Koktejli me uthull molle dhe mjaltë, efekt ektremisht të fortë kundër mbipeshës

Koktejli me uthull molle dhe mjaltë, efekt ektremisht të fortë kundër mbipeshës

Koktejli me uthull molle dhe mjaltë ka nje efekt ektremisht të forte kundër mbipeshës, pasi kjo ndihmon në shkrirjen e indeve dhjamore, redukton celulitin, si dhe përftohet një recetë me vlera të mëdha ushqimore e terapeutike.

Uthulla e mollës është e njohur prej kohësh për efektin e saj dobësues, anticelulit dhe për uljen e oreksit. Përveç kësaj, uthulla e mollës ka mjaft veti terapeutike, si: ul tensionin e gjakut, lufton sëmundjet e fytit, çrregullimet e tretjes, lodhjen, rrit metabolizmin, kuron zgjerimin e venave, etj.

Mjalti ka mjaft veti terapeutike dhe kundër obezitetit. Ai ul kolesterolin e keq, lufton arteriosklerozën dhe sëmundjet e tjera të zemrës, sëmundjet e traktit tretës, të traktit të frymëmarrjes, forcon sistemin imunitar, është antioksidant, antitoksik, antiseptik, rigjeneron lëkurën, etj.

Rekomandohet qe kete perzierje ta pini 3 herë në ditë rreth 20-30 minuta përpara ushqimit për 2 muaj rresht. Konsumoni një gotë koktejl që përmban të tretur në ujë 2 lugë gjelle me uthull molle dhe 1 lugë mjaltë .Për të neutralizuar shijen e uthullës, mund të shtoni lëng natyral portokalli ose molle.

Për të parandaluar dhe luftuar celulitin, keshillohet të hani sa më shumë fruta sidomos mollë, të pini shumë ujë gjatë gjithë ditës, si dhe çajra bimore, kryesisht çaj jeshil, i cili është njëri nga armiqte me te medhenj të celulitit.

 

error: Nuk lejohet kopjimi!