Çfarë është koriandra? Vetitë dhe dobitë për shëndetin tuaj

Çfarë është koriandra? Vetitë dhe dobitë për shëndetin tuaj

Koriandër ose e njohur ndryshe cilantro apo Dhaniya në Indi, është një bimë e familjes “Apiaceae”. Emri shkencor është Coriandrum sativum dhe gjerësisht nihet si cilantro, majdanoz kinez, koriandër ose dhania në Indi, si dhe është një barnë e familjes opiate. Eshtë e vetme specie e Coriandrum, i cili është anëtari i vetëm i “tribusë” së Coriandreae. Le të shohim disa nga benefitet e mrekullueshme të saj.

Benefitet shëndetësore të koriandrës – Benefitet : Në Kinë, koriandra përdoret për të trajtuar çrregullimet e stomakut, dhe gjethet përtypen për të eliminuar frymën e keqe. Në mesjetë është përdorur si afrodiziak. Me kardamom, karafil, xhenxhefil dhe kanellë, kryesisht, pija u quajt “Hipocrás”.

 

Farat e koriandrës reduktojnë peshën – Farat e koriandrës janë gjithashtu një nga erëzat më të zakonshme dhe shpesh zvëndësohen me gjethe koriandre në vakte të ndryshme. Gjithashtu mund të përdoret në përgatitjen e pijeve dhe çajit e cila ndihmon në humbjen e peshës.

Të dyja si gjethet dhe farat janë diuretikë natyrale të fuqishëm që detoksifikojnë veshkat, mëlçinë, indet dhe reduktojnë fryrjen si dhe ju ndihmojnë të humbni peshë në mënyrë të shpejtë. Ato përmbajnë përbërës që ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit në gjak dhe ulin nivelin e lartë të sheqerit në gjak, duke i dhënë nofkën “bima anti-diabetike”.

Shume benefite të tjera… – Duke siguruar nutrientë të përqëndruar pa shumë kalori dhe me shumë mundësi për të ndihmuar në një absorbim më të mirë dhe asimilimin e ushqimit që hani, koriandra mund të suportojë një mbështetje goxha të madhe për humbjen e peshës.

Gjethet e koriandrës inkurajojnë sistemin tretës dhe gjithashtu ndihmojnë në eliminimin e kapsllëkut. Në të njëjtën kohë ndihmon në kurimin e diarresë. Limoni në ujë të ngrohtë është aktualisht një pije “mrekulli” që ju furnizon me një energji të madhe gjatë ditës.

Gjethet e koriandrës kanë sasi të larta antioksidantësh dhe ndihmojnë në tretje. Uji i ngrohtë me limon, duke qenë një kombinim i shkëlqyer për të humbur yndyrën rreth belit, gjithashtu ndihmon në reduktimin e peshës. Gjethet e koriandrës ndihmojnë në djegien e gjithë yndyrës të akumuluar në pjesë të ndryshme të trupit.

Veti të koriandrës – Koriandra është e pasur në vajëra që sillen në sistemin tretës, duke stimuluar oreksin dhe lehtësimin ndaj irritimeve. Koriandra ka gjithashtu shumë vitamina, vecanërisht A dhe K, por gjithashtu përmban vitamina të nevojshme B, vitamina C dhe vitamina E.

Përdorimet e Koriandrës – Të gjitha pjesët e bimës janë të ngrënshme. Gjithësesi, gjethet e freskëta dhe farat e thara janë nga më të përdorurat në kulinari.

Përdorimet e gjetheve të koriandrës – Gjethet e freskëta janë një përbërës esencial për shumë gatime. Gjethet e copëtuar gjithashtu përdoren si zbukurim, shtohen në fund të gatimit, përpara shërbimit ose në supëra e gatime të tjera.

Benefitet shëndetsore të koriandrës për përdorim medicinal
Në herbologji, përgatitjet e koriandrës janë të përdorura për veti stimuluese, anti-spasmodike dhe në lidhje me stomakun. Për shkak të vetive anti-bakteriale, përdoret për të hequr qafe erën e keqe të gojës duke përtypur gjethet.

 

error: Nuk lejohet kopjimi!