Çfarë është alergjia e nikelit?

Çfarë është alergjia e nikelit?

Nikeli është një metal që mund të gjendet kudo: në tokë, në ujë, në ajër, përdoret në prodhimin e çelikut inox, monedhave, stoli të kostumeve, ngjyra të flokëve dhe kozmetikë (kremëra, sapunë , produkte bukurie në përgjithësi), por gjithashtu gjendet në cigare, bateri dhe shumë ushqime. Alergjia e nikelit ndodh kur sistemi ynë imunitar prodhon një reagim të amplifikuar kundër këtij metali.

Simptomat dhe diagnoza e alergjisë së nikelit

Alergjia e nikelit është një shkak i shpeshtë i:

 • kruarje;
 • dermatiti që shfaqet me ekzemë dhe eritemë në lëkurë, i vendosur shpesh në duar dhe fytyrë;
 • pezmatimi i gojës;
 • bark i fryrë;
 • parregullsi të funksionit të zorrëve (kapsllëk ose diarre);
 • dhimbje koke;
 • lodhje
 • sëmundje e përgjithshme.

 

Diagnostifikimi i kësaj gjendje duhet të bëhet nga një mjek alergolog përmes një ekzaminimi specifik dermatologjik të quajtur një test patch.
Ushqyerja për alergjinë e nikelit: udhëzime të përgjithshme
Eshtë thelbësore të theksohet se ka shumë ushqime që përmbajnë nikel, të dyja sepse disa prej tyre janë veçanërisht të pasura me natyrë, dhe sepse metali, duke filluar nga enët me të cilat paketohen ushqimet, depozitohet më pas në ushqimet e ruajtura.

Përmbajtja e nikelit në bimë është 4 herë më e lartë se ajo e pranishme në ushqimin me origjinë shtazore: sasia që gjendet në bimë varet nga sa metal ka në tokë, sasi që mund të ndryshojë nga një vend në tjetrin me një rritje të pranverës dhe në vjeshtë. Prandaj, marrja e nikelit përmes ushqimit të përditshëm ndryshon në varësi të sa bimëve dhe ushqimit me origjinë shtazore hamë çdo ditë. Zgjedhja e ushqimeve që përmbajnë një përqendrim të ulët të nikelit zvogëlon marrjen ditore të dietës së metaleve dhe për këtë arsye mund të çojë në një përmirësim të simptomave. Një njohuri e mirë për praninë e nikelit në ushqim është shumë e dobishme për menaxhimin e alergjisë dhe udhëheqjen e një jetese më të mirë.

Ushqime që përmbajnë sasi më të larta të nikelit

 1. Kakao dhe çokollatë.
 2. Fasulet e sojës.
 3. Bishtajore të freskëta dhe të thata, në veçanti fasulet dhe bizelet.
 4. Bollgur, miell misri, miell gruri të tërë dhe miell të bardhë.
 5. Oriz i rafinuar.
 6. Arra, bajame dhe kikirikë.
 7. Perime të tilla si qepë, spinaq, asparagus, domate, kërpudha, lulelakër, lakër, marule dhe karota.
 8. Fruta në përgjithësi, veçanërisht dardha dhe kumbulla.
 9. Margarinë.
 10. Pluhur pjekje.
 11. Jamball.
 12. Ushqime të konservuara.
 13. Produktet e paketuara dhe pasta industriale (p.sh. biskota, snack, bare, etj.).
 14. Peshq si ton, harengë, salmon dhe skumbri.
 15. Krustaceve (sidomos karavidhet).
 16. Marmelatë.
 17. Verë dhe birrë.
 18. Kafe.
 19. Pije që përmbajnë nikel (kontrolloni etiketën).
 20. Shtesa që përmbajnë nikel (kontrolloni etiketën).
 21. Ushqime që përmbajnë më pak sasi të nikelit
 22. Mish (si të bardhë dhe të kuq) të zgjedhur në shkurtimet më të pakta dhe pa yndyrë të dukshme.
 23. Vezë.
 24. Peshku (si i freskët ashtu edhe i ngrirë), me përjashtim të llojeve të përmendura në kapitullin e mëparshëm.
 25. Djatherat e freskët dhe të moshuar si Grana Padano DOP e cila përveç që përmban përqendrime të ulët të nikelit, është natyrisht pa laktozë dhe mund të ofrojë të gjitha ushqyesit e mirë të qumështit të lopës edhe për ata që janë jotolerantë ndaj tij. Ky djathë është gjithashtu shumë i pasur me kalcium, proteina me vlera të larta biologjike (me 9 aminoacide thelbësore dhe të degëzuara), vitamina shumë të rëndësishme si A dhe ato të grupit B (B2 dhe B12) dhe minerale antioksidues si zinku dhe seleni.
 26. Qumësht, kos dhe ricotta.
 27. Perimet, përveç atyre të përmendura në kapitullin e mëparshëm.
 28. Drithëra, përveç atyre që përmenden në kapitullin e mëparshëm.
 29. Patate.
 30. Vaj ulliri ekstra i virgjër, për t’u përdorur i papërpunuar dhe dozimi i tij me një lugë për të mos i kaluar sasitë.
 31. Ujë (mundësisht përmbajtje minerale e ulët natyrale), pini të paktën 2 litra në ditë.

Alergji ndaj nikelit: këshilla praktike

 • Shmangni përdorimin e enëve qeramike me xham, qelqi, alumini dhe qelqi.
 • Kufizoni ushqimet acidike në përgjithësi sepse ato mund të çojnë në ndarjen e nikelit nga veglat dhe mund të rrisin përmbajtjen e nikelit të ushqimit.
 • Shmangni veshjen ose bizhuteri që përmbajnë nikel. Vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet bizhuterive të kostumeve: përdorni vetëm atë pa nikel (rrathë, vathë, gjerdan, orë, syze, etj.), Rekomandim i vlefshëm sidomos për ata që vuajnë nga pezmatimet e kontaktit.
 • Shmangni kontaktin e lëkurës me pjesë metalike të veshjeve siç janë zinxhirët dhe butonat.
 • Shmangni “bëjeni vetë” ngjyrosjen e flokëve dhe pllakat e thonjve, pasi ato shpesh përmbajnë nikel.
 • Lexoni gjithnjë etiketat e produkteve kozmetike siç janë kremrat dhe sapunët me kujdes. Disa marka kanë eleminuar nikelin nga cikli i prodhimit, por, kur provoni një produkt të ri, është gjithmonë më mirë të bëni një provë të vogël në lëkurë në një zonë më pak të ekspozuar për të qenë të sigurt.
 • Trajtoni monedha për minimumin e zhveshur.
 • Mos pirja e duhanit. Me cigare, nikeli bie në kontakt me gojën, futet në sistemin e frymëmarrjes dhe qarkullon shpejt në gjak.
 • Gjatë natës, një grumbullim i nikelit mund të ndodhë në gypat e ujit, prandaj avioni i parë që del nga rubineti në mëngjes nuk duhet të pihet ose përdoret për gatim.
 • Praktikoni të paktën 40 minuta aktivitet fizik në ditë (ecje, çiklizëm, not, vallëzim, etj.). Aktiviteti fizik përmirëson gjendjen shpirtërore, ofron përfitime për shëndetin dhe fitnesin.
error: Nuk lejohet kopjimi!