Kura natyrale për nervin shijatik, zgjat vetëm 10 ditë!

Kura natyrale për nervin shijatik, zgjat vetëm 10 ditë!

Për nervin shiatik merrni 30 gram vaj gruri, 100 gram tinturë jodi, 4 lugë gjelle me vaj ulliri, 1 lugë gjelle me naftalinë, 30 tableta aspirina, 1 kuti rozmarinë të njomë.

Përzijini në një enë së bashku dhe lihen në qetësi për 5 orë. Bëhet një formë pomade për lyerje, pastaj çdo ditë me këtë i bëhet masazh këmbës për 15-20 minuta, atje ku është ngacmuar nervi shiatik.

Kjo kurë duhet të vazhdojë 7-10 ditë. – Merrni 20 gramë kore shelgu, gjethe dhe sythe mështekne, 10 gramë lule shtogu, pak lule bliri, gjethe hithri si edhe këputje. Pasi grihen mirë dhe përzien, merrni 1 lugë nga kjo përzierje dhe e zieni në një enë me kapak të mbyllur për 5 minuta, me 200 ml ujë.

Pas 10 minutash hiqet nga zjarri, kullohet dhe pihet sa më i ngrohtë. Nëse dhimbjet e nervit shiatik janë të forta, nga përzierja merrni 4 lugë, dhe i vloni 5 minuta në gjysmë litri ujë. Pas 10 minutash largohet nga zjarri, kullohet, ëmbëlsohet me pak mjaltë dhe pihet çdo 2 orë nga 1 gotë çaj, por të jetë sa më i nxehtë.

Merrni 2-3 kallinj nga bredhi i bardhë. Përvëlojeni me 200 ml ujë të sapovaluar. Pas 2 orësh kullohet. Ëmbëlsojeni pak me mjaltë dhe pijeni të ngrohtë në mëngjes esëll dhe mbrëmje vonë, nga një gotë çaji.

 

error: Nuk lejohet kopjimi!