Çfarë është diarreja?

Çfarë është diarreja?

Diarre është të kesh 3 ose më shumë jashtëqitje të lirshme ose të lëngshme (poo) në një ditë, ose më shpesh se normalja. Nëse keni diarre, do të përjetoni një rritje të volumit, ujitjes ose shpeshtësisë së lëvizjeve të zorrëve. Episodet e diarresë shpesh shkaktohen nga një insekt i stomakut (gastroenterit) dhe pastrohen vetë brenda disa ditësh. Megjithatë, ka shumë shkaqe të tjera të diarresë.Shumica e diarresë janë të lehta, por mund të jenë gjithashtu të rënda – madje kanë nevojë për shtrimin në spital.

Ky artikull mbulon diarrenë tek të rriturit dhe fëmijët mbi 12 vjeç. Shikoni diarrenë tek fëmijët për informacion në lidhje me simptomat tek fëmijët e vegjël.

Cilat simptoma lidhen me diarrenë?
Përveç jashtëqitjeve të lirshme dhe të ujshme të diarresë, ndonjëherë mund të keni simptoma të tjera, duke përfshirë:

nauze (ndjenja e sëmurë)
të vjella
ethe
dhimbje koke
fryrje dhe fryrje (gaz i tepërt)
ngërçe barku, me një formë kolike
dhimbje barku
humbje e oreksit
dobësi
dehidratim
Ju mund të ndjeni një nevojë urgjente për të shkuar në tualet.

Çfarë e shkakton diarrenë?
Diarreja ndodh kur nuk hiqet mjaftueshëm ujë nga jashtëqitja, ose kur sekretohet shumë lëngje në jashtëqitje, duke e bërë atë të lirshme.

Ka shumë shkaqe të ndryshme të diarresë. Mund të shkaktohet nga një sëmundje afatshkurtër që zhduket brenda disa ditësh, ose mund të jetë një simptomë e një problemi të vazhdueshëm ose gjendje kronike.

Shkaqet afatshkurtra të diarresë
Diarreja afatshkurtër është shpesh për shkak të infeksioneve, të tilla si:

gastroenteriti viral – për shembull, i shkaktuar nga rotavirus ose infeksion norovirus
parazitët që vijnë nga uji, si kriptosporidiumi dhe giardia
bakteret që shkaktojnë helmim ushqimor, të tilla si clostridium, salmonella, E. coli dhe bakteret campylobacter
Shkaqe të tjera të diarresë afatshkurtër përfshijnë:

ndryshim në dietë
përbërës të caktuar të ushqimit, për shembull ëmbëltuesit artificialë sorbitol dhe manitol, si dhe sheqeri natyral fruktoza
duke pirë shumë alkool
stresi
Shkaqet afatgjata të diarresë
Diarreja mund të shkaktohet nga disa kushte afatgjata, të tilla si:

Sëmundja inflamatore e zorrëve (sëmundja e Crohn dhe koliti ulceroz)
sindromi i zorrës së irrituar
intolerancat ushqimore, të tilla si intoleranca ndaj laktozës
divertikuliti
sindromat e malabsorbimit – për shembull, pas operacionit në zorrë
encopresis / kapsllëk kronik – ku diarreja vërshon rreth jashtëqitjes së prekur të mbërthyer në zorrë
Njerëzit që janë të imunosupresionuar ose kanë sistem imunitar të dobësuar, të tillë si ata që jetojnë me kancer, HIV/AIDS ose që kanë pasur një transplant organesh, kanë më shumë gjasa të zhvillojnë diarre të vazhdueshme si rezultat i një periudhe gastroenteriti.

Trajtimet që mund të shkaktojnë diarre
Disa trajtime mjekësore mund të shkaktojnë diarre si një efekt anësor:

disa ilaçe – për shembull, antibiotikët
laksativë, nëse merren shumë
radioterapi që përfshin barkun ose legenin
kimioterapia
Ka më shumë informacion në lidhje me shkaqet specifike të diarresë dhe simptomat e tyre.

Kur duhet të shoh mjekun tim?
Një episod i izoluar i diarresë në përgjithësi do të pastrohet pa ndonjë trajtim.

Kërkoni këshilla mjekësore nëse keni ndonjë nga të mëposhtmet:

diarre e vazhdueshme ose e rëndë
gjak dhe/ose mukozë në jashtëqitjen tuaj (poo)
ethe si dhe diarre
humbje peshe e pashpjegueshme
diarre gjatë natës
shenjat e dehidrimit (ndjenja e lodhjes, ulje e urinimit, etje dhe tharje e gojës)
Diarreja e vazhdueshme mund të çojë në dehidrim dhe një çekuilibër elektrolitik, duke e bërë atë të rrezikshme – veçanërisht për njerëzit shumë të rinj ose të moshuar, të cilët mund të preken shumë shpejt.

Si diagnostikohet diarreja?
Diarreja mund të diagnostikohet bazuar në simptomat tuaja dhe një histori mjekësore, të marrë nga mjeku juaj. Nëse diarreja largohet pas disa ditësh, mund të mos e gjeni shkakun.

Ndonjëherë, do të nevojiten teste për të diagnostikuar një gjendje themelore. Kjo perfshin:

analizat e gjakut
testet e jashtëqitjes
endoskopia ose kolonoskopia
biopsi (shumë rrallë)
Nëse keni diarre të vazhdueshme, mjeku juaj mund t’ju referojë te një gastroenterolog ose specialist tjetër për të gjetur shkakun themelor.

Si trajtohet diarreja?
Në rastin e episodeve të thjeshta afatshkurtëra të diarresë, të cilat zakonisht pastrohen vetë te njerëzit e shëndetshëm, ju ndoshta do të jeni në gjendje t’i menaxhoni simptomat tuaja përmes kujdesit në shtëpi.

Ju duhet të përpiqeni të bëni sa më poshtë:

pushoni në shtëpi
qëndroni jashtë punës ose shkollës derisa të mos keni pasur jashtëqitje të lirshme për 24 orë
pini lëngje të qarta ose solucione rehidratuese orale për të zëvendësuar lëngjet e humbura – pini gllënjka të vogla nëse ndiheni të sëmurë
shmangni lëngjet e frutave, kordialet dhe pijet me sheqer – ato do të zgjasin diarrenë
shmangni alkoolin dhe kafeinën
menaxhoni dietën tuaj derisa të ktheheni në normalitet – hani ushqime të buta, të tilla si orizi, makaronat dhe krikerat dhe shmangni ushqimet e yndyrshme ose ato të pasura me fibra të patretshme
Solucionet e rihidrimit oral
Këto janë në dispozicion pa recetë nga farmacisti juaj. Për të moshuarit dhe fëmijët, zgjidhjet e rihidrimit oral janë një zgjedhje më e mirë se uji i thjeshtë. Ato janë bërë posaçërisht për të zëvendësuar lëngjet dhe elektrolitet (mineralet e rëndësishme që trupi juaj ka nevojë për të funksionuar) në përqendrimin e duhur. Nuk rekomandohen pije rehidratuese sportive.

Barnat kundër diarresë
Ilaçet kundër diarresë nuk duhet të përdoren për të trajtuar sulmet e diarresë tek foshnjat ose fëmijët.

Farmacisti ose mjeku juaj do të jetë në gjendje t’ju këshillojë nëse po mendoni të merrni ilaçe kundër diarresë pa recetë. Ato nuk janë të përshtatshme për përdorim në rastin e diarresë të shkaktuar nga disa infeksione specifike. Mos i merrni nëse keni ethe ose keni gjak në jashtëqitje.

Mos harroni se diarreja është mënyra e trupit tuaj për të hequr qafe një infeksion gastrointestinal, kështu që këto ilaçe nuk duhet të merren për një kohë të gjatë, sepse ato ngadalësojnë zorrët dhe mund të zgjasin sëmundjen tuaj.

Medikamente kundër të vjellave
Mjeku juaj mund t’ju përshkruajë ilaçe antiemetike nëse keni gastroenterit dhe keni probleme për shkak të të vjellave.

Lëngjet intravenoze
Njerëzve që nuk janë në gjendje të rihidratohen në mënyrë adekuate – për shembull, sepse po vjellin – mund të kenë nevojë t’u jepen lëngje intravenoze përmes një pikimi.

Antibiotikët
Shumica e sulmeve të papritura të diarresë shkaktohen nga viruset dhe kështu antibiotikët, të cilët përdoren vetëm për trajtimin e infeksioneve bakteriale, nuk janë të dobishme. Nëse mjeku juaj përcakton – zakonisht përmes testimit të një kampioni jashtëqitje – se diarreja juaj është për shkak të një infeksioni bakterial ose parazitar, atëherë ai mund të përshkruajë antibiotikë.

Ndryshimet në dietë
Nëse jeni duke përjetuar diarre për arsye diete ose për shkak të sindromës së zorrës së irrituar, një dietolog i akredituar praktikues (APD) duhet të jetë në gjendje të sugjerojë disa ndryshime dietike.

Çfarë ndërlikimesh shoqërohen me diarre?
Diarreja mund të shkaktojë dehidrim. Më shumë lëngje humbasin nga trupi kur keni diarre sesa zakonisht. Dehidratimi mund të çojë në një humbje të elektroliteve – mineraleve që trupi juaj ka nevojë për të funksionuar siç duhet. Kjo është arsyeja pse rihidratimi është kaq i rëndësishëm.

Diarreja bën që ushqimi të lëvizë shpejt nëpër trupin tuaj. Nëse kjo është e vazhdueshme, e bën të vështirë për ju përthithjen e lëndëve ushqyese dhe mund të çojë në kequshqyerje.

Disa njerëz mund të zhvillojnë intolerancë të përkohshme ndaj laktozës pas një episodi diarreje ose gastroenteriti. Shihni mjekun tuaj nëse simptomat vazhdojnë për më shumë se dy javë.

A mund të parandalohet diarreja?
Gastroenteriti – shkaku më i zakonshëm i diarresë – është shumë infektiv dhe përhapet kryesisht nga kontakti me një person tjetër që ka sëmundjen, ose nga ushqimi i kontaminuar.

Këto masa mund të ndihmojnë në ndalimin e përhapjes:

lani duart shpesh duke përdorur një teknikë të mirë të larjes së duarve
ndiqni praktikat e duhura të sigurisë ushqimore
nëse një anëtar i familjes ka diarre, ata nuk duhet të përgatisin ushqim për anëtarët e tjerë dhe të gjithë duhet të ndjekin praktikat e rregullta të larjes së duarve dhe higjienës.
dikush që ka diarre nuk duhet të vizitojë spitalet, institucionet e kujdesit për të moshuarit ose pishinat
foshnjat mund të vaksinohen kundër rotavirusit

Diarreja nuk është një gjendje; është një simptomë e një çështjeje tjetër shëndetësore, siç është një infeksion ose një virus. Mund të jetë gjithashtu një reagim ndaj alergjive ushqimore, medikamenteve, protozoarëve (10%-15% të rasteve), viruseve (50%-70% të rasteve) ose baktereve (15%-20% të rasteve) në ushqim ose ujë. Në shumicën e rasteve diarreja do të largohet vetë brenda disa ditësh, por disa lloje të diarresë mund të shkaktojnë probleme serioze. Diarreja akute mund të llogaritet si shkaku i më shumë se 150,000 shtrimeve në spital çdo vit. Përveç kësaj, është shkaku i pestë kryesor i vdekjeve në mbarë botën, duke prekur 11 për qind të popullsisë së përgjithshme. Megjithatë, diarreja është mënyra e trupit tuaj për të larguar toksinat nga sistemi juaj. Shpesh është më mirë ta lini atë të ecë gjatë duke trajtuar shkakun themelor dhe duke minimizuar dehidratimin shoqërues dhe çekuilibrat e elektroliteve.

1.Pini ujë dhe lëngje të tjera për të rivendosur vitaminat dhe mineralet. Kur keni diarre, trupi juaj derdh lëngje që përmbajnë vitaminat dhe mineralet e nevojshme. Është e rëndësishme që ato minerale të kthehen në lëngje, veçanërisht ujë dhe pije sportive.
Luftimi i dehidrimit është shqetësimi juaj kryesor mjekësor me diarre. Nëse përveç diarresë po vjellni, sigurohuni që të pini shpesh gllënjka të vogla lëngu në vend që të pini shumë lëngje në të njëjtën kohë.
Lëngje të tjera që mund të konsumoni për të luftuar dehidratimin përfshijnë lëngun e pulës ose viçit, ujërat minerale të aromatizuara ose solucionet rihidratuese si Pedialyte.
Lëngjet pa kafeinë janë më të mirat. Kafeina është një diuretik i butë, që do të thotë se mund të ketë një efekt dehidratues.[6] Nëse vuani nga diarreja, përmbajuni lëngjeve që nuk kanë mundësi t’ju dehidratojnë edhe më shumë.

2.Merrni gjumë shtesë. Jo aq një ilaç sa një suplement trajtimi me sens të përbashkët, gjumi është shumë i nevojshëm kur bëhet fjalë për trajtimin e diarresë. Meqenëse diarreja është një simptomë, është një tregues i mirë që trupi juaj po përpiqet të luftojë një problem të tillë si një virus. Gjumi dhe pushimi janë ndër mënyrat më të mira për të ndihmuar sistemin tuaj imunitar.

3.Kaloni në dietën BRAT. Nëse nuk jeni më të vjella (ose simptomat tuaja nuk përfshijnë kurrë të vjella), atëherë mund të filloni të përfitoni nga dieta BRAT-banane, oriz, salcë molle dhe bukë të thekur. Këto janë të gjitha ushqime me fibra të ulëta që do të ndihmojnë për të rritur qëndrueshmërinë e jashtëqitjes tuaj. Ato janë gjithashtu mjaft të buta në një mënyrë që nuk rrezikojnë të shqetësojnë më tej stomakun tuaj.
Bananet në këtë dietë gjithashtu ndihmojnë në zëvendësimin e kaliumit që trupi juaj ka humbur nga diarreja.

4.Plotësoni dietën BRAT me opsione të tjera. Ndonëse efektive si bazë për të ndihmuar në trajtimin e diarresë, dieta BRAT nuk është një dietë e ekuilibruar mirë. Krekerët e kripur, patatet e ziera, supat e pastra, pula e pjekur pa lëkurë, karotat e gatuara dhe zgjedhje të tjera ushqimore disi të buta mund të ndihmojnë gjithashtu kur jeni ende duke përjetuar një stomak të mërzitur.
Disa njerëz mund të provojnë edhe kos. Megjithatë, laktoza në kos mund të jetë e fortë për stomakun tuaj ndërsa keni diarre. Nëse i drejtoheni kosit, zgjidhni një varietet probiotik (me kultura bakteriale të gjalla) për të ndihmuar në kthimin e baktereve të dobishme në stomak dhe për të ndihmuar në shërimin tuaj.

5.Shmangni ushqimet që mund të përkeqësojnë simptomat. Të dish se çfarë të mos hani mund të jetë po aq e rëndësishme sa të dini se çfarë të hani. Në përgjithësi, duhet të shmangni ushqimet e yndyrshme, pikante ose të ëmbla, si dhe ato të pasura me fibra. Qumështi dhe produktet e tjera të qumështit gjithashtu mund të jenë të vështira për t’u tretur për disa njerëz ndërsa përjetojnë diarre. Gjithashtu shmangni:
Çamçakëz me sorbitol. Sorbitoli është një laksativ.
Ushqimet pikante, frutat dhe alkooli deri të paktën dyzet e tetë orë pasi diarreja të jetë qetësuar.
Çdo gjë që përmban kafeinë mund të përshpejtojë traktin tuaj të tretjes dhe të shkaktojë diarre.

6.Merrni një suplement zinku. Studimet kanë treguar se suplementet e zinkut mund të përmirësojnë rezultatin kur trajtojnë diarrenë. Zinku është një mikronutrient që ndihmon në sintezën e proteinave dhe transportin e ujit dhe elektroliteve në zorrët.
Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandon marrjen e suplementeve të zinkut nga goja – 10 mg në ditë për fëmijët nën gjashtë muaj, 20 mg në ditë për fëmijët mbi gjashtë muajsh. Të rriturit duhet të marrin sipas dozës së sugjeruar nga prodhuesi.

7.Rifilloni dietën tuaj normale. Përafërsisht njëzet e katër deri në dyzet e tetë orë pasi simptomat tuaja të jenë ulur, ju mund të ktheheni në dietën tuaj normale. Rifutni ushqimet ngadalë për të parë rezultatin më të mirë.
Përdorni sensin e përbashkët. Filloni me peshk të butë ose pulë në vend të një pjate pikante me mish derri të stazhuar.

Trajtimi i diarresë me ilaçe

1.Merrni një absorbues kundër diarresë pa recetë. Absorbuesit janë ilaçe që lidhen me muret e zorrëve dhe zorrës së trashë dhe thithin ujin në mënyrë që jashtëqitja juaj të jetë më pak e holluar me ujë. Ndiqni udhëzimet e paketës për dozën.
Nëse përdorni një absorbues, është e rëndësishme të mos merrni asnjë ilaç brenda disa orëve nga marrja e absorbuesit. Absorbuesit mund të bëjnë që ilaçi të lidhet me zorrën dhe zorrën e trashë, duke zvogëluar fuqinë e tyre medicinale. Për rezultate më të mira, merrni veçmas absorbuesit dhe medikamentet.

2.Merrni një ilaç OTC që përmban komponime bismut. Komponimet e bismutit, që gjenden në produkte të zakonshme si Pepto-Bismol, besohet se kanë veti të ngjashme me antibiotikët që kundërshtojnë bakteret që prodhojnë diarre. Nuk dihet saktësisht se si komponimet e bismutit luftojnë diarrenë. Ato mund të jenë të dobishme vetëm për pacientët që vuajnë nga diarreja e udhëtarëve ose ata që luftojnë me bakterin H. pylori.

3.Provoni të merrni një ilaç kundër lëvizshmërisë. Medikamentet kundër lëvizshmërisë shkaktojnë një ngadalësim të lëvizjes së zorrëve dhe zorrës së trashë. Ky ngadalësim relakson organet e zorrëve, gjë që u jep organeve më shumë kohë për të thithur ujin, duke rezultuar në një jashtëqitje më pak të holluar me ujë. Dy medikamente të zakonshme kundër lëvizshmërisë përfshijnë loperamidin dhe difenoksilatin. Loperamidi është i disponueshëm pa recetë në forma të ndryshme (siç është Imodium A-D).
Individët me diarre infektive (si nga E. coli) duhet të shmangin medikamentet kundër lëvizshmërisë.

4.Shikoni një mjek për antibiotikë. Nëse medikamentet që po merrni, së bashku me ushqimin e butë dhe shumë ujë, duket se nuk e përmirësojnë rastin tuaj të diarresë pas shtatëdhjetë e dy orësh, shihni mjekun tuaj. Ata mund të përshkruajnë një ilaç antibiotik, i cili do të ndihmojë në trajtimin e diarresë shkaktuar nga një bakter ose parazit. Antibiotikët nuk do të ndihmojnë diarrenë e shkaktuar nga një virus.
Është shumë e rëndësishme të shihni mjekun tuaj nëse opsionet OTC janë provuar joefektive, sepse diarreja nga infeksionet bakteriale ose parazitare në fakt mund të përkeqësohet për shkak të këtyre medikamenteve.
Mjeku juaj do të përcaktojë antibiotikun specifik që do të përshkruajë për simptomat tuaja pas përdorimit të kulturës së jashtëqitjes për të identifikuar bakteret që shkaktojnë simptomat.

Trajtimi i diarresë me ilaçe bimore

1.Flisni me mjekun tuaj. Për diarrenë e shkaktuar nga lloje të caktuara infeksionesh, ilaçet bimore në fakt mund të përkeqësohen në vend që të përmirësojnë simptomat tuaja. Konsultohuni me mjekun tuaj përpara se t’i drejtoheni një ilaçi bimor.

2.Hani probiotikë. Bakteret e gjalla në disa probiotikë rrisin numrin e baktereve të shëndetshme në zorrën tuaj, të cilat shpesh humbasin për shkak të diarresë. Duke rifutur këto baktere të shëndetshme, trakti juaj tretës mund të kthehet në funksionimin normal më shpejt. Ka shumë probiotikë të ndryshëm atje të krijuar për të ndihmuar me çështje të ndryshme. Disa prej tyre mund të punojnë më mirë për diarre se të tjerët. Probiotikët janë në dispozicion si suplemente, dhe ato gjenden gjithashtu në markat probiotike të kosit.

3.Pini çaj kamomili. Çaji i kamomilit është përdorur tradicionalisht për të trajtuar inflamacionin, përfshirë në traktin gastrointestinal. Pini deri në tre gota në ditë, duke pirë në sasi të vogla për të ndihmuar trupin tuaj të thithë lëngun.
Vini re se kamomili mund të çojë në reaksione tek ata që janë alergjikë ndaj ragweed, dhe gjithashtu mund të ndërhyjë me disa ilaçe, duke përfshirë ilaçet hormonale.

4.Provoni lëvore psyllium. Lëvorja e psylliumit është një fibër e tretshme (që do të thotë se thith ujin). Mund të çojë në jashtëqitje më të fortë ndërsa përjetoni diarre. Pini gjithmonë lëvore psyllium me një gotë të madhe ujë.
Flisni me mjekun tuaj përpara se të merrni lëvore psyllium nëse keni sëmundje inflamatore të zorrëve.

5.Provoni një suplement me rrënjë marshmallow. Marshmallow është përdorur gjithashtu tradicionalisht si një barishte që redukton inflamacionin. Ndiqni udhëzimet e prodhuesit për një shtesë.Ju gjithashtu mund ta gatuani këtë barishte të ftohtë si çaj duke vendosur dy lugë gjelle në një litër ujë gjatë natës. Kullojeni përpara se të pini.Kjo barishte mund të ndërhyjë me disa medikamente – të tilla si litiumi – kështu që konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të merrni.

6.Pini një përzierje me pluhur elmi të rrëshqitshëm. Pluhuri i rrëshqitshëm i elmës është përdorur gjithashtu tradicionalisht për të qetësuar traktet gastrointestinale të inflamuara. Ndiqni udhëzimet e prodhuesit.Hidhni katër gram pluhur në dy gota ujë të vluar dhe lëreni të ziejë për tre deri në pesë minuta. Ju mund ta pini këtë deri në tre herë në ditë kur keni diarre.Disa herbalistë besojnë se elma e rrëshqitshme mund të çojë në abort. Konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të merrni elm të rrëshqitshëm nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji.

7.Provoni uthull molle. Uthulla e mollës mund të jetë e mirë për zorrët në sasi të vogla. Nëse dëshironi ta trajtoni atë si një trajtim për diarrenë, provoni të përzieni 2 lugë çaji (9,9 mL) në një filxhan me ujë të ngrohtë. Këtë përzierje mund ta pini disa herë në ditë. Mund të mos ketë një ndikim të madh, por ka prova që mund të ndihmojë

8.Provoni të përdorni një barishte astringent. Bimët astringente besohet se ndihmojnë në tharjen e mukozave të vendosura në zorrë, duke ndihmuar në uljen e sasisë së jashtëqitjes së lirshme. Shumica e këtyre opsioneve janë në dispozicion si suplemente ose çajra. Ato përfshijnë:
Gjethja e manaferrës
Gjethja e mjedrës
Karob pluhur
Ekstrakt i boronicës
Agrimoni

error: Nuk lejohet kopjimi!