A JANE TE VERTETA KETO MITE?

A JANE TE VERTETA KETO MITE?

Sheqeri ju bën hiper dhe MSG ju krijon kancer. A janë të vërteta këto mite? Ekspertët zbërthejnë 12 nga mitet më të zakonshme të shëndetit.

Miti 1: Ushqimet alkaline përmirësojnë shëndetin tuaj duke zvogëluar aciditetin e trupit tuaj

E vërteta: Ndërsa  dieta alkaline ’është përgjithësisht mjaft e shëndetshme – inkurajimi i një konsumimi të lartë të frutave, perimeve dhe ushqimeve bimore ndërsa kufizoni ushqimet e përpunuara – të menduarit se mund të ndihmojë për të neutralizuar aciditetin e trupit tuaj është një mit. Këtu janë faktet. Gjaku juaj është pak alkalin, ndërsa stomaku juaj është acid për të prishur ushqimin. Ushqimi që hani nuk ndikon në mënyrën se si trupi juaj alkalizon vetë ose balancon aciditetin e tij. Veshkat dhe mushkëritë tuaja e bëjnë atë – ata kontrollojnë ekuilibrin acid-alkali të sistemit tuaj dhe mbajnë pH tuaj të gjakut konstant. Nëse nuk do të ndodhnin, do të ishit sëmurë rëndë deri tani.

 

Miti 2: MSG mund të shkaktojë kancer

E vërteta: Studiuesit nuk kanë gjetur ndonjë provë përfundimtare se glutamate monosodium (MSG) është e keqe për shëndetin. Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) në SH.B.A. ka klasifikuar gjithashtu MSG si një përbërës ushqimor që është “përgjithësisht i njohur si i sigurt”. Ndërsa një pjesë e vogël e njerëzve mund të kenë reaksione të dëmshme ndaj MSG si dhimbje koke ose te vjella, këto simptoma janë përgjithësisht të buta dhe nuk kërkojnë trajtim. Në vend që të përqendroheni nëse diçka përmban MSG, është ndoshta më e dobishme të shikoni vlerën e përgjithshme ushqyese të asaj që ju jeni duke ngrënë – për shembull, ushqimet e përpunuara si petë e menjëhershme janë në fund të fundit të pashëndetshme, me ose pa MSG.

 

Miti 3: Ushqimi i tepërt i sheqerit shkakton diabetin

E vërteta: Në kundërshtim me besimin popullor, sheqeri nuk shkakton diabet. Ushqimi i tepërt i sheqerit, megjithatë, mund t’ju ​​bëjë të vini më shumë peshë, dhe duke qenë mbipesha rrit rrezikun për diabetin e tipit 2. Mënyra më e mirë për të zvogëluar rrezikun tuaj nga diabeti është të shikoni peshën tuaj. Kjo do të thotë jo vetëm të moderoni sasinë e ushqimit me sheqer që merrni, por edhe të shikoni konsumimin e ushqimit yndyror gjithashtu.Sa i përket diabetit tip 1, nuk ka asnjë mënyrë që sheqeri, ose ndonjë gjë në dietën tuaj mund të jetë një shkak, sepse ky lloj diabeti ndodh vetëm kur qelizat prodhuese të insulinës në pankreasin tuaj shkatërrohen nga sistemi juaj imunitar.

 

Miti 4:Eshtë mirë të shkoni në një detox për të pastruar trupin tuaj nga toksinat

E vërteta: Dietat, lëngjet dhe trajtimet e Detox janë jashtëzakonisht të njohura, por ideja që ne mund të ndërmarrim hapa për të detoksuar trupat tanë është një mit. Nga pikëpamja mjekësore, nuk ka nevojë që dikush të detoksojë sistemet e tyre, pasi trupat tanë janë ndërtuar për të hequr qafe toksina mënyrë më të mirë se sa çdo dietë apo trajtim mund ta beje. (Nëse do të ishte e vërtetë që toksinat mund të ndërtoheshin në sistemet tona pa qenë e mundur që trupat tanë ta ekskretojnë, ne ose do të ishim të vdekur ose do të kishim nevojë për ndërhyrje mjekësore deri tani.)Si i tillë, nuk ka nevojë të merrni dieta, pije ose trajtime për të ‘pastruar’ ose ‘detoksuar’ trupin tuaj. Ndoshta mënyra më e mirë për të mbrojtur procesin e detoksifikimit të trupit tuaj do të ishte kujdesi për mëlçinë dhe veshkat, të cilat janë organet kryesore të trupit në detoksifikim. Për ta bërë këtë, shmangni ushqimet e përpunuara dhe të paketuara si skuqura, kufizoni konsumimin e ushqimeve me sheqer, ushqimet yndyrore dhe alkoolin (këto ushqime do të shkaktojnë mëlçi të yndyrshme) dhe pini shumë ujë.

 

Miti 5: Sheqeri kafe, mjalti, shurupi panje ose nektari agave janë zëvendësues më të shëndetshëm të sheqerit

E vërteta: Këto sheqerna nuk janë më të mira për ju sesa sheqeri i rafinuar – të gjitha ofrojnë kalori boshe dhe nuk permbajne ndonjë lëndë ushqyese. Ndërsa sheqeri i parafinuar mund të mbajë disa minerale si kalcium, hekur dhe kalium, ai i përmban ato vetëm në gjurmë dhe sasi të parëndësishme. Këto sheqerna “më të shëndetshëm” nuk japin ndonjë ushqim të rëndësishëm mbi sheqerin e bardhë të rafinuar, dhe të gjitha sheqernat janë pothuajse identike për sa i përket kalorive. Ju duhet të shikoni konsumimin e sheqerit tuaj, pavarësisht se çfarë lloji është.

 

Miti 6: Vezët kontribuojnë në kolesterol të lartë

E vërteta:  Nuk ka të dhëna të mjaftueshme për të treguar se konsumimi i kolesterolit dietik (si ai në vezë) ndikon në nivelin e kolesterolit në gjak. Nivelet tona të dëmshme të kolesterolit ndikohen më shumë nga konsumi i yndyrave të ngopura. Eshtë më e rëndësishme të mbani nën kontroll kolesterolin tuaj duke monitoruar këto yndyrna në dietën tuaj.Nga ana tjetër, vezët janë një burim i lirë i shumë lëndëve ushqyese, duke përfshirë acide yndyrore omega-3, zink, hekur, antioksidantë dhe vitaminë D. Sidoqoftë, vezët përmbajnë yndyrë të ngopur dhe duhet të hahen në moderim – një person i shëndetshëm mund të hajë deri në 6 vezë çdo javë.

Miti 7: Sigurohuni që të qëndroni të ngrohtë në mënyrë që të mos merrni një ftohje

E vërteta: Mos u lagni ne shi, ose rrezikoni të ftoheni – mbase një nga besimet më të përhapura në të gjithë botën, megjithatë është pak keqkuptim. Të ftohtit ose të lagështit nuk ju jep të ftohtit. Për t’u sëmurur, duhet të infektoheni nga një virus ose baktere.Sidoqoftë, mund të ketë disa të vërteta për këtë thënie – të qenit jashtë në të ftohtë mund të shkaktojë indirekt një ftohje për shkak të arsyeve të mëposhtme.

 

Moti i ftohtë lejon që viruset të qëndrojnë më gjatë në ajër, thotë Dr Leong Hoe Nam, specialist i sëmundjes infektive në Spitalin Mount Elizabeth Novena. Për shembull, në një temperaturë të ftohtë prej 4 gradë celcius, virusi i gripit do të zgjaste në atmosferë për 24 orë, ndërsa në një mesatare në ditë në një vend të ngrohtë, virusi do të zgjaste për 30 – 60 minuta. Për më tepër, në të ftohtë, njerëzit qëndrojnë brenda dhe shpesh janë në afërsi të të tjerëve, duke lejuar që infeksioni të përhapet lehtësisht.Sa i përket një infeksioni bakterial, ai mund të përhapet përmes pikave thithëse që përmbajnë bakteret. Kjo mund të ndodhë kur një person i infektuar rreth jush kollitet ose teshtit Nëse bakteret tashmë janë të pranishme, mund të shkaktojnë infeksion në fyt.Ndërsa moti i ftohtë nuk shkakton ftohje të drejtpërdrejtë, këto janë arsyet pse mund të rrisin mundësinë e kapjes së një infeksioni dhe sëmundjes.

 

Miti 8: Mos beni dush dhe mos lani flokët gjatë pritjes se femijes

E vërteta: Nënave të reja shpesh u thuhet të mos lajnë flokët e tyre dhe as të mos bëjnë dush gjatë pritjes se femijes, për shkak të besimit se duke bërë kështu lejojne që ‘era’ të hyjë në trup dhe të shkaktojë dhimbje në kockë. Nëse shumë shpejt do te beheni nene , do  të lumturoheni kur të dëgjoni që kjo është një histori e grave të vjetra pa bazë shkencore.Banja siguron higjenën e duhur, e cila zvogëlon rrezikun e infeksioneve të lëkurës dhe plagëve, dhe nuk do të rezultojë në dhimbje të kockave. Nëse jeni ende të kujdesshëm, vetëm sigurohuni që të mos laheni me ujë që është shumë i ftohtë.

 

Miti 9: Konusumi i salcës së sojës i bën plagët më të errëta

E vërteta: Nëse keni vuajtur ndonjëherë nga një sëmundje e pulës ose keni pasur një mbresë të keqe nga një plagë e keqe, mund të keni dëgjuar paralajmërimin për të mos marrë salcë soje. Besimi është se pigmenti i errët në salcën e sojës do të rezultojë në zgjebe të errëta dhe duke lënë plagë të qëndrueshme. Sidoqoftë, dhëmbëzimi rezulton vetëm nga kruarja që ndërhyn në procesin e shërimit – jo nga ato që gëlltisim. Edhe ekspertët e TCM kanë konfirmuar se ky është një mit. Nëse dëshironi të shmangni dhëmbëzat nga një plagë, është mirë që vetëm ta mbani plagën të pastër dhe të mos e gërvishni.

 

Miti 10: Mos u jepni fëmijëve tuaj shumë sheqer, ata do të bëhen hiperaktivë

E vërteta: Ndërsa rregulloni marrjen e sheqerit të fëmijëve tuaj është gjëja e duhur për të bërë, arsyetimi se pse prindërit e bëjnë këtë nuk është gjithmonë e drejtë. Shumë besojnë se sheqeri shumë mund të çojë një fëmijë të bëhet hiperaktiv – megjithatë, nuk ka prova shkencore qe sheqeri shkakton çrregullim të hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD) ose përkeqëson simptomat e ADHD.

 

Rritja e konsumit të sheqerit mund të shkaktojë një rritje të shpejtë të sheqerit në gjak dhe kështu një nxitim të ngjashëm me adrenalinen që duket si hiperaktivitet, por studimet nuk kanë gjetur asnjë lidhje midis sheqerit dhe sjelljes ose njohjes së një fëmije. Sidoqoftë, është praktikë e mirë të siguroni mundësi më të shëndetshme me sheqer të ulët për fëmijët tuaj, siç është uji i infektuar nga frutat mbi një pije të konservuar.

 

Miti 11: Konsumi i ushqimit pikant mund t’ju japë ulçera në stomak

E vërteta: Nuk është sekret që shumë e pëlqejnë ushqimin e tyre pikant, prandaj ky është ndoshta një lajm i mirë për shumë njerëz – në kundërshtim me besimin popullor, ushqimi pikant nuk është një nga shkaqet e ulçerave në stomak. Ulçerat e stomakut janë zakonisht rezultat i infeksioneve për shkak të baktereve Helicobacter pylori (H. pylori), jo ushqimit pikant. Faktorë të tjerë si historia familjare, pirja e duhanit dhe alkooli i tepërt gjithashtu ndikojnë në rrezikun për të zhvilluar ulceren. Eshtë e rëndësishme të theksohet që, nëse tashmë keni ulçerë, është akoma më mirë të shmangni ushqimin pikant.

 

Miti 12: Pini 8 gota ujë në ditë

E vërteta: Pavarësisht se është një besim i mbajtur gjerësisht për përfitimet e tij të shumëfishta shëndetësore (përfshirë lëkurën më të mirë dhe parandalimin e gurëve të tëmthit), motoja e moshës së vjetër për të pirë 8 gota ujë në ditë është e pabazë mjekësore. Ndërsa uji është thelbësor për t’ju mbajtur të hidratuar, nuk ka nevojë të pini minimalisht 8 gota në ditë. Kjo për shkak se uji nuk është burimi i vetëm i hidratimit – trupi ynë merr hidratimin e tij nga uji që gjendet tek frutat, perimet, madje dhe në kafe.Për më tepër, nuk ka gjithashtu asnjë provë shkencore që konsumi i teppert i ujit ka përfitime shëndetësore për njerëzit e shëndetshëm. E thënë kështu, uji është akoma pija më e shëndetshme për t’u konsumuar – thjesht nuk duhet të pini 8 gota nga ajo në ditë. Matësi më i mirë se sa ujë për të pirë është thjesht të pini kur ndiheni të etur.

error: Nuk lejohet kopjimi!