

• Aloe vera përmban vitamina antioksiduese A, C dhe E – plus vitaminë B12, acid folik dhe kolinë.

• Përmban tetë enzima, përfshirë aliazën, fosfatazën alkaline, amilazën, bradikinazën, karboksipeptidazën, katalazën, celulazën, lipazën dhe peroksidazën.

• Mineralet e pranishme përfshijnë kalcium, bakër, selen, krom, mangan, magnez, kalium, natrium dhe zink. Ai siguron 12 antrakinone – ose përbërës të njohur si laksativë.

• Midis këtyre janë aloina dhe emodina, të cilat veprojnë si analgjetikë, antibakterialë dhe antiviralë.

• Katër acide yndyrore janë të pranishme, përfshirë kolesterolin, kampesterolin, beta-sisosterolin dhe lupeolin – të gjitha sigurojnë rezultate anti-inflamatore.

• Hormonet e quajtura auksina dhe xhibrelin janë të pranishme; ato ndihmojnë në shërimin e plagëve dhe kanë veti anti-inflamatore.

• Aloe vera siguron sheqerna, siç janë monosakaridet (glukoza dhe fruktoza) dhe polisakaridet.

Vitamina:

• Vitamin A

Integral për një sistem të fortë Imunitar dhe rritjen e kockave. Ndihmon në luftimin e kërcënimeve virale ose bakteriale për trupin.

• Vitamina C

Një vitaminë e fuqisë që besohet se mbron nga kanceri dhe problemet kardiovaskulare. Ai gjithashtu mbështet sistemin imunitar

• Vitamina E

Mund të mbrojë nga sëmundjet e zemrës ndërsa promovon një sistem të fortë imunitar.

• Vitamina B1

E njohur gjithashtu si tiaminë, B1 luan një rol në tretjen e ushqimit dhe kontribuon në një sistem të shëndetshëm nervor dhe imunitar.

• Vitamina B2

Shkon me emrin riboflavin dhe punon si antioksidant. B12, ashtu si vitaminat e tjera të grupit B, i siguron trupit energji duke krijuar karburant nga ushqimi. Gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e një sistemi të fortë nervor.

• Vitamina B3

Gjithashtu i njohur si niacin, vitamina B3 përdoret për të trajtuar kolesterolin e lartë, migrenën dhe diabetin. Eshtë përdorur gjithashtu për të pastruar trupin nga toksinat dhe për të nxitur tretjen e mirë.

• Vitamina B6

E rëndësishme për shumë nga sistemet e trupit, duke përfshirë imunitetin, kardiovaskular dhe tretjen. Vitamina është gjithashtu e lidhur me procesin e serotoninës dhe dopaminës.

• Vitamina B12

Kryesisht e gjetur në produktet shtazore, B12 është e nevojshme për qelizat e shëndetshme të gjakut dhe ndihmon në krijimin e ADN-së.

Mineralet:

• Kalçium

I famshëm për rolin e tij në kocka të forta, kalciumi është gjithashtu jetik për sistemin kardiovaskular dhe nervor.

• Natrium

Diskutohet shpesh si një mineral negativ, natriumi është thelbësor për presionin e gjakut, muskujt dhe nervat.

• Hekur

Përbën qelizat e gjakut dhe proteinat në trup. E nevojshme për energjinë.

• Magnez

Ky mineral ka një punë të madhe; është e nevojshme për qindra procese në trup, duke përfshirë rregullimin e glukozës në gjak dhe mbajtjen e sistemit imunitar të fortë.

• Kalium

Ndihmon pastrimin e qelizave, mbron enët e gjakut dhe mendohet se ndihmon në uljen e rrezikut të sëmundjes së zemrës.

• Bakër

Nevojitet për rritje dhe shëndet të përgjithshëm. Ky mineral ndihmon në mirëmbajtjen e funksionit të shëndetshëm të zemrës dhe mendohet se ndihmon në parandalimin e osteoporozës

Aloe Vera Përfitimet Shëndëtsore dhe Përdorimi

1. Qetëson Irritimet dhe Skuqjen e Lëkurës

2. Shëron plagët e ftohta

3. Ftohja dhe riparimi i lëkurës së djegur nga dielli

4. Redukton presionin e lartë të gjakut

5. Forcon mishrat e dhëmbëve dhe promovon dhëmbë të fortë dhe të shëndetshëm

6. Shëron zorrët dhe lubrifikon aparatin tretës

7. Parandalon dhe trajton infeksionet Candida

8. Ndihmon në shërimin e flluskave, pickimeve të insekteve dhe çdo alergjie, reaksionet, ekzema, djegiet, inflamacionet, plagët dhe psoriasis

9. Aloe Vera për flokët dhe kokën

10. Aloe vera për kapsllëkun

11. Ndihmon në tretjen e ushqimit

12. Forcon sistemin imunitar

13. Aloe Vera Siguron Antioksidantë dhe Redukton Inflamacionin

14. Aloe vera për diabetin

Dozimi i rekomanduar

Këto doza të rekomanduara të aloe veres bazohen në kërkime shkencore dhe botime. Sigurohuni që të lexoni etiketën në secilin produkt përpara se ta përdorni dhe njoftoni mjekun tuaj nëse keni ndonjë efekt anësor.

• Për kapsllëk, merrni 100–200 miligramë aloe vera çdo ditë.

• Për shërimin e plagëve, psoriazës dhe infeksioneve të tjera të lëkurës, përdorni 0,5 për qind krem ekstrakt aloe tri herë në ditë.

• Për pllakat dentare dhe sëmundjet e mishrave të dhëmbëve, përdorni një pastë dhëmbësh që përmban aloe vera për 24 javë, ose shtoni një lugë çaji xhel aloe vera në këtë Pastë Dhëmbësh Mineralizuese të Shtëpisë.

• Për kolesterol të lartë, merrni një kapsulë aloe vera që përmban 300 miligramë dy herë në ditë për dy muaj.

• Për sëmundjen inflamatore të zorrëve, merrni 100 mililitra pije aloe vera ose lëng dy herë në ditë për katër javë.

• Për djegiet e lëkurës, përdorni një xhel aloe 97.5 për qind në djegie derisa të shërohet.

• Për skalpin e thatë të kokës ose zbokthin, shtoni një lugë çaji xhel aloe në këtë shampo të bërë me mjaltë në shtëpi.

• Për të mbrojtur lëkurën tuaj nga infeksioni dhe bakteret, shtoni një lugë çaji xhel aloe në këtë locion shtëpie për gjalpë trupi.

Cilat janë efekte anësore të aloe veres?

Latex Aloe nuk duhet të merret në doza të larta sepse mund të shkaktojë efekte anësore të pafavorshme, të tilla si dhimbje stomaku dhe ngërçe. Përdorimi afatgjatë i sasive të mëdha të latexit të aloes mund të shkaktojë diarre, probleme me veshkat, gjak në urinë, kalium të ulët, dobësi të muskujve, humbje peshe dhe çështje të zemrës.

 

Mos merrni aloe vera, xhel ose latex, nëse jeni shtatzënë ose ushqeni gji. Ka disa raporte për aloe që shkakton abort dhe defekte të lindjes. Fëmijët më të vegjël se 12 vjeç mund të përjetojnë dhimbje barku, dhimbje barku dhe diarre, kështu që as unë nuk rekomandoj aloe vera për përdorim të fëmijëve.

• Nëse keni diabet, disa studime sugjerojnë se aloe mund të ulë sheqerin në gjak, kështu që nëse e merrni nga goja dhe keni diabet, monitoroni nga afër nivelet e sheqerit në gjak.

• Nëse keni gjendje të zorrëve të tilla si sëmundja e Crohn, kolit ulcerativ ose obstruksion, mos merrni latex aloe sepse është irritues i zorrëve.

• Mos merrni latex aloe nëse keni hemorroide sepse mund ta përkeqësojë gjendjen.

• Dozat e larta të latexit të aloe-s kanë qenë të lidhura me dështimin e veshkave dhe gjendje të tjera serioze, prandaj mos e merrni nëse keni probleme me veshkat.

• Aloe mund të ndikojë në nivelet e sheqerit në gjak dhe mund të ndërhyjë në kontrollin e sheqerit në gjak gjatë dhe pas operacionit. Ndaloni ta merrni të paktën dy javë para një operacioni të planifikuar.

• Nëse merrni digoxin (Lanoxin), mos përdorni latex aloe sepse ai punon si një laksativ stimulues dhe ul nivelet e kaliumit në trup; nivelet e ulëta të kaliumit mund të rrisin rrezikun e efekteve anësore kur merrni këtë ilaç.

• Para se të merrni aloe vera, këshillohuni me mjekun tuaj nëse merrni ilaçet e mëposhtme:

⁃ Medikamente për diabetin

⁃ Sevofluran (Ultane)

⁃ Llaksues stimulues

⁃ Warfarin (Coumadin)

⁃ Medikamente diuretike (pilula uji)

Mendimet Përfundimtare

• Aloe vera është një bimë shumëvjeçare që i përket familjes Liliaceae.

• Bima prodhon dy substanca të përdorura për ilaçe: një xhel që merret nga qelizat në qendër të fletës dhe latex, i cili merret nga qelizat vetëm nën lëkurën e gjethes.

• Aloe vera përmban më shumë se 75 përbërës potencialisht aktivë, përfshirë vitaminat, mineralet, sakaridet, aminoacidet dhe enzimat. Janë këto përbërës që i japin aloes potencialin e saj terapeutik. Bima zakonisht përdoret për djegie, plagë, shqetësime të tretjes, shëndetin e lëkurës dhe flokëve dhe çështje inflamatore.

  1. • Produkte aloe vera, përfshirë aloe xhel, latex, lëng dhe ekstrakte, mund të gjenden në shumë dyqane ushqimore dhe ushqime të shëndetshme. Sigurohuni që të zgjidhni një produkt që është bërë nga një kompani me reputacion për të siguruar që metodat e nxjerrjes dhe përpunimit të përdorura nuk zvogëlojnë vetitë e dobishme të bimës.

error: Nuk lejohet kopjimi!