SHPORTA E USHQIMEVE MUAJI TETOR

SHPORTA E USHQIMEVE MUAJI TETOR

Kungulli është një nga perimet më të dashura të vjeshtës. Ky ushqim i pasur në vlera, vitamina dhe minerale përmban pak kalori.

Kungulli është i mirë për sytë dhe për sistemin imunitar sepse është i pasur me vitaminë A. Një racion i vetëm me kungull ofron 200 përqind të dozës së rekomanduar ditore të këtij ushqyesi kaq të dobishëm për organizmin.

Kungulli përmban kalium dhe antioksidantë të cilët mund të parandalojnë sëmundjet e zemrës por edhe disa lloje kanceri.

Sterolët bimorë tek farat e kungullit ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq. Të njëjtin rol luajnë edhe acidet yndyrore omega-3 që ulin trigliceridet dhe tensionin e gjakut.

Kungulli është një ushqim i lehtë dhe me pak kalori. Një racion i vetëm përmban vetëm 50 kalori. I njëjti racion përmban 3 gramë fibër që do të thotë se do të ndiheni të ngopur për më gjatë.

Vjeshta është stina më e mirë e kërpudhave! Pas çdo shiu, do shihni disa të reja! Përveçse të shijshme,kërpudhat janë nga ushqimet me më pak kalori dhe kanë vlerat e tyre në organizëm!

• Zvogëlon nivelin e kolesterolit. Enzimat dhe fibrat që përmban, ndihmon në uljen e kolesterolit. Përmbajtja e lartë e proteinës së varfër në energji kontribuon në “shkatërrimin” e kolesterolit të lartë, pasi bëhet tretja e kërpudhave.
• Veprim mbrojtës nga kanceri i gjirit dhe kancerit të prostatës. Bashkërendimi i acidit linoleik dhe betaglukanit në përmbajtje japin vetinë e aktivitetit antikanceror. Përmbajtja në selen ndihmon në pezullimin e qelizave kancerike. Gjithashtu, shumë studime kanë treguar se duke vepruar së bashku me vitaminën E ulin ndjeshëm shfaqjen e kancerit të zorrës së trashë.
• Rregullator i sheqerit në gjak. Vlera ushqyese, si dhe përmbajtja e saj me enzima dhe insulinë, ndihmon në uljen e glukozës që përmbajnë ushqime të caktuara. Antibiotikët natyrorë që përmban mbrojnë kundër infektimeve të gjymtyrëve të krijuara për shkak të diabetit.

• Përmirësim i sistemit imunitar. Ergothionina, një nga antioksidantët natyror më të fuqishëm që përmban kërpudha, mbron kundër radikaleve të lira që ulin mbrojtjen e trupit. Antibiotikët dhe sidomos Penicilina, po ashtu dhe vitamina A, vitamina C dhe vitamina B kompleks, që gjenden në kërpudhat, forcojnë sistemin imunitar.
• (Sideropenia anemike) Hekurmungesa në gjak. Hekuri i përfshirë në kërpudha ndihmon në rastet e anemisë.
• Zvogëlim i presionit të gjakut. Arrihet për shkak të përmbajtjes së kaliumit (përmbajtja e ulët e natriumit dhe e lartë e kaliumit ndihmon në parandalimin e presionit të lartë të gjakut).
• Aktivitet antibakteriale për shkak të përmbajtjes së bakrit.
• Seleni që përmbahet në sasi të madhe kontribuon në shëndetin e eshtrave, të thonjve, të flokëve dhe gjithashtu vepron edhe si një antioksidant.
• Marrje e mjaftueshme kalciumi. Kërpudhat janë të pasura në kalcium, i cili ndihmon për ashte të forta, funksionin e sistemit nervor etj. Kjo është një zgjedhje e mirë për gratë që janë në menopauzë dhe kanë nevoja të mëdha për kalcium.
• Veprim mjekues: Reishi dhe Shitake japoneze që rriten në pemë përdoren në mjekësinë tradicionale kineze për më shumë se 2.000 vjetësh jo vetëm për efektet e dobishme, por edhe për shkak të mungesës së efekteve anësore.

Hurmat


Vlerat e Hurmave
Krahas shijes së tyre fantastike, hurmat mbartin vlera të jashtëzakonshme shëndetësore.
Hurmat janë të pasura me vitamina, minerale si dhe antioksidantë. Ato përmbajnë ujë me shumicë (rreth 80%), por edhe fibra, vitamina (A, C) dhe kripëra minerale, si potas, kalcium, kalium, magnez, fosfor, selen dhe sodium.
Falë përmbajtjes së këtyre substancave, hurmat u japin energji organizmit, mbrojnë sistemin imunitar, kanë aftësi të përmirësojnë tretjen dhe të luftojnë lodhjen. Hurmat janë të jashtëzakonshme edhe kundër stresit, kundër anemisë apo mungesës së oreksit.

Kivi
Ky frut i fuqishëm antioksidues ka sasi të konsiderueshme të mbi 20 lëndëve ushqyese vitale. Kivit janë të ulët në kalori, por të lartë në energji, duke i bërë ata një mundësi e shkëlqyer për njerëzit që përpiqen të humbin peshë.
Vetitë ushqyese te kivit janë super të shëndetshme për zemër për shkak të nivelit të lartë të kaliumit – i cili ndihmon në parandalimin e fijeve të ulëta të kaliumit dhe vitaminës K. Është provuar që kivit zvogëlojnë simptomat e shkaktuara nga sëmundjet e frymëmarrjes si dhe sëmundjet e tretjes si shembull nga sindromi i zorrës së irrituar.
Vetitë ushqyese të kivit kanë elemente që ndihmojnë në rritjen dhe mirëmbajtjen e eshtrave, shëndetin e syve dhe shikimit dhe mund t’ju ndihmojnë gjithashtu të flini më mirë, ndër përfitimet e tjera.

Burim i pabesueshëm i vitaminës C dhe E të mbështetur në antioksidantë
Një arsye pse kivi është padyshim një super-ushqim është sepse është i pasur me antioksidant që luftojnë dëmet e radikale të lira.
Në një studim kivi u shtua në një dietë normale dhe tregoi se me vetëm një ose dy kivi në ditë, u shfaq një rënie në dëmtimin oksidativ të brendshëm. Një arye e madhe për këtë është që niveli i vitaminës C në kivi është më i madh sesa në portokaj dhe siguron përfitime që ndihmojnë në riparimin dhe mirëmbajtjen e një numri të madh të indeve dhe sistemeve trupore.
Për më shumë,  përmbajtja e vitaminës C në kivi është pa yndyrë dhe është component i fortë në uljen e kolesterolit dhe luftën ndaj radikaleve të lira. Përveq përmbajtjes së lartë në vitamin C dhe E, të dy këto antioksidant natyral, fruit i kivit është po ashtu i pasur me polifenole të cilat kanë aktivitet imunostimulator, që do të thotë se ato mund të shpejtojnë përgjigjen e sistemit imunitar .

Kundërshton plakjen dhe përmirëson shëndetin e lëkurës
Kolagjeni është proteina më e bollshme në trupin tonë dhe blloku i ndërtimit që mban lëkurën, muskujt, kockat dhe tendonat. Ajo prishet derisa ne jetojmë dhe varemi nga vitamina C, të cilën e dimë se kivi ka mjaft.
Sipas një hulumtimi polisakaridet në kivi janë në gjendje të dyfishojnë sintezën e kolagjenit në trup, krahasuar me kushtet normale kur ky aktivitet zvogëlohet në moshë. Kivi poashtu është bartës në karotenoid dhe antioksidant i quajtur lutein, i cili është jashtëzakonisht i dobishëm për shëndetin e lëkurës duke mbrojtur lëkurën nga drita UV, duke shënuar edhe një përfitim tjetër për kivin.

Përmirëson frymëmarrjen
Kivi dhe fruta të tjera të larta në përmbajtjen e vitaminës C janë përdorur me sukses për të trajtuar një numër të sëmundjeve të frymëmarrjes. Dy studime kanë treguar reagime të dobishme tek të rriturit dhe fëmijët që vuajnë nga astma dhe sëmundje të tjera të frymëmarrjes dhe infeksione pas shtimit të kivit në dietat e tyre.
Të dy studimet përfunduan se fruti ishte në gjendje të rriste përqendrimin e vitaminës C në trup, i cili ishte në gjendje të zvogëlonte simptomat e pacientëve, duke përfshirë zvogëlimin e tronditjes, kongjestionin e kokës dhe kohëzgjatjen e dhimbjes së fytit.

I mirë për shikim dhe parandalimin e sëmundjeve të syrit
Furnizimi i vetive ushqyese të kivit jo vetëm që mbron lëkurën, por është gjithashtu një fitokemik i fuqishëm që mund të parandalojë shumë sëmundje të syrit, përfshirë degjenerimin makular të moshës. Luteina është në gjendje të mbrojë syrin duke filtruar dritën e dëmshme UV.
Kivi ka 171 miligram lutein në një frut të madh, i cili është shumë më i lartë se pothuajse çdo frut tjetër. Së bashku me lutein, kivi ka një furnizim të madh të një karotenoidi tjetër, vitamina A, e cila është po ashtu e dobishme për shëndetin optimal të syve.

Ndihmon në tretje
Kivi ka pasur sukses në trajtim të zorrëve dhe çrregullimeve të tretjes. Një numër studimesh kanë treguar se kivi ndihmon në zvogëlimin e ndërlikimeve të lidhura me sindromën e zorrëve të irrituar, si dhe sëmundjen e zorrëve inflamatore. Rezultatet e studimeve sugjerojnë se shtimi i kivit në dietat e pacientëve paraqet antioksidantë dhe fibra, të cilët ishin në gjendje të prodhonin rezultate antiinflamatore, si dhe përmirësime të përgjithshme në funksionin e zorrëve.

Përmirëson sistemin kardiovaskular
Nuk ka dyshim se kivi është një superstar i shëndetshëm për zemrën. Një kivi në ditë mund të ofrojë një rrezik më të ulët të goditjes së gjakut, mpiksjeve të gjakut dhe sëmundjeve kardiovaskulare.
Kaliumi në kivi ndihmon në uljen e presionit të gjakut, kundërsulmon natriumin në trup dhe është një vazodilator, duke lehtësuar enët e gjakut në të gjithë trupin. Fibra e gjetur në kivi është gjithashtu shumë e shëndetshme për zemrën, së bashku me vitaminën K, e cila është në gjendje të parandalojë ngritjen e kalciumit në arteriet dhe për këtë arsye të aftë të zvogëlojë rrezikun për sulme në zemër.
Studimet kanë treguar se njerëzit që konsumojnë rregullisht kivi ,për 15 për qind kanë ulur nivelet triglicerid në krahasim me ata që nuk e bëjnë. Kivi është gjithashtu një burim i madh i omega-3s, magnezit, vitaminës E dhe bakrit, të cilat ndihmojnë në mbajtjen e duhur të sistemit kardiovaskular.

Mirëmbajtja dhe riparimi i kockave
Furnizimi i konsiderueshëm i Kivit me vitaminë K është i nevojshëm në trupin tuaj për më shumë se vetëm arteriet e shëndetshme. Vitamina K është e nevojshme për të përdorur kalcium për të bërë eshtra, prandaj një mangësi e vitaminës K mund të jetë jashtëzakonisht problematike. Studimet sugjerojnë se dietat e larta në vitaminë K mund të përmirësojnë shëndetin e kockave dhe të zvogëlojnë rrezikun e dëmtimeve të lidhura me kocka dhe sëmundjeve si osteoporozs

Serotonina zgjidhë problemet e gjumit
Një tjetër veti ushqyese e  kivit është përmbajtja e serotoninës. Serotonin mund të jetë arsyeja pse fruti ka një reputacion afatgjatë për aftësitë e saj për të ndihmuar gjumin. Serotonini në kivi ka treguar të rrisë kohën e gjumit dhe efikasitetin e gjumit me 13 për qind dhe 5 për qind, kështu që nëse nuk mund të fleni, kivi mund të ndihmojë. Ekzistojnë gjithashtu prova për të sugjeruar që serotonin mund të ndihmojë në rritjen e memories dhe humorit dhe madje mund të ndihmojë me depresionin.

Efektet antikancerogjene
Pemët në familjen e aktinidisë (pemë kivi) janë përdorur si bimë medicinale në Kinë për shumë vite, duke trajtuar sëmundje si dhimbje të përbashkët, gurët në fshikëz, dhe kancerit të mëlçisë dhe ezofagut. Të dy frutat dhe rrënjët e kivit kanë provuar efekte frenuese në rritjen e qelizave të kancerit të mëlçisë, mushkërive dhe zorrës së trashë. Falë përmbajtjes së polisakarideve dhe bollëkut të antioksidantëve që gjenden në kivi, studimet në minj kanë treguar antitumor dhe reduktim të qelizave të kancerit.
Këto arsye janë pse kivi është ndër disa prej ushqimeve më të mira kundër kancerit në dispozicion në natyrë.

Vetitë antifungale dhe antibakteriale
Të dy llojet e kivit të gjelbër dhe të artë kanë treguar aftësi antifungale dhe antibakteriale në disa studime. Aktiviteti më antibiotik është gjetur në fara, të cilat zakonisht konsumohen me fruta për shkak të madhësisë së tyre të vogël.
Kivi i artë përmban një proteinë të quajtur aktininë, e cila sugjerohet si origjina e aftësive të saj antifungale. Ekstraktet nga kivi kanë treguar aktivitet antibakteriale kundër një numri të mikroorganizmave (variante gjenetike) bakteriale. Këto aftësi mund të lidhen gjithashtu me numrin e madh të antioksidantëve në fruta.

Lulelakra përmbanë vlera të larta ushqyese përfshirë vitamina të ndryshme dhe përbërës unik të kësaj bime. Është e pasur me fibra dhe ndihmon në humbjen në peshë. Një copë lulëlakër e madhësisë së gotës përmbanë 3 gram fibra dhe përmbushë 10% të nevojave ditore për fibra. Këto fibra gjithashtu përmbajnë edhe bakterie të shëndetshme për zorrët duke e promovuar edhe shëndetin digjestiv. Studimet kanë treguar se një dietë e pasur me fibra promovon shëndetin e përgjithshëm.
Një vakt prej 128 gram të lulelakrës së freskët përmbanë vlerat ushqyese në vijim:
– Kalori: 25
– Fibra: 3 gram
– Vitaminë C: 77% të NRD
– Vitaminë K: 20% të NRD
– Vitaminë B6: 11% të NRD
– Folate: 14% të NRD
– Acidi pantothenik: 7% të NRD
– Potassium: 9% të NRD
– Mangan: 8% të NRD
– Magnez: 4% të NRD
– Fosfor: 4% të NRD
NRD-Nevojat e Rekomanduara Ditore
PËRFITIMET SHËNDETËSORE NGA LULELAKRA
Ngrënja e lulelakrës mund ta rrisë sasinë e kolinës në organizëm e cila shfaqet si mungesë tek shumica e njerëzve. Kolina i mbron membaranat qelizore, mbështetë metabolizmin dhe sintezën e AND-së. Gjithashtu e promovon shëndetin e trurit, sistem nervor të shëndetshëm si dhe mbështet lipidet e shëndetshme të gjakut dhe shëndetin kardiovaskular. Një sasi sa një gotë me lulelakër përmbanë 45 mg që është 11% e dozës së rekomanduar për gratë dhe 8% e dozës së rekomanduar për meshkujt.
Lulelakra gjthashtu është e pasur me sulfur, përbërës ky i cili mund ta promovojë shëndetin e zemrës dhe të lëkurës, përmirësojë shëndetin e  zorrëve etj. Hulumtimet kanë zbuluar se sulfuri mund ta mbështesë shtypjen e shëndetshme të gjakut dhe nivelet e sheqerit në gjak brenda suazave normale.
Lulelakra gjithashtu mund t’ju ndihmoj nëse keni nevojë për vitaminë C, pasiqë ka përmbajtje të lartë të përbërësve që e forcojnë sistemin imunitar. Gjithashtu e promovon edhe absorbimin e hekurit në gjak i cili ndihmon në numrin e hemoglobinave në organizëm. Vitamina C gjithashtu mund ta ndihmoj edhe shëndetin e syve.
Nëse keni për qëllim humbjen në peshë gjithashtu mund ta përfshini lulelakrën në dietën tuaj pasiqë përmbanë vetëm 25 kalori për copë të madhësisë së gotës dhe është zavendësim i shkëlqyeshëm për ushqimet me përmbajtje të lartë të kalorive. Si perim i pasur me fibra me përmbajtje të lartë të ujit (92% ujë), lulelakra ju ndihmon të ndjeheni të ngopur gjë e cila mund të ndihmojë në zvogëlimin e kalorive që i merrni gjatë ditës.
Me gjithe këto vlera të larta ushqyese mund të jetë shume tunduese që ta bëni lulelakrën një nga ushqimet tuaja kryesore, por duhet gjithashtu të keni parasysh se disa ilaçe, përfshirë holluesit e gjakut mund të ndërveprojnë me nivelet e larta të vitaminës K që gjendet në lulelakër.
Përzgjedhni lulelakrat që kanë lulëza të pastërta dhe të grumbulluara fort rreth kërcellit me ngjyrë të bardhë kremoze dhe me gjethe me ngjyrë të gjelbërt shkëlqyese. Lulelakra me lulëza të verdha dhe gjethe të vyshkyra nuk do të jetë aq ushqyese dhe e freskët. Pikat  me ngjyrë të errët tregojnë prezencën e mykut, sëmundje kjo e cila e prek lulelakrën. Lulelakrën mund ta ruani në frigorifer për 5 ditë dhe duhet ta konsumoni brenda 4 ditëve.

Spinaqi është perime e gjelbër e mrekullueshme që i takon grupit të ushqimeve me përbërje të shkëlqyeshme ushqyese. Është burim i pasur i antioksidantëve
dhe ka veçori të shkëlqyeshme antikancerogjene.
Spinaqi është në dispozicion gjatë tërë viti, veçanarisht gjatë dimrit mund të përgatitni si sallatë, paragjellë, por edhe ushqim kryesor. Spinaqi fsheh shumë përparësi shëndetësore, ndërsa ne ju sjellim më të rëndësishmet.
Spinaqi është burim i pasur me fitonutrientë të cilët përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm nga krijimi i shumë sëmundjeve. Ka vlerë të ulët kalorikë dhe përqindje të ulët të yndyrave (100g spinaq të freskët përmban vetëm 23 kalori).
Është burim i shkëlqyeshëm i fibrave të tretshme prandaj është njëri nga ushqimet më efikase në procesin e dobësimit, por edhe regullimit të nivelit të kolesterolinës.
100 g spinaq i freskët përmban rreth 25 për qind të vlerës së përgjithshme të rekomanduar ditore të hekurit. Spinaqi është një nga burimet më të mira të hekurit, i cili është i rëndësishëm për prodhimin e ruazave të kuqe të gjakut.
Spinaqi i freskët është burim i shkëlqyeshëm i vitaminave antioksidative A dhe C, luteinës dhe beta karotenit. Kur këto kompozime bashkohen krijojnë mbrojtje të shkëlqyer nga krijimi i shumë sëmundjeve. Reduktojnë nivelin radikaleve të lira në trup dhe luajnë rol të rëndësishëm në riparimin e dëmit të shkaktuar nga radikalet e lira.
Spinaqi është i shkëlqyer për shëndetin e syve. Mbron nga sëmundjet e syve të shkaktuara nga plakja, siç është degjinerimi makular.
Vitmina A do të ruaj shëndetin e lëkurës dhe syve. Kunsumimi i ushqimeve të freskëta të cilat janë të pasura me vitaminë A do të mbrojnë trupin nga krijimi i kancerit të zgavrës së gojës dhe mushkërive.
Spinaqi përmban vitaminën K. Vetëm 100 g spinaq i freskët ofron madje 402 ug të vlerës së rekomanduar ditore të vitaminës K. Vitamina K do të forconë eshtrat tuaja, ndërsa shkencëtarët kanë konstatuar që mund të luajë rol kyç në reduktimin e rrezikut nga krijimi i sëmundjes së Alzheimerit.
Kjo perime me gjethe të gjelbra është butim i shkëlqyeshëm i kompleksit të vitaminave B, siç është vitamina B6, tiamina (B1), riboflavina, acidi folik dhe niacina. Acidi folik mund të parandalojë krijimin e çregullimeve të lidhura tek bebet.
Vetëm 100 g spinaq të freskët do të ofrojë rreth 47 për qind të vlerës së rekomanduar ditore të vitaminës C. Vitamina C është antioksidant i fuqishëm i cili ndihmon trupin ta forcojë imunitetin dhe parandalojë krijimin e sëmundjeve të ndryshme, shkruan Koha Ditore.
Spinaqi është i pasur me minerale si kaliumi, magnezi, mangani, zinku dhe bakri. Kaliumi është i rëndësishëm për furnizimin e qelizave me ujë, rregullon punën e zemrës dhe tensionin e gjakut, mangani dhe bakri janë për përmirësimin e veprimit të antioksidantëve. Bakri është i nevojshëm për trupin për të prodhuar ruazat e kuqe të gjakut. Zinku është i nevojsëm për rritje dhe zhvillim, prodhimin e spermës kualitative dhe përmirësimin e tretjes.
Spinaqi është burim i shkëlqyer i acideve yndyrore omega 3 të cilat përmirësojnë koncetrimin, shëndetin e sistemit kardiovaskular, mbrojnë nga krijimi i sëmundjeve të zemrës dhe sulmi në zemër.

Gështenjat janë fruti me vlera ushqyese dhe kundërindikacione, që i kanë bërë ato të famshme në të gjithë botën. Origjina e vjetër e gështenjave është e lidhur me romakët dhe grekët, të cilët të mirat ushqyese të kësaj frute i vlerësonin që në atë kohë.
Gështenjat janë fruti me vlera ushqyese dhe kundërindikacione, që i kanë bërë ato të famshme në të gjithë botën. Origjina e vjetër e gështenjave është e lidhur me romakët dhe grekët, të cilët të mirat ushqyese të kësaj frute i vlerësonin që në atë kohë.
Frutat e thata janë vërtet të çmueshme nga pikëpamja ushqimore për shëndetin e organizmit dhe këtu bëjnë pjesë edhe gështenjat.
Por cilat janë karakteristikat e tyre?
Gështenjat janë të pasura me vitaminë E
Bëhet fjalë për substanca të posaçme për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe të qarkullimit të gjakut, që sjellin përfitime të dukshme për zemrën. Prezenca e magnezit ndihmon në rregullimin e nivelit të kalciumit në gjak dhe rrjedhimisht edhe në shëndetin e zemrës dhe të muskujve, duke i forcuar ato.
Vitamina E dhe magnezi parandalojnë problemet e zemrës Rrezikun për ndonjë infarkt apo shfaqjen e llojeve të caktuara të tumoreve.
Vitamina E dhe acidet yndyrore gjithnjë në veprim mbrojtës për lëkurën
Ekziston për shembull vaji i gështenjave për kurimin e flokëve dhe të lëkurës, i cili është në gjendje të parandalojë dehidratimin, ndërsa dhe i forcon ato, falë të mirave zbutëse dhe tonifikuese që zotëron.
Gështenjat, falë pranisë së magnezit dhe të fibrave, favorizojnë tretjen e mirë, transitin intestinal dhe eliminimin e toksinave, përveçse e ndihmojnë metabolizmin me proteina dhe karbohidrate.
Vitamina E konsiderohet si një antioksidant natyral dhe si i tillë është në gjendje të ngadalësojë plakjen e shpejtë dhe të kundërshtojë veprimin e radikaleve të lira. Gështenjat nuk përmbajnë gluteinë dhe për këtë ato përcaktohen në ushqyerjen e kujtdo që vuan nga problemet me zorrët.
Gështenjat përmbajnë acide yndyrore esenciale si Omega 6 dhe Omega 3, të cilat janë në gjendje të thithin nivelet e kolesterolit LDL, si dhe acid oleik, i cili shërben për të ngritur nivelet e kolesterolit të “mirë” HDL.
Magnezi i pranishëm te gështenjat lufton lodhjen, dhembjen e barkut, si dhe dobësinë e përgjithshme trupore. Konsumimi i gështenjave, ndër të tjera, është i përshtatshëm edhe për plotësuar ndonjë mangësi në organizëm, si dhe për të luftuar aneminë.
Prezenca e vitaminave të grupit B ndikojnë në largimin e stresit dhe ankthit, ndërsa luftojnë edhe depresionin, që reflekton simptoma të ndryshme. Gështenjat, ndër të tjera, janë në gjendje të luftojnë edhe lodhjen: falë prezencës së fibrave, ato kanë edhe të mira laksative apo pastruese.
Gështenjat janë një burim i pasur me kripëra minerale: janë të pranishme sasi të duhura të magnezit, potasit, fosforit, magnezit, kalciumit, hekurit, zinkut dhe të selenit. Kjo lloj frute e thatë, përveçse përmban vitamina (A, ato të grupit B, vitaminën E, K dhe J), ka edhe betakaroten, sakaroz, aminoacide të ndryshme, ujë, proteina dhe fibra. Ndër të tjera, gështenjat janë një ushqim shumë kalorik: flitet për rreth 628 kalori në çdo 100 gramë.

Shega është një pemë e vogël gjetherënëse frytet e së cilës kanë një lëng të ëmbël ose pak të athët dhe me aromë të veçantë. Një nga vetitë kryesore të shegës është ajo antioksiduese. Vlerat e shegës kanë qenë të njohura që në kohët e lashta. Shega është e pasur me antioksidantë dhe vitamina C (një shegë përmban pothuajse 20% të nevojave të përditshme të një njeriu të rritur), vitaminë K, vitamina B, proteina dhe karbohidrate. Gjithashtu shega është e pasur me kalium, i cili ndihmon në funksionet qelizore. Ky frut është burim mineralesh të tjera, duke përfshirë hekur, kalcium, magnez, fosfor dhe, në një masë më të vogël, mangan dhe zinku. Shega ka shumë pak kalori: rreth 80 kalori për 100 gram të produktit.

Vlerat ushqyese per 100g shegë:
Uji 77, 93 g
Kalcium 83g
Proteina 1.67 g
Yndyrë 1.17 g
Karbohidratet 18, 7 g
Sheqerë 13, 67 g
Fibra 4 g
Kalcium 10 mg
Shumë studime kanë vërtetuar se bëhet fjalë për një nga frutat me më shumë efekte shëruese në botë; ndikon në përmirësimin e sëmundjeve të stomakut, zemrës, parandalimin e Alzhaimerit, ndihmon aneminë dhe parandalon rritjen e qelizave kancerogjene.

Benefitet shëndetsore të mollëve
Përpos niveleve të larta të vitaminës C, mollët gjithashtu sigurojnë vitaminë A si një antioksidant të fuqishëm për të ndihmuar në rezistimin ndaj infeksionit dhe eliminimin e radikalëve të lirë që shkaktojnë inflamacion. Ato gjithashtu përmbajnë një sasi të konsiderueshme të fibrave, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e absorbimit të kolesterolit LDL (të keq). Mollët janë një burim i mirë i vitaminave komplekse B, si riboflavina (vitamina B2), tiamina (vitamina B1) dhe piridoksina (vitamina B6), të cilat së bashku lëshojnë fuqinë enzimatike për të mbështetur metabolizmin dhe funksionet e tjera jetësore brenda trupit. Minerale të tjera në mollë përfshijnë hekur, bakër, zink, fosfor, kalcium dhe kalium, të cilat janë komponentë të rëndësishëm për të ndihmuar në kontrollimin e rrahjeve të zemrës dhe presionin e gjakut. Janë të gjitha këto arsye por dhe më shumë, që bëjnë që molla të quhet “një super ushqim”.

Kujdes: Mollët janë një nga ushqimet që ndoten më së shumti nga pesticidet kështu që më mirë të blihen organike.
=Faktet për nutrientët e mollës:
Porcioni: (125 gr) e pagatuar
=Sasia për porcion
-Kaloritë-65
-Kaloritë që vijnë nga yndyra-2
-Yndyrna totale (Të saturuara dhe trans)-0%
-Kolesterol-0 mg
-Natrium-1 mg
-Totali i karbohidrateve-17 g
-Fibrat dietike-3 g
-Sheqer-13g
-Proteina-0 g
-Vitamina A- 1%
-Kalcium- 1%
=Vlerat ditore
-Yndyrnat totale (Të saturuara)-0%
-Kolesterol-0%
-Natrium-0%
-Karbohidrate totale-6%
-Fibrat dietikë-12%
-Vitamina C-10%
-Hekur -1%
*Përqindjet e vlerave ditore janë të bazuara në një dietë 2000 kalorike. Vlerat tuaja ditore mund të jenë më të larta ose të ulëta në varësi të nevojave ushqimore.
=Studimet e bëra në mollë
Të paktën një studim tregon se flavonoidet dhe nitratet në mollë mund të mbrojnë nga sëmundjet kardiovaskulare duke ulur presionin e gjakut, si dhe duke përmirësuar funksionin endotelial për të rregulluar rrjedhjen e gjakut. Flavonoidet janë një nga “phytochemicals” më të rëndësishëm që gjenden në mënyrë natyrale në fruta, perime, dhe bimë të ngrënshme.
Studimet gjithashtu tregojnë një lidhje midis konsumit të mollës dhe një rreziku të reduktuar të kancereve të caktuara, veçanërisht të kancerit kolorektal, për shkak të përmbajtjes së lartë të flavonoideve që clirojnë aktivitetin antioksidues. Molla rezulton se përmban më shumë antioksidantë se çdo ushqim tjetër. Interesante gjithashtu, është gjetja se asnjë frut tjetër nuk është i lidhur me ndryshimin e rreziqeve të kancerit kolorektal: “Sa më i lartë konsumi, aq më i madh është ndikimi.”

Portokallet janë ndër agrumet më të njohura e vlerësuara, jo vetëm për shijen por edhe për vlerat ushqyese. Përfitimet që marrim nga agrumet janë shumë dhe përfshijnë shumë aspekte të shëndetit. Vitamina C është ajo që dimë më shumë për portokallin por kjo nuk është vlera e vetme e saj.
Në 100 g portokall kemi 8 g. karbohidrate, fibra 1.6 g dhe 34 kalori. Me këtë sasi përmbushen 50% e kërkesave të përditshme të vitaminës C.
Disa arsye më shumë për të kosnumuar portokallin:
1.Portokallet janë të pasura me element të shumtë që kanë efekt citotoksik kundër qelizave të kancerit. Nga studimet e fundit besohet se agrumet janë në gjendje për të luftuar tumoret e lokalizuara në mushkëri, lëkurë, stomak dhe në zorrë.
2.Ndikojnë dukshëm në ruajtjen e nivelit të kolesterolit në trup, prania e të cilit reduktohet për shkak të sasisë së lartë të fibrave të tretshme, të pranishme tek agrumet.
3. Prania e lartë e vitaminës C tek portokalli lufton radikalet e lira të cilat konsiderohen përgjegjës për disa sëmundje kronike ndër të cilat dhe disa forma të kancerit dhe çrregullimeve kardiovaskulare.
4. Pirja e lëngut të portokallit na ndihmon për të mbrojtur veshkat dhe për të zvogëluar rrezikun e gurëve në to.
5. Përmbajtja e kaliumit tek portokalli është një aleat i mirë për mbrojtjen e zemrës, duke pasur parasysh faktin se një mungesë e mundshme mund të çojë në ndryshime të ritmit kardiak të njohur si aritmi.
6. Lëkura e portokallit është e pasur me beta-karotene e cila na ndihmon për t’u mbrojtur qelizat nga plakja

Mandarinat janë agjentë të pastrimit të gjakut dhe përdoren gjerësisht si pastrues, pasi ato janë të njohura se ndihmojnë në nxjerrjen e substancave toksike dhe të padëshirueshme nga trupi, të tilla si acidi i urinës, kripërat shtesë, ndotësit dhe ujë.

kështu prania e kalciumit, kaliumit dhe hekurit në mandarinë, e bëjnë këtë frutë aleat për mbrojtjen e kockave.
Mandarinat favorizojnë funksionimin e duhur të trupit, metabolizmin dhe ndihmojnë në dekompozimin dhe thithjen e ushqyesve duke tonifikuar mëlçinë, stomakun dhe zorrët
Mandarina është frutë i sezonit në të cilën ndodhemi dhe si pjesë e familjes së agrumeve përmban vlera të larta ushqyese. Me konsumimin e këtij fruti trupi ynë merr vitaminën A, B1- B2-B3, vitaminën C dhe po kështu kalcium, hekur, proteina, sheqer dhe ujë. Përveç këtyre vitaminave dhe minerale, mandarina është burim i pasur me folate dhe beta-karroten, çka i shton përfitimet shëndetësore të saj. Falë përbërësve të saj, mandarina është aleate e kockave dhe mirëfunksionimin e zemrës dhe zorrëve, ndërsa ndihmon në luftën kundër shumë sëmundjeve.
Sëmundjet
Mandarinat stimulojnë ndarjen e qelizave dhe gjenerojnë qeliza të reja. Kjo mund të tingëllojë e habitshme, por ky fryt në fakt ndihmon për të riparuar të gjitha veshjet e jashtme ose ndonjë dëmtim të madh që i bëhet trupit.
Pastron gjakun
Mandarinat janë agjentë të pastrimit të gjakut dhe përdoren gjerësisht si pastrues. Ato janë të njohura se ndihmojnë në nxjerrjen e substancave toksike dhe të padëshirueshme nga trupi, të tilla si acidi i urinës, kripërat shtesë, ndotësit dhe ujë. Është e njohur gjithashtu për rritjen e kapacitetit të trupit për mbajtjen e oksigjenit në qelizat e kuqe të gjakut, duke ndihmuar në pastrimin e tij.
Aleat i shëndetit të trurit
Mandarina është e njohur të ketë një efekt zbutës në nerva dhe është përdorur për të zbutur ethet. Kjo lehtëson të gjitha llojet e inflamacionit. Përdoret si një mjet qetësues kundër etheve, helmeve, reaksioneve të stresit, alergjik dhe më shumë. Mandarina është e njohur edhe për tonifikimin e sistemit nervor dhe ndihmon për një qëndrim më aktiv gjatë ditës.
Depresion
Mandarina është e njohur edhe për qetësimin e personave me depresion duke qetësuar zemërimin. Ato janë të njohura për qetësimin e stomakut, si dhe ndihmojnë për ta mbajtur atë në gjendje të mirë.
Tretja
Mandarinat ndihmojnë në rrjedhën e duhur të lëngjeve duke ndihmuar tretjen e ushqimit, mban ekuilibrin e drejtë midis acidit dhe bile shëron të gjitha infeksionet e stomakut dhe inflamacionet. Mandarinat është favorizuar gjerësisht si tonik që ndihmon në funksionimin e duhur të trupit, metabolizmin dhe ndihmon në dekompozimin dhe në thithjen e ushqyesve duke tonifikuar mëlçinë, stomakun dhe zorrët. Ajo ndihmon në rritje dhe zhvillim, derdhja e duhur promovon sekrecionet endoktrinale të hormoneve dhe enzimave.
Sistemi imunitar
Ajo gjithashtu nxit sistemin imunitar dhe mban të gjitha infeksionet nën fre. Mandarina aromatike ka cilësitë natyrore antiseptike që bën të mundur mbrojtjen e trupit ndaj stafilokokut, baktereve përgjegjëse për përhapjen septike në trupin e njeriut. Vaji esencial i mandarinës përmban elemente të veçanta që veprojnë kundër këtyre baktereve dhe ndihmon në shërimet septike. Vaji i mandarinës mund të përdoret nga jashtë në plagë të hapura ose konsumohet shumë gojarisht.
Muskujt
Mandarina në fakt lehtëson trupin nga spazmat e dhimbshme. Spazmat shpesh ndikojnë më shumë se muskujt e trupit dhe janë të njohura në ndikimin e sistemit të frymëmarrjes, në sistemin e tretjes dhe në sistemin nervor. Mandarina ka efekt qetësues në nerva dhe besohet se çlodh sistemin organik.
Artriti
Mandarina është përdorur së fundmi në trajtimet mjekësore kundër sëmundjeve të lëkurës dhe artritit. Gjithashtu me konsumimin e mandarinës bëhet më e mirë përthithja e hekurit nga ushqime të ndryshme.
Aleat i bukurisë
Mandarina është një burim i mirë i vitaminës A, ndaj dhe nëse vuani nga ndonjë problem i lëkurës, të tilla si puçrra fytyre, rekomandohet konsumimi i këtij fruti dhe aplikimi i produkteve që janë derivate të kësaj vitamine. Prandaj mandarina mund të jetë një alternativë e mirë për trajtimin e këtyre problemeve të lëkurës. Kur është fjala për shërimin e plagëve dhe dëmeve të tjera të lëkurës, vitamina A është e domosdoshme për këto, pasi ndihmon lëkurën të rindërtojë indet. Nëse ju dëshironi të kontrolloni apo të hiqni çdo shenjë plakjes, sikundër janë rrudhat apo probleme të tjera, vitamina A e pranishme në mandarinë ka dhënë provat e saj në luftën kundër plakjes.
Vlerat ushqyese për çdo 100 gr mandarina
Ujë         81,4 g
Karbohidrate     17,6 g
Sheqer 17,6 g
Proteina               0,9 g
Yndyra  0,3 g
Kolesterol           0 g
Fibra      1,7 g
Kalium 210 mg
Hekur    0,3 mg
Kalcium 32 mg
Fosfor   19 mg
Vitaminë B1        0,08 mg
Vitaminë B2        0,07 mg
Vitaminë B3        0,3 mg
Vitaminë A          18 mg
Vitaminë C          42 mg

Dardha (latinisht: Pyrus) është bimë  nga familja Rosaceae, frutat e së cilës përdorën për ushqim. Kjo bimë rritet  në pjesë të ndryshme të Evropës, Azisë dhe Afrikës.
Dardha jeton rreth 300 vjet. Ngrënia e frutave të dardhës ndikon në përmirësimin e shëndetit të njeriut.
Antioksidantë – Frutat e dardhës kanë përmbajtje të lartë të antioksidantëve të cilat mbrojnë qelizat nga dëmtimet e radikalëve të lirë.

Kontrollon peshën trupore – Një ushqim me dardhë mban të ulët sasinë e sheqerit në gjak si dhe përmbajtja e lartë e fibrës ndikon për të ulur peshën trupore.
Ul presionin e gjakut – Anti oksidantët që përmban dardha ndihmojne edhe në uljen e presjonit të gjakut si dhe goditjeve në tru.
Ul kolesterolin – Përmbajtja e lartë e pektinës në frutin e dardhës ndihmon për të ulur nivelin e kolesterolit.
Lufton problemet e tretjes – Pirja e lëngut të dardhës ndihmon gjithashtu edhe në lëvizjen e ushqimit në aparatin tretës. Shërben veçanërisht kundër djegieve të stomakut, dispepsisë, gastriteve, koliteve dhe problemeve të zorrës së trashë.
Lëngu i dardhës ndihmon qetësimin e fytit të irrituar nga kolla.

Lufton osteoporozën – Dardhët përmbajnë nivele të larta të mineralit të borit. Bori ndihmon për të mbajtur kalciumin e kockave.
Anti-alergjike – Dardha shpesh nga mjekët rekomandohet si një ushqim anti-alergjik. Një dietë tillë me lëng dardhe rekomandohet veçanërisht për ushqimin e fëmijëve. Aftësitë kuruese të dardhës janë:
Lëngu i dardhës ndihmon qetësimin e fytit të irrituar nga kolla.
Është mjaft e njohur për vetitë e saj zbutëse dhe qetësuese, sidomos kundër djegieve të stomakut, dispepsisë, gastriteve, koliteve dhe problemeve të zorrës së trashë.
Dardha përmban një substancë të quajtur pektinë, e cila qetëson zorrën e trashë në raste diarreje apo kapsllëku.

Vetitë e saj diuretike ndihmojnë në jashtëqitjen e shpejtë të toksinave nga organizmi, duke rritur edhe prodhimin e acidit urik, çka ndihmon në personat me artrit urik.
Dardhat janë një fryt shumë i pasur më fibra. Ushqimi i pasur me fibra ndihmon në parandalimin e fryrjes, rruajtjen e nivelit të shëndetshëm të koleterinës, ndërsa fibrat janë të ndërlidhura edhe me rrezikun e reduktuar të kancerit të gjirit, sëmundjeve të zemrës dhe të diabetit të tipit 2. Dardhat janë burim i një vargu të tërë të vitaminave, C, K, B2, B3 dhe B6. Për gratë shtatzëna apo nënat që janë me fëmijë në gji, është e dobishme informata se dardhat përmbajnë acid folik. Sa i përket mineraleve, dardhat përmbajnë kalcium, magnez, kalium, bakër dhe mangan. Vitamina C dhe bakri janë antioksidant, kështu që ngrënia e dardhës bën mrekulli për imunitetin tuaj. Dardhat përmbajnë edhe mineralin bor, i cili i duhet trupit tonë për ta absorbuar kalciumin. Prandaj dardhat janë të lidhura me efektin pozitiv, kur bëhet fjalë për osteoporozën.

Rrushi është rritur mbi tokë për mijëra vite me rradhë.
Ai është një frut i pasur në ushqyes dhe antioksidantë që i bëjnë mirë shëndetit.
Përfitimet Kryesore Të Rrushit Për Shëndetin
Vitamina C dhe K
Një filxhan me kokrra rrushi përmban 27 përqind të dozës së rekomanduar ditore të vitaminës C dhe 28 përqind të vitaminës K.
Sipas të dhënave të AgroWeb.org, për më tepër, rrushi është i pasur edhe me vitaminë B6, fibër, kalium, mangan dhe antioksidantë.
Këto të fundit ofrojnë mbrojtje për organizmin ndaj sëmundjeve si diabeti dhe sëmundjet e zemrës.
Rrushi Për Shëndetin E Zemrës
Disa prej përbërësve të shumtë të këtij fruti dhe verës që prodhohet prej tij, ofrojnë mbrojtje kundër sëmundjeve të zemrës.
Ka studime, të cilave u referohet AgroWeb.org, që konfirmojnë se rrushi ndihmon në uljen e tensionit të gjakut dhe kolesterolit.
Mbrojtje Kundër Diabetit
Ndonëse rrushi është një frut me një përmbajtje të lartë sheqeri, ai ka një nivel të ulët të indeksit të glicemisë.
Ekspertët thonë se përbërësit bimorë të tij e mbrojnë organizmin nga rritja e sheqerit në gjak.
Shëndeti I Syve
Përbërësit bimorë të rrushit siç janë resveratroli, luteina dhe zeaksanthina ofrojnë mbrojtje për sytë nga disa prej sëmundjeve si perdja e syrit apo glaukoma.
Shëndeti I Kockave
Mineralet si kalçiumi, magnezi, kaliumi, fosfori dhe mangani janë të dobishëm për shëndetin e kockave.
Këto minerale që gjendet te rrushi kanë një efekt mbrojtës për kockat.
Kundër Baktereve Dhe Infeksioneve
Vitaminat dhe mineralet që përmban rrushi janë të dobishme për sistemin imunitar dhe e pajisin atë me mekanizmat e duhur për mbrojtjen ndaj infeksioneve dhe baktereve.
Për Jetëgjatësinë
Resveratroli që e përmendëm më lart aktivizon genet që ngadalësojnë plakjen dhe nxisin jetëgjatësinë tek njeriu.
Inflamacioni Kronik
Inflamacioni kronik luan një rol kryesor në zhvillimin e sëmundjeve kronike siç janë sëmundjet e zemrës, diabeti, reumatizma dhe sëmundjet autoimunitare.
Kokrrat e rrushit mund t’i konsumoni dhe shijoni të freskëta, të ngrira, në formën e lëngut ose në verë, por pa e tepruar.

error: Nuk lejohet kopjimi!