PSE NA NDODH TE KEMI ME SHUME URI NE DARKE?

PSE NA NDODH TE KEMI ME SHUME URI NE DARKE?

Ndodh shpesh që të ndiheni më të uritur në mbrëmje sesa në pjesën tjetër të ditës, veçanërisht nëse shkoni për të fjetur më vonë se zakonisht. Kur ndodh kjo ndjesi, ne shpesh tërhiqemi nga ushqime veçanërisht me kalori dhe na shtyn të zhvillojmë një sjellje të pashëndetshme, e cila quhet dëshira për ushqim.

Ky fenomen nuk është i rastësishëm por sipas shkencës do të kishte një shpjegim të saktë. Për ta gjetur atë, një grup shkencëtarësh amerikanë që kryen një studim mbi këtë temë.

Çfarë çon në dëshirën për ushqim në mbrëmje
Kur shtyhet momenti i pushimit, mund të ndodhë që të lindë një uri e pazakontë dhe nevoja të drejtohet veçanërisht drejt ushqimeve shumë kalorike, të përpunuara dhe jo të shëndetshme.

Ky impuls quhet dëshira për ushqim dhe identifikohet në mënyrë specifike si dëshira e parezistueshme për ushqim që është e vështirë të kontrollohet dhe frenohet.

Mund të zhvillohet në çdo kohë të ditës, por ajo e mbrëmjes, sipas një studimi të fundit të kryer nga një ekip kërkimor amerikan, mund të shkaktohet, ndër të tjera, nga ekspozimi i trupit ndaj dritës artificiale që përdoret në hapësirat e brendshme në mbrëmje. , dhe një mospërputhje e ciklit cirkadian.

Përveç rregullimit të ekuilibrit gjumë-zgjim, në fakt, sistemi cirkadian, i cili ndikohet nga ndryshimet e dritës gjatë ditës, rregullon oreksin dhe stimulin e urisë.

Gjatë orëve të errësirës, ​​nivelet e hormonit ghrelin, i cili vepron në ngopjen, janë më të larta, ndërsa ato të lepitinës, e cila kontrollon ngopjen, priren të ulen dhe kjo çon në uri fiziologjikisht më të madhe në mbrëmje dhe gjatë natës.

Edhe stresi i akumuluar gjatë ditës ndihmon në rritjen e dëshirës për të ngrënë më shumë në orët e errëta. Në fakt, ushqimi përfaqëson për shumë një dalje pas peripecive të përditshme dhe një mënyrë për të çliruar tensionet dhe për t’u kënaqur në një moment kënaqësie.

Çfarë thotë studimi
Për të studiuar mekanizmat që çojnë në urinë në mbrëmje dhe pasojat e drejtpërdrejta të këtij fenomeni, si shtimi në peshë, ishin dy grupe studiuesish: njëri i përkiste Universitetit të Harvardit dhe tjetri i Universitetit të Oregonit.

Së bashku, studiuesit kanë zbuluar se nuk është vetëm sasia dhe cilësia e ushqimit që ha një person që ndikon në shfaqjen e obezitetit, por edhe momentet e ditës në të cilat ai ha.

Ndjenja e urisë, në fakt, nuk është konstante gjatë gjithë periudhës së zgjimit, por rritet në mënyrë progresive me kalimin e orëve, duke arritur kulmin e saj në mbrëmje.

Arsyeja është gjithashtu se drita artificiale së cilës i nënshtroheni në orët e mbrëmjes, duke ju mbajtur zgjuar e mban edhe trurin tuaj aktiv. Si rezultat, neuronet përgjegjëse për çlirimin e endorfinës stimulohen dhe kjo rrit ndjenjën e urisë dhe nevojën për të ngrënë.

Përveç grykësisë që çon në dëshirën për ushqime të ëmbla si ushqim në fund të ditës, ky është kontributi që mund të nxisë dëshirën për ushqim, një mekanizëm që shpesh përsëritet me kalimin e kohës pikërisht për shkak të ngrënies së ushqimeve veçanërisht me kalori si patatinat. ose ëmbëlsirat rrit sekretimin e opioideve endogjene që nga ana tjetër krijon një lloj varësie.

Pasoja e këtij zinxhiri ngjarjesh është se rritet dëshira për të përsëritur përvojën edhe në ditët në vijim dhe për këtë arsye për ta bërë zakon aktin e të ngrënit vonë.

Pasojat negative të dëshirës për ushqim
Ky zakon është padyshim larg të qenit i shëndetshëm dhe dëmton ndjeshëm shëndetin, duke rritur para së gjithash shanset për të zhvilluar obezitet.

Meqenëse harxhohet më pak energji në periudhën mes darkës dhe pushimit, trupi nuk është në gjendje të djegë shumë kalori, por i shndërron ato në yndyrë, duke nxitur shtimin e peshës.

Ngrënia e ushqimeve të pashëndetshme dhe veçanërisht të rënda çon gjithashtu në zhvillimin e çrregullimeve të sistemit kardiovaskular dhe tretës.

Për më tepër, bërja e saj pak para se të flini gjithashtu shqetëson gjumin dhe e bën fazën e pushimit shumë më pak të dobishme.

Si të shmangni ngrënien e tepërt në mbrëmje
Për të mos rënë në dëshira për ushqim, këshilla është të zgjidhni ushqime me përmbajtje të ulët glicemie për darkën dhe të mos e shtyni momentin e pushimit, por të flini në një kohë që ju lejon të pushoni për të paktën tetë orë, në mënyrë që të për të shmangur urinë e natës ndodh.

Është gjithashtu e dobishme të mos konsumoni shumë sheqerna gjatë ditës, sepse ato nxisin prodhimin më të madh të insulinës. Në rast të rritjes së sheqerit në gjak, insulina ndërhyn për t’i neutralizuar ato, duke krijuar menjëherë një ndjenjë urie që ju shtyn të kërkoni ushqim tjetër. Për ta shmangur atë, është më mirë të preferoni karbohidratet komplekse, ose perimet, të cilat ndihmojnë në kontrollin e pikave të sheqerit në gjak dhe zgjasin ndjenjën e ngopjes me kalimin e kohës.

Së fundi, një truk është edhe të hani ngadalë. Në fakt, sinjali i ngopjes arrin në tru rreth 20 minuta pas fillimit të vaktit dhe nëse hani shumë shpejt nuk i jepni kohë të aktivizohet dhe uria të ulet.

error: Nuk lejohet kopjimi!