Dieta Sirt, cilat ushqime të zgjidhni?

Dieta Sirt, cilat ushqime të zgjidhni?

PERIMET JESHILE , QEPË E KUQE DHE PIPERI: JANË DISA NGA USHQIMET AKTIVATUESE TË “GJENIT TË HOLLA” TË CILËT SË BASHKË ME USHQIMET E TJERA TË PËRBASHKËTA JANË BAZËN E DIETËS SIRT.

E konceptuar nga dy dietologë anglezë dhe e testuar me sukses nga yjet, Dieta Sirt njihet si një dietë inovative që premton humbje peshe pa shumë sakrifica. Janë rreth 20 ushqime të afta për të aktivizuar disa gjene të quajtura sirtuina (nga këtu edhe emri i dietës), që lidhen me aktivizimin e metabolizmit dhe rrjedhimisht me humbjen e peshës.

Si funksionon dieta Sirt
Dieta Sirt bazohet në një studim të kryer nga Aidan Goggins dhe Glen Matten mbi sirtuinat, një grup proteinash (të zbuluara së fundmi) të pranishme në disa ushqime dhe të afta për të ndikuar në mekanizmat që djegin yndyrën dhe rregullojnë humorin dhe jetëgjatësinë. Kur organizmi stimulohet nëpërmjet marrjes së ushqimeve që përmbajnë këtë proteinë të quajtur “super rregullator metabolik”, aktivizohet i ashtuquajturi “gjeni i dobët” i cili ju lejon të digjni energji duke riprodhuar të njëjtat efekte të agjërimit dhe aktivitetit fizik (të bën humbni peshë, rrit masën muskulore dhe përmirëson gjendjen e përgjithshme të organizmit).
Kjo dietë përbëhet nga dy faza, të dyja të bazuara në futjen e ushqimeve me përmbajtje të lartë sirtuine:
* në javën e parë do të ketë një ulje drastike të kalorive: në tre ditët e para lejohet të konsumohen vetëm 1000 kalori në ditë të shpërndara në 3 centrifuga perimesh jeshile dhe një vakt solid; nga dita e katërt deri në të shtatën lejohen 1500 kalori ditore, të ndara në 2 smoothie dhe 2 vakte solide. Në këtë fazë pritet një humbje prej rreth 3 kg;

Mirëmbajtja: në 14 ditët në vijim mund të hani deri në 2000 kalori të ndara në 3 vakte të forta, 1 smoothie (30 minuta para mëngjesit ose mesditës) dhe 1-2 rostiçeri Sirt. Vakti i mbrëmjes duhet të konsumohet para orës 19.00.
Prandaj, rregulli themelor i dietës Sirt është të përfshijë gjithmonë në vaktet e përditshme të ashtuquajturat ushqime Sirt, të cilat, sipas dy krijuesve, do ta ndihmonin trupin të djegë më lehtë dhe shpejt kaloritë e ngrëna, duke nxitur kështu humbjen e shpejtë të peshës pa shumë. shumë sakrifica.

Ushqimet e nevojshme në dietën Sirt
Ushqimet që favorizojnë prodhimin e sirtuinës janë shumë të zakonshme dhe secila prej tyre ka veti specifike që mund të aktivizojnë metabolizmin. Ato kryesore janë:
* Lakra, kaperi, qepa e kuqe (e papërpunuar) dhe sallaterat: të gjitha janë aktivizues të shkëlqyer të sirtuinës falë pranisë së kaempferolit dhe mbi të gjitha kuercitinës, një flavonoid i veçantë me fuqi antivirale, antioksiduese dhe kardioprotektive;
* Selino dhe radhiqet: janë përbërësit bazë të dietës Sirt sepse janë të pasura me luteolin, një lëndë ushqyese që gjendet në zemrën dhe gjethet e selinos dhe në gjethet e kuqe të radicchio-s, të aftë për të stimuluar sirtuinën. Luteolina është gjithashtu e pranishme në specat djegës, një aktivizues i jashtëzakonshëm i metabolizmit;
* Arra: është acidi galik që përmbahet në to që i shndërron arrat në një ilaç për humbjen e peshës dhe menaxhimin e disa çrregullimeve metabolike. Ky lëndë ushqyese është gjithashtu i pranishëm në hurmat Medjool të cilat gjithashtu rekomandohen (në doza të vogla) për të aktivizuar prodhimin e sirtuinës;
* Shafrani i Indisë: falë kurkuminës ofron përfitime të shumta për trupin, jo vetëm për prodhimin e sirtuinës por sepse përmirëson nivelet e kolesterolit, kontrollon sheqerin në gjak dhe redukton inflamacionin;
* Vera e kuqe: përmbajtja e saj e resveratrolit dhe piceatanolit stimulon prodhimin e sirtuinës si disa përbërës, si dhe kafesë, falë kontributit të acidit kafeik dhe acidit klorogjenik;
* Luleshtrydhet: përmbajnë shumë fisetinë, një lëndë ushqyese që i bën ato ushqime të rëndësishme sirt por që duhet të jenë pjesë përbërëse e të gjitha dietave të shëndetshme falë përmbajtjes së ulët të sheqerit;
* Majdanozi: kjo bimë, ndonjëherë vetëm një përbërës dekorimi në vakte, është burim i apigeninës dhe myricetinës, aktivizues të njohur të prodhimit të sirtuinës;
* Kakao: 15-20 g çokollatë të zezë (të paktën 85%) në ditë ndihmon në aktivizimin e sirtuinës falë një lëndë ushqyese të veçantë, epikatekinës;
* Vaj ulliri ekstra i virgjër: erëz i domosdoshëm dhe shumë i vlerësuar në dietat sepse falë presimit mekanik të frutave ndihmon në ruajtjen e polifenoleve, oleuropeinës dhe hidroksitirozolit, lëndëve ushqyese aktivizuese të sirtuinës;
* Çaji jeshil Matcha: 90% e këtij çaji special rritet në hije dhe konsumohet në formë pluhuri për t’u holluar në pije ose për t’u centrifuguar; përfitimet e tij në metabolizëm janë për shkak të pranisë së epigallokatekinës e cila favorizon prodhimin e sirtuinës;
* Hikërror: Kjo bimë shumë e zakonshme (dhe lehtësisht e disponueshme në supermarkete) është një nga burimet më të njohura të rutinës, një aktivizues i sirtuinës.

Receta të dietës Sirt
Lëng jeshil
Një nga aspektet karakteristike të dietës Sirt është konsumimi i “lëngit jeshil”, një smoothie perimesh që përgatitet aty për aty, i aftë për të pastruar dhe njëkohësisht ngopur organizmin. Përbërësit bazë të lëngut jeshil janë:
* 80 g lakër jeshile e eger
* 150 g selino
* 1 lugë çaji majdanoz.
* 1/2 mollë jeshile
Përzieni perimet dhe frutat me një centrifugë ose ekstraktues, më pas shtoni lëngun e freskët të gjysmë limoni dhe në fund përzieni gjysmë luge çaji me çaj matcha.
Ushqime të forta
Ushqimet e ngurta që duhet të preferohen në dietën Sirt janë ato me përmbajtje të lartë proteinash dhe një indeks të ulët yndyre. Ndër pjatat me bazë mishi, rekomandohen të mëposhtmet, për shembull:
* gjoks pule me qepë të kuqe dhe lakër jeshile;
* gjeldeti me kuskus me lulelakër;
* Eskallop gjeldeti me kaperi dhe majdanoz.
Për gatimet e peshkut, preferoni fileton e salmonit të skuqur në tepsi ose merluc në furrë, por të shkëlqyera janë edhe bishtajoret si fasulet dhe thjerrëzat, ose sallatat me qepë të kuqe dhe arra.
Megjithatë, nëse doni të filloni një udhëtim për humbje peshe, rekomandohet që të mbështeteni te një ekspert i ushqyerjes përpara se të filloni çdo lloj diete. Në fakt, aktivitetet e bëra vetë duhet të shmangen absolutisht, pasi pa kontroll adekuat dieta mund të çojë në rreziqe shëndetësore që nuk duhen nënvlerësuar.

error: Nuk lejohet kopjimi!