Pak e përdorni, papaja ndikon te zemra, diabeti dhe llojet e ndryshme të kancerit

Pak e përdorni, papaja ndikon te zemra, diabeti dhe llojet e ndryshme të kancerit

Papaja është një frut i shijshëm që ka shumë përfitime shëndetësore, sepse është plot me antioksidantë, vitamina dhe minerale. Ngrënia e frutave të papajës mund të ndihmojë për të forcuar sistemin tuaj imunitar dhe për të përmirësuar shëndetin tuaj të tretjes.

Ajo gjithashtu mund të ndihmojë në përmirësimin e shikimit tuaj, niveleve të ulëta të kolesterolit dhe të japë një nxitje për shëndetin e lëkurës suaj.

Fara papaja janë gjithashtu shumë të shëndetshëm për të ngrënë dhe mund të ndihmojnë për të zhdukur parazitët e zorrëve, për të luftuar infeksionet bakteriale dhe për të mbrojtur edhe veshkat tuaja.

 

Papaja (Carica papaya) është një fryt i madh në formë dardhe që rritet në klimat tropikale – është një frut i ngopur me pjesë të mishtë e të butë dhe ka ngjyra të ndryshme që ndryshojnë nga e verdha në të kuqe.

Ka shumë mënyra që ju mund të konsumoni papajën. Ju mund të hani si frutë të papërpunuara, ose nxjerrnin lëngun nga papaja, ose të përdorni fara papaja në sallata .

Papaja është e pasur me vitaminë C dhe për shkak të kësaj, është një shtesë e shëndetshme për dietën tuaj. Përmbajtja e lartë e vitaminës A në frutin papaja mund të ndihmojë në kompensimin e mangësive të vitaminës A.

Vitamina A dhe vitamina C janë të dyja antioksidantë të fuqishëm, kështu që “fryti i engjëjve“, siç e kishte quajtur Christopher Columbus, shkatërron radikalet e lira në trup – duke ndihmuar në shumë sëmundje kronike, duke përfshirë kancerin dhe sëmundjet kardiovaskulare.

 

Frutat papaja dhe ekstraktet e tyre gjithashtu përmbajnë komponime të rëndësishme që kanë përfitime medicinale. Për shembull, papaja përmban një përbërës të quajtur papain i cili ka qenë i lidhur me shëndetin e tretjes dhe gjithashtu ka veti antikancerike.

Farat papaja, kanë veti anti parazitare dhe ato kanë treguar të pengojnë kancerin e zorrëve. Ashtu si të gjitha pemët dhe perimet, papaja përmban dhe fibra që janë esenciale për tretje të shëndetshme dhe për të parandaluar kapsllëkun

Një nga përfitimet më të rëndësishme shëndetësore të papaja është se përmban shumë antioksidantë. Hulumtimet e fundit kanë treguar se papaja stimulon qelizat e caktuara në trup që kanë një efekt anti-inflamator.

Një studim që përfshin adoleshentët zbuloi se komponimet në papaja kanë një efekt mbrojtës tjetër në sistemin kardiovaskular. Studimi zbuloi se antioksidantë në papaja si likopeni ndihmon për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare.

Një studim i rradhës zbuloi se pirja e lëngut të papaja mund të ndihmonte në uljen e ndjeshme të presionit të gjakut. Frutat papaja poashtu mund të ndihmojnë në mbrojtjen e shikimit tuaj sepse përmban lutein, beta-karoten dhe vitaminë A.

Të gjitha këto antioksidantë kanë qenë të lidhura me mbrojtjen e shikimit, sidomos në moshën e avancuar. Ju gjithashtu mund të përdorni ekstrakte nga papaja për të ndihmuar në uljen e simptomave të diabetit.

Ekstraktet e bimës së papajave kanë poashtu një efekt antikancerik dhe mund të jenë të dobishme për të ndihmuar në trajtimin e llojeve të caktuara të kan cerit.

Për shembull, në vitin 2017 shkencëtarët zbuluan se ekstraktet e gjetheve të papajës mund të ndihmojnë për të penguar përhapjen e kancerit të gjirit. Eksperimentet laboratorike zbuluan se pektini (një fibër diete e tretshme) e nxjerrë nga pema e papaja ka veti antikancerike.

 

error: Nuk lejohet kopjimi!