Nëse keni fryerje të stomakut provoni këto perime me fibra

Nëse keni fryerje të stomakut provoni këto perime me fibra

Nëse ka këshillë që pranohet nga të gjithë ekipet e ekspertëve është që njeriu duhet të hajë sa më shumë perime. Kur vjen puna te perimet, të gjithë bien dakord se ato janë një nga bazat e një regjimi të shëndetshëm ushqimor.

Perimet përmbajnë shumë fibër. Gratë, sipas ekspertëve, duhet të konsumojnë të paktën 25 gramë fibër në ditë. Një racion me brokoli ofron 4 gramë fibër. Kjo tregon qartë sa shumë perime duhet të konsumojë njeriu në ditë për të plotësuar nevojën për fibër. Nga ana tjetër, fibra ka edhe një efekt anësor që manifestohet më qartë tek disa njerëz. Ngrënia e perimeve ka raste që shkakton fryrje në stomak.

Kjo shfaqet kryesisht në momentet kur njeriu kalon nga një regjim ushqimor të pasur me mish dhe yndyrna në një tjetër të pasur me perime. Për të minimizuar problemet me stomakun, rekomandojne ërfshirjen graduale të perimeve në regjimin ushqimor. Me kalimin e kohës, fibra nuk do të shkaktojë më fryrje.

Nëse ju keni një stomak të ndjeshëm, ekspertët rekomandojnë që perimet t’i hani të gatuara. Një tjetër këshillë e ekspertëve është që të jeni të kujdesshëm në përzgjedhjen e perimeve. Disa prej tyre kanë shije të shkëlqyer, janë të pasur në vlera dhe nuk shkaktojnë fryrje.

Kastraveci – Kastraveci ofron shumë vitamina dhe antioksidantë. Nga ana tjetër kastraveci nuk përmban shumë fibër, ndaj gjasat për fryrje në stomak janë minimale. Për më tepër, kastraveci është hidratues për organizmin.

Shpargu – Shpargu përmban një amino acid që e ndihmon organizmin të largojë lëngjet e tepërta dhe fryrjen. Megjithatë, me shpargun duhet të tregoni kujdes me sasinë. Nëse e teproni, do të përballeni me fryrjen në stomak. Avokado është i pasur me kalium dhe rekomandohet në rastet kur e keni tepruar me kripën dhe ndiheni të fryrë. Avokado përmban yndyrna të shëndetshme. Këto yndyrna e ndihmojnë trupin të përthithë ushqyes të tjerë.

Kungujt e njomë – Shumë perime përmbajnë sheqerna dhe karbohidrate që shkaktojnë gazra dhe fryrje. Kungujt e njomë kanë më pak nga këto përbërës, ndaj konsiderohen idealë.

Barishtet – Barishtet dhe spinaqi në veçanti përmbajnë shumë vitaminë B që largon ndjesinë e fryrjes. Barishtet konsumohen të kavërdisura me vaj ulliri dhe limon ose në sallata.

Lakra turshi – Lakra turshi është e shëndetshme për stomakun dhe përmban shumë probiotikë. Sigurohuni që ta përgatisni vetë në shtëpi për një rezultat më të mirë dhe kujdes me sasinë.

Domatet – Domatet janë të pasura me antioksidantë dhe konsiderohen një perime që nuk shkakton fryrje. Megjithatë, reagimi ndaj domates varet nga organizmi i njeriut dhe shëndeti i stomakut.

 

error: Nuk lejohet kopjimi!