15 probleme shëndetësore që kuron lëngu i limonit

15 probleme shëndetësore që kuron lëngu i limonit

Një gotë ujë të nxehtë me limon në mëngjes duket se është i dobishëm për shëndetin tonë në shumë mënyra. Ai dëbon toksinat nga trupi ynë, ndihmon tretjen, lufton rrudhat, lehtëson humbjen e peshës dhe krijon një mjedis alkalik për të balancuar pH e trupit. Të gjitha këto veti të lëngut të limonit e bëjnë atë jashtëzakonisht të dobishëm në situatat e mëposhtme:

Ndihmon në trajtimin e akneve – Lëngu i limonit ndihmon në metabolizmin e humorit acid duke qetësuar trupin dhe duke parandaluar shfaqjen e akneve. Ju gjithashtu mund të lani fytyrën me lëng limoni.

Largon urinë dhe ndihmon në humbjen e peshës – Enzimat dhe vitaminat e limonit rregullojnë sheqerin në gjak dhe fibrat luftojnë rrudhat. Lëngu i limonit gjithashtu rrit prodhimin biliar i cili ndihmon në prishjen e ushqimit gjatë tretjes.

Pastron gurët në veshka – Kaliumi i limonit rrit citratin në urinë dhe mbron nga formimi i oksalateve.

Forcon sistemin imunitar – Ai mbështet sistemin limfatik, i cili punon së bashku me sistemin imunitar për të kapur dhe zvogëluar patogjenët.

Trajton gurët në tëmth – Hulumtimet kanë treguar se lëngu i limonit gjatë vakteve ndihmon në zvogëlimin e dhimbjeve të shkaktuara nga gurët e tëmthit.

Ndihmon me gripin dhe ftohjet – Limonët janë të pasur me vitaminë C, e cila është një antioksidant natyral që forcon sistemin imunitar dhe ka veti antivirale dhe antibakteriale.

Gjithashtu: Ndihmon në kushtet e zbaticës gastroezofageale. I bën thonjtë më të fortë dhe pa njolla. Lufton helmimin nga ushqimi. Ndihmon në rastet e fibromialgjisë dhe lodhjes. Zvogëlon inflamacionin. Ai relakson muskujt e tij pas stërvitjes. Redukton praninë e acidit urik në nyje ndërsa zvogëlon dhimbjen në kushte të tilla si artriti.. Ndihmon në dhimbjen e krijuar pas pirjes së alkoolit. Është e dobishme në kushtet e kolitit. Koliti është një çekuilibër i niveleve alkaline dhe acidike në zorrë. Lëngu i limonit ndihmon në balancimin e pH dhe zvogëlon aciditetin.

error: Nuk lejohet kopjimi!