Sheqeri – vrasesi i shendetit tone

Sheqeri – vrasesi i shendetit tone

Sheqeri është një “ármĩk” i madh për organizmin, ndërsa po ju bëjmë me dije disa nga pikat që ju bën të kuptoni se po konsumoni shumë sheqer. Lexoni shkrimin dhe kuptoni nëse jeni pjesë e kësaj liste.

1.Shenja e pare eshte lekura e cila ka ngjyre te zbehte dhe shpesh reagon me puçrra.Konsumimi i tepert i sheqerit prish ekuilibrin hormonal tek femrat gjate menstruacioneve.Per nje kohe te gjate ,konsumimi i tepert i sheqerit prish kolagjinin dhe elastinen qe ndikojne ne elasticitetin e lekures.

2.Sheqeri eshte si droga ,konsumon shume dhe do gjithnje e me shume ,madje me kalimin e kohes ti ha te embla dhe gjuha nuk i precepton me si te tilla dhe ti konsumon gjithnje e me shume.
3.Rritet rreziku nga kariesi,prandaj edhe keshillohet qe pasi ha ushqime te embla duhet te lash menjehere dhembet.

4.Rritet deshira per te ngrene gjera te embla dhe aktivizohet zona e trurit qe leshon dopaminen.
5.Ke pak energji.Glukoza eshte shume e nevojshme per te prodhuar energji,por nivelet e sheqerit duhet te jene te balacuara.Nese konsumojme teper mund te kemi situate ku te ndihemi me pak energji.

6.Fryrje abdominale.Fruktoza mund te jete pergjegjese per fryrje dhe gazra abdominale sepse trupi e ka te veshtire ta absorboje dhe ne kete menyre fermentohet ne zorre dhe eshte burim ushqimi per bakteriet e keqija qe mund te rriten ne zorre.
7.Bie deshira seksuale dhe ereksioni tek personat qe konsumojne shume sheqer.

Toksinat që grumbullohen ne organizem shtojne ne peshe dhe ju fryjne: Ja se si mund t`i eleminoni ato:
1. Mos përzieni karbohidratet dhe proteinat apo proteinat me njëra-tjetrin sepse ky kombinim ngadalëson tretjen qe con ne formimin e mbeturinave, fermentimin dhe ënjtjen, sidomos në bark.”

2. Shmangni kripën – Kripa, mban lengjet dhe acidin urik si dhe favorizon akumulimin e celulitit. Për më teper, konsumi i tepërt i kripës mund të çojë në dëmtime të mëlçisë në të rriturit dhe embrioneve në zhvillim.
3. Konsumoni sa me pak ushqime te skuqura -Vaji dhe gjalpi qe perdoren per skuqje shkaktojnë toksina qe grumbullohen në mëlçi.

4. Mos perzieni karbohidratet me njera- tjetren
Nëse do të hani ushqime të ndryshme që përmbajnë karbohidrate në të njëjtin vakt ,trupi i konverton sheqernat e tepërta në yndyrë

5. Mos konsumoni qumesht apo gjalp se bashku me mishin
Duke bërë kështu,shumëfishoni futjen dhe tretjen e ngadaltë të yndyrave dhe, për më tepër, qumështi mpikset në stomak suke rrethuar grimcat e yndyrës dhe i izolon ato nga lëngjet e stomakut, duke ngadalesuar në masë të madhe procesin e tretjes.

6. Mos hani fruta dhe ëmbëlsirat pas një vakti
Nese hani ëmbëlsira dhe fruta pas një vakti shkaktoni “lodhje” te metabolizmit.

7. Mos përdorni sheqer të bardhë per te embelsuar ushqimet apo lengjet
Gjëja e fundit, shumë e rëndësishme, eliminoni sheqerin e rafinuar. Ky ushqim pengon metabolizmin per te transformuar ushqimet ne energji ne menyren e duhur.

8.Bie mbrojtja imunitare.70% e mbrotjes imunitare varet nga flora bakteriale intestinale dhe bakteriet e mira qe ndodhen ne zorre.Sheqeri i tepert ç`ekuilibron floren normale bakteriale intestinale.
9.Shtimi ne peshe.Sheqerin e tepert organizmin e kthen ne yndyrna viscerale.

10.Pagjumesia.Nese konsumojme shume sheqer para gjumit e kemi te veshtire te fleme sepse sheqeri i tepert interferon ne leshimin e serotonines (hormone i lumturise) dhe melatonines qe eshte e nevojshme per te fjetur sa me mire.

error: Nuk lejohet kopjimi!