SHILAJIT VLERAT E JASHTEZAKONSHME TE SAJ NE ORGANIZEM

SHILAJIT VLERAT E JASHTEZAKONSHME TE SAJ NE ORGANIZEM

Shilajit është një nga barishtet më efektive që ka efekte pozitive në shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme. Për më shumë se 3000 vjet, ky suplement natyral është përdorur në Ayurveda pasi ofron një gamë të gjerë rezultatesh pozitive shëndetësore.
Shilajit përfiton për gratë pasi përmban sasi të bollshme të acidit fulvic, i cili përmirëson aftësinë e zorrëve tuaja për të absorbuar lëndët ushqyese dhe mineralet thelbësore nga ushqimi. Në këtë artikull, ne do të përqendrohemi në atë se si shilajit i ndihmon gratë.
1. E dobishme në Anemi
Anemia është një gjendje shëndetësore në të cilën ju mungojnë mjaftueshëm qeliza të kuqe të shëndetshme të gjakut për të transportuar oksigjen të mjaftueshëm në indet e trupit tuaj. Nëse keni anemi, nivelet tuaja të hemoglobinës do të jenë shumë të ulëta. Gratë janë më të prirura ndaj anemisë sepse humbasin gjak çdo muaj gjatë menstruacioneve. Të kesh anemi ju bën të ndiheni të lodhur dhe të dobët. Anemia nga mungesa e hekurit është një faktor kryesor që kontribuon në sëmundshmërinë dhe vdekshmërinë e nënave.Shilajit përfiton në trajtimin e anemisë, pasi është një suplement i shkëlqyer hekuri dhe rrit ndjeshëm nivelin e hemoglobinës në gjak.
A e dinit?
Shilajit ka efekte të mundshme njohëse dhe të rritjes së kujtesës.
Shilajit ka veti antiulcerogjene, antioksidante dhe anti-inflamatore.
Shilajit është treguar të ketë efekte antidiabetike dhe anksiolitike.
Shilajit është përdorur për trajtimin e gurëve në veshka, edemës dhe hemorroideve.
Shilajit është zbuluar se ka veti neuroprotektive kundër çrregullimeve konjitive.
2. Përmirëson fertilitetin tek femra
Shilajit përfiton ciklet menstruale të parregullta të femrave pasi mund të ndikojë në fertilitetin e tyre. Shilajit ndihmon në rregullimin e ciklit menstrual dhe në këtë mënyrë ka një ndikim pozitiv në shëndetin riprodhues të grave. Ai përmirëson rrjedhën e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese në organet riprodhuese. Shilajit ndihmon në mënyrë aktive në largimin e toksinave dhe kimikateve.
Ai përmirëson pastrimin dhe detoksifikimin e organeve riprodhuese dhe rrit shëndetin e mitrës. Çekuilibri hormonal dhe vështirësia në ngjizje janë dy gjëra që përjetojnë gratë që janë mbipeshë dhe obeze. Shilajit është i dobishëm për gratë që duan të humbin peshë dhe ndihmon në zbërthimin e yndyrës duke nxitur metabolizmin.
A e dini se Shilajit mund të ndihmojë pacientët që vuajnë nga kanceri? Studimet thonë se shilajit çoi në aktivizimin e vdekjes së qelizave. Shilajit besohet të jetë citotoksik për qelizat e kancerit të fshikëzës urinare. Me këto gjetje pozitive, unë sugjeroj që Shilajit është një opsion i fortë për t’u kujdesur për kancerin e fshikëzës urinare.
3. Rrit shëndetin e kockave
Në rastin e grave, mungesa e estrogjenit gjatë menopauzës redukton përthithjen e kalciumit, gjë që çon në kocka më të dobëta dhe ul densitetin mineral të kockave. Shilajit është një barishte e shkëlqyer natyrore që ndihmon në forcimin e kockave. Ai nxit transferimin e mineraleve si kalciumi, magnezi dhe fosfati në kockat dhe indet e muskujve. Kjo, nga ana tjetër, zvogëlon rrezikun e brishtësisë dhe thyerjes së kockave. Edhe në rast të një frakture kockore, shilajit rrit mineralizimin e kockave dhe shërimin më të shpejtë.
Shilajit mund të ndihmojë në parandalimin e kushteve si osteoporoza. Ai rrit depozitimin e kalciumit në kocka dhe nxit veprimin e enzimave dhe hormoneve përgjegjëse për formimin e kockave. Gratë pas menopauzës duhet të fillojnë marrjen e shilajit.
4. Redukton stresin dhe ankthin
Gratë zakonisht janë më të prirura për të përjetuar ankth dhe stres në jetën e tyre të përditshme. Shilajit ka veti që ndihmojnë në qetësimin e mendjes dhe lehtësimin e ankthit dhe stresit duke nxitur gjumin dhe duke përmirësuar kujtesën.
Ai frenon hormonet e stresit dhe rrit hormonet e ndjenjës së mirë dhe të lumturisë, të cilat ngrenë disponimin tuaj, rrit oreksin dhe nxit një ndjenjë mirëqenieje. Shilajit nuk lejon që radikalet e lira të dëmtojnë qelizat e trurit. Ai forcon qelizat nervore në tru, gjë që ndihmon në uljen e niveleve të stresit dhe ankthit.
5. Ndihmon në forcimin e imunitetit
Shilajit është një burim i madh antioksidantësh dhe ka veti kundër plakjes. Ai pengon dëmtimin qelizor të shkaktuar nga radikalet e lira dhe molekulat e paqëndrueshme. Ndihmon në forcimin e imunitetit të trupit dhe ju mbron nga infeksione dhe sëmundje të ndryshme. Rritja e imunitetit gjithashtu rrit jetëgjatësinë tuaj. Lufton njollat e errëta, rrudhat, linjat e imëta dhe tonin e pabarabartë të lëkurës.
6. Zvogëlon rrezikun e artritit
Gratë, në përgjithësi, janë më të prirura ndaj artritit që është një gjendje e inflamacionit të kyçeve. Acidi Fulvik i pranishëm në shilajit është një agjent i fuqishëm anti-inflamator dhe antioksidant. Njerëzit me artrit kanë nivele të larta të stresit oksidativ dhe në to prodhohen komponime inflamatore, të cilat shilajit mund t’i reduktojë në mënyrë efektive.
Shilajit gjithashtu ka aktivitet të fortë frenues të proteinazës dhe proteinazat janë komponime të rrezikshme që shkaktojnë shkatërrimin e kyçeve. Kjo është arsyeja pse shilajit, kur përdoret si një trajtim bimor dhe tërësisht natyral, mund të zvogëlojë dhimbjen e kyçeve, ngurtësimin dhe përmirëson fleksibilitetin.
7. Përforcues i energjisë
Stresi dhe përgjegjësitë shtesë të një gruaje në jetën e përditshme i bëjnë ato të ndihen të lodhura. Shilajit është një suplement i shkëlqyer për rritjen e niveleve të tyre të energjisë.
Mitokondritë shërbejnë si një central elektrik i qelizave në trup. Ata konvertojnë lëndët ushqyese dhe oksigjenin nga ushqimi në ATP jetike, të cilat janë burime energjie për aktivitetet metabolike që trupi ynë i nënshtrohet. Shilajit përmirëson oksigjenimin dhe rrit funksionin e mitokondrive.
Kohët e fundit lexova një artikull që thotë se Shilajit ka treguar një reduktim të konsiderueshëm të lezioneve të stomakut që mund të ketë qenë për shkak të më pak rasteve të dëmtimit të mukozës dhe edemës më pak të rëndë dhe infiltrimit të leukociteve në mostrat e indeve. Këto gjetje treguan potencialin e Shilajit për të mbrojtur kundër lezioneve të stomakut të shkaktuara nga aspirina.
8. Parandaloni sëmundjen e Alzheimerit
Gratë kanë shanse më të larta për të zhvilluar sëmundjen e Alzheimerit. Rreziku i zhvillimit të kësaj sëmundjeje të rrezikshme rritet pas menopauzës tek gratë. Shilajit është një ilaç i dobishëm për menaxhimin e sëmundjes së Alzheimerit.
9. Redukton shenjat e plakjes
Shumica e grave vërejnë shenja të hershme të plakjes. Një grua plaket më shpejt se një burrë pasi hyn në menopauzë dhe fillon të humbasë estrogjen. Këto dy janë kryesisht përgjegjëse për përshpejtimin e shenjave të plakjes. Vetitë anti-inflamatore dhe antioksidantët janë gjithashtu të pranishëm në Shilajit që ndihmon në reduktimin e shenjave të rrudhave dhe linjave të holla. Gjithashtu e bën lëkurën tuaj më rinore dhe më të fortë.
10. Përmirëson cilësinë e flokëve
Dëshironi të përmirësoni cilësinë e flokëve tuaj? Atëherë Shilajit është përbërësi juaj i preferuar. Ai përmban squfur, acid fulvik, zink dhe magnez, të cilat janë të shkëlqyera për forcimin dhe shkëlqimin e flokëve. Mungesa e zinkut do t’i bëjë gratë të prirura të vuajnë nga cilësia e dobët e flokëve për shkak të dëmtimit të strukturës së proteinave të flokëve.
11. Për një shëndet më të mirë të zemrës
Studimet kanë treguar se konsumimi i shilajit me kalimin e kohës përmirëson shëndetin e zemrës dhe e bën një person më pak të prekshëm ndaj zhvillimit të lezioneve kardiake.
12. Redukton sëmundjen në lartësi
Shumë njerëz përballen me probleme kur shkojnë të vizitojnë vende që janë në një lartësi më të madhe. Kjo ndodh për shkak të presionit të ulët atmosferik, shpejtësisë së lartë të erës dhe temperaturës më të ftohtë. Shilajit përmban acid fulvic së bashku me 84 minerale të tjerë efektivë që ndihmojnë në largimin e lodhjes, ndjenjave të nauzesë, edemës pulmonare, pagjumësisë, hipoksisë dhe dhimbjeve të trupit të shoqëruara me sëmundjen e lartësisë.
Përfitime të tjera të mundshme të Shilajit
13. Shilajit përfiton për humbjen e peshës së femrave
Shilajit besohet se ndihmon në humbjen e peshës së femrave duke rritur potencialisht metabolizmin dhe duke siguruar minerale thelbësore. Përmbajtja e tij e acidit fulvik mund të mbështesë prodhimin e energjisë dhe lëndëve ushqyese
thithjen, duke kontribuar në mirëqenien e përgjithshme. Ndërsa provat anekdotike sugjerojnë efekte pozitive në menaxhimin e peshës, kërkimet shkencore specifike për ndikimin e shilajit në humbjen e peshës femërore janë të kufizuara. Ashtu si me çdo shtesë, gratë duhet të konsultohen me profesionistë të kujdesit shëndetësor përpara se të përfshijnë shilajit në udhëtimin e tyre për humbje peshe për këshilla të personalizuara.
14. Shilajit përfiton për libidon femërore
Shilajit, një substancë natyrale e fuqishme, është njohur gjithnjë e më shumë për ndikimin e saj pozitiv. I pasur me minerale, acid fulvik dhe antioksidantë, ai mbështet ekuilibrin hormonal . Vetitë adaptogjene të Shilajit ndihmojnë në reduktimin e stresit, një faktor i zakonshëm që ndikon tek gratë. Konsumimi i rregullt mund të kontribuojë në mirëqenien e përgjithshme, duke nxitur një jetë seksuale më të shëndetshme dhe më të gjallë.
15. Shilajit përfitime për menopauzën femërore
Shilajit ofron përfitime të mundshme për gratë që përjetojnë menopauzë. Vetitë e tij adaptogjene mund të ndihmojnë në zbutjen e simptomave të tilla si ndezjet e nxehta dhe luhatjet e humorit. I pasur me minerale, Shilajit mbështet shëndetin e kockave gjatë kësaj faze dhe përmbajtja e tij antioksidante kontribuon në mirëqenien e përgjithshme. Përfshirja e Shilajit në një mënyrë jetese të ekuilibruar mund të lehtësojë potencialisht sfidat kalimtare të menopauzës për gratë.
Sa shpejt mund të shoh rezultatet?
Shilajit është një përbërës ayurvedic dhe të gjithë përbërësit ose produktet ayurvedic kërkojnë kohë për të treguar rezultate pozitive. Kjo është për shkak se Ayurveda punon në parimin e synimit të shkakut rrënjësor në vend që të shtypë simptomat e jashtme.
Ayurveda bazohet në parimin e “shërimit të gjithë trupit”. Kështu, ai synon të vlerësojë, trajtojë dhe mbrojë mendjen dhe trupin në mënyrë holistike. Megjithatë, për rezultate më të mira, këshillohet konsumimi i Shilajit për rreth 3 muaj. Pas 2-3 javësh të konsumit të vazhdueshëm, mund të shihen disa përmirësime të dukshme si më shumë energji, aftësi më të mira njohëse dhe më pak stres.
Pas marrjes së shilajit për 3 muaj, mund të shihni përmirësime në aspekte të tjera të trupit dhe mendjes suaj, si imuniteti më i mirë, më shumë forcë muskulare, shëndet më i mirë i tretjes dhe lëkurë me shkëlqim. Shilajit ka përfitime të shumta shëndetësore. Ai gjithashtu mbështet nivelet e shëndetshme të glukozës në gjak për shkak të vetive të tij të mundshme antidiabetike. Ju mund ta konsumoni këtë barishte të mrekullueshme për të qëndruar të shëndetshëm dhe pa sëmundje.
error: Nuk lejohet kopjimi!