4 gjëra që ndodhin në trupin tuaj kur nuk hani fare fibra

4 gjëra që ndodhin në trupin tuaj kur nuk hani fare fibra

Trupi juaj gjithmonë ju informon për gjithçka që ndodh (ose nuk ndodh). Nëse ju e injoroni apo jo është një çështje tjetër. Fibrat nuk janë vetëm një përbërës në dietën tuaj. Kjo është një kategori më vete në fushën e ushqimit të shëndetshëm. “Ato janë të nevojshme për tretje të mirë dhe mbajnë të shëndetshme mikroflorën e zorrëve. “Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kronike dhe mban kolesterolin në nivele normale,” shpjegojnë ekspertët.

Ushqimet themelore që na japin fibrat që na duhen janë frutat dhe perimet e freskëta. Idealisht, ne duhet të marrim 25-35 gramë në ditë. Përndryshe, trupi juaj ju informon për mungesën.

Kapsllëku në rastin më të mirë (pa fibra) – Antidotët e kapsllëkut janë fibra dhe uji. Kështu që nuk mjafton të konsumoni shumë fibra, nëse dehidrimi është emri juaj i mesëm. Nëse e bëni, do të shkoni në tualet, por do të keni vështirësi dhe do t’ju dëmtojë.

 

Ju jeni të uritur gjatë gjithë kohës (por gjatë gjithë kohës) – Një tjetër gjë e mirë për fibrat është se krijon një ndjenjë të fortë të ngopjes. Kjo sepse ato nuk prishen nga trupi dhe ngadalë arrijnë në sistemin e tretjes. Që gjithashtu do të thotë që muret e zorrëve kanë më shumë kohë për të thithur vitaminat dhe lëndët ushqyese në vaktin tuaj.

Ku shkoi energjia? – Ndërsa pini kafenë tuaj, ju ndieni se ju shteron energjia lehtë. Trupi juaj ju informon se nuk po hani sa duhet fibra dhe kështu menjëherë merrni të gjithë energjinë nga karbohidratet. Dhe kjo shkakton ngritje dhe ngritje të papritura të niveleve të energjisë.

Kolesteroli i lartë ose presioni i gjakut – Sipas hulumtimit , fibra ul trigliceridet dhe rrit kolesterolin e mirë. Frutat dhe perimet dikush?

error: Nuk lejohet kopjimi!