E përdorni rukolën  në recetat tuaja? Ja perfitimet e shumta që sjell në shëndet

E përdorni rukolën  në recetat tuaja? Ja perfitimet e shumta që sjell në shëndet

Nëse shihni ndonjëherë sallatë jeshile të cilës shpesh u referohen si “raketë”, dijeni se është thjesht një emër tjetër për rukolën ose arugulën, ose “roquette” në frëngjisht. . Megjithatë, si një tjetër perime së bashku me kalen dhe lulelakrën, gjethet e saj janë kultivuar në Mesdhe  që në kohët e vjetra. Si e tillë, rukola është  një nga përbërësit më të preferuar  në gatimet italiane.
Në dukje është shpesh e papërshkrueshme, por në mix-e të ndryshe tejlkalon imagjinatën me shijen që sjell në gatime. Ndërkohë që gjethet e reja kanë një shije më të butë-të  mira për gatimet e freskëta si sallata apo pesto, ndërkohë që gjethet e vjetra dhe pak të errëta zënë vend më së miri në supëra apo pica.

-Përfitimet shëndetsore të rukolës
Rukola sjell shumë vlera ushqyese nga rrënjët e kryqëzuara të familjes, të tilla si përfitimet antioksiduese nga glukozinolatet dhe fuqia detoksifikuese nga enzimat. Është një burim i shkëlqyer i fibrave, vitaminës  A, C (për të rritur sistemin imunitar), dhe K (për forcimin e kockave), folati, kalciumi, hekuri, magnezi, fosfori, kaliumi dhe mangani.
Rukola gjithashtu siguron nivele të larta të proteinave, tiaminës, riboflavinës, vitaminës B6, zinkut, bakrt dhe acidit pantotenik (vitamina B5) për ngritjen e niveleve të kolesterolit të mirë dhe uljen e kolesterolit të keq.
Përmbajtja e saj flavonoide  ka përfitime të shumta shëndetësore : për të parandaluar kolesterolin që të mos ngjitet në arterie, presionin e ulët të gjakut, ndihmon në qarkullimin e gjakut,  ul inflamacionin, dhe përmirëson funksionin enëve të gjakut.

– Faktet nutricionale:
Porcioni: (100 gr) e pagatuar Sasia për porcion
-Kaloritë-25
-Kaloritë që vijnë nga yndyra-6
-Yndyrna totale (Të saturuara dhe trans)-1 gr
-Kolesterol-0 mg
-Natrium- 27 mg
-Totali i karbohidrateve-4 g
-Fibrat dietike-2 g
-Sheqer-2 g
-Proteina-3 g
-Vitamina A- 47%
-Kalcium- 16%

Vlerat ditore
-Yndyrnat totale (Të saturuara)-1%
-Kolesterol-0%
-Natrium-1%
-Karbohidrate totale-1%
-Fibrat dietikë-6 %
-Vitamina C-25%
-Hekur -8%

*Përqindjet e vlerave ditore janë të bazuara në një dietë 2000 kalorike. Vlerat tuaja ditore mund të jenë më të larta ose të ulëta në varësi të nevojave ushqimore.

Studimet e bëra te rukola
Një ekip kërkimor që studioi përfitimet shëndetësore natyrore të rukolës zbuloi se mund të lidhet me luftimin e ulçerave gastrointestinale, ndoshta përmes shumë antioksidantëve që përmban. Studime të tjera e kanë lidhur me lehtësimin e ulçerës së stomakut dhe psoriazën, si dhe me mbrojtjen nga kanceret e lëkurës, mushkërive dhe gojës.
Rukola është një nga perimet jeshile me gjethe që përmbajnë veti pastruese për të luftuar efektet helmuese të metaleve të rënda në sistem, veçanërisht në mëlçi. Ajo gjithashtu ka aftësinë për të zhdukur pesticidet dhe herbicidet nga trupi.

Recetë: Sallatë me rukola, asparag dhe vaj ulliri

Përbërësit:
-3 tufa rukola ose spinaq
-2 kupa e gjysëm ashparag të copëtuar
-1 kupë ullinj
-1/2 e kupës me arra

Për shoqërim:
-1/2 e kupës vaj ulliri
-2 thelb hudhër
-1 lugë caji piper të kuq
-lëngu i 1 limoni

Përgatitja:
-Lani e copëtoni asparagun dhe lëreni mënjanë. Hiqni farat nga ullinjtë duke i prerë në qendër. Kombinoni ashparagun, rukolën dhe ullinjtë në një tas. Më pas sipër hidhni përbërësit e mbetur. Ju bëftë mirë!

 

 

error: Nuk lejohet kopjimi!