Kalciumi- ku mund t’a gjejmë përveç bulmetrave

Kalciumi- ku mund t’a gjejmë përveç bulmetrave

Kalciumi është një mineral thelbësor që ndihmon për kontraktimet vaskulare, funksionimin e muskujve, transmetimin e nervave, sinjalizimin ndërqelizor dhe sekretimin hormonal, mpiksjen e gjakut dhe rregullimin e ritmit të zemrës.

Pjesa më e madhe e kalciumit ruhet në kockat dhe dhëmbët tanë si rezervuar, ndërsa kalciumi në serum rregullohet shumë fort. Kjo është arsyeja pse një test serumi nuk është një përfaqësim i shkëlqyeshëm i gjendjes totale të kalciumit pasi kalciumi lëshohet në qarkullimin e gjakut për të ruajtur nivelet homeostatike.

Ndërsa plakemi, përthithja e kalciumit zvogëlohet. Konsumimi i kafeinës dhe alkoolit gjithashtu zvogëlojnë përthithjen e kalciumit. Ndërsa spinaqi dhe mishi kanë shumë kalcium, ato janë gjithashtu shumë të pasura në oksalate, një antiushqyes që ndërhyn në përthithjen e ushqyesve. Kalciumi gjithashtu pengon thithjen e hekurit. Substancat e tjera që ndërhyjnë në përthithjen e kalciumit përfshijnë fitatet, lektinat dhe taninat.

Ndërsa shumë nga këto mund të prishen dhe zvogëlohen me gatimin. Sidoqoftë, përthithja e kalciumit është shumë e disponueshme me bioekzistencën nga perimet të varfëra me oksalate të familjes Brassica si brokoli, kale, bok choy, dhe lakrat e brukselit. Edhe më mirë, peshqit si sardelet dhe salmoni janë burime të pasura të kalciumit bio të disponueshëm , përveç B12, EPA, dhe D. Këto peshq gjithashtu përmirësojnë përthithjen e omega-3. Vitamina D që ndihmon në përthithjen e kalciumit.

Këtu është një listë e plotë e burimeve jo të qumështit të kalciumit për 1 filxhan:

* Tofu organik (506mg)
• Zarzavate të kollares së gatuar (360mg)
• Sardele (325mg)
• Brokoli (200mg)
• Kale gatuar (180mg)
• Salmon (180mg)
• Edamame (175mg)
• Baj choy (160mg)
• Bajame [1/2 filxhan] (180mg)
• Fasule të bardha (161mg)
• Farat e susamit (109mg)
• Chia [2 lugë gjelle] (175mg)
• Fiqtë (65mg)

Flisni me mjekun tuaj përpara se të vendosni të merrni kalcium pasi sasia e tepërt e kalciumit ekzogjen mund të depozitohet në indet dhe vazat tuaja.

* Ndërsa soja është një burim natyral i kalciumit, përpunimi i tofusë me sulfat kalciumi e bën atë një burim edhe më të madh të kalciumit.

error: Nuk lejohet kopjimi!