Dietë dhe menu për ënjtjen e barkut dhe meteorizmin

Dietë dhe menu për ënjtjen e barkut dhe meteorizmin

Çfarë është meteorizmi?
Me meteorizëm kuptojmë një gjendje klinike të karakterizuar nga një grumbullim i tepërt i gazit në traktin tretës. Ky çrregullim shpesh manifestohet përmes ënjtjes së barkut, një shqetësim shumë i zakonshëm tek burrat dhe gratë e të gjitha moshave, i cili zakonisht çon në një ndjesi ngopjeje dhe tensioni në të gjithë barkun, ose i kufizuar në një pjesë të tij, ndonjëherë i shoqëruar nga një rritje e dukshme. në perimetrin e barkut (për detaje të mëtejshme mbi simptomat shkoni në kapitullin 3). Në përgjithësi, mbiprodhimi i gazit është një çrregullim i përkohshëm që varet nga lloji i ushqimit të konsumuar ose nga zakonet e gabuara të të ngrënit: asgjë që ndryshimet e thjeshta në dietë dhe adoptimi i një stili jetese të shëndetshëm nuk mund ta zgjidhin ose, të paktën, ta kontrollojnë. Megjithatë, ndonjëherë meteorizmi mund të jetë simptomë e patologjive të tjera që nuk duhen nënvlerësuar, si p.sh.

sindromi i zorrës së irrituar (koliti);
disa intoleranca ushqimore (p.sh. intoleranca ndaj laktozës, nikelit);
vështirësi në tretje (dispepsi);
kapsllëk ;
dysbioza e zorrëve;
ankth ;
depresioni;
pagjumësi.
Në bazë të këtij çrregullimi janë shpesh zakonet e këqija higjieno-ushqimore (p.sh. konsumimi i vakteve me nxitim, të folurit gjatë ngrënies, konsumimi i çamçakëzit, teprica e pijeve të gazuara, ngrënia e tepërt, pirja e duhanit, etj.) dhe konsumimi i disa ushqimeve kimike të të cilave përbërja shkakton fermentim më të madh intestinal të sheqernave dhe celulozës (oligosakaride jo të tretshme – OND) nga flora bakteriale e zorrëve (mikrobiota). Për më tepër, gjatë verës, shumë njerëz (sidomos femrat) mund të vuajnë më shumë nga ënjtja e barkut pasi, kur temperatura e ambientit rritet, gazrat tentojnë të zgjerohen dhe të rrisin volumin e tyre. Për më tepër, konsumi më i madh i frutave dhe perimeve (të pasura me fibra) tipik i sezonit të nxehtë, nëse nuk shoqërohet në mënyrë adekuate me hidratim të duhur ditor, mund të shkaktojë fermentim dhe për rrjedhojë të rrisë prodhimin e gazit.

Shkaqet e meteorizmit
Normalisht, sistemi tretës përmban gazra të shumtë (oksigjen, azot, dioksid karboni, metan, hidrogjen, etj.) të cilët janë rezultat i natyrshëm i procesit të tretjes: është, pra, një fenomen tërësisht fiziologjik. Këto gazra rrjedhin kryesisht nga gëlltitja e ajrit gjatë gëlltitjes së ushqimeve dhe pijeve (aerofagia), nga reaksionet midis sekrecioneve acide dhe alkaline dhe nga proceset e fermentimit të disa ushqimeve të kryera nga flora bakteriale e zorrëve. Vëllimi i tyre mund të ndryshojë nga personi në person dhe, në të njëjtin individ, mund të pësojë luhatje shumë të mëdha nga dita në ditë. Në mënyrë tipike, shumica e këtyre gazrave absorbohen nga muret e zorrëve dhe qarkullojnë në gjak, përpara se të eliminohen përmes frymëmarrjes. Gazrat e tepërta nxirren nga goja ose anusi (belching, fryrje). Megjithatë, kur gazrat mbeten të bllokuar ose nuk rrjedhin siç duhet përgjatë traktit gastrointestinal, ato grumbullohen duke tejkaluar sasitë normale ose ato të toleruara nga çdo person, duke shkaktuar kështu meteorizëm dhe ënjtje të barkut.

Simptomat dhe diagnoza e meteorizmit
Meteorizmi manifestohet, siç u përmend, përmes ënjtjes së barkut, e cila mund të shoqërohet me një ose më shumë nga simptomat e mëposhtme:

dhimbje, ngërçe dhe/ose spazma në bark;
zhurmat e dëgjueshme të zorrëve (p.sh. gurgullimë);
emetim i tepërt i gazit nga goja (belching) ose nga anusi (fryrje);
rritje e dukshme e perimetrit të barkut (distension abdominal);
Frekuenca dhe intensiteti i simptomave varet nga karakteristikat e individit dhe ndjeshmëria e tyre ndaj gazeve. Në kushte normaliteti dhe shëndeti të mirë, meteorizmi është simptomë e aktivitetit të rregullt të zorrëve dhe, megjithëse shenjat mund të jenë të bezdisshme dhe të sikletshme, nuk ka arsye për t’u shqetësuar dhe as nuk është e nevojshme të konsultoheni me mjekun.
Megjithatë, nëse simptomat bëhen të vazhdueshme ose të patolerueshme, duke komprometuar cilësinë e jetës së përditshme, është mirë të kontaktoni mjekun tuaj të familjes, i cili mund të përshkruajë medikamente specifike dhe të rekomandojë një vizitë te një specialist gastroenterolog.

Nëse simptomat e mësipërme shoqërohen nga:

gjak në jashtëqitje
ndryshime në konsistencën e jashtëqitjes
mosmbajtje fekale
humbje e pavullnetshme e peshës
kapsllëk i rëndë
diarre të vazhdueshme
episode të përsëritura të të përzierave dhe të vjellave
Përkundrazi, është thelbësore të konsultoheni me mjekun tuaj, pasi këto çrregullime mund të jenë shenjë e një problemi shëndetësor që kërkon kujdes të mëtejshëm mjekësor.
Në rast dhimbjeje të zgjatura në gjoks ose dhimbje barku, është thelbësore të shkoni në urgjencën më të afërt sepse mund të jetë e nevojshme ndërhyrja e menjëhershme mjekësore.

Rekomandime të përgjithshme dietike
Zgjedhja e ushqimit ka një ndikim të fortë në gazin e prodhuar në zorrë si drejtpërdrejt ashtu edhe indirekt. Duhet të jeni shumë të kujdesshëm që të mos përjashtoni ushqimet e shëndetshme nga dieta juaj vetëm për shkak të fuqisë së tyre meteorizuese, është më mirë të kufizoheni në marrjen e tyre me moderim.
Prandaj, këshillohet:

Hidratoni mjaftueshëm gjatë gjithë ditës.
Ndiqni rekomandimet për ushqimin korrekt në popullatën e përgjithshme në lidhje me reduktimin e yndyrave, veçanërisht me origjinë shtazore, pijeve dhe ushqimeve të pasura me sheqerna dhe marrjes së porcioneve adekuate ditore të frutave dhe perimeve. Në veçanti, këshillohet të reduktohen ushqimet e pasura me sheqerna të thjeshta, sepse ato rrisin fermentimin e zorrëve.
Preferoni vakte të vogla e të shpeshta, të ngrëna ngadalë pa nxitim apo nxitim, në vend të disa vakte shumë të mëdha.
Gatuani pa shtuar yndyrë (vaj, gjalpë etj.). Preferoni metoda të thjeshta gatimi si p.sh. zierja në avull, në mikrovalë, në skarë ose në tigan ose në tenxhere me presion, në vend të gatimit në tigan ose në tigan.
Mos i përjashtoni nga dieta juaj ushqimet e pasura me fibra (si disa perime dhe bishtajore) për shkak të fuqisë së tyre meteorizuese, por kufizoni konsumimin e tyre në disa herë në javë.
Tre kapitujt e mëposhtëm tregojnë ushqimet që duhen shmangur, kufizohen dhe ato përgjithësisht të këshillueshme në prani të çrregullimit, por jo frekuencën ose sasinë e nevojshme për një dietë të ekuilibruar, e cila mund dhe duhet të përshkruhet vetëm nga një mjek specialist.

Ushqimi nuk lejohet
Pije të gazuara dhe me sheqer (kola, portokall, limonadë, etj.), verëra të gazuara dhe verëra të gazuara.
Lëngjet e frutave, sepse ato përmbajnë në mënyrë natyrale sheqer (fruktozë) edhe nëse në paketim thonë “pa sheqerna të shtuara”.
Thërrima buke, ushqime industriale me maja të lartë si buka e bukës.
Majonezë, ketchup, mustardë, BBQ dhe salca të tjera të përpunuara.
Krem pana, milkshakes, smoothie dhe ushqime të tjera të pasura me ajër.
Ushqime të pasura me sheqerna të thjeshta si ëmbëlsira të mbushura me kremra, biskota, beze, pasta, pelte etj.
Çamçakëz, ëmbëlsira dhe ushqime të tjera të ëmbëlsuara me alkoole sheqeri (sorbitol, manitol, ksilitol).
Ushqimet e lejuara në moderim
Ushqimet e treguara më poshtë janë pjesë e një diete korrekte dhe të ekuilibruar, prandaj mund të konsumohen me një frekuencë normale. Kufizimi duhet kuptuar, si në sasi ashtu edhe në frekuencë, vetëm në rastin e meteorizmit akut dhe/ose të shpeshtë dhe vetëm për ato ushqime që ata që vuajnë nga meteorizmi vërehen në të vërtetë shoqërohen me shfaqjen ose përkeqësimin e simptomave.

Perimet kryqëzore (rrepa, lakra savoja, lulelakra, lakra kapuç, lakra e zezë dhe vjollcë, lakrat e Brukselit, brokoli, zarzavatet e rrepës, etj.), qepët, gjembakët, specat dhe hudhrat.
Bishtajoret si qiqrat, fasulet, thjerrëzat, fasulet, soja etj. Këto ushqime preferohet të konsumohen pa lëvozhgë, të përziera ose të kalohen në një mulli ushqimor.
Bukë e gatuar mirë, pa thërrime ose e thekur lehtë, zëvendësues të bukës si krisur dhe bukë, fraktura etj. më mirë nëse është integrale.
Gështenjat .
Fruta të thata me vaj si arra, lajthi, bajame, kikirikë, shqeme etj.
Salcice si sallam, mortadella, sallam, zampone, cotechino etj.
Qumësht i freskët dhe produkte qumështi.
Ushqimet e lejuara dhe të rekomanduara
Mishi, i kuq dhe i bardhë, i ardhur nga prerje pa yndyrë dhe me yndyrë të dukshme të hequr. Mishi i shpendëve duhet të konsumohet pa lëkurë, pasi është pjesa që përmban më shumë yndyrë.
Peshq të të gjitha llojeve, duke preferuar salmonin dhe peshkun blu për përmbajtjen e tyre të lartë të acideve yndyrore të pangopura omega-3.
Vezë, jo më shumë se 2-4 në javë.
Djathërat e pjekur si Grana Padano DOP. Ky djath është pjesërisht i pa skremuar dhe natyrisht pa laktozë, gjithashtu mund të përdoret çdo ditë për të shijuar pjatat e para, supat dhe puretë e perimeve në vend të kripës (një-dy lugë gjelle të grirë) dhe ndihmon në arritjen e kërkesës ditore për kalcium dhe fisnik. proteina me 9 aminoacide esenciale. Duke qenë natyralisht pa laktozë, Grana Padano DOP mund të konsumohet edhe nga ata që vuajnë nga galaktozemia.
Qumësht dhe kos pa laktozë, qumësht i fermentuar.
Fermentet laktike, që duhet të merren në mënyrë ciklike për të ribalancuar florën e zorrëve, por vetëm nëse ju rekomandon mjeku juaj.
Drithëra (përveç bukës së freskët të pasur me thërrime), duke ndryshuar zgjedhjen midis grurit, tërshërës, orizit, misrit, melit, hikërrorit, etj. Konsumoni drithëra të plota me moderim.
Perime (përveç atyre të listuara më sipër). Finoku, në veçanti, ndihmon në fermentimin e moderuar të zorrëve dhe nxit nxjerrjen e gazrave. Këshillohet që perimet të gatuhen në mënyrë të tillë që fibrat që ato përmbajnë t’i nënshtrohen tretjes së pjesshme, gjë që lehtëson punën e baktereve të zorrëve dhe ndihmon në kontrollin më të mirë të ënjtjes së barkut.
Fruta, duke favorizuar pjeprin, dardhat, mollët, agrumet dhe ananasin. Boronica ka një veprim antifermentues dhe kundër kalbëzimit, kështu që mund të jetë e dobishme në rast të ënjtjes së barkut.
Çajra bimor karminativ me fara kopër, kopër, qimnon, nenexhik etj. pa sheqer të shtuar. Nëse konsumohen në fund të vaktit, në përgjithësi janë efektive në reduktimin e fryrjes.

Rregullat e sjelljes
Përtypeni ngadalë, pa nxitim dhe me gojë të mbyllur për të shmangur gëlltitjen e mëtejshme të ajrit.
Mos flisni gjatë vendosjes së ushqimit në gojë ose përtypjes.
Shmangni pirjen përmes një kashte.
Mos shtrihuni (shtrihuni) menjëherë pasi keni ngrënë një vakt.
Kontrolloni efikasitetin e protezave dentare (nëse ka).
Shmangni stresin e të gjitha llojeve. Mund të jetë e dobishme të bëni aktivitete medituese si joga. Në disa raste, mund të nevojitet mbështetje psikologjike.
Bëjeni stilin tuaj të jetesës më aktiv (është e këshillueshme që të shkoni në punë në këmbë ose me biçikletë, të parkoni larg destinacionit tuaj, të shmangni përdorimin e ashensorit dhe të shkoni shkallët, etj.). 150 minuta aktivitet fizik në javë (300 minuta është optimale) janë të mjaftueshme për të luftuar stilin e jetesës së ulur.
Ndaloni ose të paktën reduktoni në mënyrë drastike pirjen e duhanit, pasi keni tendencë të gëlltisni një sasi të caktuar ajri që nxit ënjtjen e barkut.
Këshilla praktike
Fibrat nuk duhet të ndalohen kurrë në dietën e atyre që vuajnë nga meteorizmi. Përkundrazi, ato duhet të futen shumë gradualisht, duke testuar tolerancën e tyre.
Me udhëzimin e mjekut tuaj të familjes, ose me miratimin e tij, mund të përdorni preparate të disponueshme në treg që përmbajnë enzimën alfa-galaktozidazë: kjo e fundit është në gjendje të degradojë disa përbërës të pranishëm në bishtajore, fruta, perime dhe drithëra, të cilët, duke fermentuar. , ato mund të kontribuojnë në meteorizëm. Ju gjithashtu mund të merrni produkte të tilla si qymyr druri, argjila dhe simetikoni, pasi ato janë në gjendje të bllokojnë substanca të gazta në strukturën e tyre kimike, duke lehtësuar kështu eliminimin e tyre.
Dietat më kufizuese, si dieta FODMAP dhe dieta pa gluten, shpesh kombinohen me fryrje të barkut. Dieta të tilla duhet të ndërmerren vetëm pas një vlerësimi mjekësor që verifikon përshtatshmërinë e tyre aktuale dhe përcakton metodat, kohën dhe rivlerësimin e efektivitetit në mënyrë që të mos shkaktojë mangësi të konsiderueshme ushqyese.
Vlerësoni kaloritë tuaja për ditën
Përveç masave specifike dietike të përmendura më sipër, ata që vuajnë nga meteorizmi duhet të kujtojnë se kufizimet e ushqimit ose moderimi i rekomanduar nuk duhet të ndikojnë në një dietë korrekte dhe të ekuilibruar. Në dietën e ekuilibruar, shpërndarja e marrjes së kalorive që duhet futur me ushqimet gjatë ditës ndryshon në çdo vakt: 20% për mëngjes, 40% për drekë, 30% për darkë, 5% për rostiçeri në mesditë dhe për. rostiçeri. Në prani të meteorizmit, aq më tepër, është e nevojshme të shmangni tepricat e ushqimit dhe më mirë të konsumoni 5 vakte në ditë duke respektuar si ekuilibrin e vet energjetik, ashtu edhe nevojën për t’i siguruar trupit të gjithë makro dhe mikronutrientët e nevojshëm për shëndetin tonë.
Llogaritja e konsumit të energjisë së ushqimeve dhe vlerave të tyre ushqyese nuk është e lehtë, por ju mund ta ndihmoni veten duke u regjistruar falas në këtë program të kontrollit të peshës, i cili shpërndan menu të shijshme javore të krijuara posaçërisht për kaloritë tuaja ditore, mësimore dhe të lehta për t’u ndjekur. Në këtë mënyrë do të jetë më e lehtë të ndiqni një dietë të ekuilibruar gjatë gjithë javës, duke mësuar të hani sasi më të vogla ushqimi disa herë në ditë për të lehtësuar tretjen dhe për të kontrolluar fryrjen. Nëse preferoni të mos hani mish apo peshk, mund të provoni sërish falas versionin lacto-ovo-vegjetarian, i cili respekton mjedisin dhe kafshët.

error: Nuk lejohet kopjimi!