Keshilla shendeti per te moshuarit

Keshilla shendeti per te moshuarit

Nderkohe qe te moshuarit kane nevoje per ndihme te vazhdueshme pergjate dites , eshte e rendesishme qe te kene nje stil jetese aktive.
Nje nga shkaqet e vdekjeve ne bote sot eshte shendeti i dobet i zemres qe con ne shfaqjen e semundjeve te zemres. Teksa vitet kalojne, ne behemi akoma dhe me te predispozuar ndaj gjendjeve shendetesore qe vijne si pasoje e zgjedhjeve te pashendetshme. Prandaj duhet t’i kushtojme rendesi.
Edhe nese keni nevoje per kujdes afatgjate ose kujdes ne shtepi, jane disa hapa qe mund te merrni per shendet optimal.
Ecja pershembull eshte hapi i pare. 30 minuta ecje ne dite kombinuar me nje diete te shendetshme permireson shendetin e zemres dhe mban nen kontroll gjendje shendetesore si presioni i larte i gjakut dhe tipi 2 i diabetit.

Disa hapa te thjeshta per shendet optimal:
Nderkohe qe ka shume opsione si prsh te bashkoheni me nje grup qe ushtron aktivitete fizike qe te jeni me te shendetshem, ne forme si dhe te jeni me sociale. Por te moshuarit qe jetojne vetem e kane me pak te veshtire.

 

Por cilat jane disa hapa te thjeshta?

-Beni kontrolle Checkup-i rregullisht
Kjo ju ndihmon qe te mbani nen kontroll parametrat shendetesore. Mund te flisni gjithashtu me nje ekspert per pasur parasysh se cilat aktivitete duhet te beni rregullisht ose si mund te ushqeheni per gjendjet shendetesore qe mund te keni.
Gjithashtu me ane te kontrolleve te shpeshta mund te shihet nese jeni ne rrezik per t’u prekur nga gjendje shendetesore te ndryshme.

Ka shume gjera te tjera qe mund te beni per te qene te shendetshem:
-Hiqni dore nga duhani
-Hani shendetshem
-Mundohuni te menaxhoni stresin
-Qendroni afer miqve dhe familjareve
-Mbani lekuren e shendetshme dhe te hidratuar.
Nje tjeter aspekt eshte siguria: Duhet te ndiheni te sigurte ne mjedisin qe ju rrethon perndryshe do te perballeni me ankth ose panik per shkak te mungeses se sigurise ne ambjentin qe iu rrethon!

Gjithashtu ka aspekte sociale qe ndikojne shume ne shendetin tuaj fizik, emocional dhe mendor.
-Te ndertoni nje rreth te afert miqsh
Nje nga shkaqet me te medha te vdekshmerise te te moshuarit eshte izolimi. Nje studim i 2012 i publikuar ne “
Proceedings of the National Academy of Sciences,’ tregon qe izolimi ka shenuar nje rritje ne vdekshmerine e njerezve mbi moshen 52 vjec. Studimi tregoi qe izolimi rriti shkallen e vdekshmerise si dhe gjithashtu kontribuon ne:
-shendet te dobet
-depresion
-probleme me aspektin njohes
Ky studim gjithashtu tregoi qe te keni nje jete sociale eshte nje menyre e mire jo vetem per te qendruar te sigurte por aktive dhe te shendetshem ne nje komunitet ku ndiheni te pranuar, vleresuar si dhe trajtoheni me respekt dhe dashuri.

Gjithmoni mbani nje liste kontaktesh emergjence
Si i moshuar, sidomos nese jetoni vetem, duhet te keni nje liste kontaktesh emergjence ( ne celular ose ne telefonin e shtepise).

-Mbani shtepine e sigurte
Eshte gjithmone nje ide e mire te keni nje sistem sigurie ne shtepi. Kjo do t’ju beje te ndiheni me te sigurte dhe si rrjedhoje do te ndiheni akoma dhe me mire.

error: Nuk lejohet kopjimi!