Kanceri i prostatës, gjithçka duhet të dini dhe si ta parandaloni

Kanceri i prostatës, gjithçka duhet të dini dhe si ta parandaloni

Kàncèrî i prostatës është më i zakonshëm që nuk lidhet me lëkurën.  Çfarë është kàncèrî i prostatës? Prostata është një gjëndër e rëndësishme për riprodhim. Vetë gjëndra është e ndarë në zona anatomike. Në mënyrë tipike, kàncèrî i prostatës fillon në zonën periferike (pjesa e pasme e prostatës).

Kàncèrî i prostatës ndodh kur një qelizë normale e prostatës fillon të rritet jashtë kontrollit. Zakonisht rritet ngadalë. Në mënyrë tipike, ajo nuk përhapet përtej gjëndrës së prostatës në kohën e diagnozës. Ka raste kur ajo rritet mjaft shpejt dhe kërkon trajtim më agresiv.

Pas formimit të kàncèrît, ai ushqehet me androgjene, një hormon mashkullor dhe i përdor ato për t’u rritur. Jo të gjithë kàncèret e prostatës duken njëlloj. Disa qeliza të kancerit të prostatës zhvillohen më shpejt dhe ndahen, ose metastazohen, në pjesë të tjera të trupit. Këto janë me gjasë indet më të afërta me prostatën siç janë fshikëzat seminale dhe nyjet limfatike aty pranë.

Nuk ka shenja paralajmëruese për këtë lloj kàncèrî sepse tumori nuk shtyn kundër asgjëje dhe nuk shkakton dhimbje. Mund të rritet ngadalë për vite para se të zbulohet. Kjo do të thotë që kontrolli i rregullt është thelbësor për kapjen dhe mposhtjen e sëmundjes. Rrallë, kàncèrî i prostatës shkakton simptoma. Disa nga këto mund të jenë më poshtë:

Nevoja për të urinuar shpesh. Vështirësia në fillimin ose mbajtjen e urinimit. Urinim i dhimbshëm ose djegie. Gjak në urinë ose spermë. Vështirësia e ejakulimit. Dhimbje ose ngurtësi në pjesën e poshtme të shpinës, ijeve, legenit ose kofshëve. Ka edhe sëmundje beninje që mund të shkaktojnë simptoma të ngjashme.

Kush është në rrezik më të lartë të kàncèrît të prostatës? Mosha është faktori më i zakonshëm i rrezikut për kàncèrîn e prostatës. Pas kësaj, burrat afrikano-amerikanë kanë më shumë gjasa ta marrin atë. Pastaj, kushdo me një histori familjare të kàncèrît të prostatës. Kushdo që nuk bie në ato kategori është në rrezik mesatar.

Si të parandaloni kàncèrîn e prostatës? Gjenet tuaja më së shpeshti ndikojnë në zhvillimin e kàncèrît të prostatës. Pra, në pjesën më të madhe, parandalimi është jashtë kontrollit tuaj. Ka gjëra që mund të bëni për të minimizuar rrezikun e prekjes nga prostata ose ndonjë kàncèr tjetër.

Shmangia e pirjes së duhanit, mbipesha dhe konsumimi i tepërt i kalciumit të gjitha mund të ndihmojnë në parandalimin e kàncèrît. Qëndrimi në formë të mirë, ushqimi i shëndetshëm, pushimi i mjaftueshëm dhe ndjekja e rekomandimeve të mjekut janë mënyrat më të mira për të parandaluar kàncèrîn.

Ruajeni prostatën, mos i konsumoni këto ushqime: Mos konsumoni mish me yndyrë – Dietat me përmbajtje të tepërt yndyrore lidhen me kancerin e prostatës, kancere të tjera, sëmundje të zemrës dhe shumë sëmundje të tjera. Yndyra, veçanërisht ajo e bulmetit, është treguar se shkakton zmadhim jokanceroz, por potencialisht të rrezikshëm të HBP-së.

Mos konsumoni sheqerna të përpunuara (kek, tortë, karamele, marmallatë, bukë të bardhë, salca të sheqerosura) dhe shmangni ëmbëlsuesit artificialë.Mos i shtoni kripë ushqimit tuaj dhe shmangni ushqimet e kripura.

Mos konsumoni vajra të hidrogjenuara, si ato të gjendura në margarinë, petulla, biskota, torta, ëmbëlsira të tjera, patatina dhe ushqime të tjera të skuqura tepër. Vajrat e hidrogjenuara mund të ndikojnë në mënyrën sesi trupi prodhon dhe përdor kolesterolin dhe substanca të tjera jetësore.

Tregohuni të kujdesshëm për të mos përdorur temperatura tepër të larta kur gatuani: temperaturat mbi 180° ose më të larta mund të hidrogjenojnë çdo vaj.

Mos konsumoni ushqime të konservuara, të paketuara ose të përpunuara në mënyra të tjera. Shumë lëndë ushqyese të rëndësishme shkatërrohen dhe largohen gjatë përpunimit, ndërsa sheqernat, ngjyruesit, lëndët konservuese dhe yndyra shtohen. Ajo që ju mbetet, mund të ketë shije të mirë, por streson trupin tuaj dhe dëmton shëndetin.

Mos konsumoni pije të gazuara, alkool, çaj të zi (që përfshin shumicën e çajrave të ftohta), ose kafe. Pijet e gazuara përmbajnë sheqer të përpunuar (dhe zëvendësues të sheqerit, që janë më keq). Ato janë tepër të gazuara me CO2 dhe shkaktojnë një sforcim të madh për mëlçinë dhe veshkat, të cilat janë shpesh të mbingarkuara tashmë dhe duhet të eliminojnë dioksidin karbonit nga trupi.

Kafeina, e cila është acidifikuese, është njëlloj e dëmshme. Kafeina streson së tepërmi gjëndrat adrenale, duke dobësuar si përfundim aftësinë e tyre për të ekuilibruar dhe rregulluar energjinë tonë për jetën e përditshme dhe shërimin.

Mos konsumoni bulmet, veçanërisht në qoftë se është i pasterizuar. Në Amerikë, konsumimi i produkteve bulmetore është i lidhur ngushtësisht me kàncèrîn e prostatës.

Në qoftë se ju konsumoni ushqime bulmetore, merrni varietetet me cilësinë më të mirë, organike, të pagatuara dhe me përmbajtje të ulët të yndyrës, të cilat gjenden në shumicën e dyqaneve të shëndetshme dhe konsumojini më rrallë.

Mos konsumoni lëngje me vaktet e ushqimit ose menjëherë para ose pas vakteve. Lëngjet hollojnë enzimat e tretjes, duke shkaktuar tretje të dobët, më pak lëndë ushqyese të vlefshme për trupin dhe më shumë stres mbi sistemin.

Nëse mundeni të paktën pakësoni konsumimin e lëngjeve gjatë vakteve në minimum, duke pirë vetëm sasi të vogla. Shmangni përdorimin e akullit në pijet tuaja. Ai mund të pengojë aktivitetin tretës të stomakut dhe të detyrojë trupin ta nxehë lëngun e ftohtë, duke harxhuar energji të konsiderueshme.

Është e këshillueshme që ushqimi të konsumohet në shoqërinë e një shoku ose një të dashuri duke shijuar një bisedë të këndshme. Përtypni mirë ushqimin tuaj të paktën 40 herë për çdo kafshatë dhe ndaloni së ngrëni kur ndiheni i kënaqur (para se të jeni ngopur).

error: Nuk lejohet kopjimi!