Pse shëndohemi? Si të humbni peshë? Problemet dhe zgjidhjet Funksionet kryesore të indit dhjamor

Pse shëndohemi? Si të humbni peshë? Problemet dhe zgjidhjet Funksionet kryesore të indit dhjamor

Pse shëndohemi? Si të humbni peshë? Problemet dhe zgjidhjet
Funksionet kryesore të indit dhjamor
Yndyra e pranishme në trupin tonë kryen disa funksione shumë të rëndësishme:

rezerva e energjisë, termoizolimi, mbrojtja e organeve të brendshme dhe e trupit në përgjithësi, kontrolli hormonal dhe rregullimi i metabolizmit qelizor. Duke formësuar format tipike fizike të dy gjinive, dhjami ka edhe funksion estetik

Sipas hulumtimeve të fundit, trupi ynë grumbullon edhe yndyrë për t’u mbrojtur nga efektet negative të rezistencës ndaj insulinës, diabetit dhe substancave toksike të pranishme në ushqim, ajër dhe ilaçe. Humbja e peshës pengohet gjithashtu nga rënia e disa hormoneve seksuale të favorizuara nga mbipesha dhe mënyra e jetesës sedentare.

Dy lloje yndyrash
Yndyra e pranishme në trupin e njeriut ndahet kryesisht në dy zona: nënlëkurore dhe viscerale. Yndyra viscerale, më e madhe tek meshkujt, është më e rrezikshmja për shëndetin, por është edhe e para që i përgjigjet humbjes së peshës. Prandaj, atyre me një përqindje shumë të lartë të yndyrës viscerale u duhet kohë për ta hequr atë dhe për të ndihmuar në uljen e yndyrës nënlëkurore.

Mekanizmi i yndyrës dhe i mbijetesës
Nëse shqyrtojmë me kujdes funksionet e indit dhjamor, kuptojmë se yndyra nuk është diçka e tepërt, por një ind i domosdoshëm për jetën. Veçanërisht në popullatat primitive, yndyra e depozituar përfaqësonte një faktor themelor për mbijetesën e specieve njerëzore në kohë zie.

Humbje peshe dhe dobësim
Edhe pse shumë njerëz nuk e kuptojnë këtë, humbja e peshës dhe humbja e peshës nuk janë domosdoshmërisht të lidhura. Është e rëndësishme të kuptohet se dobësimi është një proces që çon në uljen e peshës trupore dhe jo anasjelltas. Duke ndjekur një dietë me kalori të ulët, për shembull, mund të humbni disa kilogramë në periudhën e parë, por kjo peshë më së shpeshti rrjedh nga reduktimi i hidratimit të trupit dhe masës muskulore dhe jo nga reduktimi i yndyrës së tepërt.

Si të humbni peshë?
Thjesht duke eliminuar problemet metabolike që nisën akumulimin e yndyrës.

Problemi i parë: kaloritë e tepërta, si ta zgjidhni atë?

Thjesht do të thoni… duke ngrënë më pak; gabim, nuk bëhet fjalë për të ngrënë më pak, por për të ngrënë më mirë! A keni parë ndonjëherë në gazeta të caktuara krahasimin midis dy llojeve të ushqimit? Duket e pamundur por kanë të drejtë!

Një shembull: një kile sallam është pak a shumë e barabartë me 400 gr peshk shpatë të pjekur në skarë + dy onca perime të pjekura në skarë + 10 g vaj ulliri…

Problemi i dytë: reduktimi i tepërt i kalorive, si ta zgjidhim atë?

Obez me 700 Kcal në ditë? E pamundur por e vërtetë… Problemi është në fakt më kompleks; duke supozuar vetëm 700 kcal në ditë, ose në çdo rast një sasi energjie qartësisht më të ulët se ajo e nevojshme, në një periudhë fillestare mund të japë rezultate diskrete të cilat më pas përdoren brenda disa javësh; a e dini pse? sepse ka një reduktim të shkallës metabolike bazale: trupi mësohet të mbijetojë me më pak kalori, duke ulur funksionet e tij. Ky fenomen përfshin: ulje të energjisë për t’iu kushtuar aktiviteteve të përditshme, lodhje kronike, ulje të dëshirës seksuale dhe masës muskulore.

Por efektet negative të një qasjeje të tillë diete nuk kanë mbaruar. Si një mekanizëm mbrojtës, trupi tenton të optimizojë marrjen e kalorive të siguruara nga dieta, që do të thotë se në gabimin e parë dietik trupi juaj do të jetë shumë i mirë në transformimin e kalorive të tepërta në yndyrë rezervë.

Ja pse: NJË QASJE SHUMË KUFIZUESE KALORIKE E LIDHUR ME BUFERIME TË RASTËSISHME (edhe një në çdo 10 ditë është e mjaftueshme) NUK MUND TË FUNKSIONOJË.

Nëse ndiqni një program të tillë dietik, revolucionarizoni atë dhe filloni të hani më shumë dhe mbi të gjitha më mirë.

Problemi i tretë: vakte shumë të mëdha dhe të rralla si ta zgjidhim?

Përpiquni të rrisni numrin e vakteve ditore në të paktën 4 dhe mos e nënvlerësoni rëndësinë e një mëngjesi të bollshëm.

Problemi i 4-të: stili i jetesës sedentare dhe mungesa e aktivitetit fizik

Përpiquni të ushtroheni të paktën tre ditë në javë, megjithëse idealja do të ishte të shkoni në palestër 4-5 herë në javë. Nëse keni shumë kilogramë për të humbur (10 ose më shumë) kryeni një qark të shkurtër për forcimin e muskujve në fillim të seancës, i ndjekur nga ushtrime të vazhdueshme aerobike që zgjasin TË PAKU 40 MINUTA me intensitet të moderuar, por jo shumë (shih Metabolizmi i energjisë në punën muskulare) . Nëse, nga ana tjetër, thjesht dëshironi të hiqni qafe pak yndyrë kokëfortë, kërkoni nga trajneri juaj i besuar t’ju krijojë një program të bazuar në stërvitjen qarkore.

Problemi i 5-të: akumulimi i toksinave – si ta zgjidhim atë?

Metoda është mjaft e thjeshtë: reduktimi i futjes së ushqimit do të thotë t’i lini trupit më shumë energji për t’iu kushtuar detoksifikimit. Për këtë qëllim (një ditë në javë) mund të jetë e dobishme për të reduktuar marrjes së kalorive dhe preferoni ushqime të pasura me antioksidantë si frutat.

Është shumë e rëndësishme të minimizohet futja e toksinave me dietë (pesticidet, derivatet plastike, alkooli i tepërt) edhe gjatë ditëve të tjera të javës.

Vini re paradoksin: humbja e peshës nxit oksidimin e rezervave të lipideve, të cilat nga ana tjetër rrisin sasinë e toksinave në qarkullim, ky proces stimulon trupin të ruajë përsëri sa më shumë yndyrë të jetë e mundur për t’u mbrojtur nga kjo tepricë e mbetjeve toksike. Çfarë mund të bëjmë për këtë?

Duke pirë! Mundohuni të pini të paktën dy litra ujë në ditë, madje edhe më shumë dhe preferoni ujërat me pak natrium. Mos harroni këtë, veçanërisht nëse jeni mësuar të pini pak, do ta shihni menjëherë ndryshimin (shiko Hidratimi dhe sporti)

Problemi i 6-të: rezistenca ndaj insulinës, si ta zgjidhim atë?

Duke preferuar ushqime të pasura me fibra (perime, fruta, drithëra integrale) dhe duke reduktuar konsumin e sheqernave të thjeshta (ëmbëlsirat, bananet, rrushin, miellin dhe drithërat e rafinuar), ju shmangni të gjitha ato ndryshime të padobishme të glicemisë që në afat të gjatë predispozojnë subjektin për të. diabeti i tipit II.

Problemi i 7-të: dieta e pasur me proteina.

Funksioni i proteinave të futura me dietë është të ndërhyjnë në qarkullimin e proteinave, ose në zëvendësimin e proteinave të dëmtuara ose të degraduara të trupit. Trupi gjithashtu mund të përdorë proteinat për energji, por kjo çon në mbingarkesë të panevojshme të mëlçisë dhe veshkave. Nëse, nga ana tjetër, karbohidratet dhe yndyrat e futura me dietë janë të mjaftueshme për të mbuluar kërkesat për energji, proteinat e tepërta shndërrohen në yndyrë.

Për të nxitur humbjen e peshës, rrisni pak marrjen e proteinave në dietën tuaj, por shmangni tejkalimin e 1,5-2 g proteina/ditë për kg peshë trupore në lidhje me nivelin tuaj të aktivitetit fizik.

Problemi i 8-të: mungesa e informacionit.

Nëse nuk dini shumë për të ushqyerit, mund të konsultoheni me artikullin e mëposhtëm: “Këshilla për ushqimin”. Në çdo rast, mos harroni të konsultoheni me një mjek përpara se të filloni një plan të ri diete.

error: Nuk lejohet kopjimi!