Si duhet të jetë menuja perfekte?

Si duhet të jetë menuja perfekte?

Në një menu perfekte duhet të ketë një meze me bazë peshku dhe drithëra, një pjatë e vetme me mish, perime, bishtajore dhe një ëmbëlsirë me bazë kosi dhe fruta të thata;

Kjo është ajo që doli nga një studim i kryer nga Leather Head Food Institute, një organ i pavarur që studion ushqimin dhe vetitë e tij duke ndihmuar kompanitë prodhuese, dhe pas një analize të mbi 4000 kërkimeve, reklamave, ftesave për konsumimin e pjatave të të gjithëve. krijuar nga kompanitë dhe supermarketet, ka përshkruar kështu kombinimin perfekt.

Duke kryqëzuar të dhënat e reklamave të ndryshme që reklamojnë ushqim të shëndetshëm, studiuesit londinez vendosën të hartojnë menunë perfekte për cilësinë e lëndëve ushqyese, praninë e proteinave, vitaminave, acideve dhe substancave që ndihmojnë zemrën, qarkullimin, luftojnë kolesterolin e keq e me radhë.
Kombinimi i përpunuar është ndoshta pak larg dietës mesdhetare, por mjaft interesant:

– Meze me salmon të freskët ose të tymosur me bukë integrale dhe të shoqëruar me një sallatë me vaj ulliri ekstra të virgjër
– Një pjatë e vetme me mish të bardhë, pulë dhe thjerrëza e shoqëruar me perime të gatuara të përziera
– Ëmbëlsirë me puding kosi me arra dhe karamel të ëmbëlsuar
– Për snack, çokollatë, fruta të thata, manaferra por edhe 2 litra ujë në ditë dhe çamçakëz pa sheqer pa xylitol.

Ky kombinim sigurisht që nuk do t’ju bëjë të humbni peshë, por duket se garanton marrjen e ushqyesve të rëndësishëm si omega 3 nga peshku për të kontrolluar kolesterolin, bukë integrale që përmban acid folik të dobishëm për trurin dhe gratë shtatzëna, proteinat e pulës për masën muskulore,. acidi pantotenik që gjendet në thjerrëzat, i cili ndihmon në uljen e lodhjes dhe stresit.

Një menu e shëndetshme por kërkuese, së cilës mund t’i bëjmë disa ndryshime për ta afruar më shumë me zakonet tona, salmoni mund të zëvendësohet nga toni dhe sardelet, megjithatë, 5 porcionet ditore të frutave dhe perimeve, të nevojshme për funksionimin e duhur të shëndetit tonë. trupit, mungojnë, pa harruar se edhe makaronat dhe orizi, nëse janë të plota, janë shumë të rëndësishme për shëndetin tonë.

Në fakt, një studim suedez ka treguar se eliminimi i karbohidrateve pa kontrolluar marrjen e yndyrës është pak i dobishëm për humbjen e peshës, në të vërtetë mund të shkaktojë gjithashtu një rritje të kolesterolit. Shifra del nga një studim suedez me akses të hapur në Nutrition Journal, me një gjenezë disi të veçantë.

Në vitet 1970, në rajonet veriore të Suedisë, u theksua një incidencë shqetësuese e sëmundjeve kardiovaskulare, shumë më e lartë se pjesa tjetër e vendit, dhe se për meshkujt probabiliteti i goditjeve dhe sulmeve në zemër ishte ndër më të lartat në botë.

Në vitin 1985 në këto zona dhe më pas në të gjithë Suedinë, u krijua një projekt i quajtur “Programi i Ndërhyrjes Västerbotten” me të cilin ata u përpoqën të përmirësonin informacionin e ushqimit në etiketa, duke ofruar gjithashtu demonstrime të gatimit të shëndetshëm dhe takime me nutricionistët.

Projekti zgjati rreth 25 vjet dhe në fund dolën vlerësimet e mëposhtme: projekti me siguri kishte ndikuar në marrjen e yndyrës, të paktën në vitet e para: në vitin 1992, konsumi kishte rënë me rreth 3 për qind te meshkujt dhe me 4 për qind. njëqind në femra, të qëndrueshme deri në vitin 2005; lloji i yndyrës së futur kishte ndryshuar ndjeshëm, për shembull gjalpi ishte zëvendësuar nga spërkatje të ngjashme me një përmbajtje më të ulët yndyre.

Kjo çoi në një ulje të niveleve mesatare të kolesterolit në popullatën e ekzaminuar, e barabartë me mbi 140,000 njerëz.

Megjithatë, pas vitit 2005, megjithatë, diçka ndryshoi: mesatarisht pesha e suedezëve vazhdoi të rritet pavarësisht gjithçkaje, kështu që nën presionin e dietave me indeks të ulët glicemik të reklamuara si metoda ideale për të humbur kilogramët e tepërt, shumë nuk u kujdesën shumë për konsumimi i yndyrës, por kanë ndaluar së ngrëni me shumicë të karbohidrateve, duke reduktuar ndjeshëm porcionet e tyre.

Rezultati i këtyre dietave të çekuilibruara, të ulëta në karbohidrate dhe pa kontroll për yndyrën, ishte një “rikuperim” i kolesterolit në nivelet mesatare para operacionit dhe asnjë efekt thelbësor në indeksin e masës trupore, i cili vazhdoi të rritet në mënyrë të pashmangshme gjatë gjithë 25 viteve të studimit.

Kjo tregon se si eliminimi i karbohidrateve nga dieta e përditshme për të humbur peshë ka një efekt vetëm afatshkurtër, ndërsa në afat të gjatë humbja e peshës nuk mbahet dhe, nëse nuk kontrollohet edhe marrja e yndyrës, rritja e kolesterolit mund të. ndodhin me përkeqësim të profilit të rrezikut kardiovaskular.

Fatkeqësisht, interesi i popullatës shpesh përqendrohet vetëm në mundësinë e humbjes së peshës në një kohë të shkurtër, pavarësisht se si: ndërsa peshojmë veten në banjë në mëngjes, mendimet tona sigurisht që nuk kthehen tek kolesteroli, për të cilin dimë. diçka vetëm nëse i nënshtrohemi analizave të gjakut.

Këto të dhëna konfirmojnë se për të humbur peshë dhe për të mos rrezikuar shëndetin tuaj duhet të ndiqni një dietë të ekuilibruar dhe të shëndetshme: është në rregull të reduktoni kuotën e karbohidrateve nëse është e tepërt, por sigurisht nuk duhet të harrojmë të shkurtojmë edhe yndyrnat. e cila nuk duhet të kalojë kurrë 25% -30% të kalorive totale.

Si përfundim, mund të themi se nuk ka një menu ideale, ekziston një dietë ideale, e bërë me çdo element që kemi në dispozicion, në sasitë e duhura dhe në përputhje me karakteristikat dhe nevojat tona.

error: Nuk lejohet kopjimi!