Fruti ideal për kolesterolin, inflamacionin dhe problemet kardiovaskulare

Fruti ideal për kolesterolin, inflamacionin dhe problemet kardiovaskulare

Kur bëhet fjalë për frutat që të gjithë i shijojnë, ka kuptim pse mandarinat shpesh mbretërojnë në mënyrë supreme: Ato janë të lehta për tu qëruar, zbavitëse për tu ndarë dhe të shijshme për t’u ngrënë.

Por mbi të gjitha, këto fruta nga familja e portokallit janë gjithashtu plot përfitime shëndetësore, duke përfshirë të qenit një ndihmë e madhe për sistemin tuaj imunitar dhe kardiovaskular.

Çfarë janë mandarinat? Mandarinat mund të jenë pak konfuzese pasi duken aq të ngjashme me agrumet e tjera, duke përfshirë portokallin normal. Por, portokalli është zakonisht më i madh dhe më i pabarabartë, me një strukturë me guralecë në krahasim me formën e vogël dhe të lëmuar të një mandarine.

Mandarinat janë zakonisht shumë më të vogla në madhësi dhe më të ëmbla në shije. Lajmi i mirë është se cilido nga këto fruta në familjen e agrumeve ka përfitime të ngjashme shëndetësore, kështu që ju me të vërtetë nuk mund të gaboni duke zgjedhur ndonjë prej tyre.

Përfitimet ndaj inflamacionit – Ashtu si agrumet e tjera, mandarinat janë të pasura me antioksidantë, vitaminë C dhe komponime anti-inflamatore që mund të zvogëlojnë ënjtjen, të luftojnë radikalet e lira që dëmtojnë qelizat dhe të parandalojnë shenjat e plakjes. Në fakt, aftësia e tyre për të mbrojtur qelizat tuaja nga pushtuesit gjithashtu mund t’i ndihmojë atp të vrasin qelizat kanceroze.

Përfitimet ndaj kolesterolit – Për shkak se mandarinat janë gjithashtu të larta në fibra, ato kontribuojnë në uljen e kolesterolit tuaj. Për ta bërë këtë, ata formojnë një lloj paste në zorrë dhe sigurohen që ushqimi është duke bërë rrugën përmes sistemit tuaj të tretjes në kohën e duhur; është vendimtare që trupi të thithë format e kolesterolit “të mirë” që zbresin në këtë trakt.

error: Nuk lejohet kopjimi!