Dieta “Paleo”, perfekte për të humbur peshë pa shumë vuajtje

Dieta “Paleo”, perfekte për të humbur peshë pa shumë vuajtje

Dieta paleo është projektuar të ngjasojë atë që paraardhësit gjahtarë të njerëzve kanë ngrënë mijëra vjet më parë. Edhe pse është e pamundur të dimë saktësisht se çfarë kanë ngrënë paraardhësit e njerëzve në pjesë të ndryshme të botës, studiuesit besojnë se dietat e tyre përbëheshin nga ushqime të plota.

Dieta Paleo – udhëzues për fillestar plus plan i vakteve – Duke ndjekur një dietë të bazuar në ushqim të plotë dhe duke jetuar jetë fizikisht aktive, gjahtarët-mbledhësit me sa duket kishin norma shumë më të ulëta të sëmundjeve të stilit të jetës, të tilla si obeziteti, diabeti dhe sëmundjet e zemrës.

Në fakt, disa studime sugjerojnë se kjo dietë mund të çojë në humbje të konsiderueshme të peshës (pa numërimin e kalorive) dhe përmirësime të mëdha në shëndet. Ky artikull është një hyrje themelore për dietën paleo, duke siguruar një plan të thjeshtë të vakteve dhe informacione të tjera thelbësore.

Plani i vakteve të dietës Paleo – Nuk ka mënyrë “të drejtë” për të ngrënë për të gjithë dhe njerëzit paleolitikë përdornin shumëllojshmëri të dietave, varësisht nga ajo që ishte në dispozicion dhe në botën ku ata jetonin.

Disa kanë ngrënë dietë të ulët në karbohidrate me ushqime të kafshëve, ndërsa të tjerët ndoqën dietë të lartë me karbohidrate me shumë bimë.

Konsideroni këtë si një udhëzues të përgjithshëm, jo ​​diçka të shkruar në gur. Ju mund ta përshtatni gjithë këtë me nevojat tuaja personale dhe preferencat tuaja. Këtu janë bazat: Hani: Mish, peshk, vezë, perime, fruta, arra, farëra, barishte kuzhine, erëza, yndyrna dhe vajra të shëndetshme..

Shmangni: Ushqimet e përpunuara, sheqerin, lëngjet, drithërat, shumicën e produkteve të qumështit, bishtajoret, ëmbëlsuesit artificial, vajrat bimore, margarinën dhe yndyrnat trans.

Ushqimet që duhet shmangur në dietën Paleo. Shmangni këto ushqime dhe përbërës: Sheqerin dhe shurupin e misrit me fruktozë të lartë: Pije joalkoolike, lëngje frutash, sheqer tavoline, karamele, pasta, akullore dhe shumë të tjera.

Drithërat: Përfshin bukë dhe pasta, grurë, thekër, elb etj. Bishtajoret: Fasule, thjerrëzat dhe shumë më tepër. Produktet e qumështit: Shmangni shumicën e produkteve të qumështit, sidomos yndyrnat e ulëta (disa versione të paleo përfshijnë disa produkte të qumështit të plota në yndyrë si gjalpë dhe djathë).

Disa vajra bimorë: vaj soje, vaj luledielli, vaj pambuku, vaj misri, vaj të farave të rrushit, vaj shafrani dhe të tjerët. Yndyrna trans: Gjetur në margarinë dhe ushqime të ndryshme të përpunuara. Zakonisht referohen si vajra “të hidrogjenuar” ose “pjesërisht të hidrogjenizuara”.
Ëmbëlsues artificial: Aspartame, sukralozë, ciklamate, sakarinë, acesulfam kaliumi. Përdorni ëmbëlsues natyral.

Ushqime shumë të përpunuara: Çdo gjë që etiketohet “dietale” ose “me yndyrë të ulët” ose që ka shumë aditivë. Përfshin zëvendësimet artificiale të vakteve. Udhëzues i thjeshtë: Nëse duket që është prodhuar në një fabrikë, mos e hani atë. Nëse dëshironi të shmangni këta përbërës, duhet të lexoni listat e përbërësve, madje edhe për ushqimet që janë etiketuar si “ushqime të shëndetshmë”.

Ushqime që duhet ngrënë në dietën Paleo Bazoni dietën tuaj paleo në ushqime të papërpunuara: Mish: Viqi, qengji, pule, gjeldeti, derri dhe të tjerë. Peshqi dhe ushqime të detit: Salmon, troftë, fajdeci, karkaleca, butak, etj. Zgjidhni të kapur egër nëse mundeni. Vezë: Zgjidhni vezë fshati ose vezë të pasura me omega-3.

Perime: Brokoli, sallatë të gjelbër, speca, qepë, karrota, domate, etj.
Fruta: Molla, banane, portokall, dardha, avokado, dredhëza, boronica dhe më shumë. Zhardhok: patate, patate të ëmbla, rrepa, etj.
Arra dhe fara: Bajame, arra makadame, arra, lajthi, farat e lulediellit, farat e kungujve dhe më shumë.

Yndyrna dhe vajra të shëndetshëm: Vaj ulliri ekstra të virgjër, vaj kokosi, vaj avokado dhe të tjerë. Kripë dhe erëza: kripë deti, hudhër, shafran i Indisë, rozmarinë etj. Mundohuni të zgjidhni produkte të rritura në natyrë dhe organike nëse mund ta përballoni atë. Nëse jo, vetëm sigurohuni që gjithmonë të zgjedhni opsionet më pak të përpunuara.

Dieta Paleo e modifikuar: Gjatë viteve të fundit, komuniteti paleo ka evoluar mjaft. Tani ka disa versione të ndryshme të dietës paleo. Shumë prej tyre lejojnë disa ushqime moderne që shkenca sugjeron janë të shëndetshme. Këtu përfshihet gjalpi i qumështit të lopëve të ushqyera me bar dhe madje edhe disa drithëra pa gluten si orizi.

Shumë njerëz tani mendojnë për paleon si një shabllon për ta bazuar dietën e tyre, e jo domosdoshmërisht një grup të rreptë rregullash që duhet të ndiqni. Përmbushje të arsyeshme Ushqimet dhe pijet më poshtë duhet të konsumohen në sasi të vogla:

Vera: Vera e kuqe cilësore është e lartë në antioksidantë dhe ushqyes të dobishme. Çokollatë e errët: Zgjidhni atë që ka përmbajtje kakao 70% ose më të lartë. Çokollata e errët cilësore është shumë ushqyese dhe shumë e shëndetshme. Çfarë duhet të pini kur jeni i etur.

Kur është fjala për hidratim, uji është pija e duhur. Pijet e mëposhtme nuk janë saktësisht paleo, por shumica e njerëzve i pijnë ato gjithsesi: Çaj: Çaji është shumë i shëndetshëm dhe i pasur me antioksidantë dhe përbërës të ndryshëm të dobishëm.

Çaji jeshil është më i miri. Kafe: Kafeja është në të vërtetë shumë e pasur me antioksidantë. Studimet tregojnë se ka shumë përfitime shëndetësore.

 

error: Nuk lejohet kopjimi!