Archive for Author: admin

Vendosja e qepëve në çorape: E shëron gripin?

Vendosja e qepëve në corape mund t’ju duket si dicka e vjetër, por disa njerëz betohen që është trajtim për infeksionet, si i ftohti apo gripi. Sipas gojëdhënave, nëse keni grip apo të ftohtë, ajo që duhet të bëni është të prisni disa feta qepë të kuqe...

Read More

Të njihni simptomat e gripit

Simptomat më të zakonshme të gripit si temperatura, dhimbjet e trupit dhe lodhja mund të ju çojnë që të qëndroni në shtrat derisa simptomat të largohen. Simptomat e gripit shfaqen 1- 4 ditë pas infeksionit. Ato shpesh shfaqen papritur dhe mund të jenë tejet të rënda. Fatmirësisht, simptomat në...

Read More

Humbisni 4-5 kg me këtë dietë

Java e I E Hëne 0ra 7-9:  Një gotë qumësht dhe një fetë buke të thekur me një lugë e gjysmë çaji me  mjaltë Ora 10-11: Një frut Ora 13-15: Perime të ziera me një lugë gjelle vaj ulliri, 30 gr djathë, sallatë jeshile me një lugë vaj...

Read More

Dieta me sallatëra

Kjo dietë do t’ju japë shumë energji, perimet e freskëta dhe frutat përmbajnë në fakt shumë minerale dhe vitamina. Sallata përmban pak kalori, prandaj mund të hani racione më të mëdha. Natyrisht që edhe me këtë dietë është e rëndësishme të pish shumë ujë  (edhe kafe e çaj do...

Read More

Dieta “orë-vëzhguese”

Është një dietë me shumë kalori, 1200 – 1300 kalori të përditshme. Ndiqet minimumi për tre javë dhe kërkon përpikmëri qoftë në ndjekjen e listës së ushqimeve të propozuara, ashtu edhe në peshën e secilit ushqim në çdo vakt. Kur fillon programin e kësaj diete, mësohet si të...

Read More

Dieta dobësuese e grupit të gjakut AB

Historiku – Grupi AB ka një moshë më pak se 1000 vite. Ai është nje grup mjaft i rrallë pasi 2 – 4 % e popullsisë të botës disponojnë  këtë grup gjaku. Ky grup është biologjikisht i ndërlikuar. Nuk shkon me kategoritë e tjera. Ky grup gjaku përshtatet...

Read More

Dieta dobësuese e grupit B të gjakut

Grupi B Nomadët – i ekuilibruar, i shkathët, krijues. Grupi B është një grup mjaft  i ekuilibruar, me një sistem imunitar të fuqishëm, sistem tretës tolerant, një mundësi të gjerë zgjedhjesh ushqimore si dhe një konsumator mjaft i mirë i prodhimeve të qumështit . Historiku – Filloi të shfaqej...

Read More

Dieta dobesuese e grupit A

Grupi  A Grupi i gjakut A është shfaqur në Azi dhe në Lindjen e Mesme 25.000-15.000 vite para Krishtit .  Njerëzit e parë që shfaqen këtë lloj grupi gjaku merreshin me bujqësi dhe me rritjen e kafshëve. Grupi A -Vegjetarian i parë -Çfarë mbjedh korr -Sistem tretës të ndjeshëm...

Read More

Dieta dobësuese e grupit O

Bazuar në principet e kësaj diete të shëndetshme dhe efikase, duhet patjetër grupi i gjakut.Kjo dietë nuk është për një kohë të shkurtër, por për gjithë jetën, pasi tregon ushqimet e përshtatshme për çdo grup gjaku, pra intolerancën tuaj ushqimore. Lidhja mes ushqimit dhe shëndetit, bazohet në atë...

Read More

Dieta Atkins

   Dieta Atkins është një dietë me shumë proteina, e cila bazohet në aftësinë që ka organizmi për të prodhuar energji, duke djegur më parë karbohidratet dhe më pas yndyrat. Pra, nëse reduktojmë karbohidratet, organizmi përdor yndyrat e mbledhura si burim energjie primare dhe në këtë mënyrë redukton peshë nga...

Read More

Çajërat më të mirë për gripin

Të pini pak çaj të ngrohtë nuk i mirë vetëm kur keni grip por edhe ndihmon sistemin imunitar, duke i bërë simptomat tuaja më të menaxhueshme dhe duke përshpejtuar rikuperimin. Duke pirë çajërat më efektive kur simptomat shfaqen ose edhe gjatë sezonit të gripit është një masë parandaluese. Ju...

Read More

GREHLINA DHE LEPTINA

Ghrelina dhe leptina janë dy hormone të cilat ndihmojnë në rregullimin e oreksit. Leptina konsiderohet si anoreksigjenik (dmth që “shtyp” oreksin) ndërsa ghrelina është oreksigjenik (që stimulon oreksin). Ato janë të sekretuara në një ritëm reciprok, të ndikuara nga sistemi neuropeptid Y (NPY) në hipotalamus, i cili sillet bazuar...

Read More

DIETA E INTOLERANCES USHQIMORE

Cikli 1: 21 ditë Hiqni dorë nga ushqimet kryesore me IU të lartë Furnizojeni sistemin tuaj me ushqime dhe suplemente shëruese Cikli 2: 28 ditë Çdo javë për 4 javë, testoni një ushqim potencial me IU të lartë: gluten, sojë, vezë ose bulmet. Në bazë të përgjigjeve, përcaktoni...

Read More

INFLAMACIONI DHE REZISTENCA E LEPTINËS

Inflamacioni nuk krijon vetëm rezistencën e insulinës. Shkeputur nga “Dieta Sfidë” Anila Kalleshi- Dietologe Klinike Leptina është një hormon që përgjigjet ndaj sasisë që keni ngrënë dhe sinjalizon trurin që keni ngrënë mjaftueshëm (ngopja është termi teknik). Leptina ndihmon gjithashtu për të djegur yndyrnat duke sugjeruar metabolizmin tuaj...

Read More

NDALONI SË NUMËRUARI KALORITË

Shkeputur nga “Dieta Sfidë” Anila Kalleshi Këshilla ime e parë mund të ju shokojë: ndaloni së numëruari kaloritë. Unë po ju sugjeroj që të ndaloni së numëruari kaloritë, sepse trupi juaj nuk është një bankë kursimi ose një kalorimetër. Është një laborator kimik. Megjithëse numri total i kalorive...

Read More

Helmimi nga ushqimi

Helmimi nga ushqimi është një sëmundje e shkaktuar kur konsumoni ushqim të ndotur. Nuk është shumë serioze dhe shumë njerëz bëhen më mirë me disa ditë trajtim. Në shumë raste të helmimit nga ushqimi, ushqimi është i ndotur nga bakteriet si salmonela Escherichia coli (E.coli), ose një virus si...

Read More

Alergjitë ushqimore që shkaktojnë dhimbje në shpatull e në gju

Kur mendoni për alergjitë ushqimore, dhimbja e shpatullës dhe e gjurit nuk është pikërisht ajo simptomë që ju vjen në mendje. Për njerëzit që vuajnë nga artriti dhe gjendje të tjera inflamatore të kyceve, alergjitë mund të shkaktojnë një dhimbje “shpërthyese”, të shkaktuar nga inflamacioni. Sipas “Center for...

Read More

Trajtime natyrale për problemet me frymëmarrjen

Më shumë se 200 viruse mund të sulmojnë traktin e sipërm të frymëmarrjes dhe të shkaktojnë probleme me frymëmarrjen Përvec kësaj, janë shumë shkaqe të tjera që çojnë në vështirësi në frymëmarrje, duke renditur nga alergjitë te astma. Trajtimet natyrale mund të ndihmojnë në kontrollimin e simptomave tuaja...

Read More

Alergjitë më të zakonshme nga frutat

Një alergji ushqimore shkaktohet nga trupi që prodhon antibiotikë të imunoglobinës E ose IgE në një ushqim të caktuar. Është një reaksion i sistemit imunitar që ndodh pas konsumimit të një ushqimi të caktuar. Edhe një gjurmë e ushqimit mund të shkaktojë shenja dhe simptoma të një reaksioni, të...

Read More

Mjekësia alternative për astmën

Praktikat mjekësore plotësuese dhe alternative po përdoren gjerësisht për trajtimin e astmës. Termi “plotësues” i referohej praktikave tradicionale që përdoren në kombinim me qasjet e mjekësisë konvencionale. Termi “alternative” i referohej praktikave tradicionale që zëvendësojnë mjekësinë alopatike. Astma dhe alergjitë renditen në 15 gjendjet më të zakonshme mjekësore për...

Read More

Alergjitë më të çuditshme

Alergjitë e sotshme prekin rreth 1 bilion njerëz në mbarë botën. Penicilina, kikirikët, macet, të gjithë alergjenë të njohur.Por substancat e çuditshme që shkaktojnë reaksione alergjike është më shumë se një fenomen modern. “Nëse do jetonit 120 vite më parë, çdo alergji do të konsiderohej si e pazakonte pasi...

Read More

A mund të shkaktojnë produktet e sojës diarre?

E përdorur zakonisht si zvëndësues për bulmetin, produktet e sojës po bëhen gjithnjë e më shumë popullore. Megjithatë në disa njerëz mund të cojnë në diarre dhe simptoma të tjera gastrike. Nëse zhvilloni diarre menjëherë pasi keni konsumuar produkte soje, ju me shumë gjasa mund të keni intolerancë ose...

Read More

Supa Tajlandeze me kungull

Një supë kremoze me kungull e balancuar me pak shije tajlandeze. Kjo recetë mund të gatuhet për rreth 30 minuta. Pse funksionon: Perimet bëhen super të buta duke u bërë perfekte për një supë kremoze. Ju mund ta hani menjëherë ose mund ta paketoni për drekë, dhe një...

Read More

Supë velvet me karrotë e koriandër

E thjeshtë dhe me pak kosto, si dhe me një shije magjike. Velvet e butë dhe paksa kremoze (madje edhe pa shtuar krem në të,zgjedhja mbetet opsionale). Perfekte për një drekë të shpejtë apo një darkë relaksuese. Mos harroni të përdorni rrënjë koriandre, pasi janë po aq të shijshme...

Read More

Thin Spiration -efektet shqetësuese të rrjeteve sociale në crregullimet e së ngrënit

Rrjetet sociale si Pininterest, Tumblr, Instagram dhe Youtube shpesh bëhen “mikëpritës” të përmbajtjeve të ndryshme që promovojnë çrregullime të së ngrënit. Të njohura si “thinspo”, “pro-ana” dhe “pro-mia” kërkimet tregojnë që këto terma ndikojnë në imazhin e trupit në ditët e sotme dhe sugjerojnë zhvillimin e një crregullimi të...

Read More

Leksion i hapur në UET

Shkaqet kryesore të vdekshmërisë dhe shpenzimeve të kujdesit shëndetësor në mbarë botën janë sëmundjet kronike, që rezultojnë nga stili i jetesës dhe faktorët e mjedisit. Barra ekonomike e zgjedhjes së varfër së stilit të jetesës nuk është më e qëndrueshme dhe është e pamundur të injorohet. Shumica e sëmundjeve...

Read More

10 ushqimet më të këqija për acidin refluks

Të gjithë ushqimet që hani, “udhëtojnë” nëpërmjet gojës suaj, poshtë në ezofag dhe direkt e në stomak. Por nëse keni acid refluks, gjërat mund të bëhen të dhimbshme. Shumë ushqime mund të përkeqësojnë acidin tuaj refluks duke ulur tonin e valvulës që ndan ezofagun nga stomaku, duke zgjatur kohë...

Read More

Cdo gjë që duhet të dini për vitaminat dhe suplementet

Të konsumoni një dietë të balancuar me ushqime të freskëta dhe organike është strategjia më e mirë shëndetësore që cdokush duhet të implementojë. Por megjithatë, jo cdokush ka mundësi të gatuajë shëndetshëm cdo herë. Për shembull, disa njerëz që përpos përpjekjeve të tyre, nuk kanë mundësi të gatuajnë në...

Read More

Cfarë duhet të dinë të gjithë për atakun kardiak

E dinit që sëmundjet e zemrës janë shkaku kryesor i vdekjeve  në mbarë botën? Simptomat tipike të sëmundjeve të arteries koronare përfshijnë dhimbje në mes të kraharorit ndërkohë që ecni, të ngrini pesha të rënda ose të kapërceni shkallët. Nëse kjo është një shenjë paralajmëruese e një sulmi zemre,...

Read More

Cindy Crawford topmodelja e parivalizuar

Cindy Crawford apo Cynthia Ann Crawford ka lindur në DeKalb në Illinois USA me 20 shkurt 1966. Është ikona e modeleve të viteve 90. Rastësisht u zbulua nga një fotograf i një gazete, i cili e zbuloi atë në moshēn 16 vjeçare ku gjatë punës që bënte...

Read More

Mjekesia alternative për alergjitë e sezonit

Efikasiteti i kufizuar i trajtimit të alergjisë konvencionale është një arsye për interesin në rritje në terapitë alternative dhe komplementare. Në rastin e astmës, më pak se një në tre njerëz gëzojnë atë që konsiderohet të jetë një nivel adekuat i kontrollit të simptomave. Disa modalitete të trajtimit alternativ...

Read More

Ilaçe dhe trajtime për alergjitë sezonale

Trajtimi mjekësor i alergjive sezonale bazohet në bllokimin e mekanizmave që prodhojnë simptoma. Prodhimi i simptomave të mbindjeshmërisë së Tipit 1 varet nga një rënie e ngjarjeve biokimike në trup. Fillimisht, antitrupat IgE bashkëngjiten në sipërfaqen e qelizave që më vonë do të prodhojnë përgjigje alergjike. Këto quhen “qeliza...

Read More

Ushqyerja, fitnesi dhe zgjedhjet e stilit të jetesës për alergjitë sezonale

Ushqimet dhe nutrientët na mbrojnë kundrejt zhvillimit të alergjisë. Bioflavonoidet, një klasë antioksidantësh e gjendur në perime, fruta, çajëra, barna dhe erëza, parandalojnë aktivitetin e tepër të enzimës NOX, që kontribuon në dëmtimin e traktit respirator në njerëzit me astmë dhe rinitis. Konsumi i lartë dietetik i bioflavonoideve ul...

Read More

Trajtime natyrale në kushte shtëpie për Vitiligo

Një përqind e popullsisë vuan nga vitiligo, gjendja e lëkurës që shkakton njolla të lëkurës që kanë humbur pigmentimin e tyre. Vitiligo mund të prekë burrat dhe gratë e çdo etnie. Çfarë është vitiligo? Simptoma kryesore e Vitiligo është njolla të bardha, të sheshta, pa ndonjë Rregullim në lëkurën...

Read More

Shenjat dhe simptomat e alergjisë sezonale

Simptomat e alergjisë varen nga pjesë të trupit që janë “targetuar” për përgjigje imunitare. Për shkak se inflamacioni alergjik fillon me një reagim ndërmjet alergjenëve sezonale dhe anti-trupave IgE të prodhuara nga sistemi imunitar, ato zona që ndërhyjnë në mënyrë direkte në mjedisin tuaj, si trakti i frymëmarrjes (hunda,...

Read More

TROFEA TRIUMF NE DUBAI NENTOR 2017

KONFEDERATA BOTERORE E BIZNESIT NDERON ANILA KALLESHIN DUKE U NDERUAR ME THE BIZZ 2017 ME TROFENE ” TRIUMF” NE NENTOR 2017 NE  DUBAI. Triumph Anila Kalleshi’s Center in Dubai! We share a great deal of information that in the finals of The BIZZ Awards 2017, the international Confederation of...

Read More

A është vera e mirë për zemrën?

Me fundjavën që po afron, njerëzit po hapin shishet e verës në bare apo restorante apo dhe në shtepi për pakëz relaksim. Lidhja me verën ka një histori të gjatë. Kantina më e vjetër e verës, daton në 4100 B.C, që u zbulua nga arkeologët në një shpellë...

Read More

Ndiheni fajtorë kur pini? Epo pyesni shenjtorët

Çdo vit pushimet sjellin me vete një rritje si në konsumimin e alkoolit dhe në shqetësimin për efektet e dëmshme të pijes. Abuzimi me alkoolin nuk është çështje qesharake, por a është mëkat për të pirë dhe për të qenë të lumtur, duke pirë në mënyrë të moderuar dhe...

Read More

Çfarë tregon jashtëqitja juaj?

Besojeni apo jo, jashtëqitja juaj mund të tregojë nëse jeni të shëndetshëm apo jo Përpos njohurisë universale, jashtëqitja është një temë shumë tabu, që për arsye të ndryshme nuk flitet shumë për të. Kjo është arsyeja pse shumë prej nesh nuk ja kanë idenë e asaj cfarë është...

Read More

Humbja e peshës me Metforminë

-Si funksionon, benefitet dhe efektet anësore E keni të vështirë të kufizoni veten që të mos hani gjatë gjithë kohë? Keni fituar shumë peshë? Apo doktori juaj sapo ju tha që keni vezore policistike? Nëse përgjigjia për të gjitha këto pyetje është po, atëherë shanset janë që trupi juaj...

Read More

32 benefitet e lëngut të karrotave

Konsiderohet si një nga perimet më të fuqishme në botë, padyshim që karrota mund të quhet një super ushqim. Qoftë e gatuar apo e papërpunuar, kjo perime e shijshme është një pjesë integrale e cdo kuzhine.Por e dinit që konsumimi i lëngut të karrotave mund t’ju sillte më shumë...

Read More

Trajtime efektive në kushte shtëpie për kataraktin

Katarakti është një dëmtim që ndodh gjatë një moshe të vjetër. Bazikisht është “perdja e syrit” që mund të vështirësojë shikimin duke ndikuar në qartësinë e tij. Katarakti ndodh në moshat e vjetra natyralisht. Përgjatë jetës së tyre, sytë e tyre kanë qenë subjekt të dritës së diellit në...

Read More

30 ushqimet e pasura me fosfor

Çfarë është fosfori dhe pse është kaq i rëndësishëm? Dhe pas kalciumit, fosfori është minerali më i bollshëm në trup. Ajo cfarë e bën më të rëndësishme janë funksionet e ndryshme-sillet si një “bllok” ndërtues për kockat dhe dhëmbët dhe madje ndihmon në ruajtjen e energjisë së...

Read More

Format e kërthizës tregojnë shumë për personalitetin tuaj

Kur flasim për shëndetin, fitnesin apo temperamentin, ne marrim në konsideratë shumë faktorë që mund të ndikojnë në mirëqënien tonë të përgjithshme. Rrahja e zemrës, pulsi, sytë, ngjyra, forma e thonjve janë disa nga faktorët që na ndihmojnë të kuptojmë më shumë rreth cilësive tona mendore dhe fizike. Eshtë...

Read More

Dietë ideale dimërore

Dita e parë Mëngjesi 1 fetë bukë thekre me 1 cope djath dhie,1 gote leng molle Paradite : 1 portokall Dreka: sardele te shoqeruara me gjethe dafine dhe ereza,pule me fasule te bardha,sallate jeshile Pasdite:qitro dhe kivi Darka: bollgur 90gr dhe sallate domatesh,mish lepuri 100 gr ne furre...

Read More

Ushqimet per stinen e dimrit

Ushqimet per stinen e dimrit Kjo stine e ftohte dimri shpesh shoqerohet me simptomat e dhimbjeve te kockave, ndihesh më I lodhur, shfaqen dhimbje kockash, në mëngjes shpesh here ngriheni me djegie fyti dhe në mbrëmje me hundë të zëna? Ja çfarë Ju këshilloj që nuk duhet të mungojë...

Read More

10 ushqime të pasura me serotoninë

Serotonina është një hormon tepër i rëndësishëm që influencon në humor dhe te gjumi. Gjithashtu kontrollon nivelet e presionit në gjak. Serotonina përbëhet nga një aminoacid i quajtur-Triptofan. Triptofani merret nga ushqimi, e më pas transportohet në tru. Në qelizat e trurit, Triptofani konvertohet në Serotoninë. Mungesa e Serotoninës...

Read More

10 receta me smoothie për diabetikët

1.Smoothie mëngjesi për diabetikët Përbërësit: -1 kupë me qumësht bajameje -1 lugë gjelle pluhur kakaoje pa ëmbëlsues -1 lugë gjelle caj jeshil -1 dorë me mjedra të ngrira Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Ju bëftë mirë! 2.Smoothie i drekës për diabetikët...

Read More

Kafeja jeshile për humbje peshe

Ekstrakti i kafesë jeshile është një nga më të njohurit përsa i përket suplementëve të humbjes së peshës në botë. Eshtë forma e papjekur e kafesë që përmban sasi të larta të acidit klorogjenik. Studimet kanë treguar që acidi klorogjenik parandalon akumulimin e yndyrës viskeroze, ka veti mbrojtëse anti-inflamatore...

Read More

Testi Gjenetik në ADN

“Klinika Italiane San Antonio” në bashkëpunim me “Albanian Lifestyle Medicine Association”, “Anila Kalleshi’s Center” dhe “Italian Lifestyle Medicine Association” na lejon të gjejmë variante gjenetike të ndryshme që mund të ndikojnë mbi karakteristikat metabolike dhe fiziologjike. Këto informacione janë të rëndësishme për të përmirësuar stilin tuaj të jetesës...

Read More

Dieta 1000 kalorike për humbje peshe

Nëse xhinset e juaja “skinny” po qëndrojnë në një cep të garderobës, është koha për planin e dietës 1000 kalorike dhe të humbni ato kilet e padëshiruara. Ky plan është i përshtatshëm për ato femra që nuk janë mbi-peshë dhe nuk ushtrohen mjaft shpesh. Në këtë plan të ulët...

Read More

Si të heqim njollat e zeza poshtë sqetullave

Mënyra natyrale për të zbardhuar njollat e errëta nën sqetull Njollat e errëta nën sqetull janë arsyeja pse dollapi juaj është plot me bluza dhe fustane me mëngë, apo ? Ndoshta për shkak se kurrë nuk ndiheni të sigurta për pamjen tuaj. Njollat e errëta nën sqetull mund të...

Read More

Benefitet shëndetësore të bajameve te njerëzit me diabet

Ndërkohë që arrat përmbajnë në përgjithësi sasi të lartë yndyre dhe jo gjthmonë janë konsideruar si një opsion i mirë, në dietat miqësore me diabetin, bajamet janë një rast special. =Të pasura në yndyrna të mira Bajamet kanë një përqëndrim të lartë të yndyrnave të mono-të panngopura ose yndyrnave...

Read More

Smoothie

  🍏 1 mollë jeshile 1 grusht spinaq 1/2 gotê kefir 1/2 lugë çaji spirulinē Banane 🍌 Kefir Luleshtrydhe 🍓 Acai Berry pluhur

Read More

Lychee – qershia kineze

Lychee është frut i familjes, Sapindaceae. Lychee është një frut tropikal me origjinë nga Guangdong dhe Fujian provinca në Kinê ku kultivimi i tyre eshte dokumentuar në 1059. Lychee është paketë me vlera ushqyese shumë të mira për shëndetin si: vitamina, minerala dhe mjaft ushqyes si  vitamina C, vitamina B6,...

Read More

3 receta uje detox për humbje peshe

Nuk ka rregull më të rëndësishëm detoks sesa ky: hidratimi! Kur po mundoheni të humbni peshë, ose të hiqni toksinat jashtë trupi, hidratimi është çelësi për ta bërë të suksesshëm këtë qëllim. Filloni çdo mëngjes duke pirë 2 gota të mëdha me ujë për të “zgjuar”metabolizmin tuaj dhe ta...

Read More

3 trajtime natyrale për dhimbjet e dhëmbit

Të gjithë e dimë sa e padurueshme mund të jetë dhimbja e dhëmbit. Më poshtë do të gjeni disa nga trajtimet natyrale që mund t’ju ndihmojnë që ta kaloni sa më shpejt. 1. Vaj esencial karafili Gjëja e parë që duhet të përdorni janë vajërat esencialë. Vaji më i...

Read More

Përfitimet e konsumimit tê çajit

33 benefitet e çajit Çaji është një pije e rëndësishme mijëra-vjeçare dhe ka qenë një pjesë e rëndësishme kulturore në shumë shtete të botës, si pjesë e ceremonive madhështore por edhe për të filluar revolucione. Por çaji nuk është vlerësuar vetëm për shijen e mirë dhe për paraqitjen botërore...

Read More

Si ndikon shafrani në humbjen e peshës

Shafrani e ka origjinën nga Azia jugore. Eshtë përdorur si mjekim në Indi për shekuj. Curcumina, është përgjegjëse për ngjyrën e hapur dhe gjithashtu përgjegjëse për shkrirjen e yndyrës. Shafrani ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit të keq në gjak dhe ndihmon në reduktimin e inflamacionit. Si mund...

Read More

Dobêsohu me farat Koriandër

Farat Koriandër Kjo erëz aromatike përdoret gjerësisht në kuzhinën Indiane, Bangladeshit dhe Pakistanit . Eshtë e pasur me antioksidantë, yndyrna të shëndetshme, minerale si bakri, kaliumi, zinku, kalciumi dhe magnezi. Eshtë e pasur gjithashtu me vitaminë C që fuqizon imunitetin. Si mund ta konsumoni? Mund ta konsumoni si erëz...

Read More

Si ndikon xhinxheri në dobësim

Xhinxheri fuqizon metabolizmi me 20% dhe përshpejton proçesin e djegies së kalorive. Përfshini pak nga kjo bimë në gatimet tuaja dhe shikoni si lufton obezitetin. Gjithashtu mund të përdoret për të luftuar një sërë gjendjesh të tjera mjekësore. Ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore që qetësojnë zorrët. Xhinxheri gjithashtu ka...

Read More

Piperi i zi – Ja si ndikon në humbjen e peshês

Kur flasim për piperin, mos të harrojmë dhe piperin e zi. Piperi i zi është i pasur në piperine. Piperina i jep piperit të zi shijen karakteristike. Një nga karakteristikat është të parandalojë krijimin e qelizave yndyrore, që ndihmojnë në reduktimin e peshës. Ju mund të kombinoni piperin e...

Read More

Piperi i kuq – aleat për dobësimin

Përbërësi kryesor në dietën e famshme të Beyonces; Piperi i kuq është i pasur në capsaicinë, përbërja që i jep piperit nxehtësinë. Një termogjenik i njohur, capsaicina ndihmon në stimulimin e trupit për të djegur yndyrën dhe të krijojë nxehtësi. Piperi i kuq ndihmon në uljen e niveleve...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!