Sherebela bima që lufton çdo sëmundje

Sherebela bima që lufton çdo sëmundje

Sherebela është bima medicinale e cila ndihmon në lehtësimin dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme. Një efekt të vecntë kjo bimë ka mbi sëmundjen e tuberkulozit.

Në gjethet e bimës ndodhet një fitoncid aktiv, që lufton këtë sëmundje të rrezikshme. Konsumimi i tre gotave në ditë të këtij caji me pak mjaltë lehtëson sëmundjen e tubrkulozit.

Por efekti i saj i mahnitshëm nuk është vetëm  mbi tuberkulozin por ajo njihet si bima që sjell rezultate pozitive edhe në mëlcinë e zezë apo tëmthin.

Çaji i sherebeles me mjalte dhe leng limoni mbetet nje solucion shume I mire per gargare per bajamet e inflamuara dhe gryket e skuqura.

Sherebela ka veprim antibakterial dhe antikërpudhor, freskon dhe forcon, ndihmon kundër dhimbjeve dhe temperaturave të larta,

Mund të reduktojë nivelin e glukozës në gjak, gjë që e bën të dobishme tek diabetikët.  . Sherebela largon erën e pakëndshme në gojë

Ndikon pozitivisht në problemet femërore, ndihmon tek rregullimi i menstruacioneve, vendos ekuilibrin hormonal dhe parandalon problemet e menopauzës.

Ja cilat janë disa dobi të tjera  të  cajit të  sherebelës: largon stresin, është qetësues, forcon kujtesën, përdoret kundër djersitjes, ndalon rënien e flokëve,  rregullon procesin e tretjes, përdoret gjithashtu edhe për ftohje.

error: Nuk lejohet kopjimi!