Ju tregoj 8 arsye se pse duhet të konsumoni pjeshkat

Ju tregoj 8 arsye se pse duhet të konsumoni pjeshkat

Ja pse duhet t’i konsumoni pjeshkat: Antioksidante e fuqishme:
Lëkura & tuli i pjeshkës është i pasur me antioksidantë si lutein, zeaxanthin, and beta-cryptoxanthin të cilët luf tojnë radikalet e lira

Forcon shikimin: E pasur me beta-karoten & antioksidantë. Mbron nga hypokalemia: Të pasura në kalium (lehtësues i proçeseve metabolike) i cili balancon elektrolitet në organizëm & relakson indet muskulore.

Forcon imunitetin: Përmban vitaminë C, zink & acid asorbik të cilat luftojnë gjendjet inflamatore Përkujdesje për lëkurën: Përmban antioksidantë, flavonoide, vitamina & minerale të cilat ndihmojnë në eksfolimin e qelizave të vdekura si dhe hidratimin & rigjallërimin e lëkurës

Ndihmon tretjen: Pasi është me bazë alkaline si dhe e pasur me fibra. Relakson sistemin nervor: E pasur në magnez, i cili ndihmon në uljen e nivelit të stresit & ankthit.

Ndihmon në parandalimin e osteoporozës: Përmban calcium, vitaminë C & fosfor të cilët ndihmojnë rimineralizimin e kockave.  Kujdes: Pjeshkët mund të shkaktojnë alergji ushqimore për shkak të pranisë në to të disa alergenëve të caktuar.

error: Nuk lejohet kopjimi!