Archive for Author: admin

15 ushqimet më të mira anti-inflamatore

Kur mendojmë për sëmundjet që kanë kapluar shoqërinë tonë- si artriti, sëmundjet e zemrës, diabeti, presioni i lartë i gjakut, astma, sëmundja e zorrëve inflamatore-ne shohim që ndryshimet afatgjata të stilit të jetesës janë të nevojshme. Inflamacioni është rrënja e shumë sëmundjeve. Duke njohur ushqimet anti-inflamatore, jo vetëm që...

Read More

10 ushqime me përmbajtje të lartë antioksiduese

Çdokush prej nesh ka antioksidantë ose radikalë të lirë të pranishëm në trup. Disa antioksidantë janë të prodhuar nga vetë trupi, ndërkohë që të tjerët mund t’i marrim duke ngrënë ushqime të pasura me antioksidantë. Trupat tanë gjithashtu prodhojnë dhe radikalë të lirë, si nën produkte të reagimeve...

Read More

Si të hiqni qafe variçet me 5 trajtime natyrale

Megjithëse më së shumti shihet si një problem femrash, të dy gjinitë si meshkujt, si femrat zhvillojnë variçe-që zakonisht shfaqen me ngjyrë të errët (blu ose lejla). Në fakt sipas departamentit të shëndetit dhe shkencave humane, rreth 50-55% e femrave dhe 40% -45% e meshkujve në SHBA vuajnë nga...

Read More

9 lëndët ushqyese që balancojnë hormonet tuaja

Progesteroni sjell mjaft përfitime në organizëm. Shumë femra me shenja të balancës jo-të rregullt hormonale kanë nivel të ulët progesteroni në mënyrë kronike, pa e kuptuar që kjo situatë po ndikon në shëndetin e tyre. Shumë femra po përballen me probleme psikologjike dhe fizike për shkak se balanca...

Read More

Dy plane ushqimore për humbje peshe: 1200 kalorike

Doni të humbni sa më shpejtë disa kilogramë të peshës suaj? Eshtë e mundur që të humbni peshë shpejt duke ndjekur një dietë me kalori të ulëta, si prsh dieta 1200-kalorike, por duhet ta ndiqni me përpikmëri për t’u siguruar që po merrni të gjithë lëndët ushqyese që keni...

Read More

Dy plane ushqimore për humbje peshe: 1500 kalorike

Të limitoni kaloritë është një mënyrë për të humbur peshë. Të konsumoni 1500 kalori në ditë, nuk lë hapësirë për vakte shtesë, por megjithatë nuk është shumë e vështirë për sa kohë që jeni përgatitur për të ndjekur një plan të tillë ushqimor. Meqë nuk po konsumoni shumë kalori,...

Read More

8 ushqimet më të mira që mund të konsumoni për të humbur peshë

Janë disa ushqime që mund t’ju ndihmojnë për të humbur peshë. Shumë prej ushqimeve që janë të përfshira në një dietë për humbje peshe, kanë disa gjëra të përbashkëta: ato janë të pasura me fibra (të cilat ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur) dhe kanë një densitet të...

Read More

Plani ushqimor 1-ditor për gratë shtatzëna rreth 2200 kalorik

Të hani ushqime të shëndetshme gjatë shtatzanisë mund të kërkojë më shumë përpjekje, pasi trupi juaj ka nevojë për më shumë lëndë ushqyese dhe energji. Ky plan 1-ditor i një shtatzanie të shëndetshme është krijuar për t’u siguruar që ju po merrni lëndët ushqyese që ju nevojiten. Të rrisni...

Read More

Plani ushqimor 1-ditor për gratë shtatzëna

Të planifikoni vaktet kur jeni shtatzënë, kërkon pak më shumë përpjekje dhe energji, pasi trupi juaj ka nevojë për lëndë ushqyese shtesë dhe energji. Me një planifikim të thjeshtë vaktesh, ju mund të merrni ushqyesit që ju nevojiten cdo ditë. Në këtë plan të shëndetshëm për gratë shtatzënë, janë...

Read More

Dieta për kolesterolin e lartê

Nëse doktori ju sugjeron një dietë me kolesterol të ulët për shëndetin e zemrës, ju me shumë mundësi do të rrisni konsumin e frutave, perimeve dhe ushqimeve të tjera me bazë bimore, të cilat nuk përmbajnë kolesterol . Në të njëjtën kohë, reduktoni konsumimin e produkteve me bazë shtazore,...

Read More

Pse orizi integral është më prioritar se i bardhi?

  Më poshtë do të gjejmë shumë motive të mirë për të preferuar atë “të zbardhur” dhe se cilat janë karakteristikat kryesore. Duke ecur nëpër raftet e çfarëdo supermarket vëmë re dukshëm sesa industria ushqimore ndikon ndjeshëm në zgjedhjet tona, shpesh herë duke komprementuar mundësinë tonë për të...

Read More

Dietë 1 javore për humbje peshe

Plani më i mirë dietik për humbje peshe furnizon trupin tuaj me ushqime të plota-shumë perime, proteina të buta, karbohidrate të plota dhe yndyrna te shëndetshme dhe mjaftueshëm shije dhe varietete. Femrat që po përpiqen të humbin peshë rekomandohet të ndjekin një plan ushqimor që përmban rreth 1500 kalori....

Read More

Krijoni planin tuaj dietik ushqimor për kolitin ulçeroz

Nuk ekziston asgjë e tillë si “një dietë” që u përshtatet të gjithë personave me kolit ulçeroz. Por të dini se çfarë ju duhet apo çfarë mund ta përmirësojë gjendjen tuaj, mund t’ju ndihmojë që të lehtësoni situatën në të cilën gjendeni. Megjithëse ushqimet i sigurojnë trupit tuaj energjinë...

Read More

Dieta 7 ditore me 1200 kalori për një zemër të shëndetshme

Një dietë dhe stil jetese i shëndetshëm janë strategjitë më të mira për t’u mbrojtur kundrejt sëmundjeve të zemrës. Studimet kanë treguar që nëse ushqeheni si duhet, bëni ushtrime fizike, mbani një peshë të shëndetshme dhe nuk pini duhan, mund të reduktoni vdekjet që lidhen me sëmundjet e zemrës...

Read More

Plani ushqimor 7- ditor për diabetikët

Plani ushqimor 7- ditor për diabetikët Ky plan ushqimor 1200 kalorik e bën më të thjeshtë ndjekjen e një diete për diabetin me ushqime të shëndetshme dhe të shijshme që ndihmojnë në balancimin e sheqerit në gjak. Ky plan i thjeshtë 7-ditor përfshin karbohidratet komplekse (mendoni për frutat e...

Read More

5 receta smoothie për kapsllëkun

Kaspllëku është një proces tretës. Zë vend kur zorrët përjetojnë ndryshime në funksionimin e tyre. Kapsllëku është një nga gjendjet shëndetësore me të zakonshme në ditët e sotme. Simptoma kryesore është vështirësi në nxjerrjen e mbetjeve. Kjo gjithashtu shoqërohet me gazra, inflamacion dhe dhimbje barku. Edhe pse nuk është...

Read More

Plani ushqimor bazik për diabetikët

Diabeti është një gjendje në të cilën trupi juaj nuk mund të përdorë si duhet apo të ruajë ushqimin për energji. Ajo cfarë i nevojitet trupit tuaj, quhet glukozë, një formë sheqeri. Glukoza vjen nga ushqime si frutat, qumështi, disa perime, ushqimet me niseshte dhe sheqer. Për të kontrolluar...

Read More

Plani ushqimor për diabetikët 3-ditor: 1200 kalorik

Ushqyerja e shëndetshme është një pikë e rëndësishme në menaxhimin e diabetit, pra me pak fjalë është një sfidë për të zgjedhur ushqimet e duhura për të balancuar sheqerin në gjak. Më poshtë do të gjeni një plan ushqimor për diabetikët 3-ditor. Në këtë plan do...

Read More

Recetë me buxhet të ulët dhe e shëndetshme

Lëng kastraveci, molle dhe spinaqi Fillojeni mëngjesin me një recetë të mrekullueshme ku kombinohen shije unike. Faktet e nutrientëve: Kcal-84 Yndyrë-1 gr Yndyrë e ngopur-0 gr Karbohidrate-16 gr Sheqerna-16 gr Fibra-2 gr Proteina-2 gr Kripë-0.2 gr Përbërësit: -Kastravecë të prerë në copa -1 selino, të prerë në copa -1...

Read More

5 receta me smoothie për dhimbjen e kyçeve

1. Smothie për reduktimin e dhimbjeve të kyçeve Përbërësit: -1 kupë mjedër -1/2 grejpfrut ose qitro Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në Nutribullet derisa të marrin një trajtë perfekte. 2. Recetë smoothie për lehtësimin e dhimbjeve të kyçeve Përbërësit: -1 tufe selino -2 kastravecë të mëdhenj – 4...

Read More

25 ushqimet më të mira për zemrën tuaj

A munden disa përbërës në kuzhinën tuaj që t’u shpëtojnë jetën? Një sërë studimesh sugjerojnë që ajo cka hani apo pini mund të mbrojë trupin tuaj nga një sërë shqetësimesh-dhe studimet kanë treguar që rreth 70% e sëmundjeve të zemrës janë të parandalueshme me zgjedhjet e...

Read More

Reduktimi i inflamacionit me smoothie të shëndetshëm

Inflamacioni është një proces natyral që ndodh në trup si përgjigje ndaj qelizave të dëmtuara, patogjenëve pushtues, kimikatet irrituese, dhe faktorë të tjerë negativë. Eshtë një pjesë normale e reagimit të sistemit tuaj imunitarë ndaj këtyre stimujve. Megjithatë, kur inflamacioni ndodh në mënyrë kronike, për një periudhë të gjatë...

Read More

Presioni i lartë i gjakut dhe dieta

Po kërkoni disa receta smoothie-sh të shijshme për t’ju ndihmuar në lehtësimin e presionit të lartë të gjakut? Duke kombinuar një shumëllojshmëri frutash, perimesh, barnash dhe erëzash që nëna natyrë ju ofron, ju mund të përdorni receta të ndryshme smoothie-sh. Jo vetëm që do të ulin presionin e gjakut...

Read More

Si tē digjni yndyrat

Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë të natyrshme për të humbur peshe shtesë ose thjesht për të larguar toksinat nga trupi juaj duke rritur metabolizmin tuaj dhe si rezultat trupi juaj do te djeg më shumë yndyrë ,mund te perdorni nje pije te tille: Hidhni 7 gota të çajit...

Read More

Konsumoni limon!

Nje gote me uje me limon ne temperaturen e dhomes mund te permiresoje humorin tuaj dhe t`ju jape energji. Uji me limon – ndihmon tretjen, – ndihmon ne humbjen e yndyres – detoxifikon melcine – balancon Ph – freskon eren e gojes – pastron lekuren – vepron si...

Read More

Quinoa dhe vlerat ushqyese të saj

Quinoa është një ushqim gluten-free me pak kalori, i dobishëm për shëndetin e zemrës dhe muskujve. Quinoa, edhe pse jo me të vërtetë një drith mund të përdoret në kuzhinë për të zëvendësuar orizin, kus-kusin etj … Receta themelore eshte si me poshte : Pasi t’i keni pastruar tërësisht...

Read More

Mandarinat dhe vlerat ushqyese te tyre

Ja arësyet pse duhet t’i konsumoni 1.Jane burim i vitaminës C Ato kane një sasi të konsiderueshme të vitaminës C, e cila ndihmon në parandalimin e dëmeve të shkaktuara nga radikalet e lira. Gjithashtu forcojne sistemin imunitar, duke rritur mbrojtjen kundër sëmundjeve të ndryshme. 2.Parandalojne kancerin Ndihmojne për...

Read More

Dieta për personat që bëjnë palestër..

Një dietë e saktë dhe e ekuilibruar për trajnim në palestër duhet të përfshije konsumimin e shumë frutave dhe perimeve: rëndësia e këtyre dy ushqimeve nuk duhet të nënvlerësohet. Në dietën për palestrën, pemët dhe perimet janë shumë të rëndësishme: ato, në fakt, kanë me bollëk vitamina dhe kripëra...

Read More

Vlerat ushqyese tê farave të lulediellit

Fara e lulediellit janë frytet e një bime të quajtur “annuus Helianthus” dhe mund të konsumohen ose të papërpunuara, ose te thekura në një tigan ose të thata, ose ndoshta duke i shtuar ato në sallate. Por cilat janë përfitimet, vetitë terapeutike dhe ushqyese të këtij ushqimi të rëndësishëm?...

Read More

Top ushqimet për një zemër të shëndetshme…

1.Bajamet reduktojnë kolesterolin LDL, presionin e ulët të gjakut dhe mbrojnë enët e gjakut. 2.Acidet yndyrore Omega 3 në salmon hollojne gjakun dhe mund të zvogëlojne kalcifikimin e enëve të gjakut. 3.Kaliumi në banane ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut dhe magnezi stabilizon rrahjet e...

Read More

20 vjet Anila Kalleshi Center, festa dhe të ftuarit VIP

URBAN > VENDE DHE EVENTE E MARTË 6 MARS 2018 Keshtu e ka pasqyruar Revista Class eventin e 20 vjetorit te Anila Kalleshi Center. Falenderim special per Alketa Vejsiun qe se bashku me Class event krijuan nje ambient magjepes. Faleminderit Revista Class per kete artikull. Të gjitha femrat duan një...

Read More

Plani detox dietik 3-ditor

Po kërkoni një plan dietik detox 3-ditor për të përmirësuar lëkurën tuaj, për të pasur energji dhe të humbni pak peshë? Mos kërkoni më! Janë vetëm 5 ushqime të përfshira në këtë detox. Thjesht 5 ushqime! Këto 5 ushqime janë: -Boronicat për antioksidantë dhe energji -kosi  (yndyra është në...

Read More

5 receta smoothie-sh për përmirësimin e sistemit imunitar

1.Smothie me portokall dhe mango Përbërësit: -1/2 e një portokalli të qëruar -1/2 e kupës me ananas të prerë në copa -1/2 e kupës papaja të prerë në copa -Ujë Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin një trajtë perfekte. 2.Smoothie për fuqizimin e sistemit imunitar...

Read More

Anila Kalleshi Center – Brand unikal i dobësimit

Intervistë në Revista StarPeople  Mars 2018 Nuk është e thjeshtë që për 20 vjet të gdhendësh në Shqipëri një emër suksesi. E duket se Anila Kalleshi ia ka dalë! Drejtuesja e Anila Kalleshi Center ka festuar mbrëmjen e djeshme 20-vjetorin e qendrës së saj. Në një mbrëmje me...

Read More

Për cfarë është i mirë borziloku?

Nëse në kuzhinë ju duhen disa erëza, padyshim që borziloku është një prej tyre. Esenca e tij aromatike kombinohet më së miri me rozmarinën dhe trumzën në gatime si mishi, peshku, djathi, supërat, vezët si dhe është një nga përbërësit kryesorë në pesto, krahas arrave dhe djathit parmixhan. Megjithëse...

Read More

Benefitet shëndetsore të selinosë

Selinoja është një nga perimet që mund ta gjeni lehtësisht në kopësht, që ka benefite të jashtëzakonshme për shkak të farave dhe gjetheve që përmban. Është një pasardhës i drejtpërdrejtë i selinove të egra dhe një anëtar i familjes Apiaceae me kopër dhe majdanoz, që posedojnë pamje apo aromë...

Read More

Benefitet shëndetsore të panxharit

Napoleoni vendosi 70,000 hektarë për të eksploruar potencialin e prodhimit të sheqerit nga panxhari. Në një epokë të mungesës së sheqerit për shkak të bllokadave të luftës, Franca atëherë ishte në gjendje të prodhonte sheqerin e vet. Që atëherë, panxhari me ngjyra dhe varietete të ndryshme, duke përfshirë edhe...

Read More

Për cfarë janë të mira kajsitë?

Të pjekura, me ngjyrë të artë, me një aromë të ëmbël dhe sipërfaqe prej kadifeje – ose me një hije më intensive kur thahen- kajsitë janë të lidhura ngushtë me pjeshkët, kumbullat dhe nektarinën. Nganjëherë nën-vlerësohen si fruta, ndoshta për shkak se ka një larmishmëri të madhe frutash për...

Read More

Benefitet shëndetsore të mollëve

Të shijshme, plot lëng dhe të ëmbla janë mbiemrat që përdoren për të përshkruar mollët. Janë padyshim dhe një nga “snack-et” e preferuar për udhëtime të shkurtra apo të gjata. Mollët janë jashtëzakonisht të gjithanshme. Origjinën e kanë në Mesopotami. Rreth 2.500 varietete të mollës janë rritur në SHBA...

Read More

Anila Kalleshi 20 vite histori suksesi

Intervistë në revistën Psikologjia Mars 2018 Anila Kalleshi themeluese dhe CEO e Anila Kalleshi’s Center – Weight Loss Center, Presidente e “Albania Lifestyle Medicine” Mes një oazi relaksues dhe plot motiv, prania e saj ndihet si e një zane apo shtojzovalleje. Ajo nuk ka shkop magjik...

Read More

5 receta me smoothie ideale për mengjes

Smoothiet mund të jenë zgjidhja ideale për mëngjes. Janë të thjeshta për t’u përgatitur dhe i sigurojnë trupit dozen e nevojshme të nutrientëve për ta përballuar me sukses ditën. Duhet t’i provoni te 5-ta recetat sepse janë të gjitha shumë të shijshme. 1.Smoothie me boronicë Përbërësit: -1 kupë qumësht...

Read More

Qeshja është ilaçi më i mirë…

Ekspertët tani pranojnë se ka shumë të vërteta në këtë thenie te vjeter. Studiuesit kanë kaluar vite duke studiuar efektet e dobishme të të qeshurit. Gelotologjia është emri i kësaj dege të shkencës. Studimet tregojnë se qeshja mund të stimulojë sistemin kardiovaskular, të lehtësojë stresin, të ulë presionin...

Read More

Trajtoje diabetin me një dietë të rreptë…

Zbulimi i jashtëzakonshëm është në gjendje të permiresojē terapitë kundër një prej sëmundjeve më të rrezikshme dhe më të përhapura kronike në botë, siç është diabeti. Një dietē e rreptë mund të ndalë diabetin e tipit 2 dhe të shpëtojë miliona njerëz që vuajnë nga e gjithë bota....

Read More

Mbipesha tek fëmijë lidhet me…

Mbipesha e fëmijëve eshte e lidhur me kohen që shpenzojnë femijet ne televizorë, kompjuterë, smartfonë dhe tableta, thonë mjekët evropianë… Rreth një në pesë fëmijë dhe adoleshentë në Evropë janë ne mbipeshë , sipas një studimi të Organizatës Botërore të Shëndetësisë 2017. Sot, 97% e familjeve evropiane kanë TV...

Read More

500.000 infeksione rezistente ndaj antibiotikëve

Alarmi i OBSH-se: Eshte gati gjysem milion numri i rasteve të rënda të infeksioneve bakteriale kundër të cilëve antibiotikët nuk funksionojnë më. Vendet e përfshira janë 22 . Bakteriet rezistente më të zakonshme janë Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Staphylococcus aureus dhe Streptococcus pneumoniae, të ndjekur nga Salmonella. Sistemi nuk...

Read More

HUDHRA

*Mund te luftoje mbi 160 semundje fale vetive te saj antibakteriale dhe antivirale *Eshte e pasur me magnez, kalcium, fosfor, selen, Vitaminë B6 dhe Vitamine C *Lufton infeksionet mykotike dhe parazitet *Redukton inflamacionin *Forcon sistemin imunitar *Permireson shendetin e zemres suaj dhe sistemin e qarkullimit të gjakut, duke përfshirë...

Read More

Kujdes! Mishi i pulës …

Ushqimi i pulës i konsumuar më herët ka pasur shije Me cfarëdo përbërësi që kuzhinieri e ka përgaditur: të përzier me supë, me salcë soje, me lëng limoni dhe me kripë. Arêsyeja se përse shija e ushqimit të pulës në Amerikë është ndryshe nga ato të vendeve tjera...

Read More

Anila Kalleshi: Të jetosh me frikën e fitimit të peshës, sëmundja që po injoroni

Nga ANILA KALLESHI Dietologe, nutricioniste klinike Sa i rëndësishëm është ushqimi i shëndetshëm për adoleshentët dhe sa e respektojnë gjatë përditshmërisë së tyre? – Mënyra e të ushqyerit në adoleshencë natyrisht ka shumë rëndësi që të jetë sa më korrekte, pasi lidhet drejtëpërdrejtë me ndryshimet fiziologjike që pëson trupi...

Read More

5 receta më smoothie për kapsllëkun

Falë përbërësve në këto smoothie, promovohet lëvvizja në zorrë. Ato gjithashtu ndihmojnë në luftimin e kapsllëkut për të shmangur akumulimin e toksinave. 1. Smoothie me aloe vera dhe mollë jeshile Ky kombinim është tejet ndihmës në trajtimin e kapsllëkut dhe fryrjes.Nutrientët ushqejnë florën mikrobiale natyrale dhe ristabilizon ritmin e...

Read More

Si të testoni funksionin e tiroides në shtëpi

Rreth 27 milion amerikanë kanë ndonjë formë të sëmundjes së tiroides. Për fat rreth 60% e tyre nuk kanë dijeni për gjendjen e tyre. Kjo sepse shumica e doktorëve nuk i testojnë për atë ose sepse nuk po bëjnë një panel të plotë tiroidal që është i nevojshëm për...

Read More

5 receta me smoothie për shtim në peshë

Smoothiet gjithmonë janë marrë në konsideratë për humbjen e peshës. Por gjithashtu janë tepër efektivë në shtimin e peshës. Ju mund të shtoni karbohidrate dhe proteina në smoothien tuaj për të rritur peshën dhe për të ndërtuar muskuj. Nëse doni të humbni peshë e të ndërtoni muskuj, atëherë smoothiet...

Read More

10 ushqyes për të përmirësuar funksionin e tiroides

Funksioni i tiroides përcaktohet nga nivelet e mikronutrienteve dhe shëndeti ynë tretës. A e dinit që mënyra më e mirë për të mbështetur shëndetin e tiroides dhe mirëqënien e tërë të trupit është një plan optimal ushqyerjeje? Funksioni i tiroides dhe ritmi metabolik mbështeten në sinjalet reaguese të lëndës...

Read More

Arrat Braziliane – Vlerat ushqyese të tyre

Vlerat ushqyese të arrave braziliane: Arrat Braziliane përmbajnë sasi të lartë kalorish, vitaminash, antioksidantësh dhe mineralesh. Në 100 gr arra braziliane gjenden 656 kalori. Përmbajtja e lartë e kalorive, kryesisht vjen nga acidet yndyrore, dhe ofrojnë mbrojtje nga sëmundjet e arterieve koronare dhe sulmeve duke favorizuar një profil të...

Read More

5 smoothie që ndihmojnë në humbjen e peshës

Luleshtrydhe dhe banane Përbërësit: -1 kupe luleshtrydhe -1/2 banane -1/4 e kupës granola -2 lugë gjelle arra të grira -1 kupë kos -1 lugë çaji fara chia Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Ju bëfte mirë! 2.Smoothie me ananas dhe kale...

Read More

Trajtime natyrale për të ftohtin e zakonshëm

Një hundë e irritur dhe dhimbje në fyt, që ndiqet më pas nga tështima apo rrjedhje hundësh, janë shenjat e para që po prekeni nga i ftohti i zakonshëm. Megjithëse kalon me kohë, këto trajtime natyrale me shumë gjasa mund të reduktojnë kohëzgjatjen dhe ashpërsinë e simptomave. -Echinacea Echinacea...

Read More

Smoothie me boronicë për të ftohtin dhe gripin

Ju nuk mund të kuroni të ftohtin e zakonshëm, por mund të shkurtoni kohëzgjatjen e simptomave me vitaminë C. Boronicat përmbajnë sasi të larta të vitaminës C. Smoothie-t me boronicë sigurojnë një mënyrë të mirë për të rritur nutrientët kur përzihen me lëngje të tjera natyralë frutash. Substancat në...

Read More

Trashëgimi i ngjyrës të syve?

Ngjyra e syve trashëgohet nga prindërit, me kombinimin e gjeneve dominante. Prindërit me sy të hapur kanë fëmijë me sy të hapur. Trashêgimia e ngjyrës së syve ndodh në dy mënyra. Sipas mënyrës të parë, për ngjyrën e syrit është përcaktues aleli dominant ose reçesiv – ngjyra e errët...

Read More

Receta e supës që lufton gripin

Eshtë kjo kohë e vitit kur të gjithë ankohen për gripin që po vërtitet anë e mbanë. Supa e pulës është një opsion që të ndihemi më mirë dhe më rehat me veten. Por për vegjetarianët a ka ndonjë opsion në kohë të tilla? Patjetër që po! Përgjigja është...

Read More

Infeksioni i veshëve: Trajtime natyrale

Infeksionet në vesh janë sëmundja e dytë me e zakonshme te fëmijët dhe mund të jenë tejet serioze nëse nuk trajtohen. Infeksionet në vesh mund të shkaktohen nga noti, dicka e bllokuar në vesh ose faktorë të tjerë. Kur mund të kërkohet kujdesi mjekësor: Udhëzimet e reja  rekomandojnë një...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!