Kuriozitet: Sa e dobishme është birra për flokët tuaj

Kuriozitet: Sa e dobishme është birra për flokët tuaj

Krahas konsumit, ka shumë gra që e përdorin birrën për të trajtuar flokët në mënyra të ndryshme. Thuhet se birra përmirëson shëndetin, strukturën dhe shkëlqimin e flokëve, por nga vjen e gjithë kjo?

Arsyet e mundshme mund të jenë proteinat, vitamina B dhe antioksidantët si flavonoidet që gjenden në birrë. Në të njëjtën kohë, birra përmban lëndë ushqyese thelbësore që luajnë një rol kyç në zvogëlimin e rënies së flokëve dhe menaxhimin e alopecisë.

Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që birra mund të zëvendësojë një dietë dhe trajtime të ekuilibruara. Thjesht shpërlani flokët me birrë ose krijoni një përzierje me uthull molle për të shtuar shkëlqimin. Lëreni të veprojë për 15 minuta dhe shpëlajeni mirë me ujë të vakët.

error: Nuk lejohet kopjimi!