Quinoa- vlerat ushqyese qe duhet t’i njohim

Quinoa- vlerat ushqyese qe duhet t’i njohim

Përfitimet më të rëndësishme të Quinoa-s….
Quinoa është një super ushqim që nuk duhet të mungojë ne dieten tone, pasi ofron përfitime të shumta për shëndetin tonë. Me origjinë nga Andet, këto fara janë të pasura me vitamina dhe minerale.Quinoa është e pasur me karbohidrate dhe proteina, dhe në vitin 1996 u cilesua nga FAO (organizata e ushqimit dhe agrokultures e kombeve te bashkuara) si një nga ushqimet më të rëndësishme për njerëzimin, pasi është potencialisht e aftë të ndihmojë në luftën kundër kequshqyerjes.
Quinoa përmban sasi të konsiderueshme të vitaminave B , vitaminë E, acid askorbik (Vitamine C) dhe minerale të rëndësishme si magnez, hekur, kalcium, etj. kalium, fosfor, mangan, zink dhe bakër. Sasia e kalciumit dhe hekurit është dukshëm më e lartë se produktet e tjera me bazë gruri të përdorura, me disponueshmëri edhe më të madhe bio. Duhet thënë se shpesh ekziston një ndryshueshmëri e konsiderueshme në përmbajtjen e mineraleve dhe vitaminave të quinoa-s, dhe këto dallime lidhen me gjasë me gjenotipet e ndryshme dhe rajonet e ndryshme nga të cilat vjen si dhe me llojet e ndryshme të tokës (me përbërje të ndryshme minerale) .
Cilat jane disa veti te saj:
*Quinoa ju bën të humbni peshë:E pasur me fibra dhe proteina, quinoa ka një indeks glicemik shumë të ulët. Kjo e bën këtë ushqim ideal për ata që duan të humbin peshë dhe vuajnë nga diabeti.

*Ul kolesterolin: Falë përmbajtjes së lartë të fibrave dhe lipideve të pangopura, quinoa ndihmon për të mbajtur nën kontroll nivelin e kolesterolit në gjak, duke parandaluar problemet kardiovaskulare.

*Quinoa jep energji: Quinoa përmban minerale, karbohidrate komplekse dhe proteina dhe është një ushqim shumë i dobishëm për ata që bejne sport. Për më tepër, ajo përmban 9 aminoacidet thelbësore që trupi ynë ka nevoje të rigjenerojë muskujt dhe të rikuperohet nga gjendjet e vështira.

*Ka veti antioksiduese: Quinoa përmban sasi të mëdha flavonoidesh të tilla si quercetine.

*Hidraton lëkurën: Quinoa është ideale për lëkurën e thatë . Aplikojeni si maskë, duke zier farat në pak qumësht për 15 minuta. Lëreni ne lekure për 15 minuta.

*E shkëlqyeshme për ata që vuajnë nga sëmundja celiachia: Përbërja e saj nuk përmban gluten, kjo është arsyeja pse është një ushqim i shkëlqyeshëm për ta ose për ata që duan të ndjekin një dietë pa këtë proteinë.

*Mbron trupin: Quinoa, e pasur me proteina dhe vitamina, është ideale për forcimin e lekures se varur,forcimin e muskujve dhe parandalimin e strijave.

*Forcon flokët: Duke përzier farat e quinoa të ziera me vaj ulliri mund të krijoni një maskë që do të forcojë dhe zbutë flokët.

*Qeteson migrenën: Quinoa përmban nivele të larta të magnezit, një mineral që ndihmon në relaksimin e mureve të enëve të gjakut, duke ulur presionin e gjakut. Quinoa është ideale për lehtësimin e migrenave.

*Redukton Stresin: Infuzionet e quinoa janë të shkëlqyera për rregullimin e niveleve të stresit. Pijeni para gjumit.

© PHD ANILA KALLESHI – DIETOLOGE KLINIKE

error: Nuk lejohet kopjimi!