Zbuloni se cilat fruta hahen më mirë në rast diarreje dhe si mund të përfitoni nga të gjitha përfitimet e tyre.

Zbuloni se cilat fruta hahen më mirë në rast diarreje dhe si mund të përfitoni nga të gjitha përfitimet e tyre.

USHQIMET ASTRIGENTE: CILAT JANË? PËR ÇFARË JANË ATA?

Termi astringent përdoret për të përcaktuar ato substanca që kanë veti vazokonstriktive dhe gjithashtu kanë një veprim të lehtë anti-inflamator.

Kur kemi të bëjmë me episode veçanërisht të rënda të diarresë ose çrregullimi zgjat për periudha të gjata, nxitja e konsolidimit të jashtëqitjes është një hap i rëndësishëm në rivendosjen e ekuilibrit të zorrëve dhe kripës.

Për të arritur këtë qëllim, mund të jetë e dobishme të konsumoni ushqime me veti astringente. Në fakt, këto janë ushqime që falë lëndëve ushqyese që përmbajnë, ndihmojnë në ngurtësimin e jashtëqitjes së butë tipike të diarresë dhe reduktojnë shpejtësinë me të cilën punon zorrët.

Kur vuani nga një çrregullim i këtij lloji, megjithatë, duhet të shmangni ushqimet laksative, pra ato ushqime të dobishme për të luftuar kapsllëkun, sepse ato e bëjnë jashtëqitjen më të butë, edhe falë pranisë së disa llojeve të fibrave.

Të dish se cilat ushqime janë astringente është e dobishme jo vetëm për të luftuar në mënyrë efektive simptomat e diarresë, por edhe për të shmangur konsumimin e ushqimeve që, në vend që të lehtësojnë çrregullimin, vetëm e përkeqësojnë atë.

Fruti astringent: ÇFARË ËSHTË?

Ka disa fruta që kanë veti astringente dhe e bëjnë jashtëqitjen më të fortë dhe reduktojnë inflamacionin e zorrëve, duke kufizuar kështu shkarkimin dhe dhimbjet e barkut.

Këtu është fruti astringent që duhet përfshirë në dietë për të kuruar diarrenë:

mollët;

limon;

banane të papjekura;

grejpfrut;

boronica;

shegët.

Këshillohet të konsumoni jo më shumë se dy porcione në ditë, duke u kujdesur që të hiqni lëvozhgën.

Frutat si fiku, pjepri, portokalli, hurma e pjekur, disa manaferra si manaferra dhe mjedra, por edhe luleshtrydhet konsiderohen si ushqime laksative dhe, për rrjedhojë, nuk indikohen në rast të problemeve të zorrëve të karakterizuara nga diarre.

FRUTAT ASTRIGENT: KARAKTERISTIKAT DHE EFEKTET

Shpesh flasim për veti astringente duke iu referuar atyre ushqimeve që përmbajnë substanca të afta për të mbajtur lëngje, si taninet dhe polifenolet, dhe për këtë arsye janë të dobishme për ngurtësimin e feçeve në rast diarreje.

Në veçanti, prania e pektinave dhe taninave janë dy tipare dalluese të frutave astringent:

pektinat janë një lloj i veçantë i fibrave të afta të thithin lëndë ushqyese dhe substanca të dëmshme për trupin dhe të ngurtësojnë feçet;

taninet janë substanca polifenolike të afta për të rregulluar peristaltikën e zorrëve.

Prandaj, të gjitha frutat që përmbajnë këto substanca dhe janë të ulëta në ato fibra të cilat, nga ana tjetër, kanë një efekt laksativ mund të konsiderohen astringent.

Për më tepër, prania e vitaminave, siç është, për shembull, vitamina C, u jep këtyre frutave veti antibakteriale dhe anti-inflamatore.

Ndër efektet kryesore të dobishme që frutat mund të ofrojnë në rast diarre janë:

reduktimi i ujit në jashtëqitje;

veprim anti-inflamator;

ulje e sekrecioneve mukoze;

mbrojtja e zorrëve nga lezionet ulceroze;

ngadalësimi i peristaltikës së zorrëve (dmth. lëvizjet e zorrëve) që përcakton shpeshtësinë e shkarkimeve.

FRUTA ASTRINGENT: PËRFITIME PËR ORGANIZMIN

Fruti astringent jo vetëm që ndihmon kundër diarresë, por gjithashtu ofron përfitime të ndryshme për trupin falë përmbajtjes së tij të vitaminave dhe lëndëve të tjera ushqyese.

Këtu janë përfitimet kryesore të frutave astringent.

Mollët

Mollët kanë një përmbajtje të mirë të vitaminave, veçanërisht vitaminës C (4.6 mg) dhe substancave antioksidante.

Karakteristika më e rëndësishme është prania e pektinës, një fibër e tretshme e cila jo vetëm ndihmon në eliminimin e substancave të dëmshme nga trupi ynë, por falë vetive absorbuese, arrin të rrisë konsistencën e feçeve. Pektina gjithashtu ka efekte prebiotike (domethënë nxit kolonizimin e zorrëve nga bakteret e mira).

Pikërisht aftësia e pektinës për të kapur lëndët ushqyese, duke përfshirë sheqernat, ndihmon në uljen e majave të glicemisë. Megjithatë, konsumimi i mollëve duhet shmangur nëse diarreja është për shkak të problemeve të tilla si sindroma e zorrës së irrituar.

Limon

Limoni ka qenë gjithmonë i njohur për vetitë e tij astringente, aq sa është përdorur që nga kohërat e lashta për të luftuar diarrenë.

Përveç efektit astringent, limonët konsiderohen si hidratues të mirë falë sasisë së lartë të kripërave minerale që përmbajnë. Gjithashtu nuk duhet anashkaluar veprimi antibakterial i limonit të dhënë nga acidi citrik, veçanërisht i dobishëm në rast të diarresë me origjinë bakteriale, si dhe veprimi antioksidues i dhënë nga përmbajtja jo e papërfillshme e vitaminës C (53 mg për 100 g produkt. ). Veprimi i limonit është efektiv nëse konsumohet në formën e lëngut, ndoshta përveç frutave dhe perimeve të tjera astringente (si karotat), ose si erëza, i kombinuar me ushqime të njohura për veprimin e tyre astringent, si patatet dhe orizi. .

Banane të papjekura

Bananet e papjekura konsiderohen si një frut i përshtatshëm për t’u përfshirë në një dietë të dobishme për të luftuar simptomat e diarresë. Përveçse kanë veti astringente, ato ndihmojnë në formimin e një barrierë mbrojtëse në muret e stomakut dhe kanë një veprim antiinflamator. Për më tepër, ato janë të pasura me niseshte, një substancë që prodhon acide yndyrore me zinxhir të shkurtër, të cilat janë të rëndësishme për shëndetin e mirë të mukozës së zorrëve. Për më tepër, nuk duhet të neglizhohet përmbajtja e tyre e kripërave minerale si kaliumi, i cili ndihmon në ribalancimin e hidratimit dhe vitaminave. Në rast diarreje, megjithatë, bananet shumë të pjekura duhet të shmangen pasi ato kanë një efekt laksativ dhe theksojnë simptomat.

Grejpfrut

Grejpfruti, si limoni, është një frut agrumesh që është shumë efektiv në luftimin e diarresë. Ai përmban vitaminë C, e cila është një antioksidant i fuqishëm, dhe pektinë e cila, duke vepruar në nivelin e zorrëve, ndihmon në forcimin e jashtëqitjes.

Acidet citrik dhe acidi askorbik (vitamina C), të pranishme në grejpfrut, kanë një veprim të rëndësishëm antibakterial në zorrë dhe kundërveprojnë me organizmat patogjenë që shkaktojnë diarre.

Boronica

Boronicat kanë një përmbajtje të mirë të pektinave dhe taninave, substanca antioksidante që ndihmojnë në ngadalësimin e lëvizjeve të zorrëve.

Prandaj, konsumimi i moderuar i boronicave rekomandohet për të luftuar simptomat e diarresë, veçanërisht nëse ato janë të lehta. Këto fruta gjithashtu kanë veti anti-inflamatore, antiseptike dhe antivirale.

Zierje shege

Shega konsiderohet si një aleat i vlefshëm në rast diarreje, veçanërisht nëse përdoret në formën e zierjes së përgatitur me pluhurin e përftuar nga lëkurat e thara të frutave.

Arilët, pra farat që përmbahen brenda frutave, kanë veti laksative dhe për këtë arsye nuk rekomandohen në rast diarreje.

error: Nuk lejohet kopjimi!