Archive for Author: admin

Dietë ideale dimërore

Dita e parë Mëngjesi 1 fetë bukë thekre me 1 cope djath dhie,1 gote leng molle Paradite : 1 portokall Dreka: sardele te shoqeruara me gjethe dafine dhe ereza,pule me fasule te bardha,sallate jeshile Pasdite:qitro dhe kivi Darka: bollgur 90gr dhe sallate domatesh,mish lepuri 100 gr ne furre...

Read More

Ushqimet per stinen e dimrit

Ushqimet per stinen e dimrit Kjo stine e ftohte dimri shpesh shoqerohet me simptomat e dhimbjeve te kockave, ndihesh më I lodhur, shfaqen dhimbje kockash, në mëngjes shpesh here ngriheni me djegie fyti dhe në mbrëmje me hundë të zëna? Ja çfarë Ju këshilloj që nuk duhet të mungojë...

Read More

10 ushqime të pasura me serotoninë

Serotonina është një hormon tepër i rëndësishëm që influencon në humor dhe te gjumi. Gjithashtu kontrollon nivelet e presionit në gjak. Serotonina përbëhet nga një aminoacid i quajtur-Triptofan. Triptofani merret nga ushqimi, e më pas transportohet në tru. Në qelizat e trurit, Triptofani konvertohet në Serotoninë. Mungesa e Serotoninës...

Read More

Receta me smoothie për diabetikët

Përbërësit: -1 kupë me qumësht bajameje -1 lugë gjelle pluhur kakaoje pa ëmbëlsues -1 lugë gjelle çaj jeshil -1 dorë me mjedra të ngrira Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin trajtën e duhur. Ju bëftë mirë! Përbërësit: -1/2 e mollës, e qëruar dhe...

Read More

Kafeja jeshile për humbje peshe

Ekstrakti i kafesë jeshile është një nga më të njohurit përsa i përket suplementëve të humbjes së peshës në botë. Eshtë forma e papjekur e kafesë që përmban sasi të larta të acidit klorogjenik. Studimet kanë treguar që acidi klorogjenik parandalon akumulimin e yndyrës viskeroze, ka veti mbrojtëse anti-inflamatore...

Read More

Testi Gjenetik në ADN

“Klinika Italiane San Antonio” në bashkëpunim me “Albanian Lifestyle Medicine Association”, “Anila Kalleshi’s Center” dhe “Italian Lifestyle Medicine Association” na lejon të gjejmë variante gjenetike të ndryshme që mund të ndikojnë mbi karakteristikat metabolike dhe fiziologjike. Këto informacione janë të rëndësishme për të përmirësuar stilin tuaj të jetesës...

Read More

Dieta 1000 kalorike për humbje peshe

Nëse xhinset e juaja “skinny” po qëndrojnë në një cep të garderobës, është koha për planin e dietës 1000 kalorike dhe të humbni ato kilet e padëshiruara. Ky plan është i përshtatshëm për ato femra që nuk janë mbi-peshë dhe nuk ushtrohen mjaft shpesh. Në këtë plan të ulët...

Read More

Si të heqim njollat e zeza poshtë sqetullave

Mënyra natyrale për të zbardhuar njollat e errëta nën sqetull Njollat e errëta nën sqetull janë arsyeja pse dollapi juaj është plot me bluza dhe fustane me mëngë, apo ? Ndoshta për shkak se kurrë nuk ndiheni të sigurta për pamjen tuaj. Njollat e errëta nën sqetull mund të...

Read More

Benefitet shëndetësore të bajameve te njerëzit me diabet

Ndërkohë që arrat përmbajnë në përgjithësi sasi të lartë yndyre dhe jo gjthmonë janë konsideruar si një opsion i mirë, në dietat miqësore me diabetin, bajamet janë një rast special. =Të pasura në yndyrna të mira Bajamet kanë një përqëndrim të lartë të yndyrnave të mono-të panngopura ose yndyrnave...

Read More

Smoothie

  ? 1 mollë jeshile 1 grusht spinaq 1/2 gotê kefir 1/2 lugë çaji spirulinē Banane ? Kefir Luleshtrydhe ? Acai Berry pluhur

Read More

Lychee – qershia kineze

Lychee është frut i familjes, Sapindaceae. Lychee është një frut tropikal me origjinë nga Guangdong dhe Fujian provinca në Kinê ku kultivimi i tyre eshte dokumentuar në 1059. Lychee është paketë me vlera ushqyese shumë të mira për shëndetin si: vitamina, minerala dhe mjaft ushqyes si  vitamina C, vitamina B6,...

Read More

3 receta uje detox për humbje peshe

Nuk ka rregull më të rëndësishëm detoks sesa ky: hidratimi! Kur po mundoheni të humbni peshë, ose të hiqni toksinat jashtë trupi, hidratimi është çelësi për ta bërë të suksesshëm këtë qëllim. Filloni çdo mëngjes duke pirë 2 gota të mëdha me ujë për të “zgjuar”metabolizmin tuaj dhe ta...

Read More

3 trajtime natyrale për dhimbjet e dhëmbit

Të gjithë e dimë sa e padurueshme mund të jetë dhimbja e dhëmbit. Më poshtë do të gjeni disa nga trajtimet natyrale që mund t’ju ndihmojnë që ta kaloni sa më shpejt. 1. Vaj esencial karafili Gjëja e parë që duhet të përdorni janë vajërat esencialë. Vaji më i...

Read More

Përfitimet e konsumimit tê çajit

33 benefitet e çajit Çaji është një pije e rëndësishme mijëra-vjeçare dhe ka qenë një pjesë e rëndësishme kulturore në shumë shtete të botës, si pjesë e ceremonive madhështore por edhe për të filluar revolucione. Por çaji nuk është vlerësuar vetëm për shijen e mirë dhe për paraqitjen botërore...

Read More

Si ndikon shafrani në humbjen e peshës

Shafrani e ka origjinën nga Azia jugore. Eshtë përdorur si mjekim në Indi për shekuj. Curcumina, është përgjegjëse për ngjyrën e hapur dhe gjithashtu përgjegjëse për shkrirjen e yndyrës. Shafrani ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit të keq në gjak dhe ndihmon në reduktimin e inflamacionit. Si mund...

Read More

Dobêsohu me farat Koriandër

Farat Koriandër Kjo erëz aromatike përdoret gjerësisht në kuzhinën Indiane, Bangladeshit dhe Pakistanit . Eshtë e pasur me antioksidantë, yndyrna të shëndetshme, minerale si bakri, kaliumi, zinku, kalciumi dhe magnezi. Eshtë e pasur gjithashtu me vitaminë C që fuqizon imunitetin. Si mund ta konsumoni? Mund ta konsumoni si erëz...

Read More

Si ndikon xhinxheri në dobësim

Xhinxheri fuqizon metabolizmi me 20% dhe përshpejton proçesin e djegies së kalorive. Përfshini pak nga kjo bimë në gatimet tuaja dhe shikoni si lufton obezitetin. Gjithashtu mund të përdoret për të luftuar një sërë gjendjesh të tjera mjekësore. Ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore që qetësojnë zorrët. Xhinxheri gjithashtu ka...

Read More

Piperi i zi – Ja si ndikon në humbjen e peshês

Kur flasim për piperin, mos të harrojmë dhe piperin e zi. Piperi i zi është i pasur në piperine. Piperina i jep piperit të zi shijen karakteristike. Një nga karakteristikat është të parandalojë krijimin e qelizave yndyrore, që ndihmojnë në reduktimin e peshës. Ju mund të kombinoni piperin e...

Read More

Piperi i kuq – aleat për dobësimin

Përbërësi kryesor në dietën e famshme të Beyonces; Piperi i kuq është i pasur në capsaicinë, përbërja që i jep piperit nxehtësinë. Një termogjenik i njohur, capsaicina ndihmon në stimulimin e trupit për të djegur yndyrën dhe të krijojë nxehtësi. Piperi i kuq ndihmon në uljen e niveleve...

Read More

Hudhra për humbje peshe

Hudhra vjen me veti magjike shëruese, që ndihmojnë në trajtimin e gjendjeve kardiovaskulare, përmirëson sistemin tuaj imunitar dhe kuron të ftohtin e zakonshëm. Studimet e fundit kanë treguar që mund të shkrijë dhe dhjamin në bel. Hudhra përmban një përbërje unike të quajtur “alicinë” që redukton oreksin dhe fuqizon...

Read More

Kanella Ceylon – kjo kurë dobësimi

Kanella Ceylon Një erëz popullore indiane që ka të dyja shijet si të ëmbla si të fortë. Kanella ndihmon në përshpejtimin e metabolizmit. Gjithashtu ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak. Ka një rol vital në reduktimin e sheqerit në gjak, kolesterolit LDL dhe triglicerideve. Me benefitet që ka...

Read More

Çaji jeshil për humbje peshe

Padyshim që çaji jeshil është gjithmonë çaji bimor më i mirë për humbjen e peshës. Eshtë i pasur në antioksidantë që quhen katekine. Një nga katekinet e njohur si “Epigallocatechin” është një fuqizues i metabolizmit. Gjithashtu çaji jeshil përmban kafeinë në sasi më të pakta krahasuar me kafenë. Kafeina...

Read More

Si të humbim peshë me xhinseng

Xhinseng  për humbje peshe Xhinseng është një bimë që rritet ngadalë dhe ka rrënjë të freskëta. Kjo bimë më së shumti rritet në rajone të ftohta si Kina, Butan, Amerika Veriut, Korea dhe Siberia Lindore. Eshtë përdorur si ilaç nga Kinezët për shekuj me rradhë. Studimet tregojnë që xhenseni...

Read More

Psoriaza – trajtimet me Aloe Vera

Për njerëzit që nuk janë diagnostikuar me të, psoriaza mund të duket si një shqetësim i vogël që mund të jetë pak irritues. Por në të vërtetë, mund të jetë një gjendje shëndetësore e lëkurës në periudhë afatgjatë, e karakterizuar nga njolla në lëkurë kudo në trup, që mund...

Read More

41 ushqime të mrekullueshme të pasura në hekur

Hekuri është një mineral esencial që kërkohet për funksionimin e duhur të trupit. Eshtë një nga komponentët më të mëdhenj të hemoglobinës dhe kërkohet për mbajtjen e oksigjenit nëpërmjet trupit. Hekuri është gjithashtu pjesë e disa enzimave apo proteinave në trup. Eshtë e nevojshme për mbajtjen e një funksioni...

Read More

Trofetë

AWARDS 21 Shtator 2009 Anila Kalleshi Center në ceremoninë e zhvilluar në hotel Concorde në Paris në Francë , Organizata ndërkombëtare B.I.D ( Bussiness Initiative Directions) organizoi “ World Quality Commitment Award ” duke e nderuar me Trofenë e Artë 31 Maj 2010 Anila Kalleshi Center në ceremoninë e...

Read More

Për çfarë janë të mira kërpudhat shiitake?

E përkthyer nga japonishtja, “shii” i referohet pemës në të cilën kërpudhat rriten, ndërkohë që “take” thjesht do të thotë kërpudha. Këto bukuri të vogla nuk njihen vetëm prej origjinës së tyre, por dhe për shkak të vetive për fuqizimin e shëndetit që përmbajnë, të zbuluara ndër shekuj. Duke...

Read More

Antibiotikët natyralë dhe ndikimi i tyre në shëndetin tuaj

Keni temperaturë? Apo po vuani nga një kollë apo i ftohti? Ëse po atëherë gjëja e parë që duhet të bëni është të takoni doktorin tuaj kështu që ai mund t’ju japë një përshkrim të recetës me antibiotikë. Antibiotikët janë medikamente që parandalojnë rritjen e baktereve. Antibiotikët konsiderohen si...

Read More

Trajtime natyrale në kushte shtëpie për të nxirat

Të nxirat/ shenjat janë mëse të zakonshme. Fëmijët rrëzohen dhe ngrihen, që kur fillojnë të hedhin hapat e parë. Ata vrapojnë, ata rrëzohen. Ata luajnë, rrëzohen dhe u krijohen të nxira. Si të rritur, jemi shumë të zënë për të qenë të kujdesshem. Disa të nxira janë të...

Read More

6 trajtime natyrale për alergjitë ushqimore

Përpos rrezikut për zhvillimin e reaksioneve të ndryshme alergjike, nuk ka një kurë për alergjitë ushqimore. Gjendja mund të menaxhohet vetëm duke shmangur ushqimet e caktuara ose trajtimi i simptomave të alergjisë ushqimore. Megjithatë, fatmirësisht janë disa trajtime natyrale për alergjitë ushqimore dhe suplementë që mund t’ju ndihmojnë të...

Read More

Kequshqyerja- statistikat dhe pasojat

Intervistë në emisionin “Diagnozë” në Ora News me gazetaren Freskida Miloti. Vendi ynë, Shqipëria është një nga vendet e prekura nga barra e trefishtë e kequshqyerjes së fëmijëve. Ky është vlerësimi që Organizata Botërore e Ushqimit, (FAO) ka bërë. Sipas kësaj organizate fëmijët shqiptarë vuajnë nga mugesa e ushqimit,...

Read More

13 kura për të trajtuar të djegurat në shtëpi

Copyright anilakalleshi.com / Ndalohet kopjimi dhe riprodhimi i paautorizuar i materialit Të djegurat janë mëse të zakonshme në jetën e secilit prej nesh. Një udhëtim i vogël në kuzhinë për një vakt të shpejtë shpesh mund të rezultojnë në të djegura. Kjo situatë është mëse e zakonshme, dhe shumë...

Read More

ASPARTAME – ëmbëlsuesi artificial

Aspartame (E951) është një ëmbëlsues artificial që përdoret në mbi 6000 produkte. Industria ushqimore shprehet që aspartame ndihmon në humbjen e peshës, por atëherë pse obeziteti është bërë një problem kaq shqetësues në ditët e sotme. Aspartame është një kimikat i ëmbël që shkakton një sërë problemesh shëndetësore si...

Read More

Dieta për pacientët me tiroide

Ushqimet që duhen përfshirë dhe duhen shmanguar Gjendra e fluturës në bazën e qafës suaj prodhon hormonet triiodotironinë(T3), tiroksinë (T4) dhe calcitoninë që influencon në ritmin metabolik, zhvillimin e trurit dhe funksionin e tij, rritjen, ciklin menstrual, ritmin e zemrës, gjumin dhe procesin e të menduarit. Një tiroide e...

Read More

10 ushqime “top” të pasura me selen

Seleni është një mineral i nevojshëm për shumë bimë dhe kafshë. Seleni ndihmon në reaksionet enzimatike të qelizave në funksionin e tiroideve në trup. Ndihmon në rektifikimin e mpiksjes së gjakut, sistemit imunitar dhe pastrimin e trupit. Seleni është gjithashtu i rëndësishëm për fertilitetin mashkullor pasi përmirëson vdekshmërinë e...

Read More

10 ushqimet “top” të pasura me leucinë

E dinit që leucina është një nga amino-acidët më të mirë për të ndërtuar masën muskulore? Po vrisni mendjen cilat janë ushqimet që përmbajnë sasi të larta leucine? Nëse nuk kishit dëgjuar më parë për leucinën ose për ushqimet që janë të pasura me të, duhet të lexoni patjetër...

Read More

Ushqimet më të pasura me kalium

Kaliumi është një nga nutrientët më vitalë i cili është esencial në mbajtjen e balancës së qëndrueshme të lëngjeve dhe elektroliteve në trup. Kur derivohet nga burime natyrale ushqimore, këto nutrientë konsiderohen si të sigurtë dhe të shëndetshëm. Konsumimi mesatar ditor i kaliumit te çdo i rritur duhet të...

Read More

Benefitet e estrogjenit për lëkurën, flokët dhe shëndetin

Përpara se të fillojmë të flasim për përdorimet, fillimisht le të kuptojmë cfarë është estrogjeni? Ky hormon seksual femëror është përgjegjës për zhvillimin e karakteristikave sekondare seksuale te femrat. Estrogjeni është një hormon esencial që ndihmon në qëndrueshmërinë e rinisë. Gjë që e bën mbajtjen e niveleve të estrogjenit...

Read More

Spirulina – kjo algë çudibêrêse

Eshtë një nga ushqimet më të fuqishme në planet me një sërë benefitesh shëndetësore. Por le ta pranojmë konsumimi i një alge është paksa e cuditshme apo jo? Ndoshta,por më pas kupton që spirulina ka një përmbajtje të larte proteinike, krahasuar gram për gram, me cdo lloj ushqimi në...

Read More

Lëngjet e preferuara të njerëzve të famshëm

Lëngje për pastrimin e trupit Po ndiheni të fryrë dhe në parehati me peshën tuaj? Mund të jetë e vështirë kjo situatë duke marrë parasysh frikën dhe dëshirën për më tepër ushqim, por është gjetur një zgjidhje perfekte për problemet tuaja të shtimit të peshës: lëngje për pastrimin e...

Read More

Benefitet shëndetësore të konsumimit te gjelit të detit. Ja receta si t’a pergatisni gjelin e detit.

Mishi është një burim i mrekullueshëm i proteinës dhe nutrientëve të tjerë. Por kur vjen puna te një dietë e shëndetshme, është e rëndësishme të zgjidhni llojet e duhura të mishit dhe të keni kujdes me porcionet që konsumoni. Mishi i gjelit të detit shitet në forma të ndryshme,...

Read More

Chlorella – vlerat e saj të jashtëzakonshme

Shumë njerëz po bëjnë gjithcka për të optimizuar shëndetin e tyre, veçanërisht për shëndetin e zemrës, Studimet kanë treguar  se chlorella, një algë  jeshile dhe ushqyese e cila është veçanërisht e njohur në vendet aziatike dhe përdoret për të bërë ilaçe si dhe suplemente ushqimore, është një mënyrë e fuqishme...

Read More

5 hapa për një detox pas pushimeve

Nëse keni qenë shumë të zënë duke ngrënë vakte të shijshme, ëmbēlsira , duke konsumuar alkool apo pije të tjera, shanset janë që më së shumti jeni gati për një dietë detox pas pushimeve. Jo më ushqime të paketuara! Jo më ëmbëlsira! Jo më ushqime të skuqura! Por jo...

Read More

Recetë: Biskota me tërshërë dhe qershi

Ç’kuptim do të kishin festat pa disa biskota të shijshme pranë zjarrit. Për të gjithë ju që shqetësoheni paksa për shtimin e kalorive, ju sugjeroj kêtë recetë. Studimet kanë treguar që kjo ëmbëlsirë ju ndihmon të mbani peshën nën kontroll, të parandaloni inflamacionin që lidhet me sëmundjen e zemrës...

Read More

Jargaviteni gjatë natës?! Mos u shqetësoni!

Nëse jargaviteni gjatē natës kur flini mos u shqetësoni. Ja shpjegimi.. Jargavitja nuk është diçka që të ju bëjë të ndiheni në turp. Përkundrazi! Jargavitja zakonisht është e pakëndshme, por mund të jetë një tregues që ju jeni qetësuar shumë mirë. Ëndrra ka disa faza me kohëzgjatje pak a...

Read More

Faruk Kalleshi – Mbreti i Peshëngritjes Shqiptare  – Rekordmeni absolut

Autor Nuri Dragoj Redaktor Ilir Bushi Korrektore Anila Salla Titulli në kopertinë: Mbreti i Peshëngritjes Shqiptare Ne faqen e parë, brenda Faruk Kalleshi, Mbreti i Peshëngritjes Shqiptare Një “jashtëtokësor” në Shkodër Meqënëse në tokë, të gjitha eksperimentimet e politikës kishin prodhuar gjakderdhje, njerëzit ngrinin shpesh sytë drejt qiellit...

Read More

Recetë natyrale për të ftohurën

Kjo recetë është një përzierje e uthullës së mollës, limonit, piperit të kuq, xhinxherit, mjaltit dhe ujit. Secili përbërës ka veti unike që ndihmojnë në reduktimin e simptomave të të ftohtit që vjen me dimrin e ftohtë. 1. Xhinxheri- Xhinxheri është një anti-histaminë natyrale që ka veti anti-inflamatore...

Read More

Faruk Kalleshi – Maja e Himalajes së Sportit Shqiptar

Xhevdet Zekaj (Gazetar / Opinionist Sportiv) Faruk Kalleshi është maja e Himalajës së Sportit Shqiptar. Faruk Kalleshi ka mbi 50 vjet që na ushqen me lavdinë tënde! Shkodran perlë, por dhe tre vitet tek Partizani më bënë tifozin tënd personal. Po, i madhi Faruk Kalleshi! Ti je Himalaja e...

Read More

Trajtime natyrale për psoriazën dhe disa këshilla

Mund të ndodhë në cdo pjesë të trupit , por megjithatë zonat më të prekura janë gjunjët, skalpi, bërrylat, pjesa e pasme dhe zonat sakrale. Janë shumë pak raste kur njerëzit diagnostikohen me psoriazë në thonj. Psoriaza e skalpit është gjithashtu një problem i zakonshëm në ditët e...

Read More

Ushqyerja e shëndetshme

1. Sa është e rëndësishme të ushqehemi shëndetshëm? Baza dhe themeli i një trupi të shëndetshëm larg sëmundjeve dhe problemeve në organizëm është ushqyerja e shëndetshmë, Fatkeqësisht jetojmë në një kohë ku industrializmi po bën kërdinë. E them këtë me plot bindje pasi thuajse çdo produkt ushqimor është i...

Read More

LLOGARITJA KALORIKE PËR NDËRTIMIN E DIETËS DHE METABOLIZMIT BAZAL

Shkeputur nga “Dieta?! Jo vetëm” Anila Kalleshi – Dietologe Klinike Nëpërmjet ushqimeve është e nevojshme marrja e të gjitha elementeve të nevojshëm për jetën dhe organizmin tonë dhe të cilat na lejojnë të përballojmë situate të ndryshme sportive dhe profesionale. Përpara se të kalojmë në analizën të mundësive të...

Read More

Mikronutrientët

Përdorimi i vitaminave si plotësues/suplementar ose mineraleve është e diskutuar prej kohësh, Shkeputur nga libri “Dieta?! Jo vetëm” Anila Kalleshi – Dietologe klinike Edhe pse burimet e ndryshme kanë qëndrime të ndryshme, arrihet në qëendrime të tilla se një aktivitet intensiv fizik, kushte të veçanta të dietës, dhe përdorimi...

Read More

GLUCIDE DHE KARBOHIDRATE

KARBOHIDRATET, PREZANTIMI Shkeputur nga libri “Dieta?! Jo vetëm” Anila Kalleshi – Dietologe klinike Karbohidratet ofrojnë energji me përdorim të parë, pra menjëherë pas marrjes së tyre nëpërmjet ushqimit. Në fakt janë format e para të energjisë dhe përdoren nga organizmi për të gjitha proceset organike; ndër të tjera mund...

Read More

Antibiotikët natyralë dhe ndikimi i tyre në shëndetin tuaj

Keni temperaturë? Apo po vuani nga një kollë apo i ftohti? Epo atëherë gjëja e parë që duhet të bëni është të takoni doktorin tuaj kështu që ai mund t’ju japë një përshkrim të recetës me antibiotikë. Antibiotikët janë medikamente që parandalojnë rritjen e baktereve. Antibiotikët konsiderohen si fenomeni...

Read More

PROTIDET- PROTEINAT- PREZANTIM

Emri proteinë ka origjinë greke dhe do të thotë “substance e rendit të parë”. Proteinat janë substance kuaternarie sepse janë të përbëra nga karbon, hidrogjen, oksigjen dhe azot; në disa raste përmbajnë substanca të tilla si fosfor dhe squfur. Janë përbërës të formuar nga zinxhir aminoacidesh të përbërë kryesisht...

Read More

Gjithcka për mungesën e vitaminës B12

Kur jemi sëmurë, shpesh injorojmë shkaqet e sëmundjes dhe thjesht trajtojmë simptomat. Kjo është një mënyrë që largon simptomat por nuk e kuron plotësisht atë. Mungesa e vitaminave është një problem tjetër. Jemi kaq të zënë në jetën e përditshme, saqë harrojmë sinjalet që trupi jonë na jep. Kështu...

Read More

Përmbledhje e vitit 2017

Gëzuar festat nga Anila Kalleshi’s Center dhe ALMA Albanian Lifestyle Medicine Association . Viti 2017 ka qenë një vit mjaft pozitiv. intensiv tē pasur me evente dhe iniciativa mjaft tē rëndësishme për karrierën time profesionale . ▶️ Një sërë projektesh mbi kequshqyerjen në disa nga shkollat e njohura në...

Read More

UJI

6.1. UJI- PREZANTIM Shkëputur nga libri “Dieta?! Jo vetëm?!2014  Anila Kalleshi – Dietologe klinike Uji është elementi bazë i trupit tonë. 65-70% ( sasia zbret në 45% në rast të obezitetit) është përqindja e trupit tonë, çka tregon se ne jemi përbërë kryesisht nga ujë. Për të konfirmuar këtë...

Read More

LIPIDET OSE YNDYRNAT

Lipidet Shkëputur nga libri “Dieta ?! Jo vetëm 2014 – Anila Kalleshi -Dietologe klinike Lipidet janë formuar nga përbërës karboni ( numri i të cilave përcakton gjatësinë e zinxhirit, që mund të jetë nga 2 deri në 24) oksigjen dhe hidrogjen. Duhet të theksojmë se në lipidet prezenca e...

Read More

5 receta me smoothie për humbjen e peshës

1.Smothie me banane dhe luleshtrydhe Përbërësit: -1 kupë luleshtrydhe -1/2 banane -2 lugë gjelle arra të thërrmuara -1 lugë caji fara chia -1/4 e kupës granola (ato pa sheqer) -1 kupë kos natyral pa sheqer -1 lugë caji mjaltë Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të...

Read More

Smoothie me brokoli për të lehtësuar dhimbjen e artritit

Studimet më të fundit kanë provuar që brokoli është një super ushqim që ka veti antioksidante dhe antiinflamatore. Kombinimi me përbërës të tjerë si kale apo spinaqi mund të sjellë një smoothie tepër efektiv në lehtësimin e dhimbjeve. Përbërësit: -4-5 copa brokoli -1 dorë kale -1/2 e një...

Read More

5 receta smoothie për përmirësimin e sistemit imunitar

1.Smothie me portokall dhe mango Përbërësit: -1/2 e një portokalli të qëruar -1/2 e kupës me ananas të prerë në copa -1/2 e kupës papaja të prerë në copa -Ujë Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin një trajtë perfekte. 2.Smoothie për fuqizimin e sistemit imunitar...

Read More

5 smoothie për aneminë

1.Smoothie që ju ndihmon të parandaloni aneminë Përbërësit: -1/2 e kupës luleshtrydhe -1 banane -1 dorë spinaq -1 kupë lëng molle Përgatitja: Hidhni të gjithë përbërësit në blender derisa të marrin një trajtë perfekte. Pijeni dy herë në ditë për të parandaluar aneminë. 2. Smoothie për më shumë hekur...

Read More

Smoothie për një bark të sheshtë

Nëse doni një bark të sheshtë, të hollë dhe doni të hiqni qafe fryrjen e barkut, ju duhet të bëni ndryshime në stilin e jetësës duke përfshirë një kombinim të ngrënit shëndetshëm dhe ushtrimeve të rregullta. Më poshtë do të gjeni 5 smothie të cilat me konsumim të...

Read More

Smoothie antiinflamator me boronica dhe kale

Boronicat janë njohur me kohë si një superushqim. Studimet kanë provuar efektet e tyre inflamatore dhe antioksidante. Përbërësit: -¾ kupa boronica -1 kupë kale -1 banane -4-5 kokrra bajame -1/2 lugë gjelle gjalpë bajameje -Qumësht lope ose qumësht bajameje pa yndyrë Përgatitja: Vendosini të gjithë përbërësit në një blender...

Read More

Smothie antiinflamator me ananas

Lëngu i ananasit është i pasur në enzima që reduktojnë dhimbjen, ku më e dokumentuara është bromelina. Lakra, koriandra, dhe xhinxher të gjithë kanë vetitë e tyre individuale, duke e bërë këtë smoothie tepër efektiv. Përbërësit: -1/2 ananas -2 degë selino -1 kokërr lakër jeshile -1 grusht koriandër -Pak...

Read More

Smoothie mëngjesi për të luftuar inflamacionin

Shafrani është mrekullibërës. Curcumina, një substancë në shafran, mund të ndihmojë në reduktimin e inflamacionit. Studime të tjera sugjerojnë që mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të osteoartritit dhe artritit reumatoid, si dhimbja dhe inflamacioni. Përbërësit: -1 dorë spinaq ose kale -1/2 e kupës me copa ananasi të...

Read More

3 vajërat esencialë me efektivë për humbjen e peshës

Shumë njerëz duan të humbin peshë në ditët e sotme në mënyrë të sigurtë dhe efektive. Për këtë arsye, vajërat esencialë për humbjen e peshës janë një nga zgjedhjet më të mira. Nuk do të humbni në mënyrë direkte 10-15 kile, por do t’ju ndihmojë në shkrirjen e kilogramëve...

Read More

Përse një laborator gjerman po rrit domate në urinë?

Një rezervuar peshku plot me urinë është gjëja e parë që sheh kur hyn në zyrën e Jens Hauslage, në agjensinë hapësinore gjermane,DLR afër Cologne. I ulur në tavolinën e tij, i rrethuar nga libra, statistika dhe kërkime shkencore. Të ngritura nga qendra e rezervuarit janë dy kolona cilindrike...

Read More

10 benefitet që sjell domatja në lëkurë

Domatet janë të domosdoshme në cdo kuzhinë. Konsumimi ditor i tyre fuqizon shëndetin, bashkangjitur shijes së mrekullueshme që i japin ushqimit. Ato mund të ndihmojnë në përmirësimin e shikimit, shëndetit të stomakut, redukton presionin e gjakut, parandalon infeksione të traktit urinar dhe ndihmon kundër kancereve të ndryshme. Përpos efekteve...

Read More

Rose of paracelcus

ROSE OF PARACELSUS Sot konsiderohet prestigjioze për të marrë një certifikatë nga organizatat botërore me influence, duke përfshirë Programin e Akreditimit të Shëndetit të Komunitetit (CHAP), Komisionin e Përbashkët, Komisionin e Akreditimit për Shëndetësinë, Inc (ACHC), HQAA, Skemën e Akreditimit Trent, SOFIHA dhe shumë më tepër. Këta dhe...

Read More
error: Nuk lejohet kopjimi!