Dieta dhe hekuri – anemia

Dieta dhe hekuri – anemia

Anemia është një patologji që shpeshherë ka origjinë ushqyese, ndaj disa modifikime në dietë mund të përmirësojnë ndjeshëm pamjen patologjike dhe simptomatike të pacientëve të prekur prej saj.

Paralajmërim: indikacionet e mëposhtme janë vetëm për qëllime informative dhe nuk synojnë të zëvendësojnë opinionin e figurave specifike profesionale, ndërhyrja e të cilëve është e nevojshme për përshkrimin dhe përbërjen e terapive të personalizuara, ose të atyre të studiuara mbi kushtet e veçanta fiziologjike dhe/ose patologjike të individit. dhe mbi kërkesën e tij specifike për energji.

E HENE

Mëngjesi: qumësht lope i skremuar pjesërisht + pluhur i hidhur kakao + fete biscotate + reçel pa sheqer të shtuar + kivi
Snack: lëng panxhari + lajthi
Dreka: elb me brokoli + vezë të zier + marule + portokall
Snack: pjepër dimëror
Darka: skumbri me zarzavate rrepe, kos dhe salcë shafran i Indisë + bukë integrale

E MARTE

Mëngjesi: qumësht lope gjysmë i skremuar + pluhur i hidhur kakao + tërshërë + pjepër dimëror
Snack: arra
Dreka: kuskus me qiqra, rukola, speca të kuq dhe të verdhë
Snack: lëng shege
Darka: rosto viçi me portokall dhe limon + patate rozmarine + laker e bardhe

E MERKURE

Mëngjesi: qumësht lope i skremuar pjesërisht + pluhur i hidhur kakao + bukë + krem ​​lajthie dhe kakao + mollë
Snack: kivi
Dreka: levrek ne furre me pluhur lajthie te sperkatur, oriz vener, spinaq dhe borzilok
Snack: lëng panxhari
Darka: kungull dhe ricotta parmigiana + marule me aromë limoni + bukë integrale

 

 

error: Nuk lejohet kopjimi!