Diabeti: mund të luftohet në tavolinë dhe me sport

Diabeti: mund të luftohet në tavolinë dhe me sport

Diabeti rritet me moshën: nga 0,5% e të rinjve në 10% ose më shumë të atyre mbi 65 vjeç. Ndër ata mbi 75 vjeç, një person në 5 është i prekur dhe në grupmoshat deri në 74 vjeç, meshkujt janë më të prekur: këto janë më të fundit Vlerësimet për diabetikët.

Një sëmundje që po rritet vazhdimisht: sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, diabetikët në botë, sot më shumë se 346 milionë, janë të destinuar të dyfishohen deri në vitin 2030.

Trajtimi i parë është farmakologjik (insulina) për disa (me diabet të tipit 1), por për shumicën e atyre me diabet të tipit 2, një dietë e ekuilibruar mirë, me furnizim me të gjitha lëndët ushqyese, është terapeutike dhe ndihmon në ruajtjen e nivelit të sheqerit në gjak nën kontrollin.

SHKAQET DHE FAKTORËT E RREZIKUT
Diabeti është sëmundja metabolike më e zakonshme dhe karakterizohet nga një rritje e glukozës në gjak (hiperglicemia) për shkak të paaftësisë së trupit për të metabolizuar siç duhet karbohidratet, për shkak të prodhimit të pamjaftueshëm të insulinës nga trupi.pankreasi.

Njihen forma të ndryshme: diabeti i varur nga insulina ose diabeti i tipit 1 (qelizat beta të pankreasit që prodhojnë insulinë shkatërrohen plotësisht nga një proces autoimuniteti), diabeti jo i varur nga insulina ose diabeti i tipit 2 (prodhimi i insulinës nga beta qelizat janë të pranishme, por janë të pamjaftueshme për kërkesat, të rritura për shkak të mbipeshës), diabeti sekondar për sëmundjet e pankreasit (qelizat beta janë gjithashtu të përfshira në procesin patologjik), ndryshimet hormonale, të shkaktuara nga ilaçet ose substancat kimike dhe nga anomalitë e receptorëve të insulinës. dhe diabeti mellitus gestacional, i cili shfaqet te gratë shtatzëna.

Diabeti i tipit 2, më i zakonshmi, është një sëmundje multifaktoriale, pra e shkaktuar nga ndërveprimi i shkaqeve të shumta, duke përfshirë predispozicion gjenetik dhe veprimin e faktorëve mjedisorë.

Ndër këto të fundit, një rol të rëndësishëm në shfaqjen e sëmundjes luajnë mbipesha dhe obeziteti (sidomos i tipit abdominal) dhe një dietë e pabalancuar, e pasur me yndyrna të ngopura dhe sheqerna të thjeshta (karbohidrate).

Diabeti mund të shoqërohet edhe me sëmundje të tjera metabolike, si hipertensioni arterial dhe dislipidemia (përqendrimi i lartë i yndyrës në gjak), por hiperglicemia mbetet pasoja e parë e diabetit, e cila mund të jetë asimptomatike ose të manifestohet me simptoma jo specifike (etje e vazhdueshme ose një ndjenjë e shtuar e urisë e shoqëruar me humbje peshe).

Është shumë e rëndësishme të diagnostikohet dhe trajtohet diabeti në mënyrën më të mirë të mundshme, sepse me kalimin e kohës sëmundja mund të shkaktojë komplikime shumë serioze, veçanërisht në retinë, veshka, nerva periferikë dhe në zemër.

Është thelbësore të ndiqet terapia e duhur medikamentoze, e rregulluar me diabetolog, të kryhen kontrollet e nevojshme për të parandaluar komplikimet afatgjata dhe të ndiqet “dietoterapia”.

DIETA PËR DIABETIKËT
Dieta ideale për diabetin nuk është komplekse apo kufizuese. Edhe pse duhet të sigurohet një konsum ditor i kalorive të barabartë me atë të një personi jo diabetik (natyrisht nëse dikush është mbipeshë tregohet një regjim me kalori të ulët), në lidhje me gjendjen fizike, gjininë, moshën, gjatësinë dhe aktivitetin e punës, duhet të ketë katër objektivat: kontrolli i glicemisë, arritja dhe ruajtja e peshës trupore, parandalimi dhe trajtimi i faktorëve kryesorë të rrezikut kardiovaskular, ruajtja e mirëqenies jo vetëm fizike, por edhe psikologjike.

Prandaj, dieta duhet të jetë gjithmonë e personalizuar duke marrë parasysh zakonet e të ngrënit të individit dhe familjes, si dhe nevojat e tyre të jetës shoqërore.

Vëmendje e veçantë, thonë ekspertët, duhet t’i kushtohet marrjes së karbohidrateve, në një sasi jo më pak se 130 dhe jo më shumë se 300 g/ditë, të cilat preferohet të vijnë nga ushqime të pasura me karbohidrate komplekse dhe fibra dietike, si bishtajoret. , perime, drithëra dhe fruta

Këshilla për një dietë efektive:

Konsumoni 5 porcione perime dhe fruta në ditë, duke ndryshuar ngjyrat: jeshile (perime), të kuqe (domate), portokalli (karrota, portokall)…
Preferoni bukë integrale dhe makarona
Përdorni shpesh bishtajore (fasule, thjerrëza, qiqra, bizele, etj.) (të paktën tre herë në javë)
Konsumoni të paktën dy porcione peshk në javë
Preferoni mish pa dhjamë dhe të bardhë
Pini një filxhan qumësht gjysmë të skremuar ose të skremuar në ditë ose një kos me pak yndyrë
Merrni djathë dhe produkte qumështi jo më shumë se 2 herë në javë
Për të gatuar apo veshur sallatat përdorni vaj ulliri ose farash, duke shmangur yndyrnat e “ngopura” si gjalpi, salloja, kremi, proshuta etj.
Gjithashtu zvogëloni sa më shumë të ashtuquajturat yndyrna “trans”, të pranishme në kriker, biskota dhe ushqime, të cilat tregojnë në etiketa praninë e vajrave/yndyrave të hidrogjenizuara/pjesërisht të hidrogjenizuara.
Ndër pijet, preferoni ato “dietare”, pa sheqer
Nëse përdorni pije alkoolike si verë ose birrë, kufizoni konsumin në 1 gotë në ditë për gratë dhe 2 për burrat, mundësisht gjatë vakteve.

USHQIMET QË DUHET TË MERREN ME RASTE
reçel, mjaltë, ëmbëlsira, çokollatë, produkte ëmbëlsirash të rafinuara me përmbajtje të lartë karbohidratesh dhe lipide (biskota, ushqime të lehta, snacks, akullore, ëmbëlsira të parapaketuara, briosh, pasta);
pjata të para të përpunuara të përgatitura me erëza yndyrore (lazanja, tortelini, kaneloni, rizoto, etj.);
pica, zevendesues buke me yndyrna dhe kripe te shtuar (crackers, breadsticks, sandwiches vaj, focaccias);
patate;
fruta të thata (bajame, arra, kikirikë, hurma) dhe në shurup, fruta shumë të pasura me sheqerna (banane, rrush, fiq dhe hurma); lëngje frutash, pije me sheqer dhe pije alkoolike; gjalpë, sallo, dhjamë, margarina të forta etj.

USHQIMET PËR TË PREFERUAR
pjata të para të thjeshta me salca pak të shijshme: makarona dhe oriz më mirë integral, me domate ose peshk ose perime ose bishtajore, në sasi të moderuar dhe duke u përpjekur të shmangni kombinimin e dy ushqimeve me niseshte në të njëjtin vakt (bukë dhe makarona, ose bukë dhe oriz, ose pica dhe makarona);
perime dhe fruta me përjashtim të atyre shumë të pasura me sheqerna; ëmbëlsues pa kalori dhe, në moderim, alkoole sheqeri (sorbitol, ksilitol);
ujë mineral dhe pije pa sheqer ose të lehta.
Është e rëndësishme të jeni të kujdesshëm për të respektuar porcionet e rekomanduara: edhe ushqimet e shëndetshme, në sasi të tepërt, mund t’ju shkaktojnë shtim në peshë. Në të kundërt, harrimi i një porcie mund të shkaktojë hipoglicemi (ulje të tepruar të sheqerit në gjak).

VAKTET
Është mirë të dini jo vetëm se çfarë të hani, por edhe si. Në fakt, ekspertët rekomandojnë të mos anashkaloni kurrë mëngjesin.

Mëngjesi:
një filxhan qumësht pjesërisht të skremuar ose një kavanoz me kos me pak yndyrë;
ruks ose bukë ose drithëra ose biskota të thata, integrale;
një frutë me madhësi mesatare (rreth 150 g) për t’u konsumuar nëse është e mundur me lëvozhgën e larë mirë.
Për drekë dhe darkë, hani ushqime në të cilat pjata e parë është e pranishme në njërën dhe pjata e dytë në tjetrën (ose anasjelltas); për shembull:

Dreka:
makarona ose oriz (gatuar al dente, të paktën në 50% të rasteve të plota) me bishtajore/perime, ose supë bishtajore;
anë;
një frut
Darka
bukë (të paktën në 50% të rasteve integrale);
pjata e dytë (mish ose peshk ose djathë ose mish i pjekur ose vezë);
kontornot
një frut

AKTIVITETI FIZIK
Ushtrimet fizike, veçanërisht ushtrimet aerobike, janë pjesë përbërëse e planit të trajtimit të diabetit dhe duhet të përfshijnë të paktën 30 minuta ecje në ditë (ose formë tjetër ushtrimi fizik) për gjithsej tre orë lëvizje në javë.

Aktiviteti fizik i rregullt, në fakt, jo vetëm që ndihmon në luftimin e stresit, por gjithashtu ka efekte të rëndësishme të dobishme në metabolizëm: përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës, redukton nivelet e triglicerideve dhe kolesterolit të keq (LDL) në avantazh të kolesterolit të mirë (HDL). ), ndihmon. kontrolloni presionin e gjakut dhe parandaloni sëmundjet kardiovaskulare.

Megjithatë, sportet me rrezik të lartë të traumës, veçanërisht në kokë, duhet të shmangen në disa pacientë.

error: Nuk lejohet kopjimi!