Farat e lirit,ilaç për organizmin

Farat e lirit,ilaç për organizmin

Liri është një nga barishtet më të vjetra në botë. Dikur është përdorur për të bërë pëlhura dhe sot njihet si një “ilaç” për të gjithë organizmin. Farat e lirit janë një burim natyral i acideve yndyrore, aminoacideve, fibrave dhe shumë lëndëve ushqyese.

Farat e lirit përmbajnë minerale të tilla si kalcium, selen, hekur, natrium, magnez dhe kalium. Ato janë gjithashtu të pasura me vitamina B, C dhe E. Vaji i lirit stabilizon sheqerin në gjak, ndihmon në humbjen e peshës dhe ka një efekt parandalues ​​të goditjes në tru.

 

Gjithashtu funksionon për të parandaluar arteriosklerozën dhe dhimbjen e kyçeve dhe artritin. Nëse keni inflamacion të fshikëzës ose probleme me gurët e tëmthit, vaji i farave të lirit mund t’ju ​​ndihmojë.

Gratë që kanë një perioda të dhimbshme duhet të konsumojnë rregullisht lirin. Ndër të tjera, flokët, lëkura dhe thonjtë duken më të shëndetshëm sesa konsumimi i vajit të lirit.

 

error: Nuk lejohet kopjimi!