A e dini se lëkura e një kokrre rrushi është si një farmaci e vogël?

A e dini se lëkura e një kokrre rrushi është si një farmaci e vogël?

I bukur per t’u pare dhe i shijshem per t’u ngrene, por edhe mik i shendetit dhe bukurise. Rrushi fsheh virtytin e terapise, nje eliksir bukurie dhe qetesie, qe te lejon te pastrohesh nga pasojat e veres. Cka nenkupton kohe te veshtira per shprehjen e vjeter nje molle ne dite e mban mjekun larg. Antioksidantet qe ndodhen ne lengun e rrushit jane perfundimisht me aktive dhe efikase, me nje te vecante: te ndihmojne edhe te humbasesh peshe. Vera dhe qendrat e terapise me baze rrushin duken nje tendence gjithnje e ne rritje.

Studimet me te fundit tregojne se lekura e nje kokrre rrushi eshte si nje farmaci e vogel, pasi ndihmon ne problemet me zemren apo nevropatine, eshte aleate e kurave kunder plakjes dhe ndihmon ne bukurine e lekures dhe flokeve. Rrushi ka cilesi shume te mira per organizmin tone.

Prej tij mund te prodhohet nje vaj qe ndihmon ne mbajtjen nen kontroll te kolesterolit ne gjak. Por rrushi eshte i mire edhe kur haet i pashoqeruar, pasi ne te ka sasi te medha glukoze, si dhe elemente energjike e ushqyese, dhe mbron aparatin ushqyes. Nder cilesite e tij te shumta, rrushi ka edhe nje efekt diuretik (urinimi) i nevojshem per te semuret me zemer, si dhe pastron organizmin.

Pra, i hapet drita jeshile rrushit ne tavoline, si per femijet e dhe per te rriturit per energji, edhe per te vjetrit qe kane nje zemer te semure. Dhe sidomos per te rriturit qe kerkojne ta ulin ritmin e kohes. Rrushi permban nje kompleks vitaminash (A, C, PP, B1, B2) dhe shume kripera minerale si sodiumi, kaliumi, kalciumi, magnezi, jodi, fosfori, hekuri, fakt qe con ne nje veprim shume te mire mbi lekuren dhe floket, si dhe ndikon ne efektet kunder plakjes.

error: Nuk lejohet kopjimi!