USHQYERJA PËR TUBERKULOZIN PULMONAR

USHQYERJA PËR TUBERKULOZIN PULMONAR

Tuberkulozi pulmonar është një sëmundje infektive e shkaktuar nga bacili i tuberkulozit (i njohur gjithashtu si bacili i Koch), një mikrob agresiv dhe rezistent. Kjo sëmundje karakterizohet nga formimi i vatrave të inflamacionit specifik në indet e prekura, si dhe një reagim i përgjithshëm i theksuar i trupit. Shkopi i Koch është në gjendje të mbijetojë për një kohë të gjatë në tokë, në sipërfaqen e objekteve të ndotura, gëlbazës së tharë dhe është rezistent ndaj shumë dezinfektuesve.

Mënyra kryesore e transmetimit të tuberkulozit pulmonar është aerogene, dmth bakteri hyn në trup me ajrin e thithur. Përveç metodës aerogene të infeksionit, infeksioni është gjithashtu i mundur përmes ushqimit ose përmes kontaktit me objekte të infektuara me bacilin e Koch. Në kushte të caktuara, sëmundja e njeriut mund të shkaktohet nga mikrobakteret që gjenden në trupin e bagëtive.

SIMPTOMAT

Shumë shpesh, tuberkulozi pulmonar ndodh pa simptoma të dukshme dhe mund të zbulohet rastësisht, për shembull, gjatë fluorografisë. Një nga simptomat e para të sëmundjes janë: dobësia, humbja e peshës, përkeqësimi i gjumit, djersitje e shtuar, ulje e oreksit, marrje mendsh, ethe (rreth 37 gradë), një rritje në grupet e nyjeve limfatike. Nëse në këtë fazë të sëmundjes nuk kërkoni ndihmë mjekësore, atëherë me kalimin e kohës, simptomat e mësipërme do të shtohen: kollë me pështymë, gulçim, dhimbje gjoksi, gjakderdhje gjatë kollitjes. Dy simptomat e fundit janë një shenjë e një forme komplekse të sëmundjes dhe kërkojnë trajtim të menjëhershëm.

USHQIME TË DOBISHME PËR TUBERKULOZIN PULMONAR

KARAKTERISTIKAT E TË USHQYERIT PËR TUBERKULOZIN PULMONAR

Ushqimi i duhur për këtë sëmundje jo vetëm që mund të sjellë peshën e pacientit në normale, por gjithashtu të zvogëlojë ndjeshëm dehjen e trupit, si dhe të rrisë rezistencën e sëmundjes. Bazuar në këtë, mund të konkludohet se ushqimi i duhur është një element i rëndësishëm në trajtimin anti-tuberkuloz.

 

Para së gjithash, dieta e pacientit duhet të përmbajë një sasi të rritur kalorish, por nuk duhet ta ushqeni tepër pacientin. Vetëm kur pacienti është i rraskapitur, duhet të përshkruhet një dietë me një kalori të rritur (me 20-25% të vlerës ditore). Në raste të tjera, preferenca duhet t’i jepet një diete të ekuilibruar të pasur me vitamina A, B dhe C. Një dietë afatgjatë me një kalori të tepërt mund të çojë në mbipesha.

USHQIME TE SHENDETSHME

Ushqime me proteina të larta… Në trupin e pacientit, proteinat prishen më shpejt sesa në një person të shëndetshëm, kështu që është e nevojshme të përfshihet një përmbajtje e lartë e proteinave në dietë. Këto janë: ushqimet e qumështit, vezët, peshku, shpendët, viçi.

Ushqime qe te shendoshin… Përmbajtja e yndyrës në dietën e pacientit duhet të jetë pak më shumë se norma, por mos harroni se yndyra e tepërt në dietë mund të çojë në dispepsi dhe sëmundje të mëlçisë. Një sasi e mjaftueshme e yndyrës gjendet në vajin e ullirit, vajin e peshkut, gjalpin. Nuk rekomandohet të hani mish derri, viçi dhe qengji.

Ushqime të pasura me karbohidrate… Karbohidratet gjenden në drithëra, ushqime të ndryshme me miell, sheqer. Rekomandohet të përfshini në dietë hikërror, oriz, bollgur, bukë gruri, mjaltë, reçel.

Perime, fruta, manaferrat… Gjatë sëmundjes, trupi i pacientit ka nevojë për vitaminë C në sasi të mëdha. Vitamina C gjendet në limon, kivi, portokall dhe luleshtrydhe. Perimet janë të pasura me vitaminë C: lakër, qepë, speca zile, etj. Perimet mund të hahen si të freskëta ashtu edhe në formën e zierjeve, pure patatesh, supash, etj Perimet nuk kanë kundërindikacione.

DIETA E PËRAFËRT PËR DITËN:

Mengjesi: peshk i skuqur me pure patatesh, perime të ndryshme, gjalpë (rreth 20 gram), çaj.

Dreka : bruskete me salcë kosi, mish të pjekur me bizele ose qull, perime, lëng nga perimet ose frutat.

Darkë: gjizë me salcë kosi, pure frutash ose reçel, gjalpë (rreth 20 gram), kafe me qumësht ose çaj.

Para gjumit: një gotë kefir.

KURAT POPULLORE PËR TRAJTIMIN E TUBERKULOZIT PULMONAR

Ushqime të dobishme të bletarisë, në rast të tuberkulozit të mushkërive, nuk janë vetëm mjalti, por edhe propoli, buka e bletës, qumështi i dronit, huall mjalti, poleni i bletës, tinktura e molës së dylli. Ushqimet e bletarisë janë imunostimulues të fortë që rrisin mbrojtjen e trupit.

Ekstrakt larva mole dylli… Ka efekt anti-inflamator.

Propolisii cili është një antibiotik natyral. Duhet të konsumohet në dy mënyra: në formën e një tretësire alkoolike ose ngjitni një majë të vogël në çamçakëz për tre ditë. Tinktura (20-40 pika) shtohet në qumësht ose ujë dhe merret tre ose katër herë në ditë, një orë e gjysmë para ngrënies. Propolisi parandalon inflamacionin dhe largon toksinat nga trupi.

Perga përmban shumë kalium, në sajë të së cilës përmirësohet puna e zemrës, metabolizmi normalizohet. Perga merret tri herë në ditë me 3 gramë.

Gjithashtu, me tuberkulozin pulmonar, vlen të merren zierje ose tinktura të ndryshme bimore. Ato ndihmojnë në luftimin e kollës dhe hemoptizës.

USHQIME TË RREZIKSHME DHE TË DËMSHME PËR TUBERKULOZIN PULMONAR

Një dietë me rraskapitje dhe tuberkulozë pulmonare ju lejon të hani çdo ushqim, megjithatë, varietetet shumë të yndyrshme të peshkut dhe shpendëve, qengjit, viçit dhe yndyrnave gatuese duhet të hiqen nga dieta. Përveç kësaj, ju duhet të refuzoni salcat e nxehta dhe të yndyrshme, ëmbëlsira dhe pasta me shumë krem

error: Nuk lejohet kopjimi!