ZORRE E IRRITUAR: ÇFARË ËSHTË DHE CILAT JANË SIMPTOMAT

ZORRE E IRRITUAR: ÇFARË ËSHTË DHE CILAT JANË SIMPTOMAT

 

Zorra e irrituar është një çrregullim i zorrëve nga i cili vuan një italian në 10. Simptomat kryesore janë: dhimbje barku dhe dhimbje barku, të cilat zakonisht bëhen më të mprehta pas ngrënies dhe pakësohen pasi shkojnë në tualet; fryrje barku dhe gazra të tepërta në traktin gastrointestinal; diarre dhe/ose kapsllëk.

Zakonisht, sindroma e zorrës së irrituar është një çrregullim kronik që shfaqet në faza të alternuara: momentet akute pasohen nga momentet e përmirësimit. Shpërthimet e simptomave zakonisht shoqërohen me ngjarje stresuese fizike (të tilla si infeksione ose operacione) dhe mendore (stres, ankth).

Siç u përmend, nuk ka ndonjë shkak specifik që shkakton sindromën e zorrës së irrituar, por një zinxhir faktorësh që gjenden tek ata që vuajnë nga ky çrregullim, përkatësisht:
ndryshime në lëvizjet e zorrëve, duke bërë që ushqimi të kalojë shumë shpejt ose shumë ngadalë;
nerva shumë të ndjeshëm të zorrëve;
stresi;
ndryshime në florën bakteriale;
prania e rasteve të zorrës së irrituar në familje
intolerancat ushqimore ose alergjitë;
përdorimi i medikamenteve të caktuara, si anti-inflamatorët dhe antibiotikët.
Për më tepër, zorra e irrituar shpesh shfaqet në lidhje me çrregullime ose patologji të tjera:

refluksi gastroezofageal;
ankthi dhe depresioni;
sëmundje celiac;
dhimbje koke;
pagjumësi;
cystitis;

Diagnoza e zorrës së irrituar quhet “përjashtim”. Kjo do të thotë se çrregullimi diagnostikohet kur, pas një analize të saktë të simptomave, ato lidhen me zorrën e irrituar, duke mos u shoqëruar me sëmundje apo patologji të tjera.

ROLI I PROBIOTIKËVE

Shumë kërkime kanë treguar se një zorrë e irrituar shoqërohet me një ndryshim të marrëdhënies midis baktereve “të mira” dhe “të këqija”, pra me çekuilibër brenda florës bakteriale të zorrëve (mikrobiota).

Por çfarë janë probiotikët? Ato nuk janë gjë tjetër veçse baktere “të mira” që i rezistojnë veprimit të lëngjeve gastrike, në mënyrë që të mund të ngjiten me qelizat epiteliale të zorrëve, duke kundërshtuar ngjitjen e patogjenëve. Prandaj, probiotikët njihen se kanë aftësinë për të balancuar florën bakteriale të zorrëve.

Nga veprimi i tyre pozitiv do të përfitonte edhe sistemi imunitar. E kushtëzuara është një domosdoshmëri: ka shumë studime që shkojnë në këtë drejtim, por janë ende kërkime të vazhdueshme.

Për sa i përket sindromës së zorrës së irrituar, disa kërkime kanë treguar se probiotikët, veçanërisht Lactobacilli dhe Bifidobacteria, luajnë një rol të rëndësishëm në reduktimin e simptomave që lidhen me të dhe në parandalimin e tij, duke pasur parasysh aftësinë e tyre për të modifikuar florën bakteriale dhe duke marrë në konsideratë anti- funksionet inflamatore.
Probiotikët mund të blihen në farmaci. Por ka ushqime që i përmbajnë ato në mënyrë natyrale, si kefiri dhe kosi i thjeshtë, i pasur me baktere “të mira” si Lactobacilli, Lactococci, Leuconostoche dhe Acetobacteria të afta për të mbajtur në ekuilibër florën bakteriale të zorrëve.

KËTU JANË USHQIMET E LEJUARA

Ashtu si nuk është identifikuar ndonjë shkaktar specifik, nuk ka një kurë specifike për sindromën e zorrës së irrituar. Por, si me të gjitha çrregullimet gastrointestinale, hapi i parë në përpjekjen për të parandaluar ose kufizuar simptomat është një dietë e përshtatshme.

Pra, çfarë duhet të hani kur vuani nga një zorrë e irrituar?

Në përgjithësi, në prani të zorrës së trashë të irrituar, preferohen ushqimet me fermentueshmëri të dobët, të cilat kufizojnë prodhimin e gazit dhe rrjedhimisht mundësinë e ënjtjes së barkut. Më poshtë është një listë e ushqimeve të lejuara.

Po për drithërat (dhe derivatet e lidhura me to), por është më mirë të mos e teproni me grurin (makarona, bukë, biskota dhe ëmbëlsira të bëra me miell gruri), pasi ata që vuajnë nga zorrët e acaruara priren të jenë të ndjeshëm ndaj glutenit. Drita jeshile për orizin, spellën, elbin, tërshërën, quinoa, hikërror: në këto produkte nivelet e fermentueshmërisë janë shumë më të ulëta se në grurë. Për ata që kanë probleme me zorrën e irrituar, ushqimet me miell integral duhet të konsumohen me moderim;

Pavarësisht përfitimeve të panumërta, jo të gjitha perimet lejohen në dietën e atyre me zorrë të irrituar. Perimet e lejuara janë ato që përmbajnë shumë ujë, si panxhari, çikorja, karotat, kastravecat, bishtajat, patëllxhanët, selino, kunguj të njomë, patatet, domatet dhe spinaqi.

Gjithashtu këshillohet që të fokusoheni te frutat e pasura me ujë dhe me pak sheqer. Sasi të larta të fruktozës, në fakt, mund të krijojnë probleme me tretjen për ata me zorrë të irrituar. Drita jeshile, pra, për agrumet (portokall, limon, mandarina, grejpfrut), kivit, luleshtrydhet, manaferrat (boronicat, rrush pa fara, manaferrat), pjeprin, banane. Po, edhe për arrat si arrat, arrat e pishës dhe kikirikët.

Një zgjidhje e mirë përfaqësojnë edhe bishtajoret, duke pasur parasysh vetitë e tyre të rëndësishme ushqyese.

Meqenëse ata që vuajnë nga zorrët e irrituar duhet të shmangin ushqimet dhe pijet që rrisin fermentimin, qumështi dhe produktet e qumështit duhet të kufizohen. Dritë jeshile, megjithatë, për djathrat e vjetëruar dhe një filxhan qumësht ose kos në ditë, të cilat forcojnë florën bakteriale.

Dritë jeshile edhe për mishin pa dhjamë dhe të gjitha llojet e peshkut, duke preferuar metoda të lehta gatimi, si skarë, furrë ose me avull.

Po për vezët.

Lejohen të gjitha farat vajore si luledielli, susami, kungulli dhe çia, vaji i ullirit (më mirë nëse hahet i papërpunuar) dhe erëzat, duke shmangur ato pikante.

ZORRËT E IRRITUARA: USHQIMET QË DUHET TË SHMANGNI

Në prani të një zorre të irrituar, këshillohet të shmangni ushqimet e pasura me yndyra (ushqime të skuqura, salçiçe dhe mish të yndyrshëm në përgjithësi) dhe sheqerna të thjeshta (nga të cilat ushqimet e ambalazhuara janë të shumta), sepse janë më të vështira për t’u tretur.

Duhet të kufizohen gjithashtu të ashtuquajturat FODMAP (Oligo-sakaridet, Disakaridet, Monosakaridet dhe Poliolet e Fermentueshme), pra ato karbohidrate që rrisin fermentimin nga flora bakteriale dhe kanë nevojë për shumë ujë për t’u asimiluar. Ndër ushqimet që i përmbajnë ato gjejmë:

qumësht dhe derivate;

bishtajore;

disa perime si angjinarja, shpargu, lakra, kopër, specat dhe brokoli;

kërpudha;

disa fruta si pjeshkë, qershi, shalqi, fiq, hurma, kajsi, mollë, dardha, shqeme dhe fëstëkë;

grurë dhe derivate;

birrë;

ëmbëlsues;

cokollate.

Gjithashtu shmangni të gjitha ato ushqime që irritojnë muret e zorrëve, si alkooli, erëzat e nxehta dhe pijet e gazuara dhe ato që përmbajnë kafeinë dhe teinë.

ZORR I IRITUAR: DIETAT ME TE REKOMANDUARA

Dietat më të rekomanduara për ata që vuajnë nga zorrët e irrituara janë dietat me FODMAP të ulët të cilat, siç thamë, janë karbohidrate të vështira për t’u tretur.

FODMAP-et përfshijnë:

fruktanet, të cilët janë oligosakaride që nuk mund të treten. Ndër ushqimet e pasura me fruktane janë gruri, qepa, hudhra dhe angjinaret;

galaktanë, të cilët janë gjithashtu oligosakaride jo të tretshëm. Ato gjenden kryesisht në bishtajore;

laktozë, ose sheqer qumështi;

fruktoza, një monosakarid që është i vështirë për t’u përthithur nëse gjendet në sasi të mëdha, si në disa fruta (mango, hurmë, fiq), në mjaltë dhe në disa shurupe të ëmbla si agave ose shurup misri.

E njohur nga Peter Gibson dhe Susan Shepherd nga Universiteti Monash në Melburn që nga viti 2006, dieta e ulët FODMAP pranohet gjerësisht nga komuniteti shkencor si një “terapi” për të parandaluar ose kufizuar simptomat e zorrës së irrituar.

Ky model ushqimi zhvillohet në tre faza:

faza e eliminimit, në të cilën ushqimet me përmbajtje të lartë FODMAP eliminohen totalisht për të “pastruar” organizmin dhe zgjat nga 4 deri në 6 javë;

faza e riintegrimit, në të cilën filloni të riintegroni ushqimet dhe pijet që përmbajnë FODMAP në dietën tuaj të përditshme;

faza e personalizimit. Bazuar në rezultatet e marra në dy fazat e para, në të cilat ushqimet potencialisht të dëmshme për zorrët u eliminuan dhe më pas u rifutën gradualisht në dietë, fillon të përcaktohet se cilat ushqime rrisin simptomat e zorrëve të irrituar. Nuk ka rregulla që vlejnë për të gjithë: një substancë që dëmton një person nuk shqetëson domosdoshmërisht një tjetër, dhe anasjelltas. Kjo është arsyeja pse ne flasim për fazën e personalizimit.

Konsultohuni me një specialist përpara se të filloni ndonjë dietë. Kjo këshillë vlen edhe më shumë për ata që vuajnë nga një zorrë e irrituar: dietologu do t’ju këshillojë për analizat që duhen bërë dhe do të hartojë një dietë të personalizuar bazuar në nevojat tuaja dietike, duke ju monitoruar hap pas hapi.

error: Nuk lejohet kopjimi!