Ushqimet për të mbrojtur veten nga gripi

Ushqimet për të mbrojtur veten nga gripi

Viruset e gripit dhe simptomat e tyre
Grip, Covid-19 apo ftohje? Ka shumë viruse që mund të na prekin në dimër dhe të shkaktojnë sëmundje të frymëmarrjes me simptoma pak a shumë serioze. Shkaku kryesor i gripit nuk është i ftohti. Faktori që shkakton ngjitjen më të madhe të viruseve të rrugëve të frymëmarrjes është se në dimër shpesh e gjejmë veten në ambiente të mbyllura dhe të mbushura me njerëz, me nxehtësi dhe lagështi (shkollë, kinema, supermarkete, metro, autobusë, etj.) të cilat favorizojnë ngjitjen. Në këto mjedise me shkëmbim të dobët ajri, një person i infektuar, duke kollitur ose teshtitur, lëshon në ajër pikat e ngarkuara me viruse, të quajtura pika, të cilat mund të infektojnë shumë njerëz edhe për shkak të mjedisit të nxehtë dhe të lagësht që favorizon qëndrueshmërinë e viruseve në. ajri, siç ka treguar pandemia dhe variantet e COVID 19.

Si të parandaloni gripin dhe të mbroheni nga viruset e gripit
Vaksina është sigurisht forma më e madhe e parandalimit, siç është respektimi i rregullave të higjienës të përshkruara më vonë. Viruset luftohen edhe me vetëmbrojtje, një sistem i mirë imunitar mund të zvogëlojë gjendjen e etheve ose numrin e ditëve të kursit i cili përgjithësisht zgjat 5-7 ditë. Vitaminat dhe mineralet gjithashtu mund të ndihmojnë në reduktimin e rreziqeve dhe simptomave nëse merren në sasitë e rekomanduara, jo vetëm sepse ato kontribuojnë në funksionimin e duhur të sistemit imunitar, por edhe për fuqinë e tyre mbrojtëse, në veçanti vitaminat A, C, E, mineralet e zinkut dhe zinkut dhe selenit përveç molekulave antioksidante të polifenoleve.

Me gripin zvogëlohet oreksi, ndaj është e nevojshme të angazhoheni dhe të vazhdoni të hani për të lehtësuar rikuperimin, duke konsumuar çdo ditë 5 vakte të lehta por me vlera ushqyese (mëngjes, mengjes, drekë, meze dhe darkë). Pasi të keni kapërcyer gripin është e rëndësishme të rifilloni një dietë të ekuilibruar, këtu mund të shkarkoni Calorie&Menu programin e personalizuar për kaloritë që duhet të konsumoni çdo ditë i cili ofron 4 menu javore të balancuara në makro dhe mikronutrientë, këtu do të gjeni versionin e qëndrueshëm vegjetarian. .

Çfarë duhet të hani me gripin
Ka ushqime që nuk duhet t’i mungojnë asnjëherë një diete të ekuilibruar, sepse ato ofrojnë molekula mbrojtëse, antioksidante dhe anti-inflamatore.

Fruta të freskëta: konsumoni rreth 450 gram fruta në ditë, veçanërisht ato të pasura me vitaminë C si kivi, luleshtrydhet dhe agrumet, boronica dhe mjedra të pasura me polifenole dhe fibra.

Perime: 2 porcione në ditë duke u përpjekur të ndryshoni shpesh ngjyrat, veçanërisht preferoni domate të papërpunuara dhe speca të pasura me vitaminë C, brokoli, lulelakër, lakër, spinaq dhe raketë, si dhe supa me perime, të pure ose pure të pasura me polifenole dhe fibra. Preferoni metoda të thjeshta gatimi për të ruajtur të gjitha vetitë e perimeve.

Arra të thata: lajthi dhe bajame të pasura me vitaminë E, arra dhe fëstëkë të pasur me zink, magnez dhe kalium dhe yndyrna të pangopura duke përfshirë Omega-3. Konsumoni 10/25 gram në ditë.

Qumështi dhe derivatet: kos dhe qumësht 2 herë në ditë, djathëra të freskët dhe të pjekur 3 herë në javë si pjatë e dytë, në vend të mishit ose vezëve. Për djathrat e pjekur preferoni Grana i cili ndër djathrat më të konsumuar është më i pasuri me kalcium dhe proteina me vlerë të lartë biologjike me 9 aminoacide esenciale, ofron sasi të shkëlqyera B12, antioksidantë zink, selen dhe është natyralisht pa laktozë.

Mishi: i kuq dhe i bardhë, 3 herë në javë sepse është i pasur me hekur dhe proteina fisnike.

Peshku: i freskët dhe i ngrirë, 3 herë në javë pasi është i pasur me yndyrna Omega3, jod, fosfor dhe zink që ndihmon në luftimin e infeksioneve, preferoni peshkun yndyror: sardele, bonito, harengë, açuge, skumbri, salmoni etj.

Bishtajoret: qiqrat, fasulet, fasulet, bizelet, thjerrëzat etj., të cilat ofrojnë shumë proteina bimore, vitamina, kripëra minerale si hekur, fibra dhe kanë një indeks të ulët glicemik. Konsumojeni të paktën 2 herë në javë. Për të shmangur ose kufizuar meteorizmin këshillohet konsumimi i tyre të pure. Të marra në formën e supave me makarona ose oriz ato përfaqësojnë një vakt të plotë ushqyes.

Drithërat integrale: makarona, bukë, oriz, spelt, elb, polenta, tërshërë etj. si pjatë e parë dhe për mëngjes, pasi janë më të pasura me zink dhe vitamina B.

Erëza: sezoni me vajra me një farë: misri, luledielli, liri dhe vaj ulliri ekstra i virgjër për të mbuluar nevojën ditore për vitaminë E, yndyrna mbrojtëse mono dhe të pangopura, ose në pjatat e para etj. 10 gram Grana të grirë në vend të kripës.

Ujë: të paktën 2 litra në ditë, gjithashtu pije të nxehta si pa sheqer të shtuar: çaj i lehtë, kafe amerikane deca, kafe elbi, çajra bimor dhe infuzione të dobishme për hidratimin dhe ngrohjen.

Erëzat: dhe barëra aromatike si piper, shafran i Indisë, kerri, paprika (e ëmbël ose pikante), kanella, xhenxhefili, borziloku, majdanozi, sherebela, rozmarina etj., pasi janë të pasura me polifenole antioksidante që ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar.

Mjedis i sigurt dhe sjellje që duhen ndjekur
Këto janë të njëjtat këshilla që duhen ndjekur gjatë pandemisë Covid 19 për të parandaluar ngjitjen dhe për të kufizuar përhapjen e viruseve:

Lani duart shpesh me sapun dhe ujë.

Përdorni enë tavoline të disponueshme.

Shmangni, kur është e mundur, vendet e mbyllura dhe të mbushura me njerëz; në rast të grumbullimit, mbani një maskë FFP2.

Ajrosni dhomat shpesh për të parandaluar përhapjen e mikrobeve.

Bëni pushim adekuat, duke mos harruar të flini rregullisht të paktën 7 orë në natë, pasi një trup i pushuar ka gjithashtu një sistem imunitar më të fortë.

Në shtëpi, nëse është e mundur, përdorni një lagështues me substanca balsamike që lehtësojnë frymëmarrjen.

error: Nuk lejohet kopjimi!