Bishtat e qershive, vlerat dhe vetitë e tyre

Bishtat e qershive, vlerat dhe vetitë e tyre

Nëse deri dje pasi konsumonit frutin e qershisë bishtat i hidhnit, ne ju themi të mos e bëni më. Bishtat e qershive kanë veti të mëdha kurative si dhe përdoren edhe në formën e çajit, i cili shëron dhe parandalon një sërë semundjesh. Këto bishta përmbajnë vitaminë A, B1 dhe C dhe janë të dobishme për shëndetin e njeriut. Karakteristikë e bishtave të qershive është parandalimi i problemeve të zemrës falë uljes së tensionit të gjakut. Bishtat e qershive bëjnë mrekulli në rastin e krijimit të gurëve në veshka.

Vlerat e çajit të bishtave të qershive

1.     Pastron gjakun

2.     Parndalon formimin e gurëve në veshka dhe shëron infeksionet urinare

3.     Ul kolesterolin në gjak

4.     Largon lëngjet e tepërta nga trupi

5.     Ka efekt qetësues

6.     Shuan etjen

7.     Kuron mëlcinë

8.     Ndihmon në rënien në peshë

9.     Ndihmon organizmin të shkrijë yndyrnat e tepërta.

error: Nuk lejohet kopjimi!