6 kumbulla të thata në ditë, kaq ju duhen për të zgjidhur 3 probleme të shëndetit

6 kumbulla të thata në ditë, kaq ju duhen për të zgjidhur 3 probleme të shëndetit

Kumbullat e thata mund të bëjnë magji duke ju ndihmuar të humbisni peshë, të përmirësoni tretjen, të mbani kockat dhe gjakun tuaj të shëndetshëm dhe shumë më tepër. Ky fryt është plot me lëndë ushqyese të shëndetshme që trupi juaj dëshiron. Dhe ju duhet vetëm të hani 6 kumbulla të thata në ditë për të marrë të gjitha përfitimet e tyre.

Përmirësojnë tretjen: Kumbullat e thata janë të mbushura me fibra, një element kyç që mbështet tretjen e shëndetshme. Për shembull, një filxhan kumbulla të thata përmban 12 gram fibra të tretshme. Për më tepër, ato përmbajnë sorbitol, një laksativ natyral që ndihmon në stimulimin e lëvizjeve të zorrëve. Rekomandohet të hani jo më shumë se 6 kumbulla të thata në ditë.

Mund të ndihmojnë për të humbur peshë: Falë fibrave që përmbajnë, konsumimi i kumbullave të thata mund t’ju ndihmojë të qëndroni të ngopur për më gjatë dhe të kontrolloni me sukses peshën tuaj.

Ndihmojnë në shëndetin e mirë të kockave: Njerëzit që janë në rrezik nga osteoporoza, veçanërisht gratë dhe njerëzit e moshuar, mund të përjetojnë një humbje të densitetit mineral të kockave. Studiuesit nga një studim ekzaminuan efektet që kishin konsumimi i kumbullave të thata te gratë pas menopauzës osteopenike. Rezultatet treguan se kumbullat e thata, në fakt, ndihmuan për të parandaluar këtë problem.

error: Nuk lejohet kopjimi!